номер провадження справи 8/190/15-17/129/16
01.02.2017 Справа № 908/5457/15
за позовом: Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна (пр. Соборний), 206
до відповідача: фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
про внесення змін до договору оренди землі
суддя Корсун Віталій Леонідович
У засіданні приймали участь представники:
від позивача: Михайловський А.С., довіреність від 10.06.16 № 01/02-17/03461
від відповідача: ОСОБА_3, довіреність від 09.11.15 № 1171
23.10.15 до господарського суду Запорізької області звернулась Запорізька міська рада із позовною заявою до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про внесення змін до договору оренди землі.
Протоколом автоматичного розподілу справи між суддями від 23.10.15 справу № 908/5457/15 передано на розгляд судді ОСОБА_9
Ухвалою суду від 26.10.15 порушено провадження у справі № 908/5457/15 та присвоєно справі № провадження 8/190/15. Розгляд справи призначено на 18.11.15. В судовому засіданні 18.11.16 судом оголошено перерву до 09.12.15.
Ухвалою від 09.12.15 зупинено провадження по справі № 908/5457/15 до вирішення пов'язаної з нею адміністративної справи № 808/8733/15, яка розглядається Запорізьким окружним адміністративним судом та набрання чинності відповідним судовим рішенням.
Розпорядженням керівника апарату суду № П-1138/16, враховуючи звільнення з посади судді ОСОБА_9, справу № 908/5457/15 призначено до повторного автоматизованого розподілу за результатом якого вказану справу передано для розгляду судді Корсуну В.Л.
Ухвалою від 23.11.16 суддею Корсун В.Л. прийнято справу № 908/5457/15 до свого провадження, присвоєно справі № провадження 8/190/15-17/129/16. Крім того, вказаною ухвалою суду поновлено провадження по вказаній справі, розгляд справи розпочато спочатку. Судове засідання призначено на 14.12.16.
06.12.16 на адресу суду надійшло клопотання Запорізької міської ради від 05.12.16 про поновлення провадження у справі № 908/5457/15, в якому позивач повідомив суду, що обставини, що зумовили зупинення провадження у даній справі усунені.
Враховуючи, що провадження у справі № 908/5457/15 було поновлено ухвалою від 23.11.16, суд дійшов висновку, що підстави для повторного поновлення провадження у вказаній справі у суду відсутні.
Ухвалою від 14.12.16 судом строк вирішення спору по справі продовжено на 15 днів - до 01.02.17, розгляд справи відкладено на 30.01.17.
Ухвалою від 30.01.17розгляд справи відкладено на 01.02.17.
Крім того, враховуючи, що відповідно до ст. 30 ГПК України, в судовому процесі можуть брати участь посадові особи та інші працівники підприємств, установ, організацій, державних та інших органів, коли їх викликано для дачі пояснень з питань, що виникають під час розгляду справи, а також приймаючи до уваги те, що в наявних матеріалах цієї справи знаходяться два ВИТЯГИ із технічної документації щодо нормативної грошової оцінки однієї і тієї ж земельної ділянки (кадастровий номер НОМЕР_2), які суперечать один одному у т.ч. в частині визначення нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки, з метою прийняття законного і обґрунтованого рішення у справі по суті спору судом було визнано обов'язковою явка в судове засідання, призначене на 01.02.17 об 09 год. 00 хв.:
- заступника голови ліквідаційної комісії управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області Назірова Олександра Миколайовича, як посадовій особі, яка була чи є керівником управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області станом на час видачів вказаних ВИТЯГІВ), фахівцями якого (управління) були складені відповідні довідки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (кадастровий № НОМЕР_2), що значиться у відповідних ВИТЯГАХ з технічної документації, для надання пояснень щодо обставин справи;
- провідного спеціаліста Ситник Ю.В. та в. о. начальника відділу оцінки та ринку земель головного управління Держземагенства у Запорізькій області (станом на час видачі вказаного вище витягу від 26.05.15) Лазунько М.В., за підписом яких складено та перевірено ВИТЯГ (за № 15-28-0.4-1363/2-15) з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки (кадастровий № НОМЕР_2), яка розташована за адресою: АДРЕСА_2;
- головного спеціаліста Шахову Е.В. та начальника відділу землеустрою, охорони та ринку земель Шепель Г.Ю. головного управління Держгеокадастру у Запорізькому району, за підписом яких складено довідку на яку є посилання у ВИТЯЗІ № 5156 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим № НОМЕР_2, що розташована за адресою: АДРЕСА_2.
