Ухвала від 09.02.2017 по справі 299/2063/16а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 лютого 2017 року Справа № 876/8572/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді - Макарика В.Я.

суддів - Большакової О.О., Глушка І.В.

за участю секретаря судового засідання - Гнідець Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Виноградівського районного суду Закарпатської області від 07 жовтня 2016 року у адміністративній справі №299/2063/16-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та зобов'язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

09 серпня 2016 року позивач - ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до відповідачів - Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 в якому просив визнати протиправними дії відповідачів щодо відмови в перерахунку пенсії. Зобов'язати Закарпатській ОВК надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Закарпатській області необхідні довідки для перерахунку пенсії. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області провести перерахунок пенсії.

Постановою Виноградівського районного суду Закарпатської області від 07 жовтня 2016 року у позові ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними та зобов'язання до вчинення дій - відмовлено.

Не погоджуючись з вказаним рішенням суду, позивач оскаржив його в апеляційному порядку. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, з помилковим застосуванням норм матеріального права, порушенням норм процесуального права. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою задовольнити адміністративний позов повністю.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, що не перешкоджає розгляду справи у їх відсутності згідно із ч.4 ст. 196 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувану постанову - без змін з таких підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що 11.02.2016 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області із заявою про перерахунок та виплату йому пенсії у новому розмірі з дати виникнення права на перерахунок у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення військовослужбовців (а.с. 11). Також 11.02.2016 року позивач звернувся із заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якій просив надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області документи необхідні для перерахунку та виплати пенсії в новому розмірі.

Позивач отримав відповідь із Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 17.02.2016 № 68/Р-99-01, у якій йому повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії, як особі, яка її отримує відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", в тому числі з огляду на те, що Кабінетом Міністрів України не приймалося рішення про зміну хоча б одного з видів грошового забезпечення військовослужбовців.

Закарпатським обласним військовим комісаріатом позивачеві надіслано відповідь від 01.03.2016 року № 1648, згідно якої з 01.01.2016 року ні на законодавчому рівні, ні Кабінетом Міністрів України не приймалися рішення щодо зміни розмірів грошового забезпечення військовослужбовців і відповідно підстав для надання довідки для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії у зв'язку з виданням Міністром оборони наказу № 44 від 27.01.2016 року, який носить тимчасовий характер, у військового комісаріату немає. У разі прийняття рішення про зміни у грошовому забезпеченні військовослужбовців на законодавчому рівні з отриманням списків для перерахунку пенсій від органів Пенсійного фонду України, які є підставою для формування довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, такі довідки будуть передані до органів Пенсійного фонду України.

Згідно ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.

У відповідності до ч. 4 ст. 63 Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Підпунктом 2 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 22.09.2010 року № 889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби надзвичайних ситуацій", зі змінами, внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України від 13.03.2013 № 161 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 р. № 889" встановлено щомісячну додаткову грошову винагороду військовослужбовцям Збройних Сил.

Постанова Кабінету Міністрів України є підзаконним нормативно-правовим актом та відповідно не вводить щомісячного додаткового виду грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) для обчислення та перерахунку пенсій особам, які мають на неї право відповідно до Закону.

Наказами Міністра оборони України від 22.07.2010 року № 380 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2010 рік" зі змінами, внесеними наказом Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576, від 28.01.2011 року № 50 "Про бюджетну політику Міністерства оборони України на 2011 рік" зі змінами, внесеними наказом Міністра оборони України від 25.06.2011 року № 355, від 27.01.2016 № 44 "Про особливості виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних сил України в 2016 році" встановлено розміри премії військовослужбовцям у межах виділених асигнувань на грошове забезпечення (видатків, передбачених для їх грошового забезпечення) у 2010, 2011, 2016 роках.

Суд апеляційної інстанції зазначає, що накази Міністерства оборони України від 22.07.2010 р. №380, від 05.11.2010 р. №576, від 28.01.2011 р. №50, від 27.01.2016 р. поширюється тільки на працівників Міністерства оборони України, а не на осіб, звільнених з військової служби, та яким уже призначена пенсія.

Дані Накази Міністра оборони України прийняті з метою організації виконання державного бюджету на відповідний рік і забезпечення виконання поставлених перед Збройними Силами України завдань, ефективного та економічного використання бюджетних коштів, своєчасного забезпечення військовослужбовців і працівників належними видами грошового та матеріально-технічного забезпечення.

Характер та умови преміювання згідно наказів Міністра оборони України №380, №576, №50, №44 не є додатковим видом грошового забезпечення, що дає підстави для перерахунку пенсії відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Вказані накази є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містить нормативно-правових приписів, та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії, оскільки ними визначається бюджетна політика Міністерства оборони України на відповідний рік, виходячи з наявного фонду грошового бюджетного забезпечення.

Згідно положень ч. 4 ст. 63 Закону підставою для перерахунку пенсії є також зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

За правилами пункту 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 1 липня 2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 1 вересня 2012 р. до 23 відсотків та з 1 січня 2013 р. до 35 відсотків.

На підставі даної постанови Кабінету Міністрів України проводилося збільшення розміру призначених пенсій, а не зміна розміру грошового забезпечення. Позивачеві проведено збільшення розміру пенсії у відповідності до згаданої постанови Кабінету Міністрів України, що стверджується дослідженими при розгляді справи довідкою про перерахунок пенсії позивачу від 12.07.2012 року (а.с. 75), який проводився з врахуванням довідки, виданої Закарпатським обласним військовим комісаріатом від 15.06.2012 року.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що відмова Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у перерахунку пенсії не є протиправною та відсутні підстави для зобов'язання даного органу провести перерахунок пенсії позивачеві.

Щодо позовних вимог до відповідача - Закарпатського обласного військового комісаріату позов не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

У відповідності до пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45, на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).

Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 3 даного Порядку на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, перерахунок пенсії проводиться головними управліннями Пенсійного фонду України. Тому звернення позивача з питанням проведення перерахунку йому пенсії до Закарпатського обласного військового комісаріату не відповідало визначеному вище порядку, відповідно підстави для визнання протиправними дій даного органу в цій частині відсутні.

З огляду на викладений вище порядок, з врахуванням того, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області не подавалися до Закарпатського обласного військового комісаріату списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення чи введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, у період 2010-2016 р.р., у даного органу не виник обов'язок подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в тому числі позивача.

З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано відмовив у задоволенні позовних вимог, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскарженої постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 195, 196, ст. 198, ст. 200, ст. 205, ст. 206, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а постанову Виноградівського районного суду Закарпатської області від 07 жовтня 2016 року у адміністративній справі №299/2063/16-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання ухвали в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: В.Я. Макарик

Судді: О.О. Большакова

І.В. Глушко

Повний текст ухвали складений 09 лютого 2017 року.