ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
01 лютого 2017 року 10:15 справа №826/10342/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді головуючого судді Кузьменка В.А., суддів Арсірія Р.О., Огурцова О.П., за участю секретаря Яцюти М.С., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомДержавного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця"
доМіністерства аграрної політики та продовольства України
провизнання протиправним та скасування наказу
Державне підприємство "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" (далі по тексту - позивач, ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із адміністративним позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України (далі по тексту - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 04 липня 20216 року №228 "Про проведення перевірки діяльності державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" за підписом Міністра аграрної політики та продовольства України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 липня 2016 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/10342/16, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
В судовому засіданні 05 жовтня 2016 року представник позивача позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення позову заперечив; на підставі частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 04 липня 2016 року №228 "Про проведення перевірки діяльності державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" відповідно до статті 6 Закону України "Про управління об'єктами державної власності", підпункту 4 пункту 6 та пункту 8 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2015 року №1119, з урахування доручення Першого віце-прем'єр-міністра України - Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 06 червня 2015 року №20215/1/1-16, 29 червня 2016 року №20215/5/1-16, утворено міжвідомчу робочу групу з проведення перевірки ефективності використання державного майна та фінансово-господарської діяльності ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" (код ЄДРПОУ 00849296, адреса: вулиця Леніна, будинок 63, с. Софіївська Борщагівка, Києво-Святошинський район, Київська область, 08131); робочій групі наказано провести перевірку ефективності використання державного майна та фінансово-господарської діяльності державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" в місячний термін.
Позивач вважає зазначений вище наказ протиправним, оскільки у відповідача були відсутні підстави для прийняття оскаржуваного наказу, зокрема на момент його винесення законодавством існувала заборона на проведення перевірок контролюючими органами.
Відповідач письмового заперечення проти адміністративного позову до суду не надав.
Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що пред'явлені позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Оцінюючи оскаржуваний наказ на предмет його відповідності вимогам, встановленим частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до положень статті 73 Господарського кодексу України державне унітарне підприємство утворюється компетентним органом державної влади в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини державної власності, як правило, без поділу її на частки, і входить до сфери його управління.
Орган державної влади, до сфери управління якого входить підприємство, є представником власника і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами.
Згідно зі статтею 136 Господарського кодексу України право господарського відання є речовим правом суб'єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.
Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб'єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.
Як визначає частина перша статті 4 Закону України "Про управління об'єктами державної власності" суб'єктами управління об'єктами державної власності є, зокрема міністерства, інші органи виконавчої влади та державні колегіальні органи (далі - уповноважені органи управління).
Відповідно до підпунктів 1, 2, 4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 листопада 2015 року №1119 (далі по тексту - Положення), Міністерство аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.
Мінагрополітики є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує: формування та реалізує державну аграрну політику, державну політику у сферах сільського господарства та з питань продовольчої безпеки держави, охорони прав на сорти рослин, тваринництва; формування та реалізацію державної політики у сферах рибного господарства та рибної промисловості, охорони, використання та відтворення водних біоресурсів, регулювання рибальства та безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства, лісового та мисливського господарства, ветеринарної медицини, безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, у сферах карантину та захисту рослин, насінництва та розсадництва; формування державної політики у сферах використання і охорони земель сільськогосподарського призначення.
Мінагрополітики у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Пункти 9, 10 Положення передбачають, що Мінагрополітики очолює Міністр, який призначається на посаду за поданням Прем'єр-міністра України і звільняється з посади Верховною Радою України.
Міністр зокрема очолює Мінагрополітики, здійснює керівництво його діяльністю; утворює, ліквідує, реорганізовує підприємства, установи, організації, що належать до сфери управління Мінагрополітики, затверджує їх положення (статути), призначає на посаду за погодженням з головами місцевих держадміністрацій та звільняє з посади їх керівників, крім випадків, установлених законом, виконує у межах своїх повноважень інші функції з управління об'єктами державної власності.
Відповідно до пункту 8 Положення Мінагрополітики у межах повноважень, передбачених законом, на основі і на виконання Конституції та законів України, актів Президента України та постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, актів Кабінету Міністрів України видає накази, організовує і контролює їх виконання.
Накази Мінагрополітики, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Нормативно-правові акти Мінагрополітики підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Накази Мінагрополітики, видані у межах повноважень, передбачених законом, обов'язкові для виконання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними органами, місцевими держадміністраціями, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності та громадянами.
Відповідно до положень статуту ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", останній заснований на основі державної власності, входить до сфери управління Міністерства аграрної політики та продовольства України і є підзвітним йому. Майно підприємства є державною власністю і закріплюється ним на праві господарського відання.
Наведене свідчить, що Міністерство аграрної політики та продовольства України, як суб'єкт управління об'єктами державної власності, наділений відповідними повноваженнями, зокрема здійснювати перевірки підприємств, що належать до сфери його управління, у тому числі ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", шляхом прийняття відповідного рішення.
Так, відповідно до підпункту 11.2.7 статуту ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", уповноважений орган управління, зокрема, здійснює контроль за ефективним використанням та збереженням майна і коштів підприємства.
За таких підстав, суд приходить до висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуваний наказ, діяв на підставі та у межах повноважень, що передбачені законом.
Суд не приймає до уваги посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України "Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами" від 13 серпня 2014 року №408, оскільки у межах спірних правовідносин відповідач не є контролюючим органом, а здійснює повноваження органу управління майном, відповідно, перевірка ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" не потребувала дозволу Кабінету Міністрів України.
За таких підстав, з урахуванням того, що відповідач діяв в межах наданих повноважень, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позовні вимоги про скасування наказу від 04 липня 2016 року №228 "Про проведення перевірки діяльності державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" нормативно не підтверджуються.
Згідно з частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, судом не виявлено обставин, які б вказували на невідповідність оскаржуваного наказу з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, в свою чергу позивачем не доведено суду обставин, на яких ґрунтуються його вимоги, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ДП "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" задоволенню не підлягає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову Державному підприємству "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.А. Кузьменко
Судді Р.О. Арсірій
О.П. Огурцов