Провадження № 2/225/904/2013
Справа № 225/2628/13-ц
13 травня 2013 року Суддя Дзержинського міського суду Донецької області Челюбєєв Є.В., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ГУ Міграційної служби України в Донецькій області про визнання відмови у видачі паспорту неправомірним, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою в порядку цивільного судочинства, в якій просить визнати неправомірним відмову у видачі паспорту, мотивуючи свої вимоги тим, що після умовно - дострокового звільнення від відбування покарання за вироком суду він звернувся до Дзержинського міського сектору ГУ Міграційної служби України в Донецькій області з заявою про видачу паспорту, так як раніше через обставини, що склалися по досягненню 16 - річного віку він не отримував паспорту. Однак йому відмовили у видачі паспорту, так як він не може підтвердити свою належність до громадянства України. Він вважає таку відмову неправомірною.
У зв'язку з цим зазначаю наступне.
Згідно вимог ст. 15 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, та інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Відповідно ч.1 п.1 ст.17 КАС України на спори фізичних чи юридичних осіб з суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішення (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дії чи бездіяльності поширюється компетенція адміністративних судів. Згідно ч.1 п.7 ст.3 КАС України суб'єкти владних повноважень -орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові чи службові особи, інший суб'єкт при здійснені ним владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно Положення про Державну міграційну службу України, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 № 405/2011Державна міграційна служба України (ДМС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (далі - Міністр). ДМС України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів.
Таким чином, вважаю, що дана цивільна справа не може бути розглянута в порядку цивільного судочинства, оскільки даний спір не відноситься до компетенції загальних судів і повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства, з тих підстав, що відповідачем по справі є безпосередньо суб'єкт владних повноважень, а саме орган державної влади. З наданих матеріалів вбачається, що позивач фактично оскаржує дії суб'єкту владних повноважень.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
Враховуючи викладене, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження у даній справі, позовну заяву повернути позивачу, роз'яснити, що він має право звернутися до суду з позовом в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.2 ст.122 ЦПК України,-
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ГУ Міграційної служби України в Донецькій області про визнання відмови у видачі паспорту неправомірним.
Позовну заяву повернути позивачеві.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції може бути подана протягом п'яти днів з дня її отримання її копії.
Суддя