Постанова від 31.01.2017 по справі 805/539/17-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2017 р. Справа №805/539/17-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 12:25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2017 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії. В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у позивача існує податковий борг з податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що виник в результаті несплати грошового зобов'язання нарахованого податковими повідомленнями-рішеннями. Враховуючи отриманий в Торгово-промисловій палаті України сертифікат про настання обставин непереборної сили з 01.05.2014 року, товариство звернулось до податкового органу із заявою про списання безнадійного боргу, в задоволені якої неправомірно відмовлено. Просив визнати протиправними дії Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови у списанні податкового боргу з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірі 7614584,58 грн., зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо списання безнадійного боргу Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірі 7614584,58 грн.

Представник позивача до суду з'явився, через службу документообігу суду надав заяву про розгляд справи без його участі, просив позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача до суду з'явився, через відділ документообігу суду надав заперечення в якому зазначив, що всупереч вимогам п.101.5 ст.101 Податкового кодексу України позивачем не надано належного сертифікату ТПП України про настання обставин непереборної сили для визнання боргу безнадійним. Просив відмовити у задоволені вимог у повному обсязі, розглянути справу без його участі.

За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних в матеріалах справи доказів в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Приватне акціонерне товариство «Бетонмаш» (код ЄДРПОУ 00240052, 84105, Донецька обл., місто Слов'янськ, вулиця Солоділова, будинок 1) зареєстроване у якості юридичної особи 03.07.1991 року, про що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань зроблено запис.

14 листопада 2016 року контролюючим органом проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2014 року по 30.06.2016 року за результатом якої складено акт №6402/14-01/0024052.

28 листопада 2016 року на підставі акту перевірки, за порушення п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.1 ст.54, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п. е) п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення №0022101304, яким визначено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у розмірі 6973756,94 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням у розмірі 2813831,03 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 3430303,11 грн., пені у розмірі 729622,80 грн.

З розрахунку вбачається, що штрафні санкції нараховані за не перерахування у строки, встановлені Податкового кодексу України для місячного податкового періоду, суми нарахованого податку на доходи фізичних осіб у розмірі 2813831,03 грн. за квітень 2015 рок - травень 2016 року; не перерахування у строки, встановлені Податкового кодексу України для місячного податкового періоду, суми нарахованого податку на доходи фізичних осіб або під час виплати доходу на користь працівників, перерахований після виплати доходу у розмірі 1752931,22 грн. за квітень 2014 рок - квітень 2015 року; несвоєчасне перерахування у строки, встановлені Податкового кодексу України для місячного податкового періоду, суми нарахованого податку на доходи фізичних осіб або під час виплати доходу на користь працівників у розмірі 30363,59 грн. На підставі п.п.129.1.3 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня у розмірі 729622,80 грн.

28 листопада 2016 року на підставі акту перевірки, за порушення п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.54.1 ст.54, п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168, п.п. е) п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України прийнято податкове повідомлення-рішення №0022111304, яким визначено суму грошового зобов'язання з військового збору у розмірі 640827,64 грн., в т.ч. за податковим зобов'язанням у розмірі 269517,56 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) у розмірі 307075,44 грн., пені у розмірі 64234,64 грн.

З розрахунку вбачається, що штрафні санкції нараховані за не перерахування у строки, встановлені Податкового кодексу України для місячного податкового періоду, суми нарахованого військового збору у розмірі 269517,56 грн. за квітень 2015 року - травень 2016 року; не перерахування у строки, встановлені ПКУ для місячного податкового періоду, а саме: протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, суми нарахованого/утриманого військового збору до або під час виплати доходу на користь працівників, перерахований після виплати доходу у розмірі 138842,52 грн. за період з серпня 2014 року - квітень 2015 року; несвоєчасне перерахування у строки, встановлені Податкового кодексу України для місячного податкового періоду, суми нарахованого військового збору у розмірі 8179,59 грн. за серпень 2014 року. На підставі п.п.129.1.3 п.129.1 ст.129 Податкового кодексу України нарахована пеня у розмірі 64234,64 грн.

11 січня 2017 року Приватне акціонерне товариство «Бетонмаш» звернулось до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області із заявою №07-01/42 про списання безнадійного податкового боргу з податку на доходи фізичних осіб та військового збору у розмірі 7614584,58 грн., який сформовано згідно податкових повідомлень-рішень від 28 листопада 2016 року №0022101304 та №0022111304. В обґрунтування зазначив, що сума податкового боргу, що виникла в результаті несплати зазначених вище податкових повідомлень-рішень є безнадійним боргом, та підлягає списанні відповідно до вимог ст.101 Податкового кодексу України.

