Ухвала від 08.02.2017 по справі 431/4831/16-а

Головуючий у 1 інстанції - Березка О.М.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2017 року справа №431/4831/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Казначеєва Е.Г., суддів: Василенко Л.А., Ханової Р.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 27 жовтня 2016 р. у справі № 431/4831/16-а (головуючий І інстанції Березка О.М.) за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області про перерахунок пенсії та виплати недоплаченої пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до Старобільського районного суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області, в якому просив, визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі провести перерахунок пенсії з заробітної плати за період з 1989 року по 1993 рік у використанням Постанови Кабінет Міністрів України від 20 квітня 2005 р. № 306 де зарплату кожного року розділити на 12 місяців (аванс + натуроплата) та встановити коефіцієнт по зарплаті за кожен місяць для нарахування пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі перерахувати пенсію з дня виходу на пенсію (а.с.3-6).

Постановою Старобільського районного суду Луганської області від 27 жовтня 2016 року позовні вимоги задоволено частково. Суд першої інстанції визнав дії управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі провести ОСОБА_2 перерахунок пенсії з урахуванням коефіцієнту по зарплаті за кожен рік за період 1989-1993 роки, де зарплату (аванс + натуроплата) кожного року розділити на 12 місяців, зобов'язав управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі перерахувати та сплатити ОСОБА_2 пенсію з 22 вересня 2016 року (а.с.43-44).

Відповідач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.47-48).

В обґрунтуванні апеляційної скарги зазначено, що відповідно до довідок про заробітну плату від 06.04.2016 року № 333, 334 за період з 1989 року по 1993 рік, які видані Трудовим архівом Старобільської РДА, провести пропорційний розподіл заробітної плати по місяцям не має підстав, оскільки довідки не відповідають вимогам Постанови Кабінет Міністрів України від 20 квітня 2005 р. № 306. Відповідно до книг по нарахуванню заробітної плати за період з 1992 року по 1994 рік - по колгоспу «Шлях Леніна» нарахована натуроплата: за 1992 рік в розмірі 121605, за 1993 рік в розмірі 14188618 (у якій грошовій одиниці виражені суми у відомостях не вказано), факт нарахування та утримання страхових внесків із цих сум не підтверджено, тому суми натуроплати за 1992 - 1993 роки не враховувались при обчисленні середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до пункту 2 частини 1 статті 197 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, здійснюючи апеляційний перегляд у межах апеляційної скарги відповідно до частини 1 статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, встановила наступне.

ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області та отримує пенсію за віком.

Позивач пропрацював в період з 1982 року по 19.09.1992 рік в колгоспі «Шлях Леніна», з 19.09.1992 року по 30.03.2000 рік в КСП «Шлях Леніна» та з 01.04.2000 року по 10.11.2016 року в СТОВ «Боровчанка», трактористом-машиністом, що підтверджується копіями архівних довідок та копією трудової книжки колгоспника (а.с.22-25).

Відповідно до довідки СТОВ «Боровчанка» № 24 від 9.11.2009 року, СТОВ «Боровчанка» є правонаступником КСП «Шлях Леніна», КСП «Шлях Леніна» є правонаступником колгоспу «Шлях Леніна» (а.с.17).

22 вересня 2016 року позивач звернуся до відповідача з заявою щодо перерахунку пенсії відповідно до Постанови Кабінет Міністрів України від 20 квітня 2005 р. № 306, до якої було додано довідки Трудового архіву Старобільської РДА від 06.04.2016 року № 333, 334.

Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області листом від 05.10.2016 року відмовлено позивачу у перерахунку в зв'язку з невідповідністю довідок вимогам Постанови Кабінет Міністрів України від 20 квітня 2005 р. № 306. Відповідно до книг по нарахуванню заробітної плати за 1992-1994 року, не відображено нарахування та утримання страхових виплат із сум нарахованої натуроплати за 1992,1993, 1994 рік (а.с.7-9).

