Копія
Справа № 822/411/17
07 лютого 2017 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-суддіБожук Д.А.
при секретарі за участі: ОСОБА_2 представників сторін та третіх осіб
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Подільський міжрегіональний ринок" до відділу державної реєстрації Хмельницької районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Коммандос", товариство з обмеженою відповідальністю "ОДЕР", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Хмельницька районна державна адміністрація про визнання протиправними і скасування рішень та скасування державної реєстрації права оренди земельних ділянок, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини ухвали згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Приватне підприємство "Подільський міжрегіональний ринок" звернулось до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до відділу державної реєстрації Хмельницької районної державної адміністрації, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - товариство з обмеженою відповідальністю "Коммандос", товариство з обмеженою відповідальністю "ОДЕР", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Хмельницька районна державна адміністрація, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області Трембач Світлани Валеріївни №7813962 від 11.11.2013 щодо реєстрації права оренди (суборенди) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1;
- скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 0,5110 га з кадастровим номером НОМЕР_1, номер запису 3324093 від 17.10.2013, реєстраційний номер об'єкта НОМЕР_2;
- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції Хмельницької області Трембач Світлани Валеріївни №7568617 від 04.11.2013 щодо реєстрації права оренди (суборенди) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3;
- скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 9,6006 га з кадастровим номером НОМЕР_3, номер запису 3223414 від 17.10.2013, реєстраційний номер об'єкта НОМЕР_4;
- визнати протиправним та скасувати рішення приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Чорноногого Віталія Павловича №17266093 від 17.11.2014 щодо реєстрації права оренди (суборенди) земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_5;
- скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки площею 9,3026 га кадастровий номер НОМЕР_5, номер запису 7719311 від 17.11.2014, реєстраційний номер об'єкта НОМЕР_6.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.01.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №822/411/17 та призначено судове засідання на 07.02.2017.
У судовому засіданні представник відповідача та третьої особи - Хмельницької районної державної адміністрації заявив клопотання про залучення державного реєстратора управління Державної реєстрації виконавчого комітету Хмельницької міської ради Трембач С.В. та приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Чорнонога В.П. другими відповідачами.
Представники позивача у судовому засіданні заперечили щодо задоволення клопотання.
Представник третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Одер" підтримав клопотання щодо залучення других відповідачів.
Третя особа - товариство з обмеженою відповідальністю "Коммандос" у судове засідання не з'явилася та повноважного представника не направила, про причини неявки суду не повідомила, хоча про дату, час і місце судового розгляду повідомлена належним чином.
Враховуючи думку представників сторін та третіх осіб, суд вважає за можливе розглянути клопотання у відсутності третьої особи - товариства з обмеженою відповідальністю "Коммандос", оскільки її явка не визнавалася судом обов'язковою.
Заслухавши думку представників сторін та третіх осіб, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.52 КАС України, суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Якщо позивач не згоден на його заміну іншою особою, то ця особа може вступити у справу як третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, про що суд повідомляє третю особу.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
За змістом п.1 постанови Кабінету Міністрів України "Питання Міністерства юстиції" від 31.03.2015 №150, на Міністерство юстиції України покладено забезпечення здійснення функцій і повноважень Державної реєстраційної служби, що припинилася.
Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-IV, в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26.11.2015 №834-VIII (далі по тексту - Закон №1952-IV) змінено організаційні основи системи державної реєстрації прав - зокрема, замість системи органів державної реєстрації прав встановлено систему органів та суб'єктів, які здійснюють повноваження у сфері державної реєстрації прав.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.6 Закону №1952-IV суб'єктами державної реєстрації прав є:
виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації;
акредитовані суб'єкти.
Крім того, п.2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 26.11.2015 №834-VIII встановлено, що органи державної реєстрації прав, утворені Міністерством юстиції України в установленому законодавством порядку, припиняють надання послуг у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць за рішенням Кабінету Міністрів України, прийнятим у разі забезпечення виконавчими органами міських рад міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київською, Севастопольською міськими, районними, районними у містах Києві та Севастополі державними адміністраціями умов, необхідних для реалізації повноважень у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, але не пізніше 30 квітня 2016 року.
Оскільки надання послуг з державної реєстрації права власності на нерухоме майно надаються відділом державної реєстрації Хмельницької районної державної адміністрації, то відсутні підстави для залучення державного реєстратора управління Державної реєстрації виконавчого комітету Хмельницької міської ради Трембач С.В. та приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Чорнонога В.П. в якості других відповідачів.
Відповідно до ч.2 ст.53 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
При цьому, суд звертає увагу на те, що участь третіх осіб в адміністративній справі зумовлена тим, що судовий спір між сторонами опосередковано (для третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги) стосується прав, інтересів або обов'язків інших (третіх) осіб.
З огляду на викладене, визначальним критерієм встановлення доцільності вступу у розгляд справи третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, є ймовірність того, що рішення у даній справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Суд вважає за необхідне залучити державного реєстратора управління Державної реєстрації виконавчого комітету Хмельницької міської ради Трембач С.В. та приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Чорнонога В.П. до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, оскільки існує імовірність впливу рішення у даній справі на їх права та законні інтереси.
Керуючись ст.ст. 52, 53, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. У задоволенні клопотання про залучення державного реєстратора управління Державної реєстрації виконавчого комітету Хмельницької міської ради Трембач С.В. та приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Чорнонога В.П. другими відповідачами - відмовити.
2. Залучити до участі в адміністративній справі №822/411/17 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору державного реєстратора управління Державної реєстрації виконавчого комітету Хмельницької міської ради Трембач С.В.
3. Залучити до участі в адміністративній справі №822/411/17 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Чорнонога В.П.
4. Зобов'язати державного реєстратора управління Державної реєстрації виконавчого комітету Хмельницької міської ради Трембач С.В. та приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Чорнонога В.П. надати суду письмові пояснення по суті позовних вимог та всі наявні докази на їх підтвердження.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Повний текст ухвали виготовлено 09.02.2017.
Суддя/підпис/Д.А. Божук
"Згідно з оригіналом" Суддя Д.А. Божук