Вказаною ухвалою суд зобов'язав кожного із вказаних фахівців, а саме: заступника голови ліквідаційної комісії управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області Назірова О.М., а також Ситник Ю.В., Лазунько М.В., Шахову Е.В., Шепель Г.Ю. надати суду письмові пояснення, в яких зазначити всі відомі їм відомості та обставини стосовно предмету спору по справі № 908/5457/15, а також належним чином засвідчені докази на підтвердження наданих пояснень. У вказаних поясненнях повідомити суду якими конкретно нормами чинного законодавства керувався кожен із вказаних працівників складаючи, перевіряючи та видаючи ВИТЯГ із кадастровим номером земельної ділянки НОМЕР_2, кожен з яких суперечить іншому.
За клопотанням представників сторін розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксації судового процесу.
У засіданні суду 01.02.17, на підставі ст. ст. 821, 85 ГПК України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Представникам сторін роз'яснено про дату складення повного рішення.
Позивач позовні вимоги підтримав повністю з підстав, викладених у позовній заяві та у письмовому поясненні від 26.01.17. Керуючись ст.ст. 142, 144 Конституції України, ст. ст. 632, 651, 652 ЦК України, ст.ст. 14, 271, 288 ПК України, ст. ст. 18, 20, 23 Закону України «Про оцінку землі», ст.ст. 21, 30 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 10, 26, 59, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», просить суд позов задовольнити та змінити пункти 5, 9 договору оренди землі, зареєстрованому в Державному реєстрі 26.06.07 № 04072610049101.02.06 за № 040626100063.
Відповідач проти позову заперечив повністю з підстав викладених у відзиві від 09.12.15 на позовну заяву та у письмовому поясненні від 13.01.17 до відзиву на позовну заяву.
Заступник голови ліквідаційної комісії управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області Назірова Олександр Миколайович; провідний пеціаліст Ситник Ю.В. та в. о. начальника відділу оцінки та ринку земель головного управління Держземагенства у Запорізькій області (станом на час видачі вказаного вище витягу від 26.05.15) Лазунько М.В.; головний спеціаліст Шахова Е.В. та начальник відділу землеустрою, охорони та ринку земель Шепель Г.Ю. головного управління Держгеокадастру у Запорізькому району в судове засідання прищзначекне на 01.02.17 об 09 год. 00 хв. В судове засідання по справі № 908/5457/15 не зявились, про причини неявки суд не повідомили.
Представники сторін у цій справі, яких суд зобов'язував (п. 4 ухвали від 30.01.17) невідкладно отримати в канцелярії господарського суду Запорізької області цю ухвалу суду (від 30.01.17) та вжити заходів для завчасного вручення вказаної ухвали заступнику голови ліквідаційної комісії управління Держгеокадастру у Запорізькому районі Запорізької області Назірову О.М. для послідуючого вручення цієї ухвали провідному спеціалісту Ситник Ю.В., начальнику відділу оцінки та ринку земель головного управління Держземагенства … - Лазунько М.В. (станом на час видачі такого ВИТЯГУ), а також головному спеціалісту Шаховій Е.В. та начальнику відділу землеустрою, охорони та ринку земель Шепель Г.Ю. головного управління Держгеокадастру у Запорізькому району повідомили суду в засіданні 01.02.17 про те, що не змогли вручити вказані особам ухвалу суду від 30.01.17 з причин від них (сторін) не залежних (не бажання отримати вказані ухвали суду…).