12 січня 2017 року Слов'янською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області відмовлено у списанні безнадійного податкового боргу, з огляду порушення порядку регламентованого статтею 101 Податкового кодексу України, з огляду на те, що наданим Сертифікатом Торгово-промислової палати України від 09.02.2015 року №155/12-12/03 (№2982) засвідчені форс-мажорні обставини відповідно до п.100.4 і ст.100.5 ст.100 ПКУ визначено підстави для розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків.

Пунктом 16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлено військовий збір, платниками військового збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього ПКУ, а нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до п.162.1 ст.162 ПК України платниками податку є: фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент.

Податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу (пп.14.1.180 п.14.1 ст.14 ПК України).

Згідно із пп.168.1.1 п.168.1 ст.168 ПК України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.

Підпунктом 168.1.5 п.168.1 ст.168 ПК України передбачено, що якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду.

Положеннями п.54.2 ст.54 ПК України передбачено, що грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.

Із системного аналізу зазначених вище норм вбачається, що податок з доходів фізичних осіб та військовий збір є частиною заробітної плати робітника. Специфіка податку на доходи фізичних осіб полягає у тому, що юридична особа - податковий агент не є власником оподатковуваного доходу. Законом на нього покладено обов'язки утримувати податок із суми такого доходу працівників підприємства.

З зазначених підстав, в частині позовних вимог стосовно списання податкового боргу стосовно донарахування податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору у сумі 3083348,60 грн. слід відмовити.

Щодо позовної вимоги в частині списання штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору у розмірі 3454658,67 грн. суд зазначає наступне.

Відповідно п. 101.1 ст. 101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Згідно пп. 101.2.4 п. 101.2 ст. 101 Податкового Кодексу України під терміном "безнадійний" розуміється податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового Кодексу України).

Порядок виникнення та списання безнадійного податкового боргу регламентується п. 14. 1.11 п. 14.1 ст. 14, ст. 101 Податкового Кодексу України, Наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 р. № 577 «Про затвердження Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків» зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 року № 1844/24376 (далі Порядок № 577).

У відповідності до п.п. 14.1.11.п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, зокрема, заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством.

Згідно п. 2.1. Порядку № 577 факт непереборної сили, для визнання «безнадійним» податковий борг, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), підтверджується Торгово-промисловою палатою України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України.

Відповідно до п. 4.1 розділу ІV Порядку № 557 у випадках, передбачених підпунктом 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, платник податків звертається до органу доходів і зборів за місцем обліку безнадійного податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, зазначені в підпункті 4 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним.

Відповідно висновку експерта "ЭИ-136 від 23 липня 2014 року встановлені пошкодження в результаті артилерійського і мінометного обстрілу території підприємства ПАТ "Бетонмаш", виданого відділенням у м.Краматорськ Донецької ТПП, актом про пожежу, складеного Державною службою України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області та фото підприємства після обстрілів і пожежі від 18 липня 2014 року.

Позивачем надано у якості доказів настання форс-мажорних обставин сертифікат (висновок) Донецької Торгово-промислової палати від 09 лютого 2015 року № 2982 про настання обставин непереборної сили на підприємстві позивача з 01 травня 2014 року.

Таким чином, позивач надав фіскальному органу належні докази настання форс-мажорних обставин для списання безнадійного податкового боргу в частині штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору, визначені статтею 101 ПК України.

Отже, вищезазначені факти доводять неправомірність відмови в списанні позивачу безнадійного податкового боргу в частині штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору у розмірі 3454658,67 грн.

За приписами ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.

Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено (ч. 3 ст. 94 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» до Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області щодо відмови у списанні податкового боргу в частині штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірі 3454658,67 грн.

Зобов'язати відповідача прийняти рішення щодо списання безнадійного боргу Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» в частині штрафних санкцій та пені нарахованих за несвоєчасну сплату податку з доходів фізичних осіб та військового збору в розмірі 3454658,67 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області на користь Приватного акціонерного товариства «Бетонмаш» (ідентифікаційний код 00240052) судовий збір в сумі 51819 (п'ятдесят одна тисяча вісімсот дев'ятнадцять) грн. 89 коп.

В судовому засіданні 31 січня 2017 року проголошені вступна та резолютивна частини постанови. Повний текст постанови складено 02 лютого 2017 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови особами, які беруть участь у справі, з подачею її копії до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кошкош О.О.