Постанова від 06.02.2017 по справі 159/3941/16-а,2а-159/114/16

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.02.2017р. Справа № 876/9630/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Левицької Н.Г.,

судді Обрізка І.М.,

судді Сапіги В.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Львові

апеляційну скаргу Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області

на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 22.11.2016р. по справі № 159/3941/16-а, 2-а/159/114/16

за позовом ОСОБА_1

до відповідача: Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

21.10.2016р. позивач: ОСОБА_1 звернулася до Ковельського міськрайонного суду Волинської області з адміністративним позовом до відповідача: Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому ОСОБА_1 просить визнати протиправними дії Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку пенсії як державному службовцю та зобов'язати відповідача здійснити, починаючи з 01 грудня 2015р. перерахунок пенсії, відповідно до положень ст.37-1 Закону України "Про державну службу" ( в редакції , яка діяла на час призначення пенсії), у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючого державного службовця, відповідної посади, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" із розрахунку 80 % заробітку, станом на грудень 2015 року.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 29.05.2007р. позивач перебуває на обліку у Ковельському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України (далі УПФ) та отримує пенсію за віком, призначену в розмірі 80 % заробітної плати на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу", в редакції Закону №3723-ХІІ від 16.12.1993р., що діяла на час призначення пенсії (далі - Закон №3723-ХІІ).

У зв'язку із підвищенням заробітної плати державних службовців, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015р., 06.10.2016р. позивач звернулась з метою проведення перерахунку пенсії до Управління Пенсійного Фонду. Однак, відповідач відмовив їй у проведенні перерахунку пенсії, про що повідомив її листом від 13.10.2016 р., покликаючись на відсутність правових підстав для задоволення її вимог.

Постановою Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 22.11.2016р. позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково: визнано рішення Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області №79 від 11.10.2016р. щодо відмови у проведенні ОСОБА_1 перерахунку пенсії, згідно зі ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, чинній на момент призначення пенсії, протиправним та скасовано. Зобов'язано Ковельське об'єднане управління Пенсійного Фонду України Волинської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до вимог ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, чинній на час призначення пенсії), починаючи з 01.10.2016р. в розмірі 80% від розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Управління фінансів Ковельської районної державної адміністрації від 04.10.2016 р. №16/4-18/2-16. В решті позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, його оскаржив апелянт (відповідач у справі): Ковельське об'єднане управління Пенсійного Фонду України, який у поданій апеляційній скарзі, посилаючись на те, що вважає постанову винесеною з порушенням вимог ст.159 КАС України щодо законності та відповідності нормам матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовано тим, що чинним законодавством України (Законом України від 28.12.2014р. № 76-VIII) скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців, у зв'язку із підвищенням окладів з 01.01.2015р., а Кабінетом Міністрів України (КМУ) не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку. Крім цього, апелянт зазначає, що відмова управління у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Колегія суддів, у відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у матеріалах справи доказами.

Заслухавши доповідь судді-доповідача у справі, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги у їх сукупності, встановивши обставини справи та відповідні їм правовідносини, колегією суддів встановлено наступне:

Як вбачається із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебуває на обліку у Ковельському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України з 06 червня 2007р. та отримує пенсію за віком.

06.10.2016р. позивач звернулась до відповідача із заявою, в якій просила здійснити перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку із збільшенням посадових окладів згідно постанови КМ України № 1013 від 09.12.2015р. "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів".

Відповідачем відмовлено у проведенні перерахунку її пенсії, оскільки відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" з 01.06.2015р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України "Про державну службу", через що, починаючи з 01.06.2015р., раніше призначені пенсії, відповідно до згаданого Закону, не перераховуються.

Задовольнюючи адміністративний позов в частині перерахунку пенсії, суд першої інстанції виходив з того, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, яка діяла на момент призначення пенсії.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів виходить з наступного:

Вимогами статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ) у редакції, яка була чинною станом на час призначення пенсії позивачці, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Однак, в наступному, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Законом України від 28.12.2014р. № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України", який набрав чинності 01 січня 2015р., внесено зміни до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015р., в статтю 37-1 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців та фактично скасовано норми законодавства, які визначали право особи на перерахунок призначеної пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та підстави для такого перерахунку.

Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка діє з 15 грудня 2015 р., було внесено зміни допостанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. №865, а саме, виключено п. 4, яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу".

Таким чином, з 15 грудня 2015р. діючим законодавством України не визначено суб'єктивного права, як і не передбачено підстав, порядку реалізації, обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".

На час звернення позивача до управління Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт не було прийнято.

Оскільки чинним законодавством України скасовано право на перерахунок призначених пенсій державних службовців, у зв'язку із підвищенням окладів з 01.01.2015р., а Кабінетом Міністрів України не визначено умови та порядок проведення такого перерахунку, жодних підстав для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії, суд апеляційної інстанції не вбачає.

При цьому, колегія суддів зауважує, що відмова відповідача у такому перерахунку пенсії позивача не призвела до зменшення розміру пенсії державного службовця, яку вона отримувала до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та/або позбавленням її права на соціальний захист.

Згідно із приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів апеляційного адміністративного суду вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і Постанови №865 у редакціях, чинних на момент призначення їй пенсії, з огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

У відповідності до вимог ч.1 п.4 ст.198 та ст.202 КАС України, суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та приймає нове рішення, встановивши порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Із врахуванням викладеного вище, колегія суддів апеляційного адміністративного суду приходить висновку про те, що судом першої інстанції рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, тому воно підлягає скасуванню.

Керуючись вимогами статтей 160 ч.3, 167, 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,

суд,-

ПОСТАНОВИВ:

1.Апеляційну скаргу Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 22.11.2016р. по справі № 159/3941/16-а, 2-а/159/114/16 за позовом ОСОБА_1 до Ковельського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задоволити.

2. Постанову Ковельського міськрайонного суду Волинської області від 22.11.2016р. по справі № 159/3941/16-а, 2-а/159/114/16 - скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Н.Г. Левицька

Суддя І.М. Обрізко

Суддя В.П. Сапіга