Справа № 761/2616/17
Провадження № 1-кс/761/1885/2017
30 січня 2017 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі слідчого ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого з ОВС першого відділу управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України підполковника податкової міліції ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32016170000000004 від 11 лютого 2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.204, ч.2 ст.204, ч.3 ст.212, ч.1 ст. 272, ч.2 ст. 366 КК України,
Старший слідчий з ОВС першого відділу управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України підполковник податкової міліції ОСОБА_3 26 січня 2017 року звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва з клопотанням, погодженим прокурором відділу Генеральної прокуратури України ОСОБА_4 , згідно якого просить накласти арешт на майно, а саме: нафтобазу за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26, яка складається з резервуарів в кількості 33 шт., технічної апаратури, допоміжних технічних елементів, трубопроводів, пересувних (рухомих) ємностей зберігання нафтопродуктів, пересувних насосів, навісних обладнань резервуарів, зливних та наливних арматур, наливних стояків, насосного обладнання, обладнання систем автоматизації наливу нафтопродуктів, комп'ютерного обладнання управління наливом нафтопродуктів, інших об'єктів нерухомого майна та належить на праві власності підприємству ТОВ «БРСМ-Нафта», код 31826526. Орендарем виступає підприємство ТОВ «Бел-Ойл» та ТОВ «Нафтотрейд-2015»; нафтопродукти, які знаходяться у резервуарах нафтобази за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26, а саме: на паливо дизельне Євро; - бензини моторні Євро;- складні органічні суміші ароматичних та неароматичних вуглеводнів, з домішками кисневмісних сполук; - органічні речовини на основі етилового спирту (вміст більше 95 %) з домішками ароматичних сполук; - органічні речовини на основі метилтретбутилового ефіру (вміст більше 90 %) з домішками ароматичних сполук; - органічну речовину на основі суміші ароматичних вуглеводнів (вміст 78,9 %); - органічну речовину на основі ізопентану та суміші ароматичних (вміст 25,13 %) та аліфатичних вуглеводнів.
Клопотання обґрунтовано тим, що в ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що службові особи підприємств: ТОВ «Парком-транс» (код ЄДРПОУ 38510873), ТОВ «Трейдмей» (код ЄДРПОУ 39926389), ТОВ «НБК-2015» (код ЄДРПОУ 40085954), ТОВ «Торгруп» (код ЄДРПОУ 38510889), ТОВ «Бел-Ойл» (код ЄДРПОУ 39116638), ТОВ «Укртрансоіл-2009» (код ЄДРПОУ 38274072), ТОВ «БРСМ» (код ЄДРПОУ 25642969), ТОВ «БРСМ-Нафта» (код ЄДРПОУ 31826526), ТОВ «БРСМ-Нафта» (код ЄДРПОУ 32054607), ТОВ «Бел Оіл» (код ЄДРПОУ 37361279), ТОВ «Стейт Оіл» (код ЄДРПОУ 39436796), ТОВ «Нафтотрейд-2015» (код ЄДРПОУ 39749568), та інших підприємств, які входять до групи «БРСМ-Нафта», спільно із невстановленими досудовим слідством особами, використовуючи нафтобази та інші місця для зберігання не облікованих нафтопродуктів, ухилились від сплати податків в особливо великих розмірах.
Відповідно до клопотання, згідно акту документальної перевірки № 510/16-31-14-01-09/39749568 підприємству ТОВ «Нафтотрейд-2015» донараховано податкових зобов'язань на загальну суму 9 287 814,25 грн., у тому числі при реалізації дизельного палива.
Згідно акту документальної перевірки № 1593/28-10-14-01/39436796 від 06.10.2016 року підприємству ТОВ «Стейт Оіл» у тому числі за результатами взаємовідносин з ТОВ «Бел-Ойл» за період 2015-2016 років донараховано податкових зобов'язань на загальну суму 1,6 млрд. грн.
Також встановлено, що службові особи зазначених підприємств та інших підприємств, які входять до групи компаній «БРСМ-Нафта», за період, який перевірявся, здійснювали незаконне виготовлення, зберігання з метою збуту, транспортування та реалізацію незаконно виготовлених підакцизних товарів, а саме бензину та дизельного палива на нафтобазах та АЗС, які використовуються підприємствами групи компаній «БРСМ-Нафта», з використанням обладнань, які забезпечують масове виробництво таких товарів.
Крім того, слідчий зазначає, що встановлено, що в порушення п. 1.4 глави 1, розділу 3 Правил пожежної безпеки в Україні та п. 17.1.1 розділу 17 відомчих будівельних норм України (ВБН В.2.2-58.1-94) та інших діючих нормативних документів щодо правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, службові особи ТОВ «БРСМ-Нафта», спільно із службовими особами ТОВ «Парком Транс» ТОВ «Бел Ойл», ТОВ «Нафтозбут», ТОВ «Нафтотрейд-2015» та іншими не встановленими у ході слідства особами, які діють від імені підприємств групи «БРСМ-Нафта», в період 2015-2016 років, здійснюючи діяльність по прийому, зберіганню, виготовленню та реалізації нафтопродуктів на нафтобазах та інших об'єктах підвищеної небезпеки за адресами: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26; Полтавська область, Гадяцький район, м. Гадяч, вул. Енгельса, 39, Київська область, Переяслав-Хмельницький район, с. Переяславське, вул. Шевченка, 1-А та за іншими адресами об'єктів підвищеної небезпеки мережі «БРСМ-Нафта», в порушення безпечних відстаней до житлових та громадських будівель та інших суттєвих порушень створюють загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків.