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд
19.12.06 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_1 (Орендар) укладено договір оренди землі, який зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.07 за № 040726100491.
За умовами п. 1. вказаного вище договору, Орендодавець, відповідно до рішення Запорізької міської ради № 6/93 від 20.09.06, зобов'язався надати, а Орендар прийняти в строкове платне користування земельну ділянку для розташування господарчих споруд та гаражів службового транспорту, яка знаходиться в АДРЕСА_2.
Відповідно до п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,5914 га.
На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна: майновий виробничий комплекс, який є власністю орендаря, інші об'єкти інфраструктури відсутні (п. 3 договору). Земельна ділянка передається в оренду разом з майновим виробничим комплексом (п. 4 договору).
Згідно з п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 721 212,30 грн. (в цінах 2006 року).
За умовами п. 8 договору його укладено на дев'ятнадцять років.
Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 7 212 грн. 12 коп. за календарний рік в цінах 2006 року. (п. 9 договору). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції (п. 10 договору).
Пунктом 15 договору визначено, що цільове призначення земельної ділянки (категорія земель): землі транспорту, зв'язку.
У відповідності із п. 19 договору, передача земельної ділянки Орендарю здійснюється Орендодавцем на умовах, що визначені у договорі, за актом прийому-передачі земельної ділянки, який підписується сторонами і є невід'ємним додатком до договору.
Факт передачі спірної земельної ділянки в оренду підтверджується наявним в матеріалах цієї справи актом прийому-передачі від 26.06.07, який підписано уповноваженим представником Орендодавця та особисто Орендарем (СПД-ФО ОСОБА_1.), а також засвідчений печатками сторін.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" унормовано, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно з ст. 13 вказаного вище Закону, договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Пунктом 9 договору оренди землі сторони визначили, що орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 7 212 грн. 12 коп. за календарний рік в цінах 2006 р.
Згідно із п. 10 договору оренди обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
У відповідності із п. 12 договору, розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором оренди землі; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати; в інших випадках, передбачених законом.
Як вбачається з матеріалів цієї господарської справи, рішенням Запорізької МР від 27.07.11 № 16 було затверджено розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. Згідно із текстом цього рішення міська рада керуючись Законами України "Про оренду землі", "Про прискорений перегляд регуляторних актів, прийнятих органами та посадовими особами місцевого самоврядування", в інтересах територіальної громади м. Запоріжжя вирішила: затвердити розміри орендної плати на земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі згідно з додатком (п. 1).
Пунктом 1 додатку до зазначеного вище рішення від 27.07.11 № 16 Запорізькою МР було затверджено коефіцієнт "К", який становить "3" та згідно якого визначається розмір орендної плати на земельні ділянки, на які розповсюджується - «всі земельні ділянки м. Запоріжжя, крім пунктів наведених нижче» (...).
26.06.12 Запорізькою МР прийнято рішення № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", згідно із яким вказана рада керуючись Законами України "Про оренду землі", "Про місцеве самоврядування в Україні", Податковим кодексом України, в інтересах територіальної громади м. Запоріжжя вирішила: внести зміни до рішення міськради від 27.07.11 № 16 … шляхом викладення в новій редакції додатка до рішення, який додається (п. 1). Зобов'язати орендарів земельних ділянок, у яких розмір орендної плати, встановлений в договорі оренди землі, не відповідає даному рішенню або розрахований без урахування рішення міської ради від 03.03.08 № 79 "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Запоріжжя", укласти додаткові угоди на збільшення орендної плати (п. 2). Доручити управлінню із питань земельних відносин міської ради провести претензійно-судову роботу з орендарями, з якими укладені договори оренди земельних ділянок, визначених у пунктах 2, 3, 8, 9, 10 додатку до рішення, з метою приведення розміру орендної плати за землю у відповідність до даного рішення (п. 3). Управлінню внутрішньої політики, преси та інформації оприлюднити дане рішення у засобах масової інформації (п. 4). Дане рішення набирає чинності з 01.01.13 (п. 5).
