Постанова від 30.01.2017 по справі 825/142/17

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2017 року м. Чернігів Справа № 825/142/17

Чернігівський окружний адміністративний суд

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Молодцової Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Чернігівського окружного адміністративного суду знаходиться справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Чернігівської області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень - рішень від 25.06.2016 № 50614-13 та від 15.08.2016 за № 70827-13, № 70832-13, № 70833-13, № 70834-13, № 70836-13.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що рішення Ніжинської міської ради від 27.01.2015 р. «Про затвердження місцевих податків на 2015 рік», на думку позивача, слід застосовувати до правовідносин з питань оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, лише з 2016 року. Тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення є протиправними.

Позивач на судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини, на які посилається у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнала та пояснила, що в даному випадку податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як обов'язковий місцевих податок, підлягає сплаті виходячи з норм 266 Податкового кодексу України та ставок податку, встановлених рішенням Ніжинської міської ради від 27.01.2015.

Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.

Рішенням шістдесят четвертої позачергової сесії шостого скликання Ніжинської міської ради від 27.01.2015 «Про затвердження місцевих податків на 2015 рік» № 4-64/2015 затверджено перелік місцевих податків, що діють на території Ніжинської міської ради у 2015 році та Положення про механізм справляння та порядок сплати місцевих податків і зборів.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 06.05.2016 № 58696065 за ОСОБА_1 зареєстровано право власності на шість об'єктів нерухомості за адресою:

1. АДРЕСА_1, загальною площею 465,6 кв.м. (розмір частки 11/20), що становить 256,08 кв.м, (магазин - кафе);

2. АДРЕСА_2, загальною площею 2483.4 кв.м. (розмір частки 1/1) (магазин);

3. АДРЕСА_3, загальною площею 139.7 кв.м. (розмір частки 1/1) (перукарня);

4. АДРЕСА_4, загальною площею 2175,3 кв.м. (розмір частки 1/1) (комплекс);

5. АДРЕСА_5, загальною площею 150,4 кв.м. (розмір частки 1/1) (фітобар - кафе);

6. АДРЕСА_6, загальною площею 31,8 кв.м. (розмір частки 1/1) (нежитлова будівля).

Ніжинською ОДПІ на підставі вищевказаних даних Державного реєстру та відповідно до п.п. 266.7.2 п.266.7 ст. 266 Податкового кодексу України прийняті податкові повідомлення рішення від 25.06.2016 №50614-13 та від 15.08.2016 №70827-13, №70832-13, №70833-13, №70834-13, №70836-13, якими визначено позивачу суми податкових зобов'язань з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в таких розмірах:

-магазин - кафе за адресою: АДРЕСА_1 (256,08 кв.м, х 6,09) грн. = 1559,53 грн.;

-магазин за адресою: АДРЕСА_3 (2483,4кв.м. х 6,09 грн.) = 15123,91 грн.;

-перукарня за адресою: АДРЕСА_1, (139,7кв.м. х 6,09 грн.) = 850,77 грн.;

-комплекс за адресою: АДРЕСА_4 (2175,3кв.м. х 9,135 грн.) = 19871,37 грн.;

-фітобар - кафе за адресою: АДРЕСА_5, (150,4 кв.м, х 6,09 грн.) = 915,94 грн.;

-нежитлова будівля за адресою: АДРЕСА_2, (31,8 кв.м, х 9,135 грн.) = 290,49 грн.

Вважаючи винесені податковим органом податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

01.01.2015 року набрав чинності Законом України № 71-VIII від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким згідно зі ст. 266 Податкового кодексу України було внесено зміни щодо оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки.

Відповідно до пп. 266.1.1 п. 266.1 ст. 266 Податкового кодексу України (далі-ПК України), платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (пп. 266.2.1 п. 266.2 ст. 266 ПК України).

Положення пп. 266.5.1 п. 266.5 ст. 266 ПК України визначають, що ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує три відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Пунктом 33 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України встановлено, що на 2015 рік ставки податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, визначені пунктом 266.5.1. пункту 265.5 статті 265 цього Кодексу, не можуть перевищувати 1 відсоток мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості.

Згідно з п.п.266.7.1 п.266.7 ст. 266 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів житлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості у такому порядку: а) за наявності у власності платника податку одного об'єкта житлової нерухомості, в тому числі його частки, податок обчислюється, виходячи з бази оподаткування, зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку; б) за наявності у власності платника податку більше одного об'єкта житлової нерухомості одного типу, в тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів зменшеної відповідно до підпунктів "а" або "б" підпункту 266.4.1 пункту 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку; в) за наявності у власності платника податку об'єктів житлової нерухомості різних видів, у тому числі їх часток, податок обчислюється виходячи із сумарної загальної площі таких об'єктів, зменшеної відповідно до підпункту "в" п.п. 266.4.1 п. 266.4 цієї статті та відповідної ставки податку; г) сума податку, обчислена з урахуванням підпунктів "б" і "в" цього підпункту, розподіляється контролюючим органом пропорційно до питомої ваги загальної площі кожного з об'єктів житлової нерухомості; ґ) за наявності у власності платника податку об'єкта (об'єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а" - "г" цього підпункту, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт житлової нерухомості (його частку).

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.

Як свідчать матеріали справи, рішенням шістдесят четвертої позачергової сесії шостого скликання Ніжинської міської ради від 27.01.2015 № 4-64/2015 встановлено на території Ніжинської міської ради податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджено Положення про механізм справляння та порядок сплати місцевих податків і зборів.

