Рішення від 08.02.2017 по справі 222/112/17

Справа № 222/112/17

Провадження № 2-о/222/27/2017

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2017 року Володарський районний суд Донецької області у складі:

судді Доценко С.І.,

при секретарі Болбат Н.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Нікольське цивільну справу окремого провадження за заявою:

Гордієнко - ОСОБА_1, в інтересах якої діє ОСОБА_2,

заінтересовані особи: ОСОБА_3, Нікольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області

про встановлення факту народження дитини,-

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_4, в інтересах якої діє ОСОБА_2, звернулась до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, посилаючись на те, що ОСОБА_4, перебуваючи у шлюбі зі ОСОБА_1, 01.01.2017 року, в м. Харцизьк, Донецької області, на тимчасово окупованій території України в КЗ «Центральна міська лікарня м. Харцизька» народила сина, про що нею було отримано медичне свідоцтво про народження. При зверненні до Нікольського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для реєстрації народження дитини представнику заявника було відмовлено, оскільки медичне свідоцтво про народження видане на тимчасово непідконтрольній Україні території та не створює правових наслідків, а тому було рекомендовано звернутися до суду для вирішення питання щодо встановлення факту народження дитини на підставі п.7 ст. 256 ЦПК України. Отримати медичне свідоцтво встановленого зразка на даний час неможливо. Встановлення факту народження дитини необхідно для державної реєстрації її народження в органах РАЦС.

Представник заявника ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, однак надала суду заяву в якій підтримала заявлені вимоги та просить суд розглянути справу у її відсутність.

Заінтересована особа ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, однак надав суду заяву в якій зазначив, що не заперечує проти задоволення заяви та просить суд розглянути справу у його відсутність.

Представник заінтересованої особи: Нікольського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився, однак надав суду письмову заяву, в якій просить справу розглянути без їх участі.

Дослідивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника заявника, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.7 ч.1 ст. 256 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження, а відповідно до п. 18 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.

Відповідно до Закону України « Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» від 04 лютого 2016 року № 990-VIII встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, які відображені в ст.257-1 ,367 п.8 ЦПК України.

Відповідно до ст.257-1 ЦПК України заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.

До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»№1207-VII від 15.04.2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16.09.2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року.

Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.

Згідно зі ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Як вбачається зі змісту наказу Мінюсту від 17.06.2014 року №953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції» тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання деякими відділами державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходяться на території Донецької області. Проведення зазначених дій здійснюється будь-яким відділом державної реєстрації актів цивільного стану, що знаходиться за межами вказаної території.

Згідно з Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджених Розпорядженням КМ України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07 листопада 2014 року №1085-р, в м. Донецьк, відносно до положень Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року відноситься до тимчасово окупованої території України, а тому на зазначені правовідносини поширюються встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, передбачені ст. до ст.257-1, 367 п.8 ЦПК України.

Судом встановлено, згідно довідки КУ «Центр первинної медико-санітарної допомоги в Амвросіївському районі» від 23.01.2017 року, обмінної карти заведеної на ім'я ОСОБА_4, висновків УЗО від 01.07.2016 року, 01.08.2016 року та 28.09.2016 року, результатів комбінованого скринингу від 01.06.2016 року та медичного свідоцтва про народження № 5/9 від 01.01.2017 року, виданого КЗ «Центральна міська лікарня м. Харцизька», що 01.01.2017 року ОСОБА_4, яка, згідно паспорту, є громадянкою України, народила у м. Харцизьк, Донецької області дитину чоловічої статі вагою 3370 г.

Відповідно до копії свідоцтва про одруження серії І-НО № 441048, виданого 05.08.2016 року Володарським районним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 одружилась з ОСОБА_1 та прийняла прізвище «Гордієнко-Сербіна». Шлюб зареєстровано 05.08.2016 року Володарським районним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області за актовим записом № 44, що свідчить про те, що дитина народилась у шлюбі.

Згідно з Переліком населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затверджених Розпорядженням КМ України «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення» від 07 листопада 2014 року №1085-р, в та відповідно до положень Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року м. Харцизьк Донецької області відноситься до тимчасово окупованої території України, а тому на зазначені правовідносини поширюються встановлені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, передбачені ст.257-1 ЦПК України.

Згідно копії листа Нікольського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 01.02.2017 року № 22/15.47-95 представник ОСОБА_4 - ОСОБА_2 зверталась для державної реєстрації факту народження дитини, але в задоволенні заяви було відмовлено, т.щ. надані документи, видані на непідконтрольній Україні території не є підставами в державній реєстрації народження дитини.

Судом встановлено, що встановлення зазначеного факту необхідно заявнику для державної реєстрації народження дитини та отримання свідоцтва про її народження встановленого зразку.

Відповідно до Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.

Згідно до ч.1 ст. 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.

Згідно ст. 7 Закону України «Про громадянство України», особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.

Таким чином, при тому, що ОСОБА_4, яка є громадянкою України, не має можливості іншим способом захистити своє право, з метою захисту її законних прав і інтересів та новонародженої дитини, яка має бути зареєстрована невідкладно після народження і з моменту народження має право на ім'я та набуття громадянства, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження 01.01.2017 року в місті Харцизьк, Донецької області ОСОБА_4 дитини чоловічої статі вагою 3379 г.

Відповідно до ст. ст. 257-1, 367 п.8.ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається особам, які брали участь у справі, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Керуючись ст.ст. 212-214, 234, 235, 256-259, 367 п.8 ЦПК України, Законом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» »№1207-VII від 15.04.2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16.09.2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 року, суд, -

ВИРІШИВ:

ОСОБА_6 Олександрівни, в інтересах якої діє ОСОБА_2, заінтересовані особи: ОСОБА_3, Нікольський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області про встановлення факту народження дитини - задовольнити.

Встановити факт народження 01.01.2017 року дитини чоловічої статі, вагою 3370 грамів, у місті Харцизьк, Донецької області ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженкою с-ще Металіст Амвросіївського району, Донецької області, громадянкою України, яка перебуває в шлюбі з ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянином України, який зареєстровано 05.08.2016 року Володарським районним відділом реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, за актовим записом № 44.

Відповідно до ст. 367 п.8 ЦПК України рішення звернути до негайного виконання

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Донецької області через Володарський районний суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання його копії. Але відповідно до ст.257-1 ЦПК України оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя С.І. Доценко