Постанова від 07.02.2017 по справі 875/71/16

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 875/71/16 Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

ПОСТАНОВА

Іменем України

07 лютого 2017 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Костюк Л.О., Троян Н.М.,

за участю секретаря Казюк Л.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Києві (без фіксування технічними засобами) адміністративний позов Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_2, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності,-

ПОСТАНОВИВ:

Макарівська районна державна адміністрації Київської області (далі - Позивач) звернулась до Київського апеляційного адміністративного суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - Відповідач), третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - Третя особа, ДП «НЕК «Укренерго») та просила:

- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки площею 0,0034 га, що перебуває у власності ОСОБА_2, яке посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 04.07.2011 р., зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №322270001002340 та знаходиться на території Липівської сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа земельної ділянки - 2,3225 га, кадастровий номер НОМЕР_2, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля), з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 1 156,00 грн. Перерахування зазначених коштів здійснюється Макарівською районною державною адміністрацією Київської області на зазначений ОСОБА_2 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили;

- виділити із земельної ділянки, загальною площею 2,3225 га, що перебуває у власності ОСОБА_2 за відповідною технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка площею - 2,3191 га - залишається у власності ОСОБА_2; земельна ділянка загальною площею 0,0034 га відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку.

- примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки загальною площею 0,0068 га, що перебуває у власності ОСОБА_2, яке посвідчено державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3 від 04.07.2011 року зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322270001002339 та знаходиться на території Липівської сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа земельної ділянки - 2,1424 га, кадастровий номер НОМЕР_4, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля) в тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0034 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5, вартість якої становить - 1 156,00 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят шість грн. 00 коп.); частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га категорія: землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_6, вартість якої становить - 1 156,00 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят шість грн. 00 коп.) з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в установленому законодавством порядку, у розмірі 2 312,00 грн. Перерахування зазначених коштів здійснюється Макарівською районною державною адміністрацією Київської області на зазначений ОСОБА_2 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили;

- виділити із земельної ділянки, загальною площею 2,1424 га, що перебуває у власності ОСОБА_2 за відповідною технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки в окремі земельні ділянки, із яких: земельна ділянка площею - 2,1356 га - залишається у власності ОСОБА_2; земельна ділянка загальною площею 0,0068 га, в тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0034 га. та частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га. відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку;

- зобов'язати ОСОБА_2 звільнити частину земельної ділянки, площею - 0,0034 га та частину земельної ділянки загальною площею - 0,0068 га, що примусово відчужуються з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня набрання постановою суду законної сили та виплати відповідних коштів відповідачу.

В обґрунтування адміністративного позову Позивач вказував на те, що земельні ділянки, які належать Відповідачам, мають бути примусово відчужені у відповідачів з мотивів суспільної необхідності для суспільних потреб, а саме: для будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р «Про затвердження плану заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року», яким передбачено будівництво об'єкта «Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПС 750 кВ «Київська» із заходами, повітряна лінія 750-330 кВ», до складу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ «Київська».

Частиною 2 статті 183-1 КАС України передбачено, що адміністративні справи про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності розглядаються та вирішуються апеляційним адміністративним судом за місцем розташування нерухомого майна, що підлягає примусовому відчуженню.

06 лютого 2017 року через канцелярію Київського апеляційного адміністративного суду надійшла заява від Макарівської районної державної адміністрації Київської області про розгляд адміністративного позову без участі представника Позивача за наявними у справі матеріалами, у якій зазначено про те, що Позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

06 лютого 2017 року представником Відповідача надіслано до суду заперечення на позовну заяву про примусове відчуження частини земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності з проханням відмовити у задоволенні позовної заяви у повному обсязі.

Представник Відповідача та представник Третьої особи у судове засідання не з'явились, про день, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Так, положеннями ст.35 КАС України визначено, що повістка вручається під розписку. Повістка може бути вручена безпосередньо в суді. Суд може за згодою особи, яка бере участь у справі, видати їй повістку для вручення іншій особі, яка викликається до суду.

Особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, однак в судове засідання не з»явилися, суд вважає за можливе розглядати адміністративну справу їх відсутності.

Ураховуючи наведене, колегія суддів вважає за можливе розглядати адміністративний позов у відсутності осіб, які беруть участь у справі.