Відповідно до довідки СТОВ «Боровчанка» № 49 від 13.10.2009 року, на господарстві в період з 1990 року по 1994 рік застосовувалась нова система оплати праці по Дагестанському методу із застосуванням авансування та кінцевого результату виходу продукції за рік згідно з постановою ЦК КПСС, СМ СРСР та ВЦ СПС від 17.09.1986 року № 1115. (а.с.18), а саме : нарахування заробітної плати проводилось авансом, а наприкінці року робився перерахунок заробітної плати по виходу продукції, тобто за кінцевим результатом. Оплата, яка нарахована колгоспникам внесена в трудові книжки колгоспників.

В зв'язку з ліквідацією 07.06.2013 року КСП «Шлях Леніна» документи по заробітній платі здано в комунальний заклад «Трудовий архів» Старобільського району.

Комунальним закладом «Трудовий архів» Старобільського району позивачу надано довідки від 06.04.2016 року № 333, 334 щодо нарахованої заробітної плати позивача в колгоспі «Шлях Леніна», КСП «Шлях Леніна» за період з 1989 року по 1994 рік (а.с.15-16). Обчислення вказаної заробітної плати, як вбачається з позову в цей період здійснювалось в карбованцях.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що дії відповідача не відповідають вимогам законодавства.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Позивач працювала в колгоспі «Шлях Ленина», КСП "Шлях Ленина" трактористом-машиністом.

Відповідно до Постанови ЦК КПРС, ОСОБА_3 Міністрів СРСР, ВЦ РПС № 1115 від 17.09.1986 року «О совершенствовании организации заработной платы и введении новых тарифных ставок и должностных окладов работников производственных отраслей народного хозяйства» були затверджені основні принципи вдосконалення організації оплати труда, в тому числі установлення заробітної плати за кінцевим результатом роботи, раціонального використання фондів заробітної плати, матеріальне стимулювання кожному працівнику за результатом праці. Затверджені нові умови оплати праці, робітників, в тому числі і працівників сільського господарства.

Стаття 3 Закону України «Про правонаступництво України» від 12.09.1991 року № 1543-ХІІ передбачає, що Закони Української PCP та інші акти, ухвалені Верховною ОСОБА_3 Української PCP, діють на території України, оскільки вони не суперечать законам України, ухваленим після проголошення незалежності України.

Отже, зазначена постанова використовувалась, як нормативний документ при нарахуванні заробітної плати для громадянам України.

Відповідно до ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення»до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов,язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу). У заробіток для обчислення пенсії членам колгоспів включається оплата в усіх її видах за роботу в громадському господарстві колгоспу.

Статтею 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначений порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

Відповідно до ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються:

1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинностіЗаконом України"Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України"Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум. Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися і до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України"Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України;

3) суми заробітної плати (доходу), визначені виходячи із здійсненої застрахованою особою доплати, передбаченої частиною третьою статті 24 цього Закону.

Постановою Кабінету Міністрів України № 306 від 20.04.2005 р. «Про реалізацію абзацу другого пункту 2 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затверджено «Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії особам, що у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць» (далі - Порядок).

Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку, дія цього Порядку поширюється на таких осіб, що до 1 липня 1998 року отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, строк виконання якої перевищував календарний місяць, зокрема, тих, що працювали в сільському господарстві, були зайняті на сезонних роботах, працювали у старательських артілях, виконували роботи (надавали послуги) за цивільно-правовими договорами та сплачували внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно до п. 4, 5 Порядку, до заяви додаються документи, що підтверджують виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи. Документом, що підтверджує виплату особі заробітної плати (доходу) за результатами роботи є: для працівників старательських артілей - довідка про заробітну плату (дохід) для обчислення пенсії та трудова книжка; для інших осіб, зазначених у пункті 1 цього Порядку, - довідка підприємства, установи, організації про заробітну плату (дохід), оформлена згідно з додатком до Порядку, із зазначенням підстави для виплати заробітної плати (доходу) за результатами виконаної роботи.

У разі коли у пенсійній справі особи зберігається довідка про заробітну плату (дохід) чи інші документи, що підтверджують факт отримання заробітної плати (доходу) за результатами роботи, така довідка чи документи можуть використовуватися для перерахунку пенсії за рішенням управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі в місті.

