10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
"08" травня 2007 р. Справа № 10/1134-А
м. Житомир
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Горшкової Н.Ф.
Філіпової Т.Л.
при секретарі Чайці О.С. ,
за участю представників сторін:
від позивача: Стельмах О.В., довіреність №3258/06 від 28.03.2006 року,
від відповідача: не з'явився,
від прокуратури: Мельник І.В. - прокурор відділу представництва інтересів держави та громадян в суді прокуратури Житомирської області, посвідчення №54 від 18.07.2006р.,
розглянувши апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Октант",м. Хмельницький
на постанову господарського суду Хмельницької області
від "12" травня 2006 р. у справі № 10/1134-А (суддя Виноградова В.В.)
за позовом Заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому, м. Хмельницький
до Закритого акціонерного товариства "Октант", м. Хмельницький
про стягнення 81678,66 грн.,-
Постановою господарського суду Хмельницької області від 12.05.2006 року у справі №10/1134-А позов заступника прокурора м. Хмельницького в інтересах держави в особі управління пенсійного фонду України у м. Хмельницькому задоволено: стягнуто із Закритого акціонерного товариства "Октант" на користь управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому 81678,66 грн. заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування.
Крім того, стягнуто з ЗАТ "Октант" в доход Державного бюджету України 816,79 грн. судового збору (а.с.70-71).
Не погоджуючись з прийнятою постановою ЗАТ "Октант" звернулося до суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати вищевказану постанову та прийняти нову, якою відмовити в позові з підстав, викладених у скарзі (а.с.79-80).
Посилається на те, що господарським судом першої інстанції не повно досліджено механізм нарахування позивачем штрафних санкцій, а також не з'ясовано, чому одночасно застосовано три види санкцій за одне порушення, чим порушено Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
08.05.2007 року від представника ЗАТ "Октант" Яровської Ю.О. надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, у зв'язку з хворобою їх представника.
Відповідно до ст.196 КАС України неприбуття в судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду не перешкоджає судовому розгляду справи. Відповідач повідомлений про дату, час і місце засідання, про що свідчить повідомлення про вручення йому повістки.
Крім того, особа, що подала клопотання про перенесення судового засідання не надала довіреності або іншого документу, який підтверджує повноваження представника діяти від імені ЗАТ "Октант".
Представник позивача не заперечив проти розгляду апеляційної скарги за відсутності представника відповідача.
З врахуванням викладеного колегія суддів вважає за можливе розглянути апеляційну скаргу за відсутності представника відповідача, оскільки його неявка не перешкоджає повному та всебічному розгляду апеляційної скарги за наявними в матеріалах справи документами.
Позивач - Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому та його представник в судовому засіданні заперечили проти доводів апеляційної скарги.
Вказує. що відповідач відповідно до ст.17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зобов'язанний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Просить постанову господарського суду Хмельницької області залишити без змін, а апеляційну скаргу ЗАТ "Октант" - без задоволення.
Заслухавши пояснення представника позивача, врахувавши думку прокурора, дослідивши доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволення не підлягає виходячи з наступного.
Закрите акціонерне товариство "Октант" зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується довідкою Хмельницького облуправління статистики №2562.
Згідно статтей 1 та 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ЗАТ "Октант" зареєстроване як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування
У ЗАТ "Октант" станом на 30.01.2006 року утворилася заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України по страховим внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 81678,66 грн., що складається із:
- 7896,02 грн. недоїмки по страхових внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що підтверджується розрахунком сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які подавались відповідачем до Пенсійного фонду України за грудень 2005 року, картками особового рахунку платника, розрахунком заборгованості;
- 60090,55 грн. штрафних санкцій та 17525,93 грн. пені, що підтверджується рішеннями №776, №777, №778 від 08.08.2005 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені, картками особового рахунку платника, розрахунком заборгованості.
Управлінням Пенсійного фонду України виставлена вимога №918/05 від 06.02.2006 року на 8046,73 грн. заборгованості з відміткою про вручення вказаної вимоги ЗАТ "Октант" 08.02.2006 року, згідно поштового повідомлення (а.с.9).
Відповідно ст.1 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальники - це роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону сплачують страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування; страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.
Відповідно до п.1 ст.14 зазначеного Закону страхувальниками відповідно до цього Закону є: роботодавці: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Згідно п.6 ст.17 вказаного Закону платник страхових внесків зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до п.6 ст.20 даного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Територіальні органи Пенсійного фонду за формою і у строки, визначені правлінням Пенсійного фонду, надсилають страхувальникам, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Протягом десяти робочих днів із дня одержання вимоги про сплату недоїмки страхувальник зобов'язаний сплатити суми недоїмки та суми фінансових санкцій.
Відповідно до ст.106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
У разі якщо страхувальник, який одержав вимогу територіального органу Пенсійного фонду про сплату недоїмки і протягом десяти робочих днів після її отримання не сплатив зазначену у вимозі суму недоїмки разом з застосованою до нього фінансовою санкцією, включеної до вимоги, або не узгодив вимогу з відповідним органом Пенсійного фонду, або не оскаржив вимогу в судовому порядку, а також у разі якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду звертається в установленому законом порядку і подає вимогу про сплату недоїмки до відповідного підрозділу державної виконавчої служби.
У зазначених випадках орган Пенсійного фонду також має право звернутися до суду чи господарського суду з позовом про стягнення недоїмки. У разі звернення органу Пенсійного фонду з позовом про стягнення недоїмки до господарського суду передбачені законодавством заходи досудового врегулювання спорів не застосовуються.
Частиною 5 статті 106 Закону України “Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», передбачено, що за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 26.12.2005 року провадження у справі №15/250-НА закрито, у зв'язку з відмовою ЗАТ "Октант" від позову до Управління Пенсійного фонду України про скасування рішень №776, №777, №778 від 08.08.2005 року про застосування до позивача фінансових санкцій на нарахування пені (а.с.29). Тому, заявлені до стягнення суми штрафних санкцій вважаються такими, що узгоджені платником.
Судом враховується, що відповідачем у поданих розрахунках сум страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за листопад-грудень 2005 року самостійно визначались розміри внесків, а рішення №776, №777, №778 від 08.08.2005 року про застосування штрафних санкцій та пені є чинними, вимога про сплату заборгованості в установленому законом порядку не оскаржувалась та не скасована. Доказів про сплату заборгованості суду не надано.
З урахуванням наведеного, господарський суд першої інстанції обгрунтовано стягнув з Закритого акціонерного товариства "Октант" на користь Управління Пенсійного фонду України в Хмельницькому районі 81678,66 грн. заборгованості по страхових внесках на загальнообов'язкове держане пенсійне страхування.
Доводи особи, яка подала апеляційну скаргу спростовуються вищевказаним, матеріалами справи та не грунтуються на вимогах чинного законодавства.
Згідно ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене, судова колегія дійшла до висновку, що постанова господарського суду Хмельницької області від 12.05.2006 року у справі №10/1134-А є законною і обгрунтованою, відповідає матеріалам справи та чинному законодавству, а підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254, п.п.6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд,-
1. Постанову господарського суду Хмельницької області від 12 травня2006 року у справі №10/1134-А залишити без змін, а апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Октант", м.Хмельницький - без задоволення.
2. Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня складення ухвали в повному обсязі.
3. Справу №10/1134-А повернути до господарського суду Хмельницької області.
Головуючий суддя Майор Г.І.
судді:
Горшкова Н.Ф.
Філіпова Т.Л.
Віддрук. 6 прим.:
1 - до справи;
2,3 - сторонам;
4,5 - прокурорам;
6 - в наряд