Рішення від 09.02.2017 по справі 766/2281/17

Справа № 766/2281/17

н/п 2-о/766/244/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.02.2017 року Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого судді Дорошинської В.Е.

за участю секретаря Філіпенко І.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні цивільну справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2 зацікавлена особа: Суворовський районний у м. Херсоні відділ державної реєстрації актів цивільного стану про встановлення факту народження, -

ВСТАНОВИВ:

Заявники звернулися до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, в обґрунтування заявлених вимог зазначає, що 04.06.2010 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстровано шлюб. У шлюбі у заявників 09.01.2015 року у місті Сімферополі АР Крим, що є окупованою територією у пологовому будинку ОСОБА_1 народила дитину (хлопчика). Отримано медичне свідоцтво про народження виданого 21.01.2015 року.

Суворовським районним у м. Херсоні відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області відмовлено в державній реєстрації, в зв'язку з тим, що видані АР Крим документи є недійсними і не створюють правових наслідків.

Просять суд встановити факт народження дитини чоловічої статті, 09.01.2015 року на тимчасово окупованій території Автономної республіки Крим у м. Сімферополі.

Заявники в судове засідання надали заяву про розгляд справи без їх участі, вимоги підтримують у повному обсязі.

Представник відділу державної реєстрації актів цивільного стану Суворовського районного управління юстиції у м. Херсоні в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи повідомлений належним чином. Надали до суду заяву про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до ч.2 ст. 197 ЦПК України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, та дослідивши письмові докази, суд вважає необхідним задовольнити вимоги заявника з наступних підстав.

Відповідно до медичного свідоцтва про народження серії І-АЯ № 543574 народила дитину (хлопчика) 09.01.2015 року, в м. Сімферополі.

Відповідно до свідоцтва про шлюб серії 1-АП №098278 ОСОБА_2 та ОСОБА_1 зареєстрували шлюб 04.06.2010 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Бахчесарайського районного управління юстиції Автономної республіки Крим.

Згідно відповіді Суворовського районного у м. Херсоні відділу ДРАЦС ГТУЮ у Херсонській області від 09.02.2017 року відмовлено у державній реєстрації народження дитини, оскільки не надано медичне свідоцтво про народження встановленого зразка.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 Цивільного кодексу України державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу, зміна імені та смерть.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Згідно п. 7 ч. 1ст. 256 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.

Відповідно до ст.ст. 1,3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Автономна республіка Крим є тимчасово окупованою територією. Тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Згідно п.п.1,2, 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсними і не створює правових наслідків.

Згідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання. Згідно зі ст. 14 ЦПК України, рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв'язку із встановленим судом фактом. В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.

Встановлення даного факту, що має юридичне значення необхідно заявнику для державної реєстрації народження її дитини.

Відповідно до ст.13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я документ, що підтверджує факт народження, видає заклад охорони здоров'я, який проводив огляд матері та дитини. У разі якщо заклад охорони здоров'я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.

Відповідно до ч.1ст.144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст.7 Закону України "Про громадянство України", особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про громадянство України»: «особа, батьки якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України».

Судом встановлено, що мати дитини ОСОБА_1 народила хлопчика 09.01.2015 року, про що їй 21.01.2015 року було видане медичне свідоцтво про народження серії І-АЯ №543574, яке відповідно до ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" є недійсними і не створюють правових наслідків.

З огляду на викладене, суд вважає що дійсно для проведення державної реєстрації народження дитини є об'єктивні перешкоди. З метою захисту прав і свобод громадян України, якими є заявник та його дитина, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту народження дитини, бо законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, що надасть можливість отримати громадянами України свідоцтво про народження дитини, виданого державним органом України.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст.10, 60, 234, 256, 257-1 ЦПК України, ст.49 ЦК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Заяву ОСОБА_1, ОСОБА_2 зацікавлена особа: Суворовський районний у м. Херсоні відділ державної реєстрації актів цивільного стану про встановлення факту народження - задовольнити.

Встановити юридичний факт, який полягає у народжені дитини чоловічої статі ОСОБА_3 на тимчасово окупованій території Автономної республіки Крим, а саме: у м. Сімферополі 09.01.2015 року, у батьків: мати - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянка ОСОБА_4, уродженка м. Учкурган Наманганської області; батька - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 громадянин України, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_3.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

На рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення може бути подана апеляційна скарга до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області.

Суддя В.Е. Дорошинська