01 лютого 2017 р.Р і в н е 817/2327/16
Рівненський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - головуючого судді Жуковської Л.А., суддів Сала А.Б., Гломба Ю.О., за участю секретаря судового засідання Сисун Н.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: не з'явився,
відповідача: представник не з'явився,
третіх осіб відповідача: представники не з'явилися,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Міністерства внутрішніх справ України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Пенсійний фонд України третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, -
До Рівненського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 до Міністерства внутрішніх справ України про визнання протиправною бездіяльності щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку призначеної пенсії позивачу; зобов'язання повідомити Пенсійний фонд України та Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Ухвалою суду до участі у справі залучено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Пенсійний фонд України, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.
В позовній заяві позивач зазначив, що він отримує пенсію з 01.11.2000 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 18.08.2016 він звернувся до МВС України з заявою про пояснення причин нездійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 та з проханням направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення. З аналогічною заявою позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, на яку отримав відповідь про те, що з 01.01.2016 будь-яких повідомлень про проведення перерахунків колишнім співробітникам МВС до нього не надходило. Листом від 19.09.2016 МВС України відмовило позивачу в направленні до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення відповідно до Постанови КМУ від 11.11.2015 №988. Однак, позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки є всі законні підстави для здійснення такого перерахунку пенсії. За таких обставин, ОСОБА_1 просить суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
В судове засідання позивач не з'явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач - Міністерство внутрішніх справ України проти позову заперечило та зазначило, що на даний час перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення відповідного права на перерахунок і проводиться відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Законом України від 23.12.2015 №900-VІІІ «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» було доповнено новою частиною, відповідно до якої перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством для поліцейських. Однак, як зазначив відповідач, вищевказані положення частини третьої статті 63 Закону застосовуються до правовідносин, що виникли після набрання чинності Законом України №900-VІІІ, а саме після 29.12.2015. Крім того, постанова КМУ від 11.11.2015 №988 набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття і набрання чинності Законом України №900- VІІІ. Тому факт її прийняття не породжує правових підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. При цьому, відповідач наголошує, що постанова КМУ від 11.11.2015 №988 не є актом, яким змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як того вимагають положення статті 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії, оскільки до цього такої категорії працюючих як «поліцейські» в Україні не існувало. За таких обставин, відповідач просить суд в задоволенні позову відмовити. Представник відповідача, належним чином повідомлений про місце, дату та час проведення судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області подало заперечення на адміністративний позов, в якому зазначило, що постановою КМУ від 11.11.2015 №988 встановлено грошове забезпечення для поліцейських, а не працівників міліції. Тому, правових підстав для перерахунку пенсії колишнім працівникам органів внутрішніх справ немає. Крім того, вказана постанова набрала чинності 02.12.2015, тобто до прийняття Закону України від 23.12.2015 №900-VІІІ. За таких умов, третя особа просить суд в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
В судове засідання представник Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог, на стороні відповідача - Пенсійний фонд України надав суду письмові пояснення на адміністративний позов, де зазначив, що факт прийняття Постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 не породжує підстав для проведення перерахунку пенсій особам з числа колишніх працівників міліції. Крім того, орган Пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям, у тому числі особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, у яких особа проходила службу. Представник Пенсійного фонду України, належним чином повідомлений про місце, дату та час проведення судового розгляду справи, в судове засідання не з'явився.
Суд, керуючись приписами статті 128 КАС України, дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представників сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, на підставі доказів, які наявні в матеріалах справи, зміст та обсяг яких достатній для прийняття обґрунтованого рішення.
На підставі частини 6 статті 12 та статті 41 КАС України, у зв'язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Повно і всебічно встановивши обставини адміністративної справи відповідно до норм матеріального права на підставі досліджених судом у судовому засіданні доказів, з дотриманням норм процесуального права, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 1 листопада 2000 року є пенсіонером МВС України за вислугою років. Пенсія йому призначена відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).
18.08.2016 він звернувся до МВС України з заявою про пояснення причин нездійснення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 та з проханням направлення до органів Пенсійного фонду України інформації про зміну грошового забезпечення.
