07 лютого 2017 року м. Чернігів Справа № 825/71/17
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лобана Д.В., розглянувши у порядку скороченого провадження в приміщенні суду адміністративну справу за позовом заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області до державного підприємства "Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння" про стягнення заборгованості,
Заступник керівника Ніжинської місцевої прокуратури звернувся в інтересах держави в особі Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області до суду з адміністративним позовом про стягнення з державного підприємства "Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння" (вул. Прилуцька, 131, м. Ніжин, Чернігівська область, 16600, код ЄДРПОУ 8457704) боргу по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2114571,64 грн на р/р 37197201012524, Ніжинська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, код 39482774, ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач є платником податків і зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законодавством терміни, однак всупереч ст. 16 Податкового кодексу України має вищезазначений податковий борг.
Дослідивши матеріали справи, доводи позовної заяви, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Державне підприємство «Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння» (далі - ДП «НРЗЮ») зареєстроване виконавчим комітетом Ніжинської міської ради Чернігівської області 28.04.2007, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію А00 № 726380 від 13.07.2007 та внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців за № 08457704. ДП «НРЗЮ» зареєстровано як платник податків у Ніжинській ОДПІ 20.11.1996 за № 125.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Як передбачено п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску, зокрема, є: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
Відповідно до п. 1, 2 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" зазначено, що платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема, своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, а також вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.
За частинами 2, 3 ст. 9 цього Закону, обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до ч. 8 ст. 9 вказаного Закону, платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 ч. 1 ст. 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Також положеннями ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що суми єдиного внеску своєчасно не сплачені страхувальниками у вищезазначені строки вважаються простроченою заборгованістю зі сплати єдиного внеску і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно з довідки про заборгованість по платежам станом на 01.12.2016 за відповідачем рахується заборгованість з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що виникла за період з 20.09.2013 по 21.11.2016 у сумі 2114571,64 грн (а.с. 12).
Підставою виникнення заборгованості стали звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загально обов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів № 1300568920 від 09.10.2013, № 1302258906 від 19.11.2013, № 1303198250 від 19.12.2013, № 1400985080 від 17.01.2014, № 1403458491 від 17.02.2014, № 1404252750 від 12.03.2014, № 1405279481 від 10.04.2014, № 1408143923 від 18.06.2014, № 1407896330 від 12.06.2014, № 1408929655 від 14.07.2014, № 1410152720 від 12.08.2014, № 1411743754 від 17.09.2014, № 1412670483 від 16.10.2014, № 1414110663 від 18.11.2014, № 1415470887 від 15.12.2014, № 1500613808 від 12.01.2015, № 1508901419 від 20.02.2015, 1510064159 від 10.03.2015, № 1512090464 від 16.04.2015, № 1513782013 від 12.05.2015, № 1515865277 від 17.06.2015, № 1517121579 від 08.07.2015, № 1519783896 від 17.08.2015, № 1520820880 від 07.09.2015, 1522616923 від 12.10.2015, № 1525408594 від 17.11.2015, № 1527191396 від 18.12.2015, № 1601672777 від 18.01.2016, № 1605228211 від 12.02.2016, № 1606727020 від 11.03.2016, № 1608290625 від 07.04.2016, № 1609965485 від 04.05.2016, 1612207229 від 13.06.2016, № 9124350622 від 19.07.2016, № 9141214141 від 10.08.2016, № 9167515397 від 14.09.2016, № 9197702004 від 20.10.2016, № 9223855566 від 21.11.2016, вимоги про сплату недоїмки № Ю-63 від 05.02.2016, від 11.01.2016, від 05.04.2016, від 02.03.2016, від 02.06.2016, від 05.05.2016, від 04.07.2016, від 03.08.2016, від 06.09.2016, 05.10.2016, а також борг на 01.10.2013, переданий управлінням ПФУ в м. Ніжині.
Згідно з ч. 12 ст. 9 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Таким чином, судом встановлено, що передбачені чинним законодавством заходи не привели до погашення суми недоїмки по єдиному внеску повністю. Сума недоїмки у в добровільному порядку відповідачем не сплачена.
Положеннями абз. 9 ч. 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що у разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки. У випадках, зазначених в абзаці дев'ятому цієї частини, орган доходів і зборів також має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що обставини, викладені у позовній заяві, знайшли підтвердження, сума заборгованості підтверджується належними доказами, а тому позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
З огляду на встановлене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення недоїмки по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 2114571,64 грн підтверджені належними та допустимими доказами, а тому їх належить задовольнити.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов заступника керівника Ніжинської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Ніжинський ремонтний завод інженерного озброєння» (вул. Прилуцька, 131, м. Ніжин, 16600, код ЄДРПОУ 8457704) борг з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 2114571 (два мільйони сто чотирнадцять тисяч п'ятсот сімдесят одна) грн 64 коп на р/р 37197201012524, Ніжинська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області, код 39482774, ГУ ДКСУ у Чернігівській області, МФО 853592.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку є остаточною. Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку ч. 8-10 ст. 183-2 та ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.В. Лобан