Зміст додатку (розміри орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі) до рішення міської ради від 26.06.12 № 37, яким було визначено коефіцієнт "К", згідно з яким визначається розмір орендної плати, у т.ч. пункт "1" порядкового номеру, свідчить, що коефіцієнт, відповідно до кого визначається розмір орендної на земельні ділянки, до кола яких відноситься і земельна ділянка, яка знаходиться в тимчасовому користуванні у відповідача у цій справі загальною площею 0,5914 га, складає "3".
Як встановлено судом, листом від 10.06.15 № 01/02-32/01883 Запорізька міська рада звернулась до ФОП ОСОБА_1 з пропозицією про внесення змін до договору оренди землі у зв'язку із зміною рішенням міської ради від 26.06.12 № 37 коефіцієнту розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. Так, Запорізька міська рада керуючись ст. 188 ГК України вказаною пропозицією запропонувала відповідачу внести зміни до договору оренди землі зареєстрованого 26.06.06 за № 040726100491, шляхом викладення п. 9 у наступній редакції: «п. 9. орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 182574 грн. 05 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року.
Вбачається, що до вищевказаного листа Запорізькою міською радою був доданий розрахунок орендної плати за земельну ділянку та додатковий договір до договору оренди землі (який з 26.06.06 за зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040726100491).
Як свідчить зміст вказаного додаткового договору, позивачем запропоновано відповідачу, зокрема: викласти пункти 5 та 9 договору від 26.06.07 № 040726100491 в наступній редакції:
- «п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6 085 801 грн. 70 коп. (в цінах 2015 року»);
- «п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 182 574 грн. 05 коп. (сто вісімдесят дві тисячі п'ятсот сімдесят чотири гривні 05 коп.), що складає 3% від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року.
Факт направлення Запорізькою міською радою на адресу відповідача вказаного листа з додатками підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, а саме належним чином засвідченими копіями рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення форми № 119 та фіскальним чеком від 16.06.15 № 9650 (том 1, арк. с. 21).
Разом з тим, відповідач спірного додаткового договору до договору оренди землі від 19.12.06, який з 26.06.06 зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040726100491 не підписав, у зв'язку із чим позивач звернувся із цим позовом до суду.
Предметом позовних вимог у справі № 908/5457/15 є вимога змінити пункти 5, 9 договору оренди землі, укладеного 19.12.06 між Запорізькою міською радою та ФОП ОСОБА_1 (26.06.07 зареєстровано у Запорізькій регіональній філії ДП "ЦДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис за № 040726100491), виклавши їх у наступній редакції: нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6 085 801 грн. 70 коп. (шість мільйонів вісімдесят п'ять тисяч вісімсот одна грн.. 70 коп.) в цінах 2015 року (п.5); орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 182 574 грн. 05 коп. (сто вісімдесят п'ять тисяч п'ятсот сімдесят чотири грн. 05 коп.), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року (п. 9).
Згідно із Витягом № 15-28-0.4-1363/2-15 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки № НОМЕР_2 (місцезнаходження: АДРЕСА_2, договір оренди зареєстрований за № 040726100491), від 25.05.15, землекористувач ФОП ОСОБА_1., ідентифікаційний номер НОМЕР_1) нормативна грошова оцінка вказаної земельної ділянки у цінах 2015 року становить 6 085801,70 грн.
Судом прийнято до уваги, що ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.09.16 по справі № 808/8733/15 (яка набрала законної сили 12.09.16) залишено без змін постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 12.05.16 по справі № 808/8733/15, якою було відмовлено у задоволені позову ОСОБА_1 до Управління Держземагенства у Запорізькому районі Запорізької області, третя особа - Запорізька міська рада, про скасування Витягу Управління Держземагенства у Запорізькому районі Запорізької області з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 25.05.15 (Додаток до листа від 26.05.15 № 15-28-0.4-1363/2 - загальною площею 5914,00 м2, місцезнаходження: АДРЕСА_2, кадастровий № НОМЕР_2.