19.09.2016 Міністерство внутрішніх справ України надало відповідь позивачу, де зазначило, що відсутні законні підстави для перерахунку пенсій пенсіонерам з числа колишніх осіб рядового і начальницького складу.
З аналогічною заявою позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, на яку отримав відповідь про те, що з 01.01.2016 будь-яких повідомлень про проведення перерахунків колишнім співробітникам МВС до нього не надходило.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд приходить до таких висновків.
Спірні правовідносини між сторонами регулюються нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 №900-VIII (далі - Закон №900-VIII) та підзаконними нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч.3 ст.63 Закону №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за вказаним Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст.51 цього Закону.
Зазначеною нормою визначено, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
За правилами п.1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), перерахунок раніше призначених згідно з Законом №2262-XII пенсій проводиться в разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 внесено зміни та підвищено грошове забезпечення поліцейських.
Відповідно до абзацу другого розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII) (згідно із Законом України від 23.12.2015 №900-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Статтею 102 Закону №580-VIII встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Законом №900-VIII статтю 63 Закону №2262-XII доповнено новою частиною третьою такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських»
Отже, станом на час розгляду спору грошове забезпечення поліцейських є відмінним від грошового забезпечення, розмір якого враховувався при визначенні пенсії позивачу, і він зумовлений саме постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року.
Саме постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 №988 встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим. Тому суд дійшов висновку, що таке збільшення є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.
Доводи відповідача про те, що Закон України від 23.12.2015 №900-VIII набув чинності після прийняття постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 та не має зворотної дії в часі, суд вважає безпідставними.
Так, зворотна дія нормативно-правового акта у часі - це дія нового нормативно-правового акта на факти та відносини, що мали місце до набуття ним чинності.
У Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-рп/99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) зазначено, що дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб.
Тобто на день набрання чинності Законом №900-VIII постанова Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 діяла і є чинною на день розгляду справи по суті, тобто не вичерпала свою дію.
При цьому суд враховує, що Конституційний Суд України в Рішенні від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей, що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.
Крім того, в силу приписів частини вісімнадцятої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами, внесеними Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900-VІІІ) передбачено невідкладний перерахунок пенсій в разі зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
За таких обставин, слід дійти висновку, що після набуття чинності внесених Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та у зв'язку зі встановленням для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, більших за грошове забезпечення працівників ОВС, призначена колишнім працівникам міліції пенсія підлягала негайному перерахунку.
Таким чином, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988.
Відповідно до пунктів 2 -3 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Отже, нормами Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: - Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про підстави перерахунку пенсій, тобто про зміну розміру грошового забезпечення; - Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; - Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.
Крім того, відповідно до пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії.
З аналізу вищенаведених норм слідує, що обов'язок щодо направлення до Пенсійного фонду України інформації про зміни в грошовому забезпеченні осіб, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», покладено на МВС України.
Як встановлено судом, відповідач не повідомив Пенсійний фонд України про наявність підстав для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Доказів на спростування даної обставини МВС України суду не надано.
Таким чином, відповідач - МВС України допустив протиправну бездіяльність, яка полягає у ненаправленні Пенсійному фонду України інформації про підстави перерахунку пенсії особам, які мають право на пенсію за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», тобто колишнім працівникам міліції.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про наявність порушеного права позивача, яке підлягає судовому захисту шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні осіб, пенсія яким призначена відповідно до вимог Закону №2262-XII, та зобов'язання повідомити про зміни у такому грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії позивачу.
Щодо встановлення судового контролю шляхом зобов'язання МВС України подати у визначений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини першої статті 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Враховуючи, що встановлення судового контролю за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду, а також приписи статей 14, 255 КАС України щодо обов'язковості судових рішень, статті 181 КАС України щодо процесуальної можливості сторони виконавчого провадження оскаржити дії державного виконавця у процесі виконання судового рішення, суд не вбачає підстав для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Правові підстави для застосування судом вимог ст.94 КАС України відсутні.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Міністерства внутрішніх справ України щодо неповідомлення Пенсійного фонду України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Зобов'язати Міністерство внутрішніх справ України повідомити Пенсійний фонд України про зміни у грошовому утриманні для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Головуючий суддя Жуковська Л.А.
Судді Сало А.Б.
Гломб Ю.О.