31 січня 2017 року Чернігів Справа № 825/113/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Поліщук Л.О.,
за участі секретаря Скугоревої Н.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області до Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Спартак" про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії,
11.01.2017 Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області звернулось до суду з адміністративним позовом до Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Спартак", в якому, враховуючи уточнення позовних вимог, просить суд: надати дозвіл Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області на проведення позапланової виїзної ревізії Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Спартак" за період з січня 2014 року по серпень 2016 року на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні»; проведення позапланової ревізії Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Спартак" за період з січня 2014 по серпень 2016 року доручити Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області терміном на 15 робочих днів з наступного дня після набрання рішення у справі законної сили.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що перебування відповідача у процесі реорганізації є передбаченою Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» підставою для проведення позапланової виїзної ревізії відповідача.
Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача надав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, просив суд задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.
Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належить задовольнити, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що листом від 07.06.2016 №35 Голова Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак» (далі ЧОО ФСТ «Спартак») ОСОБА_1 звернувся до Державної фінансової інспекції в Чернігівській області з проханням провести ревізію фінансово-господарської діяльності Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу ЧОО ФСТ «Спартак» за період з січня 2014 року по серпень 2016 року. Ревізію просив розпочати з вересня 2016 року (а.с.7)
Листом від 13.06.2016 №25-03-18-14/3929 Держфінінспекцією в Чернігівській області заявнику була надана відповідь про те, що позапланову ревізію фінансово-господарської діяльності Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу ЧОО ФСТ «Спартак» буде проведено не раніше вересня 2016 року (а.с.8).
Впродовж вересня-грудня 2016 року всі працівники відділу були задіяні на виконання централізованих доручень Держаудитслужби України відповідно до п. 2.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Держаудитслужби України на III та IV квартали 2016 року.
Даючи правову оцінку обставинам справи суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні визначає Закон України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 №2939-ХІІ (далі - Закон №2939-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 2939-ХІІ здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.
Згідно із частиною другою та третьою статті 2 Закону №2939-ХІІ державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.
Інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті (частина перша статті 4 Закону №2939-ХІІ).
Відповідно до частини п'ять статті 11 Закону №2939-ХІІ позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться за наявності певних обставин.
Пунктом 4 частини п'ятої статті 11 Закону №2939-ХІІ визначено, що позаплановою виїзною ревізією вважається ревізія, яка не передбачена в планах роботи органу державного фінансового контролю і проводиться у разі здійснення реорганізації (ліквідації) підконтрольної установи.
Частиною шостою статті 11 Закону №2939-ХІІ передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду. Позапланова ревізія підконтрольної установи не може проводитися частіше одного разу на квартал.
Законом передбачено максимальний строк проведення позапланової ревізії, а саме він не повинен перевищувати 15 робочих днів (частина 11 статті 11 Закону №293 9-ХІІ).
Відповідно до інформації із Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на момент подання позовної заяви Спеціалізована дитячо-юнацька школа олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства «Спартак» з 09.11.2016 перебуває в стані припинення (а.с.9-17).
З урахуванням викладеного, суд вважає наявними підстави для проведення позапланової ревізії, оскільки сукупність законодавчо встановлених умов та фактичних обставин, з якими закон пов'язує можливість проведення такого контрольного заходу, в даному випадку позивачем доведено.
Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На думку суду, позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються вимоги про дання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
Керуючись статтями 94, 122, 158 - 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області задовольнити повністю.
Надати дозвіл Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області на проведення позапланової виїзної ревізії Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Спартак" за період з січня 2014 року по серпень 2016 року на підставі пункту 4 частини п'ятої статті 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні».
Проведення позапланової ревізії Спеціалізованої дитячо-юнацької школи олімпійського резерву з футболу Чернігівської обласної організації фізкультурно-спортивного товариства "Спартак" за період доручити з січня 2014 по серпень 2016 року доручити Управлінню Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області терміном на 15 робочих днів з наступного дня після набрання рішення у справі законної сили.
Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя Л.О. Поліщук