03 лютого 2017 року м. Одеса Справа № 815/7135/16 Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Іванова Е.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправним та нечинним розпорядження,
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області в якому позивач просить суд визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття Розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації №189/к-2016 від 22 серпня 2016 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 22.07.2016 року згідно Розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації №181/к-2016 на позивача було покладено виконання обов'язків заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації з правом підпису документів. 22.08.2016 року голова Овідіопольської районної державної адміністрації видав розпорядження №189/к-2016 про визнання таким, що втратило чинність Розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації №181/к-2016. Проте позивач вважає, що розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації №189/к-2016 від 22 серпня 2016 року є протиправним. Виданим з порушенням приписів законодавства та таким, що підлягає визнанню нечинним оскільки оскаржуване розпорядження було видане та підписане від імені голови Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_2 в той час коли згідно розпорядження Президента України №226/2016-рп від 28.07.2016 року він вже був звільнений. У зв'язку з чим, позивач звертається з даним позовом з метою захисту своїх прав та визнання означеного Розпорядження нечинним та протиправним.
В судове засідання з'явився представник позивача.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Повідомлявся належним чином про день. час та місце проведення судового засідання, проте надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутністю сторони на підставі наявних в матерілах справи доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, суд дійшов до висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що 22.07.2016 року згідно Розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації №181/к-2016 на позивача було покладено виконання обов'язків заступника голови Овідіопольської районної державної адміністрації з правом підпису документів (а.с. 8).
22.08.2016 року голова Овідіопольської районної державної адміністрації ОСОБА_2 видав розпорядження №189/к-2016 про визнання таким, що втратило чинність Розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації №181/к-2016 (а.с. 9).
Дане розпорядження видано вже після того, як 28 липня 2016 року Президентом України П.Порошенко прийнято Розпорядження "Про звільнення ОСОБА_2 з посади голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області" від 28.07.2016 року №226/2016-рп (а.с. 10).
Частиною 1 ст.118 Конституції України встанволено, що виконавчу владу в областях і районах, містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" (далі Закону № 586-XIV), виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації.
Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади.
Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Особливості здійснення виконавчої влади у містах Києві та Севастополі визначаються окремими законами України.
Згідно з ч.9 ст.118 Конституції України, голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Статтею 6 вказаного Закону № 586-XIV визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до ст.7 Закону, правовий статус місцевих державних адміністрацій встановлюється Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Місцеві державні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, органів виконавчої влади вищого рівня, а районні державні адміністрації в Автономній Республіці Крим - також рішеннями та постановами Верховної Ради Автономної Республіки Крим, рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їх повноважень.
Згідно з ч.9 ст.118 Конституції України, голови місцевих державних адміністрацій призначаються на посаду і звільняються з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст.9 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" встановлено, що повноваження голів місцевих державних адміністрацій припиняються Президентом України у разі: 1) порушення ними Конституції України і законів України;
2) втрати громадянства, виявлення факту подвійного громадянства;
3) визнання судом недієздатним;
4) виїзду на проживання в іншу країну;
5) набрання законної сили обвинувальним вироком суду;
6) порушення вимог несумісності;
7) за власною ініціативою Президента України з підстав, передбачених цим Законом та законодавством про державну службу;
8) висловлення недовіри більшістю (дві третини) голосів від складу відповідної ради;
9) подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням.
Повноваження голів місцевих державних адміністрацій можуть бути припинені Президентом України у разі:
1) прийняття відставки голови відповідної обласної державної адміністрації;
2) подання Кабінету Міністрів України з підстав, передбачених законодавством про державну службу;
3) висловлення недовіри простою більшістю голосів від складу відповідної ради.
Як, судом встановлено, Розпорядженням Президента України від 28.07.2016 року №226/2016 "Про звільнення ОСОБА_2 з посади голови Овідіопольської районної державної адміністрації", відповідно до частини дев'ятої статті 118 Конституції України останнього звільнено з посади голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області (а.с.10).
З метою впорядкування офіційного оприлюднення нормативно-правових актів, що їх приймають Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, забезпечення регулювання суспільних правовідносин на основі чинних актів, запобігання перекрученням їх змісту, визначення порядку набрання ними чинності, відповідно до статті 57, частин другої та п'ятої статті 94, частини другої статті 102 Конституції України, Президентом України прийнято Указ "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" №503/97 від 10.06.1997 року.
Так, згідно абз.3 ч.7 Указу Президента "Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності" №503/97 від 10.06.1997 року, Акти Верховної Ради України і Президента України про призначення відповідно до законодавства на посади і звільнення з посад набирають чинності з моменту їх прийняття.
