Справа № 756/2013/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Арсірій Р.О.
Суддя-доповідач: Межевич М.В.
Іменем України
08 лютого 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого Межевича М.В., суддів Земляної Г.В. та Сорочка Є.О., за участю секретаря судового засідання Лисенко І.Д., представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача Кривонос О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Служби безпеки України про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач в апеляційній скарзі просить суд скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити, оскільки вважає, що судом першої інстанції не надано належної оцінки доказам та документам, які додані до матеріалів справи, не досліджені суттєві обставини справи, порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, що з'явилися в судове засідання, розглянувши матеріали справи, апеляційну скаргу та заперечення на неї, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_4 21.12.2015 звернувся із заявою до Голови служби безпеки України, в якій просив повідомити про дату та підстави зміни у складі грошового забезпечення співробітників Служби безпеки України, про наявність повідомлення Служби безпеки України Пенсійному фонду України про зміни у складі грошового забезпечення співробітникам Служби безпеки України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, надати довідку про розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав на день звільнення зі служби.
Начальником фінансово-економічного управління Служби безпеки України Анікіним Д. 19.01.2016 надано відповідь, що після 01.01.2008 Кабінетом Міністрів України рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення або про введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення не приймалося, а тому правових підстав для відповідного повідомлення Пенсійному фонду України з боку Служби безпеки України відсутні. Крім того, зазначено, що стосується довідок про розміри грошового забезпечення, з якого обчислюються пенсії особам, звільнених з військової служби, слід зазначити, що згідно із встановленим порядком умови запроваджені з 01.01.2008 не змінювались з моменту їх введення та є чинними до теперішнього часу. Зміни розмірів окремих видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, що відбувалися після вказаної дати, проводилися згідно з рішеннями керівників військових формувань та правоохоронних органів у межах наданих їм повноважень, а тому довідки складаються уповноваженими державними органами, у тому числі Служби безпеки України, та подаються до відповідних органів Пенсійного фонду, як правило, під час проведення перерахунків пенсій.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії Служби безпеки України, яке після підвищення у 2013-2015 роках грошового забезпечення військовослужбовців Служби безпеки України не надіслало до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та не надало позивачу на заяву довідку про розмір грошового забезпечення за посадою на день звільнення з військової служби для перерахунку пенсії, станом на 01 листопада 2015 року, визначеного згідно з постановою КМУ від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 1294);
- зобов'язати Службу безпеки України надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та надати позивачу довідку про розмір його грошового забезпечення за посадою, яку я займав перед звільненням, станом на 01 листопада 2015 року.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що Кабінетом Міністрів України на законодавчому рівні не приймалось рішень щодо змін розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Вирішуючи спір, колегія суддів виходить з такого.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ всі призначені за цим Законом пенсії підтягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Пунктом 5 Постанови № 1294 регламентовано повноваження керівників державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією Постановою, у розмірах, визначених затвердженими цією Постановою схемами за аналогічними посадами, а також установлювати надбавки та здійснювати преміювання працівників у випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до п. 1,2,3 Постанови № 45 і перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у в'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держкприкордонслужби, ДПтС, ДСНС повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Згідно з ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Як випливає з п. 2 Постанови № 355 передбачено, що для проведення підвищення розміру пенсії Фінансово-економічне управління СБ України зобов'язано надати довідку про розмір грошового забезпечення позивача, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» № 1294 від 07.11.2007 р. станом на 01 квітня 2012 року.
Таким чином, з викладених правових норм вбачається, що достатньою та необхідною правовою підставою для зміни розміру пенсійного забезпечення відповідної категорії військовослужбовців є зміна розміру хоча б одного з видів їх грошового забезпечення, визначених в ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, на постійній загальній основі.
Так, з позивач стверджує, що наказами Служби безпеки України від 23.01.2008 № 35/ДСК, від 30.01.2012 № 35/ДСК, від 22.03.2013 № 105/ДСК, від 30.04.2014 № 205/ДСК збільшувалось грошове забезпечення службовців Служби безпеки України.
На запит апеляційного суду відповідач надіслав до суду належним чином завірені копії зазначених наказів із грифом «для службового користування». Дослідивши ці документи, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що ними здійснено упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців СБУ за рівнозначними посадами шляхом встановлення граничного розміру премії, передбаченої п. 2.3.24 Інструкції про грошове забезпечення та виплати компенсаційного характеру військовослужбовців СБУ, затвердженої наказом СБУ від 23 січня 2008 року № 35/ДСК, в залежності від розміру посадового окладу та специфіки діяльності відповідного структурного підрозділу системи СБУ.
Вказаними наказами встановлено, що конкретний розмір і доцільність збільшення розміру премії для кожного військовослужбовця з метою його впорядкування за рівними посадами визначається відповідним керівником органу, підрозділу, закладу чи установи СБУ, на підставі рапортів, погоджених з відповідним фінансовими підрозділами СБУ.
Зі змісту вказаних наказів вбачається, що жодних нових видів грошового забезпечення ними не було встановлено, вони носять тимчасовий характер, передбачають граничні розміри надбавок та премій на певний календарний рік в межах бюджетних асигнувань залежно від розміру посадового окладу та специфіки діяльності відповідно структурного підрозділу і визначають, що доцільність збільшення грошового забезпечення та його конкретний розмір визначається відповідним керівником для кожного військовослужбовця.
За таких обставин, враховуючи, що доводи позивача про зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців СБУ в сторону збільшення не знайшли свого підтвердження, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції відповідно до норм матеріального права, при дотриманні норм процесуального права, на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у справі, підтвердженими доказами, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 листопада 2016 року - без змін.
Рішення апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя М.В. Межевич
Суддя Г.В. Земляна
Суддя Є.О. Сорочко
Повний текст рішення виготовлений 09.02.2017.
Головуючий суддя Межевич М.В.
Судді: Земляна Г.В.
Сорочко Є.О.