07 лютого 2017 р. Справа № 876/384/17
Львівський апеляційний адміністративний суду у складі:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гулида Р. М.,Улицького В. З.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2016 року про відмову у відкритті провадження у справі по справі № 344/16453/16-а,2-а/344/933/16 за позовом ОСОБА_1 до Крихівецької сільської ради Івано-Франківської міської ради про відмову у наданні земельної ділянки та зобов'язання надати земельну ділянку,
Позивач звернувся з позовом до відповідача про скасування рішення про відмову у наданні земельної ділянки та зобов'язання надати земельну ділянку.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2016 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Роз'яснено позивачу, що позов належить розглядати за правилами цивільного судочинства.
Зазначену ухвалу в апеляційному порядку оскаржив позивач. У поданій апеляційній скарзі покликається на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить вказану ухвалу скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.
У апеляційні скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що КАС України підсудність справ, у яких однією з сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, віднесено до загальних судів в порядку адміністративного судочинства.
Оскільки в справі відсутні клопотання від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, суд приходить до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами в порядку передбаченому статтею 197 КАС України.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задоволити з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи, судом апеляційної інстанції встановлено, що позивач звернувся з позовом до відповідача про скасування рішення про відмову у наданні земельної ділянки та зобов'язання надати земельну ділянку.
Ухвалою Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2016 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі.
Роз'яснено позивачу, що позов належить розглядати за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до вимог частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Колегія суддів зауважує, що згідно з пунктом 1 частини 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно зі статтями 13 і 14 Конституції України, статтями 177, 181, 324 і главою 30 ЦК земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а держава і територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах із метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок. Отже, суд має з'ясувати, є спір приватноправовим або публічно-правовим; чи виник спір із відносин, урегульованих нормами цивільного права, чи пов'язані ці відносини зі здійсненням сторонами цивільних або інших майнових прав на земельні ділянки на засадах рівності; чи виник спір щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень при реалізації ним управлінських функцій у сфері земельних правовідносин.
Відповідно до статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Юрисдикція адміністративних судів не поширюється на публічно-правові справи:
1) що віднесені до юрисдикції Конституційного Суду України;
2) що належить вирішувати в порядку кримінального судочинства;
3) про накладення адміністративних стягнень;
4) щодо відносин, які відповідно до закону, статуту (положення) об'єднання громадян віднесені до його внутрішньої діяльності або виключної компетенції.
Згідно з статтею 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Проаналізувавши матеріали справи та наведені вище законодавчі положення, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне вказати на помилкове застосування судом першої інстанції норм процесуального права, що, в свою чергу, призвело до прийняття помилкового рішення у справі.
Так, відповідно до матеріалів справи предметом позову є скасування рішення органу місцевого самоврядування та зобов'язання його вчинити певні дії.
Зважаючи на той факт, що вказаний спір є публічно-правовим спором фізичної особи із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у якому однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що вказаний позов належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відтак, з врахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що оскаржувана ухвала підлягає скасуванню, оскільки винесена з порушенням норм процесуального права, що і призвело до неправильного вирішення справи по суті вимог, з направленням справи до суду першої інстанції для продовження розгляду справи, як передбачено пунктом 3 частини 1 статті 199 КАС України.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 199, 204, 205, 206, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити.
Ухвалу Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області від 12 грудня 2016 року про відмову у відкритті провадження у справі по справі № 344/16453/16-а,2-а/344/933/16 скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження її розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь в справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
Улицький В. З.