Докази скасування судом касаційної інстанції ухвали Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 12.09.16 по справі № 808/8733/15 та постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 12.05.16 по справі № 808/8733/15 станом на час прийняття рішення по даній справі № за 908/5457/15 представниками сторін до суду не надано, та про наявність такого судового рішення суду не повідомлено.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земельної ділянки № НОМЕР_2 у цінах 2015 року в розмірі 6 085801,70 грн. зазначена у Витязі за № 15-28-0.4-1363/2-15 від 25.05.15 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки, якою позивач у т.ч. обґрунтовує свої позовні вимоги, є обґрунтованою та такою, що ґрунтується на приписах чинного законодавства.
Статтею 188 ГК України визначено, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором (ч. 1). Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором (ч. 2). Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду (ч. 3). У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (ч. 4).
Відповідно до ч. 1 та абз. 1 ч. 2 ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 1, 2 ст. 632 ЦК України передбачено застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Умовами п. 32 договору оренди землі сторони передбачили, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку.
Нормами ст. 21 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі (ч. 1). Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (ч. 2).
Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
У відповідності до ст. 15 вказаного Закону, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією з істотних умов договору оренди землі.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовано Податковим кодексом України (далі ПК України у відповідній редакції) (п. 1.1. ст. 1).
Згідно із ст. 4 ПК України, установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього Кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою АР Крим, сільськими, селищними, міськими радами у межах їх повноважень, визначених Конституцією України та законами України (п. 4.4.).
Відповідно до ст. 6 ПК України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу (п. 6.1.) Збором (платою, внеском) є обов'язковий платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників зборів, з умовою отримання ними спеціальної вигоди, у тому числі внаслідок вчинення на користь таких осіб державними органами, органами місцевого самоврядування, іншими уповноваженими органами та особами юридично значимих дій (п. 6.2.).
Статтею 8 ПК України визначено, що в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори (п. 8.1.). До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом (п. 8.2.). До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.3.).
Згідно із п. 9.1. ст. 9 ПК України, до загальнодержавних податків належать: 9.1.1. податок на прибуток підприємств; 9.1.2. податок на доходи фізичних осіб; 9.1.3. податок на додану вартість; 9.1.4. акцизний податок; 9.1.5. екологічний податок; 9.1.6. рентна плата; 9.1.7. мито. Установлення загальнодержавних податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється (п. 9.4.).
У відповідності із п. 10.1 ст. 10 ПК України, до місцевих податків належать: 10.1.1. податок на майно; 10.1.2. єдиний податок. До місцевих зборів (п. 10.2.) належать: 10.2.1. збір за місця для паркування транспортних засобів; 10.2.2. туристичний збір. Місцеві ради (п. 10.3.) в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки) та встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів, туристичного збору. Установлення місцевих податків та зборів, не передбачених цим Кодексом, забороняється (п. 10.4. ст. 10 ПК України). Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 10.5.).
Статтею 12 ПК України визначено повноваження Верховної Ради України, Верховної Ради АР Крим, сільських, селищних та міських рад щодо податків та зборів. При цьому, (…) сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів (п. 12.3 ст. 12 зазначеного Кодексу). Встановлення місцевих податків та зборів здійснюється у порядку, визначеному цим Кодексом (п. 12.3.1.). Рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом (п. 12.3.4.). До повноважень сільських, селищних, міських рад щодо податків та зборів належать (п. 12.4.): 12.4.1. встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених цим Кодексом; 12.4.2. визначення переліку податкових агентів згідно із ст. 268 цього Кодексу; 12.4.3. до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.
За п. 12.5. зазначеної статті, офіційно оприлюднене рішення про встановлення місцевих податків та зборів є нормативно-правовим актом з питань оподаткування місцевими податками та зборами, який набирає чинності з урахуванням строків, передбачених підпунктом 12.3.4 цієї статті.