Так, ставка податку для об'єктів нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб: 1) Для будівель - готелі, мотелі, кемпінги, пансіонати, туристичні бази, гірські притулки, табори для відпочинку становить 0,1 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр для обертів нежитлової нерухомості; 2) Для будівель - ресторанів та барів становить 1 відсоток мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості; 3)Для будівель офісних - будівлі фінансового обслуговування, адміністративні - побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей становить 0,7 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості 4) Для будівель торговельних - торгові центри, універмаги, магазини, криті ринки, павільйони та зали для ярмарки, станції технічного обслуговування автомобілів, їдальні, кафе, закусочні, бази та склади підприємств торгівлі і громадського харчування, будівлі підприємств побутового обслуговування становить 0,5- відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості; 5)Для гаражів - гаражі (наземні,підземні) та криті автомобільні стоянки становить 0,2 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості; 6) Для будівель для публічних виступів (казино, ігорні будинки) становить 1 відсоток мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості; 7) Для господарських (присадибних) будівель - допоміжні (нежитлові) приміщення, до яких належать сараї, хліви, гаражі літні кухні, майстерні вбиральні погреби, навіси, котельні, бойлерні трансформаторні підстанції тощо становить 0 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості; 8) Для інших будівель становить 0,75 відсотка мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. метр для об'єктів нежитлової нерухомості.

Мінімальна заробітна плата на 01.01.2015 згідно Закону України «Про Державний бюджет України» від 28.12.2014 № 80-VIII становила 1218,00 грн., а відтак (0,5% становить-6,09 грн., 0,75% становить 9,135 грн.).

На підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відповідачем встановлено, що позивачу на праві власності належить нерухоме майно, а саме:

1. АДРЕСА_1, загальною площею 465,6 кв.м. (розмір частки 11/20), що становить 256,08 кв.м, (магазин - кафе);

2. АДРЕСА_2, загальною площею 2483.4 кв.м. (розмір частки 1/1) (магазин);

3. АДРЕСА_3, загальною площею 139.7 кв.м. (розмір частки 1/1) (перукарня);

4. АДРЕСА_4, загальною площею 2175,3 кв.м. (розмір частки 1/1) (комплекс);

5. АДРЕСА_5, загальною площею 150,4 кв.м. (розмір частки 1/1) (фітобар - кафе);

6. АДРЕСА_6, загальною площею 31,8 кв.м. (розмір частки 1/1) (нежитлова будівля) та відповідно до п.п. 266.7.2 п.266.7 ст. 266 ПК України відповідачем обчислений за 2015 рік позивачу податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, по вказаним об'єктам нерухомості та в таких розмірах:

-магазин - кафе за адресою: АДРЕСА_1 (256,08 кв.м, х 6,09) грн. = 1559,53 грн.;

-магазин за адресою: АДРЕСА_3 (2483,4кв.м. х 6,09 грн.) = 15123,91 грн.;

-перукарня за адресою: АДРЕСА_1, (139,7кв.м. х 6,09 грн.) = 850,77 грн.;

-комплекс за адресою: АДРЕСА_4 (2175,3кв.м. х 9,135 грн.) = 19871,37 грн.;

-фітобар - кафе за адресою: АДРЕСА_5, (150,4 кв.м, х 6,09 грн.) = 915,94 грн.;

-нежитлова будівля за адресою: АДРЕСА_2, (31,8 кв.м, х 9,135 грн.) = 290,49 грн.

Суд не погоджується з доводами позивача щодо застосування рішення Ніжинської міської ради від 27.01.2015 «Про затвердження місцевих податків на 2015 рік», яким встановлено податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, з 2016 року, з огляду на таке.

Згідно з пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 ПК України у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

Пунктом 4.4 ст.4 ПК України визначено, що установлення і скасування податків та зборів, а також пільг їх платникам здійснюються відповідно до цього кодексу Верховною Радою України, а також Верховною Радою Автономної Республіки Крим, сільськими, селищними, міськими радами та радами об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад у межах її повноважень, визначених Конституцією України та законами України.

Пунктом 7.3 ст. 7 ПК України визначено, що будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.

Відповідно до п.п. 12.3.4, п.12.3 ст.12 ПК України рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Згідно пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 ПК України у разі якщо сільська, селищна, міська рада або рада об'єднаних територіальних громад, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, не прийняла рішення про встановлення відповідних місцевих податків і зборів, що є обов'язковими згідно з нормами цього Кодексу, такі податки до прийняття рішення справляються виходячи з норм цього Кодексу із застосуванням їх мінімальних ставок.

При вирішенні питання про співвідношення цих норм в правовому регулюванні місцевих податків, які є обов'язковими згідно з ПК, норма п.п. 12.3.5 є спеціальною. У зв'язку з цим податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, як обов'язковий місцевий податок, підлягає сплаті, виходячи з норм ст. 266 ПК, починаючи з 1 січня 2015 року, безвідносно до прийняття місцевою радою рішення щодо цього податку в порядку, встановленому п.п. 12.3.4 п. 12.3.4 ст. 12 ПК.

Отже, питання сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначаються ПК України, а тому в даному випадку, відсутність рішення органу місцевого самоврядування не може вплинути на підстави нарахування та обов'язок платника сплачувати податки та збори.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 28.09.2016 у справі № К/800/10935/16.

З урахуванням викладеного, суд зробив висновок про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 41, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя І.І. Соломко