У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Судом встановлено, що згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р «Про затвердження плану заходів на 2006-2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року» передбачено будівництво об'єкта «Лінії електропередачі 750 кВ для видачі потужностей Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій: ПС 750 кВ «Київська» із заходами, повітряна лінія 750-330 кВ», до складу якого входить будівництво заходів повітряної лінії електропередачі напругою 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на електричну підстанцію напругою 750 кВ «Київська».

Відповідно п.10 розділу 2 Плану заходів на 2006 - 2010 роки щодо реалізації Енергетичної стратегії України на період до 2030 року, затвердженого вищевказаним розпорядженням, відповідальними з будівництва вказаногс об'єкта є Міненерговугілля України, Мінпромполітики, НКРЕ, державне підприємство «Національна енергетична компанія Укренерго».

ДП «НЕК «Укренерго» визначено замовником проектування та будівництва вказаного стратегічного магістрального лінійного енергооб'єкта, будівництво якого обумовлено загальнодержавними інтересами, є суспільно необхідним та спрямоване на підвищення надійності електропостачання споживачів Центрального регіону, а в цілому на економічний і соціальний розвиток держави та на забезпечення енергетичної і національної безпеки України.

В установленому законодавством порядку ДП «НЕК «Укренерго» оформлені матеріали вибору місця розташування земельних ділянок для розміщення заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська», у тому числі оформлено матеріали погодження місця розташування енергооб'єкта на земельних ділянках, які перебувають у приватній власності, згідно вимог ст.151 Земельного кодексу України (далі - ЗК України).

На підставі клопотання ДП «НЕК «Укренерго» та відповідно ст.ст.13, 17, 122, 123, 149, 151, 186, 186-1 ЗК України, розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.08.2011 року № 802-р, розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 05.10.2011 року № 1091 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго», розташованих за межами населених пунктів на території Макарівського, Києво - Святошинського районів та Ірпінської міської ради Київської області для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська - Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».

Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок було розроблено ліцензованою організацією і погоджено в порядку, встановленому статтею 186-1 ЗК України, а також пройшов обов'язкову державну експертизу Держземагентством України (а.с.63).

За приписами ст.ст. 122, 123, 146, 147, 149 ЗК України та Закону України «Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності» (далі - Закон України №1559-VI ) Київська обласна державна адміністрація прийняла розпорядження від 22.12.2014 року №456 «Про заходи щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим їх наданням у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго».

Зазначеним розпорядженням доручено Макарівській та Києво-Святошинській районним державним адміністраціям у визначеному законодавством порядку вжити заходів щодо викупу або примусового відчуження земельних ділянок, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, загальною площею 1,2990 га, розташованих на території Наливайківської, Липівської, Плахтянської сільських рад, Макарівської селищної ради Макарівського району та Ірпінської міської ради Київської області, з метою подальшого їх надання у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».

На виконання вказаного розпорядження Макарівська районна державна адміністрація прийняла розпорядження від 09.12.2015 року № 455 (зі змінами від 25.05.2016 року №269) «Про викуп або примусове відчуження земельних ділянок які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, з подальшим наданням цих земельних ділянок у постійне користування державному підприємству «Національна енергетична компанія «Укренерго» із зміною їх цільового призначення для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська».

До складу земельних ділянок, які підлягають викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності відноситься частина земельної ділянки (загальною площею 2,3225 га, кадастровий номер НОМЕР_2), що перебуває у власності Відповідача, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 від 04.07.2011року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 322270001002340.

Частина земельної ділянки, яка підлягає викупу для суспільних потреб знаходиться на території Липівської сільської ради Макарівського району Київської області площею - 0,0034 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою НОМЕР_7.

Частина земельної ділянки, що підлягають викупу для суспільних потреб або примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності з подальшим наданням (передачею) її у постійне користування ДП «НЕК «Укренерго» для розміщення, будівництва, експлуатації та обслуговування заходів ПЛ 330 кВ Новокиївська-Сєвєрна на ПС 750 кВ «Київська» підтверджується проектом землеустрою та кадастровим планом земельної ділянки (а.с. 17, 22).

Згідно ст.5 Закону України № 1559-VI вартість частини земельної ділянки, яка підлягає викупу для суспільних потреб (примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності) визначена на підставі експертної грошової оцінки та складає 1 156,00 грн. (а.с.10-16).

Крім того, у відповідності затвердженого проекту землеустрою до складу земельних ділянок, які підлягають викупу або примусовому відчуженню для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності відноситься частина земельної ділянки (загальна площа земельної ділянки - 2,1424 га, кадастровий номер НОМЕР_4), що перебуває у власності Відповідача, на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_3 від 04.07.2011 року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №322270001002339.