Згідно із ст. 14 ПК України, власники земельних ділянок - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які відповідно до закону набули права власності на землю в Україні, а також територіальні громади та держава щодо земель комунальної та державної власності відповідно (п. 14.1.34.). Крім того, земельний (п. 14.1.72.) податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності, у тому числі на умовах оренди (п. 14.1.73.). Земельна ділянка - частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, цільовим (господарським) призначенням та з визначеними щодо неї правами (п. 14.1.74.). Нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (п. 14.1.125). Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136.) Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п. 14.1.147.).
Статтею 269 ПК України визначено платників земельного податку. Так, відповідно до п. 269.1. платниками податку є: 269.1.1. власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); 269.1.2. землекористувачі. Об'єктами оподаткування (п. 270.1. ст. 270 ПК України) є: 270.1.1. - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; 270.1.2. земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно із ст. 285 ПК України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1.). Базовий (п. 285.2.) податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
У відповідності із вимогами ст. 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики (п. 288.1.). Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2.). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3.). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (п. 288.4.).
Згідно із п. 288.5. ст. 288. ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.1); не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5.2.); може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах (п. 288.5.3).
Ст. 289 ПК України унормовано, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок (п. 289.1). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін не перевищує 100 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 100. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п. 289.2). Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів АР Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель (п. 289.3).
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності (ч. 1 та ч. 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель").
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років (п 1 ч.2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель").
Частиною 3 ст. ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України "Про землеустрій".
Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюється як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ст. 25 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Згідно з пунктами 34, 35 ч. 1 ст. 26 цього Закону, виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
За змістом ч. 1 ст. 59 вказаного Закону, рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Частиною 5 цієї статті визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Відповідно до ч. 1 ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно з ч. 1 ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Приписами п. 2.19. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.11 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» (у відповідній редакції) визначено, що у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Як свідчить зміст п. 5 рішення міської ради від 26.06.12 № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя", вказане рішення набуло чинності із 01.01.13. Доказів зворотнього учасниками судового розгляду суду не надано.
Матеріали справи свідчать, що станом на 01.02.17, тобто станом на час прийняття процесуального рішення у справі № 908/5457/15 по суті спору, рішення Запорізької міської ради від 27.07.11 № 16 та від 26.06.12 № 37 "Про внесення змін до рішення міської ради від 27.07.11 № 16 "Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя" є чинними. Доказів зворотнього учасниками судового розгляду суду не надано. А тому, суд виходить з того, що вказані рішення міської ради є обов'язковими до виконання на відповідній території в силу норм ст. 144 Конституції України і ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Аналіз зазначених вище чинних норм Конституції України, Податкового кодексу України, Цивільного кодексу України, Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про оренду землі" надають суду підстави для висновку про те, що оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то прийняття Запорізькою міською радою рішення від 26.06.12 № 37, яким змінено розмір орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі, а саме у вигляді зміни коефіцієнту "К" розміру орендної плати, в т.ч. на «всі земельні ділянки м. Запоріжжя крім пунктів, наведених нижче» (у даному випадку такими пунктами є пункти із 2, 3, 4, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 5, 6, 7, 8, 9, 10), є підставою для перегляду розміру орендної плати, погодженої сторонами в договорі оренди землі від 19.12.06, який зареєстрований у Запорізькій регіональній філії ДП "ЦДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.07 за № 040726100491.
Вказане також повною мірою відповідає п. 12 підписаного між сторонами без заперечень спірного договору оренди землі, за змістом якого розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі прийняття Орендодавцем (Запорізькою міською радою) рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
У зв'язку з викладеним, позовні вимоги Запорізької міської ради вказані в позовній заяві у цій справі щодо зміни пунктів 5, 9 договору оренди землі від 19.12.06 (за реєстр. у Запорізькій регіональній філії ДП "ЦДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.07 за № 040726100491) є доведеними, обґрунтованими, підтвердженими доданими документами, а тому задовольняється судом.
