Головуючий у 1 інстанції - Мірошниченко Л.Є.
Суддя-доповідач - Гаврищук Тетяна Григорівна
08 лютого 2017 року справа №243/9575/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Гаврищук Т.Г.
суддів: Блохіна А.А.
Компанієць І.Д.
при секретарі судового засідання Терзі Д.А.
за участю сторін по справі:
позивач: ОСОБА_3 (за договором)
відповідач: Радчинська Т.В. (за довіреністю)
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2016 року по справі №243/9575/16-а (головуючий І інстанції Мірошниченко Л.Є.) за позовом ОСОБА_5 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач звернувся до суду з позовом до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення №157 від 09.11.2016 року про відмову у проведені перерахунку пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату голови Слов'янської райдержадміністрації від 24.10.2016 року №01-2393-25 з розрахунку 90% від заробітної плати відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла станом на 13.07.2009 року; зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком та виплачувати пенсію на підставі довідки про заробітну плату голови Слов'янської райдержадміністрації від 24.10.2016 року №01-2393-25 відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла станом на 13.07.2009 року з розрахунку 90% від заробітної плати у сумі 13 722 грн. без обмеження суми пенсійної виплати та виплатити різницю в пенсії починаючи з дня звернення до відповідача, з 01.11.2016 року.
Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2016 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправним рішення №157 від 09.11.2016 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату голови Слов'янської райдержадміністрації від 24.10.2016 року №01-2393-25 з розрахунку 90% від заробітної плати відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу», (в редакції, що діяла станом на 13.07.2009 року); зобов'язано здійснити перерахунок пенсії за віком та виплачувати на підставі довідки про заробітну плату голови Слов'янської райдержадміністрації від 24.10.2016 року №01-2393-25 з розрахунку 90% від заробітної плати та виплатити різницю в пенсії починаючи з 01.11.2016 року.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позову в повному обсязі.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Відповідач вважає, що судом першої інстанції не було враховано те, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії положення ст. 37, ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу» N 3723-XII вже втратили чинність, а тому були відсутні підстави для їх застосування.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представника позивача та відповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач з 13.07.2009 року перебуває на обліку в Слов'янському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області як отримувач пенсії за віком, призначеної на підставі ст.37 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХП від 16.12.1993 року у розмірі 90% від заробітної плати.
Позивач 03.11.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі відповідно до Закону України «Про державну службу» згідно довідки від 24.10.2016 року №01-2393-25.
Рішенням від 11.11.2016 року № 157 відповідач відмовив позивачеві в перерахунку пенсії з посиланням на те, що згідно р.ХІ Прикінцевих положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-VIII з 01 травня 2016 року ст..37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року визнано такою, що втратила чинність.
Наведені обставини сторонами не оспорюються.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) у редакції, яка була чинною на момент призначення пенсії позивачу, передбачалось, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З 01.01.2015р. набрав чинності Закон України від 28.12.2014р. № 76-VIIІ «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIIІ), яким внесено зміни до ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ і її викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України».
Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIIІ від 02.03.2015 (далі - Закон №213-VIIІ) у разі неприйняття до 1 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів". "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про судову експертизу". "Про Національний банк України". "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу". Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Законом України від 10.12.2015р. № 889-VІІІ «Про державну службу» (набрав чинності з 01.05.2016р. далі - Закон № 889-VІІІ) визнано Закон № 3723-ХІІ таким, що втратив чинність, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що положення ст..37-1 Закону України «Про державну службу», на яких ґрунтуються позовні вимоги позивача, на час підвищення посадових окладів державним службовцям та на час звернення позивача до пенсійного органу за перерахунком пенсії втратили чинність.
Діюче законодавство України не містить положень, які б дозволяли застосовувати нормативно-правові акти, які втратили чинність.
В Рішенні Конституційного Суду України № 1-рп/99 від 9 лютого 1999 року чітко визначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
У мотивувальній частині Рішення від 03.10.1997 № 4-зп Конституційний Суд України зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована одно предметними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайно є практика, коли наступний в часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
Враховуючи, що на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії положення ст.37-1 Закону № 3723-ХІІ втратили чинність, колегія суддів вважає, що відповідач правомірно відмовив у перерахунку пенсії.
Колегія суддів зазначає, що відмова в перерахунку пенсії позивачу не призвела до зменшення розміру отримуваної пенсії, і не є звуженням обсягу вже набутих нею прав та ніяким чином не позбавляє його права на соціальний захист, а тому посилання суду першої інстанції на "звуження існуючих прав і свобод" позивача є безпідставним.
Діючий Закон № 889-VІІІ не містить окремого порядку перерахунку пенсій державним службовцям. Стаття 90 цього закону передбачає, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV).
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов до помилкового висновку щодо неправомірності дій відповідача, а тому безпідставно задоволено позов в частині.
На підставі вищенаведеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції постанова прийнята з порушенням норм матеріального права, що є підставою для скасування постанови та прийняття нової постанови про відмову у задоволені позовних вимог.
Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2016 року по справі №243/9575/16-а - задовольнити.
Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 28 грудня 2016 року по справі №243/9575/16-а - скасувати.
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_5 до Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправним рішення Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області №157 від 09.11.2016 року про відмову у проведені перерахунку пенсії за віком на підставі довідки про заробітну плату голови Слов'янської райдержадміністрації від 24.10.2016 року №01-2393-25 з розрахунку 90% від заробітної плати відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла станом на 13.07.2009 року; зобов'язання Слов'янського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області здійснити перерахунок пенсії за віком та виплачувати пенсію на підставі довідки про заробітну плату голови Слов'янської райдержадміністрації від 24.10.2016 року №01-2393-25 відповідно до ст.. 37-1 Закону України «Про державну службу», що діяла станом на 13.07.2009 року з розрахунку 90% від заробітної плати у сумі 13 722 грн. без обмеження суми пенсійної виплати та виплатити різницю в пенсії починаючи з дня звернення до відповідача, з 01.11.2016 року - відмовити.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 08 лютого 2017 року.
Постанова у повному обсязі складена у нарадчій кімнаті 09 лютого 2017 року.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення.
Постанова може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Головуючий: Т.Г. Гаврищук
суддів: А.А.Блохін
І.Д. Компанієць