Частина земельної ділянки, яка підлягає викупу для суспільних потреб знаходиться на території Липівської сільської ради Макарівського району Київської області, загальною площею - 0,0068 га, в тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0034 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5;

частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га категорія: землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_6 що, підтверджуються проектом землеустрою та кадастровим планом земельної ділянки (а.с.38, 43, 44).

У відповідності до ст.5 Закону України №1559-VI вартість частини земельної ділянки, яка підлягає викупу для суспільних потреб (примусовому відчуженню з мотивів суспільної необхідності) визначена на підставі експертної грошової оцінки та складає 2 312,00 грн. (а.с.31-37, 92-105 ).

Статтею 41 Конституції України визначено, що примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановленим законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості.

За приписами ст.ст.146, 147 ЗК України викуп земельних ділянок для суспільних потреб, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, здійснюється у випадках та в порядку, встановлених законом. Підстави та порядок примусового відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності визначаються законом.

Відповідно ст.1 Закону України №1559-VІ примусове відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, з мотивів суспільної необхідності - перехід права власності на земельні ділянки, інші об'єкти нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, до держави чи територіальної громади з мотивів суспільної необхідності за рішенням суду; суспільна необхідність - обумовлена загальнодержавними інтересами або інтересами територіальної громади виключна необхідність, для забезпечення якої допускається примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, у встановленому законом порядку.

Згідно ч.4 ст.4 Закону України №1559-VІ викуп земельних ділянок для суспільних потреб, примусове відчуження земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності здійснюються як виняток з дотриманням вимог екологічної безпеки, із забезпеченням подальшого раціонального використання земельних ділянок, у разі якщо об'єкти, визначені у статтях 8 і 9 цього Закону, можна розмістити виключно на земельних ділянках, що відчужуються.

Приписами ст.7 Закону України №1559-VІ визначено, що органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та в порядку, визначених цим Законом, мають право викупу земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, для таких суспільних потреб як будівництво, капітальний ремонт, реконструкція та обслуговування лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, нафто-, газо - та водопроводів, ліній електропередачі, зв'язку, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.

Рішення про викуп земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, для суспільних потреб, визначених частиною першою цієї статті, органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування приймають на підставі генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, матеріалів погодження місця розташування таких об'єктів проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки та іншої документації із землеустрою, затверджених в установленому законодавством порядку.

Положеннями ст.10 Закону України №1559-VІ передбачено, що ініціатива щодо викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб може належати лише органам виконавчої влади чи органам місцевого самоврядування, спеціальним адміністраціям щодо управління територіями та об'єктами природно-заповідного фонду, особам, які отримали спеціальний дозвіл (ліцензію) на користування надрами, і підприємствам, які здійснюють будівництво, капітальний ремонт, реконструкцію, експлуатацію об'єктів транспортної та енергетичної інфраструктури, захисних гідротехнічних споруд і які погодили місце розташування таких об'єктів у випадках та в порядку, визначених статтею 151 ЗК України.

За наслідками розгляду пропозицій суб'єктів, зазначених в абзаці першому частини першої цієї статті, відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня надходження такої пропозиції приймає рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, для суспільних потреб.

Орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, який прийняв рішення про викуп земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, зобов'язаний письмово повідомити про це їх власника (власників) протягом п'яти днів з дня прийняття такого рішення, але не пізніше як за три місяці до їх викупу. Цей строк поширюється також на тих осіб, які стануть власниками таких об'єктів протягом трьох місяців з дня надходження зазначеного повідомлення.

Інформація (письмове повідомлення) надсилається власнику (власникам) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручається йому (їм) особисто під розписку.

У разі якщо місце проживання (перебування чи роботи) або місцезнаходження осіб, зазначених у частині другій цієї статті, залишається невідомим, навіть після звернення до органів і підрозділів Державної міграційної служби України, про прийняте рішення щодо викупу земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, ці особи повідомляються шляхом розміщення відповідного оголошення: в офіційному друкованому виданні, засновником якого є Кабінет Міністрів України, у разі якщо таке рішення приймає Кабінет Міністрів України; у друкованих засобах масової інформації, засновниками яких є Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласна, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації, на території здійснення повноважень яких знаходиться земельна ділянка, що викуповується органом місцевого самоврядування чи відповідним органом виконавчої влади.