Пунктом 15 вказаного Указу Президента, на підставі акта Президента України або Кабінету Міністрів України щодо призначення на посаду чи звільнення з посади особи в установленому порядку відповідним органом або підприємством у триденний строк видається наказ (розпорядження) за місцем її роботи, в якому зазначається дата початку роботи на відповідній посаді або припинення роботи.
Оскаржуване Розпорядження згідно наведених норм набрало чинності 28.07.2016 року та відповідно до п.15, мало бути реалізовано у триденний строк виданням відповідного наказу (розпорядження) із зазначенням дати припинення роботи вказаної особи.
Аналізуючи зміст норм ч.9 ст.118 Конституції України та ст.9 ЗУ "Про місцеві державні адміністрації", суд приходить до висновку, що голова місцевої державної адміністрації, зокрема, звільняється з посади Президентом України за поданням Кабінету Міністрів України, при цьому жодним нормативно-правовим актом не передбачено додаткове прийняття Розпорядження державною адміністрацією вищого рівня щодо його "оголошення" та додаткового визначення дати звільнення такої особи.
З метою забезпечення безперебійного функціонування та стабільного ефективного виконання місцевими державними адміністраціями покладених на них Конституцією та законами України повноважень, недопущення дестабілізації соціально-економічної ситуації на відповідних територіях, а також зважаючи на триваючий процес формування системи органів управління державною службою видано Указ Президента України "Про тимчасове виконання обов'язків голів місцевих державних адміністрацій" №273/2016 від 24.06.2016 року.
Відповідно до вказаного Указу встановлено, що у разі звільнення (відставки) голови місцевої державної адміністрації на строк до призначення в установленому Законом України "Про державну службу" порядку голови місцевої державної адміністрації тимчасове виконання обов'язків голови місцевої державної адміністрації покладається за пропозицією Кабінету Міністрів України рішенням Президента України на одного із заступників голови місцевої державної адміністрації або іншого державного службовця відповідної місцевої державної адміністрації.
Пунктом 2 Указу визначено, зокрема вносити разом із поданнями про звільнення з посад (відставку) голів місцевих державних адміністрацій пропозиції щодо покладення тимчасового виконання обов'язків голів відповідних місцевих державних адміністрацій.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтями 2-3 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", визначено основні завдання місцевих державних адміністрацій та принципи їх діяльності.
Місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують:
1) виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня;
2) законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян;
3) виконання державних і регіональних програм соціально-економічного та культурного розвитку, програм охорони довкілля, а в місцях компактного проживання корінних народів і національних меншин - також програм їх національно-культурного розвитку;
4) підготовку та виконання відповідних бюджетів;
5) звіт про виконання відповідних бюджетів та програм;
6) взаємодію з органами місцевого самоврядування;
7) реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.
Місцеві державні адміністрації діють на засадах:
відповідальності перед людиною і державою за свою діяльність;
верховенства права;
законності;
пріоритетності прав людини;
гласності;
поєднання державних і місцевих інтересів.
Статтею 6 вказаного Закону № 586-XIV визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Таким чином відповідачем протиправно прийнято розпорядження, яке підписано не уповноваженою особою - ОСОБА_2 - як головою Овідіопольської РДА, який вже був звільнений на той час з посади.
Такими діями відповідач порушив один із основних критеріїв правомірності вчинення дій суб'єктами владних повноважень, який випливає із принципу законності, що закріплений у частині 2 статті 19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України". В даному випадку "у межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії відповідно до встановлених законом повноважень.
Також суд зазначає, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 10.11.2016 року яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 31.01.2017 року по справі №815/4970/16 за позовом ОСОБА_4 до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_5, Одеської обласної держаної адміністрації, про визнання протиправними та скасування Розпоряджень від 15.09.2016 року №200/к-2016 та від 22.09.2016 року №206/к-2016 були встановленні аналогічні обставини щодо прийняття відповідачем розпоряджень, які складені та підписані не уповноваженою особою - ОСОБА_2 - як головою Овідіопольської РДА, який мав бути звільнений у встановлений законодавством термін.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідно до ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те що, Розпорядженням Президента України від 28.07.2016 року №226/2016 "Про звільнення ОСОБА_2 з посади голови Овідіопольської районної державної адміністрації", звільнено ОСОБА_2 з посади голови Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, то відповідач не міг приймати розпорядження складені та підписані ОСОБА_2 як головою Овідіопольської РДА, а тому суд доходить висновку, що Розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації №189/к-2016 від 22 серпня 2016 року є протиправним та нечинним, а позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.158-163КАС України, суд -
Позов ОСОБА_1 до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області задовольнити.
Визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття Розпорядження голови Овідіопольської районної державної адміністрації №189/к-2016 від 22 серпня 2016 року.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст..254КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом десяти днів після проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Іванов Е.А.