Постанова від 25.07.2009 по справі 2-а-1801/2009

П О С Т А Н О В А Справа №2-а-1801/2009р.

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2009 року

Новокаховський міський суд Херсонської області в складі :

Головуючого судді Матвєєвої Н.В.

При секретарі Чорномурко І.В.

Представника відповідача Польської А.О.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Нова Каховка Херсонської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 до управління Пенсійного Фонду України в м. Нова Каховка про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни»,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулися до суду з позовом, вказавши, що вони згідно Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18.11.2004 року мають статус «дитини війни», їм повинна виплачуватися з 01.01.2006 року щомісячно соціальна допомога в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Законом України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005 року та Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року було призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Невиплата їм соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» є незаконною та суперечить Конституції України та законам України. Сума невиплаченої допомоги за 2006-2007 роки становить 2733 грн. 33 коп. кожному. Їх законні права було обмежено шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно-правових актів вищої сили, Законів України. Крім того, про ці факти їм стало відомо лише з преси в 2008 році.

Просили суд поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів. Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка на їх користь недоплачену їм, як дітям війни, щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2007 роки в сумі 2733,30 грн. кожному. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Нова Каховка нарахувати на їх користь недоплачену їм щомісячну соціальну допомогу з 01.01.2008 року.

В судовому засіданні позивачі уточнили позовні вимоги, просили суд поновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка нарахувати та виплатити їм , як дітям війни, щомісячну державну соціальну допомогу за 2006-2007 роки в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком. Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Нова Каховка нарахувати та виплатити на їх користь недоплачену їм щомісячну соціальну допомогу з 01.01.2008 року.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, пояснивши, що Законом України «Про державний бюджет на 2006 рік», Законом України «Про державний бюджет на 2007 рік» було призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Ст. 6 вказаного Закону встановлено, що дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком, дана норма Закону не передбачає, яким саме органом (Пенсійним фондом чи іншим органом), за рахунок яких коштів та в якому процедурному порядку здійснюється призначення і виплата пенсій. Ст. 7 Закону встановлено, що фінансове забезпечення соціальних гарантій, передбачених даним Законом здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного фонду України. З 01.01.2008 року механізм реалізації положень ст. 6 Закону врегульовано шляхом внесення змін до цієї статті Законом України «Про державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», згідно з яким дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни (10 % від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність). Крім того, позивачі пропустили строк для звернення до суду з вимогою про зобов'язання Пенсійного фонду України в м. Нова Каховка нарахувати та виплатити недоплачену їм як дітям війни державну соціальну допомогу, і тому немає підстав для його поновлення.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши докази по справі суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.

В судовому засіданні встановлено, що позивачі мають статус «дитини війни», що підтверджується відмітками в пенсійному посвідченні позивачів, та право на пільги, передбачені Законом України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції 18.11.2004 року), дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до ст. 7 цього Закону, фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 3 цього Закону, державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

П.17 ст.77, ст.110 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» було зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», та встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету”.

П.12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» було також зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Проте рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік"(справа про соціальні гарантії громадян) вказано на те, що відповідно до частини третьої статті 22, статті 64 Конституції України право громадян на соціальний захист, інші соціально-економічні права можуть бути обмежені, у тому числі зупиненням дії законів (їх окремих положень), лише в умовах воєнного або надзвичайного стану на певний строк. Таку правову позицію Конституційний Суд України висловив у Рішенні від 20 березня 2002 року N 5-рп/2002 (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій) (пункт 6 мотивувальної частини) та визнав такими, що не відповідають Конституції України (неконституційними), положення Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” : пункту 12 статті 71 (489-16), яким зупинено на 2007 рік дію статті 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (2195-15), з урахуванням статті 111 цього Закону;

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» ( в редакції викладеній в Законі України «Про державний бюджет на 2008 рік», дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни .

Рішенням Конституційного суду від 22.05.2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" і 101 народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), визнано не конституційними зміни внесені до ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Відповідно до п.8 Постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» ( яка діє з 22.05.2008 року) установлено, що дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Законів України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та "Про жертви нацистських переслідувань") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня - 48,1 гривні, з 1 липня - 48,2 та з 1 жовтня - 49,8 гривні.

Проте, ч.2 ст.3 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно - правовими актами, тому положення ПКМУ від 28.05.2008 року не можуть застосовуватися при вирішенні цього спору.

Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України, тому саме УПФ України в м. Нова Каховка є належним відповідачем по справі, з цих же підстав не заслуговують на увагу заперечення представника відповідача в частині безпідставності позовних вимог до них.

Оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивачі є «дітьми війни», відповідачем не оспорюється вказаний статус позивачів, позивачі наділені державою соціальною гарантією, передбаченою ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», таким чином держава взяла на себе публічне зобов»язання забезпечити належний матеріальний рівень осіб, які є дітьми війни. Рішеннями Конституційного суду України від 09.07.2007 року та від 22.05.2008 року визнані неконституційними положення п. 12 ст.71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» та положень Закону України «Про державний бюджет на 2008 рік …», на підставі яких були внесені зміни до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Рішення Конституційного суду України набирає чинності з моменту їх винесення, тому суд вважає, що саме за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року до 31.12.2008 року відповідачем повинні бути зроблені нарахування та виплата державної соціальної допомоги дітям війни в ромірі 30 % мінімальної пенсії за віком. В іншій частині позов не підлягає задоволенню, оскільки питання щодо конституційності Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік, 2009 рік», яким дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була призупинена, Конституційним судом України не вирішувалося. Що стосується останньої вимоги про нарахування соціальної допомоги в подальшому, в розмірі, визначеному Законом України «Про соціальний захист дітей війни», то суд вважає її безпідставною, оскільки мова йде про вирішення вимоги наперед, коли не встановлено ще порушення права позивачів, тому вона не підлягає задоволенню. Суд вважає, що позивачами пропущено строк для звернення до суду з позовом про нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги за 2007 рік в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з поважних причин, оскільки вони дізналися про порушення свого права лише в 2008 році з засобів масової інформації, тому він підлягає поновленню.

Керуючись ст. 19, 22 Конституції України, 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» (в редакції 18.11.2004 року), рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року (справа про соціальні гарантії громадян), рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України), Рішенням Європейського Суду «Кечко проти України», ст. 99,100, 158-160 Кодексу Адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 до управління Пенсійного Фонду України в м. Нова Каховка про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги «Дітям війни» задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 строк для звернення до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Нова Каховка про нарахування та виплату щомісячної державної соціальної допомоги за 2007 рік в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Нова Каховка нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 щомісячну державну соціальну допомогу за період з 09.07.2007 року до 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року до 31.12.2008 року в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком кожному відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».

В іншій частині позов залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новокаховський міський суд.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

С У Д Д Я : Н.В. Матвєєва