Відповідно до п.8 Порядку, заробітна плата (дохід), що підлягає зарахуванню до суми заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії, визначається шляхом ділення суми заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, на кількість місяців виконання такої роботи.

Пунктом 9 Порядку передбачено, що перерахунок пенсії у зв'язку із зарахуванням до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії сум заробітної плати (доходу), виплаченої за результатами роботи, здійснюється на підставі заяви та необхідних документів у строк, визначений статтею 45 Закону № 1058-IV.

Відповідно до ч. 1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач період 1989-2000 р. працював у колгоспі «Шлях Леніна» та КСП «Шлях Леніна» та йому фактично нараховувалась заробітна плата, яка складалась з авансових виплат заробітної плати на протязі року та сум натуроплати. Відповідачем для нарахування його пенсії суми натуроплати не враховувались.

На підставі викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, визнання дії відповідача неправомірними щодо відмови у перерахунку пенсії позивача та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок пенсії з 22 вересня 2016 року, з урахуванням коефіцієнту по зарплаті за кожен рік за період 1989-1993 роки, де зарплату (аванс + натуроплата) кожного року розділити на 12 місяців.

Стосовно посилання відповідача, що відповідно до довідки про заробітну плату виданої Трудовим архівом Старобільської РДА, провести пропорційний розподіл заробітної плати по місяцям немає підстав, оскільки довідка не відповідає вимогам Постанови Кабінету Міністрів України від 20.04.2005 року № 306, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, для призначення (перерахунку) пенсії подається довідка про заробітну плату встановленої форми. Така довідка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то необхідні довідки видаються правонаступниками цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами. У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Таким чином, відповідно до змісту наведеної норми сільські ради як архівні установи мають повноваження видавати довідки про заробітну плату для призначення та перерахунку пенсії у випадку ліквідації підприємств та установ та відсутності їх правонаступників. Нормою не встановлено обмеження виду та обсягу інформації про заробітну плату (складники, порядок розподілу сум тощо), яку отримувала особа, а також передбачено можливість видачі довідки не за встановленою формою на підставі даних, наявних в архівних фондах.

В зв'язку з ліквідацією КСП «Шлях Леніна» всі первинні документи розрахунків та нарахувань заробітної плати передані до КУ «Трудовий архів» Старобільського району.

Також, колегія суддів зазначає, що зазначені довідки видані на підставі книг нарахування заробітної плати працівникам за 1989 - 1994 роки. Згідно Додатку до Порядку № 306 довідка може бути видана на підставі особових рахунків, платіжних відомостей, інших документів за визначений рік. Належність архівних довідок позивачу, підтверджується періодом роботи позивача в колгоспі «Шлях Леніна» та КСП «Шлях Леніна», зазначеним в трудовій книжці. Отже, у відповідача не було підстав для відмови у прийнятті вказаних довідок.

Стосовно відсутності відомостей щодо нарахування та утримання страхових внесків із сум нарахованої позивачу натуроплати за 1992 - 1993 роки, колегія суддів зазначає, що відповідачем не надано ніяких доказів того, що з нарахованої натуроплати утримання страхових внесків не проводилось. Крім того, відповідачем не врахована можливість нарахування страхових внесків не персонально, а від суми фонду заробітної плати в цілому по підприємству, з урахуванням способу яким здійснювалось нарахування заробітної плати та підтвердження відповідачем сплати господарством соціальних внесків на протязі року. Отже зазначені суми повинні враховуватись при обчислені середньомісячного заробітку для розрахунку пенсії.

За таких обставин суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.

З огляну на викладене апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись статтями 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Старобільському районі Луганської області на постанову Старобільського районного суду Луганської області від 27 жовтня 2016 р. у справі № 431/4831/16-а залишити без задоволення.

Постанову Старобільського районного суду Луганської області від 27 жовтня 2016 р. у справі № 431/4831/16-а залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя: Е.Г. Казначеєв

Судді: Л.А. Василенко

ОСОБА_3