Власник (власники) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, вважається повідомленим про такий викуп з дня опублікування зазначеного оголошення.

У письмовому повідомленні, що надсилається власнику (власникам) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, які підлягають викупу для суспільних потреб, зазначається інформація щодо: об'єктів викупу, їх місцезнаходження, а для земельних ділянок додатково - площі, кадастрового номера (за наявності), категорії земель; мети викупу; умов викупу (орієнтовна викупна ціна, строк викупу, джерело фінансування витрат, пов'язаних з викупом), а також відомостей про земельну ділянку, інші об'єкти нерухомого майна, що можуть бути надані замість викуплених; прав і обов'язків власника (власників) земельної ділянки, іншого нерухомого майна, що на ній розміщено, які виникли у зв'язку з їх викупом відповідно до закону; відомостей про житловий будинок, жиле приміщення (місцезнаходження, площа), що надається замість викуплених.

До інформації (письмового повідомлення) додається план земельної ділянки (її частини), що підлягає викупу, і посвідчена в установленому законом порядку копія рішення про її викуп.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач направив Відповідачу повідомлення про прийняте рішення щодо викупу або примусового відчуження земельної ділянки (її частини), яка перебуває у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, але дане повідомлення не було вручено. На виконання положень ст.10 Закону № 1559-VІ Позивач опублікував у газеті «Урядовий кур'єр» від 06.05.2016 року №85(5705) оголошення (а.с.86).

За приписами ч.1 ст.11 вказаного Закону власник (власники) земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, протягом одного місяця з дня отримання інформації (письмового повідомлення) згідно із статтею 10 цього Закону письмово повідомляє відповідний орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування про надання згоди на проведення переговорів щодо умов викупу або відмову від такого викупу.

Колегія суддів зазначає, що на час розгляду позовної заяви згоди між Позивачем та Відповідачем щодо викупу для суспільних потреб частини земельної ділянки не досягнуто.

Згідно ч.1 ст.15 Закону України №1559-VI у разі неотримання згоди власника земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з викупом цих об'єктів для суспільних потреб зазначені об'єкти можуть бути примусово відчужені у державну чи комунальну власність лише як виняток з мотивів суспільної необхідності і виключно під розміщення, у тому числі об'єктів національної безпеки і оборони; лінійних об'єктів та об'єктів транспортної і енергетичної інфраструктури (доріг, мостів, естакад, магістральних трубопроводів, ліній електропередачі, аеропортів, морських портів, нафтових і газових терміналів, електростанцій) та об'єктів, необхідних для їх експлуатації.

Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, допускається, як виняток, з мотивів суспільної необхідності лише в разі, якщо будівництво зазначених у частині першій цієї статті об'єктів передбачається здійснити із застосуванням оптимального варіанта з урахуванням економічних, технологічних, соціальних, екологічних та інших чинників.

Відповідно ч.1 ст.16 Закону України №1559-VI орган виконавчої влади чи орган місцевого самоврядування, що прийняв рішення про відчуження земельної ділянки, у разі недосягнення згоди з власником земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, щодо їх викупу для суспільних потреб відповідно до розділу II цього Закону звертається до адміністративного суду із позовом про примусове відчуження зазначених об'єктів.

Вимога про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, відповідно частини 2 статті 16 Закону України №1559-VI підлягає задоволенню у разі, якщо позивач доведе, що будівництво, капітальний ремонт, реконструкція об'єктів, під розміщення яких відчужується відповідне майно, є неможливим без припинення права власності на таке майно попереднього власника.

Колегія суддів звертає увагу, що на даний час розпорядження Кабінету Міністрів України від 27.07.2006 року № 436-р, розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 22.12.2014 року № 456 та розпорядження Макарівської районної державної адміністрації від 09.12.2015 року № 455 є чинними та підлягають виконанню.

Проаналізувавши наведені законодавчі норми, повно та всебічно дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що Позивачем, як органом виконавчої влади, який відповідно до закону може викуповувати земельні ділянки для суспільних потреб, надано достатньо доказів щодо наявності суспільної необхідності у примусовому вилученні частин земельних ділянок, які належать Відповідачу для будівництва повітряної лінії електропередачі, проведення якої є неможливим без припинення права власності на вищезазначені земельні ділянки.