Зазначене у тексті цього рішення відповідає правовій позиції Верховного Суду України викладеній у постанові Верховного Суду України від 03.12.13 у справі за № 3-34гс13.
Доводи відповідача стосовно того, що позовні вимоги про внесення змін до пунктів 5 і 9 договору оренди землі не відповідають фактичним обставинам справи, оскільки на момент прийняття рішення у справі дійсна інша нормативна грошова оцінка спірної земельної ділянки складає 5 681 224,96 грн. не приймаються судом до уваги з огляду на наступне:
- станом на час звернення з позовом до суду (23.10.15) вказаної обставини не існувало, оскільки Витяг № 5156 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки було складено уповноваженими особами Держгеокадастру у Запорізькому районі 08.08.16, а отже відповідач безпідставно ще у 2015 році ухилився від прийняття пропозиції позивача про внесення змін до п. 5, 9 договору оренди землі від 19.12.06 (зареєстрований у Запорізькій РФ ДП "ЦДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.07 за № 040726100491);
- крім того, як вбачається у із вказаного Витягу № 5156 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки від 08.08.16, відбулася зміна категорії земель за функцією призначення на землі транспорту і зв'язку, тоді яка за Витягом № 15-28-0.4-1363/2-15 від 25.05.15 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки № НОМЕР_2 категорія земель за функцією призначення була визначена, як землі комерційного використання;
- зміна категорії земель за функцією призначення відбулася вже після порушення провадження у даній справі № 908/5457/15, у зв'язку із зміною відповідачем виду основної діяльності за КВЕД на: іншу допоміжну діяльність у сфері транспорту (52.29).
Також судом враховано, що Дніпропетровським апеляційним адміністративним судом в ухвалі від 12.09.16 по справі 808/8733/15 було встановлено відповідність фактичним обставинам справи висновку суду першої інстанції стосовно того, що діяльність фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, який використовує земельну ділянку за договором оренди, є комерційною, і що відповідачем (Управління Держземагенства у Запорізькому районі Запорізької області) правомірно застосований коефіцієнт функціонального використання на рівні 2,5 під час визначення розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка наведена у Витязі № 15-28-0.4-1363/2-15 від 25.05.15 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Частиною 3 ст. 35 ГПК України визначено, що обставини, встановлені, зокрема рішенням суду у адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір в розмірі 1 218 грн. покладається на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись пунктами 1, 4, 9 пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.13 № 6 «Про судове рішення», ст. ст. 21, 43, 45, 22, 32, 33, 34, 49, 64, 69, 82, 821, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Змінити пункт 5 договору оренди землі від 19.12.06 (зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.07 за № 040726100491), укладеного між Запорізькою міською радою (код ЄДРПОУ 04053915) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щодо земельної ділянки площею 0,5914 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 для розташування господарських споруд та гаражів службового автотранспорту, виклавши його в наступній редакції: «п. 5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 6 085 801 грн. 70 коп. (шість мільйонів вісімдесят п'ять тисяч вісімсот одна грн. 70 коп.) в цінах 2015 року»
Змінити пункт 9 договору оренди землі від 19.12.06 (зареєстрований у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства "Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 26.06.07 за № 040726100491), укладеного між Запорізькою міською радою (код ЄДРПОУ 04053915) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) щодо земельної ділянки площею 0,5914 га, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 для розташування господарських споруд та гаражів службового автотранспорту, виклавши його в наступній редакції: «п. 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 182 574 грн. 05 коп. (сто вісімдесят п'ять тисяч п'ятсот сімдесят чотири грн. 05 коп.), що складає 3 % від нормативної грошової оцінки землі за календарний рік в цінах 2015 року.».
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Леніна, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, отримувач: виконавчий комітет Запорізької міської ради, код ЄДРПОУ 02140892, р/р 35419001034816 в ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015) - 1 218 (одну тисячу двісті вісімнадцять) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 07.02.17.
Суддя В.Л. Корсун