Таким чином, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Макарівської районної державної адміністрації Київської області до ОСОБА_2, третя особа, що не заявляє самостійних вимог, на стороні позивача: Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» про примусове відчуження частин земельних ділянок з мотивів суспільної необхідності є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Згідно ч.5 ст.183-1 КАС України у постанові адміністративного суду про задоволення позову зазначається інформація про: об'єкт примусового відчуження, його місцезнаходження, площу, кадастровий номер, цільове призначення, категорію земель; умови попереднього повного відшкодування вартості земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, збитків, завданих власнику внаслідок примусового відчуження, та їх розмір, визначений відповідно до закону; строк, протягом якого власник має звільнити земельну ділянку, інші об'єкти нерухомого майна, що на ній розміщені; джерело фінансування витрат, пов'язаних із примусовим відчуженням.

Відповідно ст.159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, колегія суддів дійшла висновку про те, що позовні вимоги Позивача підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 17, 70, 41, 159, 160, 163, 183-1 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Макарівської районної державної адміністрації Київської області задовольнити.

Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки, площею 0,0034 га, що перебуває на праві власності у ОСОБА_2, яке посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку, серія НОМЕР_1 від 04.07.2011 року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №322270001002340 та знаходиться на території Липівської сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа земельної ділянки - 2,3225 га, кадастровий номер НОМЕР_2, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля), з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки у розмірі 1 156,00 грн., шляхом перерахування цієї суми грошових коштів за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від ДП «НЕК «Укренерго», на зазначений ОСОБА_2 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили.

Виділити із земельної ділянки, загальною площею 2,3225 га, що перебуває у власності ОСОБА_2 за відповідною технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки в окремі земельні ділянки, із яких:

- земельна ділянка, площею - 2,3191 га - залишається у власності ОСОБА_2;

- земельна ділянка, загальною площею 0,0034 га відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку.

Примусово відчужити у державну власність з мотивів суспільної необхідності частину земельної ділянки, загальною площею 0,0068 га, що перебуває на праві власності у ОСОБА_2, яке посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку, серія НОМЕР_3 від 04.07.2011 року, зареєстрованого у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №322270001002339 та знаходиться на території Липівської сільської ради Макарівського району Київської області (загальна площа земельної ділянки - 2,1424 га, кадастровий номер НОМЕР_4, категорія: землі сільськогосподарського призначення, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля) в тому числі:

- частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0034 га, категорія: землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_5, вартість якої становить - 1 156,00 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят шість грн. 00 коп.);

- частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га категорія: землі сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, угіддя: рілля, визначений кадастровий номер за проектом землеустрою - НОМЕР_6, вартість якої становить - 1 156,00 грн. (одна тисяча сто п'ятдесят шість грн. 00 коп.) з повним попереднім відшкодуванням вартості зазначеної частини земельної ділянки у розмірі 2 312,00 грн., шляхом перерахування цієї суми грошових коштів за рахунок коштів спеціального фонду державного бюджету, до якого зараховуються кошти від ДП «НЕК «Укренерго», на зазначений ОСОБА_2 банківський рахунок або внесення цих коштів на депозит нотаріальної контори за місцем розташування земельної ділянки в порядку, встановленому законом після набрання постановою суду законної сили.

Виділити із земельної ділянки, загальною площею 2,1424 га, що перебуває у власності ОСОБА_2 за відповідною технічною документацією із землеустрою про поділ земельної ділянки в окремі земельні ділянки, із яких:

- земельна ділянка площею - 2,1356 га - залишається у власності ОСОБА_2;

- земельна ділянка, загальною площею 0,0068 га, в тому числі: частина 1 земельної ділянки: площа - 0,0034 га. та частина 2 земельної ділянки: площа - 0,0034 га. відчужується у державну власність з мотивів суспільної необхідності, із забезпеченням державної реєстрації зазначених земельних ділянок та прав на них у визначеному законодавством порядку.

Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити частину земельної ділянки, площею - 0,0034 га та частину земельної ділянки, загальною площею - 0,0068 га, що примусово відчужуються з мотивів суспільної необхідності у державну власність, протягом 15 (п'ятнадцяти) днів з дня набрання постановою суду законної сили та виплати відповідних коштів відповідачу.

Постанова суду може бути оскаржена у порядку апеляційного оскарження до Вищого адміністративного суду України у порядку та строки, визначені статтями 185-187 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Костюк Л.О.

Троян Н.М.

Постанова складена в повному обсязі 09 лютого 2017 року.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Костюк Л.О.

Троян Н.М.