Крім того, встановлено, що службові особи ТОВ «Бел-ойл» спільно із службовими особами ТОВ «Стейт-оіл» при здійсненні фінансово-господарської діяльності по реалізації та переміщенню нафтопродуктів за період жовтня 2016 року, здійснили службове підроблення, тобто внесення службовими особами до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, з метою приховування фактичних об'єктів оподаткування, що спричинило тяжкі наслідки.
Як зазначає слідчий у клопотанні, ТОВ «Бел-Ойл», ТОВ «Нафтотрейд-2015» та інші підприємства, які входять до групи «БРСМ-Нафта» у своїй незаконній діяльності по виробництву незаконно виготовленого палива використовують нафтобазу за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26.
Згідно наявних в матеріалах кримінального провадження висновків спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС № 142005701-0588 від 26.07.2016 року та № 142005701-1317 від 11.11.2016 року, № 142005701-1551 від 09.12.2016 та висновків КНДІСЕ № 17480/16-34/22369-22389/16-34/22390/16-53 від 04.01.2017 нафтопродукти, а саме бензин та дизельне паливо, які знаходились за даною адресою, не відповідають ДСТУ.
Так, за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26 знаходиться нафтобаза за допомогою якої здійснюється виробництво та зберігання з метою збуту нафтопродуктів, які входять до групи підакцизних товарів.
Як вказує слідчий, офіційно підприємства ТОВ «Бел-Ойл» та ТОВ «Нафтотрейд-2015» здійснюють зберігання нафтопродуктів за вищевказаною адресою. Фактично здійснюють незаконне виготовлення бензину та дизельного палива, які не відповідають ДСТУ.
Згідно рішення Київського окружного адміністративного суду від 05.10.2015 року по справі № 810/3422/15, яке вступило в законну силу, експлуатація нафтобази за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26, заборонена. Однак, всупереч рішення суду до теперішнього часу нафтобаза експлуатується підприємствами групи компаній «БРСМ-Нафта».
Слідчий вказує, що відповідно до ст. 204 КК України предметом злочину виступають незаконно виготовлені підакцизні товари. Згідно п.п. 215.3.4, п. 215.3, ст. 215 Податкового Кодексу України пальне та інші види нафтопродуктів являються підакцизним товаром.
У випадку скоєння злочину, передбаченого ст. 204 КК України безпосередньо знаряддям вчинення злочину являється цілісний майновий комплекс «Нафтобаза», при використанні якої здійснювалось не законне виготовлення бензину та дизельного палива.
За допомогою вищевказаної нафтобази забезпечувалось масове виробництво таких товарів, які у подальшому реалізовувались на АЗС мережі «БРСМ-Нафта».
Також слідчий з посиланням на ст. 212 КК України вказує, що нафтопродукти, які знаходяться у резервуарах нафтобази являються об'єктом - доходом, при обчисленні яких у кількісному та вартісному критерії можливо встановити фактичний товарообіг на підприємстві та фактичний об'єкт оподаткування на підставі якого можливо здійснити донарахування податкових зобов'язань підприємствам ТОВ «Бел-Ойл», ТОВ «Нафтотрейд-2015».
Таким чином, нафтопродукти, які знаходяться за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26, містять відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
На підставі вищевикладеного, вищевказана нафтобаза яка знаходиться за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26 та вищевказані нафтопродукти були визнані речовими доказами по кримінальному провадженню.
Згідно інформаційної довідки Державного реєстру речових прав на нерухоме майно нафтобаза яка знаходиться за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26, належить на праві власності підприємству ТОВ «БРСМ-Нафта», код 31826526. Орендарем даної установки виступає підприємство ТОВ «Бел-Ойл».
Враховуючи вищевикладене, з метою забезпечення збереження речових доказів, запобігання можливості приховування майна, його пошкодження, псування знищення, перетворення та відчуження, слідчий просить накласти арешт на речові докази із забороною їх користуванням.
Слідчий ОСОБА_3 у судовому засіданні клопотання підтримав, просив слідчого суддю задовольнити його у повному обсязі.
Представники ТОВ «БРСМ-Нафта», ТОВ «Бе-Ойл» та ТОВ «Нафтотрейд - 2015» в судове засідання не викликались.
Заслухавши пояснення слідчого, дослідивши матеріали клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як вбачається зі змісту клопотання та постанови слідчого від 18 січня 2017 року про визнання речовими доказами, слідчий вказує, що, вилучене в ході проведення обшуку майно та товарно-матеріальні цінності за адресою: Вінницька область, с. Козятин, вул. Шевченка, 26 - є речовими доказами кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204, ч.1 ст. 272 , ст. 212КК України.
Разом з цим, слідчим в клопотанні не наведено жодного доказу, що вилучене під час обшуку майно є предметом кримінального правопорушення, з урахуванням поняття предмету кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204, ч.1 ст. 272 КК України.
Згідно з п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження.
Як вбачається з наявних у матеріалах клопотання витягів з ЄРДР та встановлено слідчим суддею, управлінням розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №32016170000000004 від 11.02.2016 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 1 ст. 204, ч. 2 ст. 204, ч. 3 ст. 212, ч. 1 ст. 272, ч. 2 ст. 366КК України.
Долучені до клопотання матеріали містять лише ухвали слідчого судді про надання дозволу на проведення обшуку за адресою: Вінницька область, м. Козятин, вул. Шевченка, 26,, протокол проведення обшуку на нафтобазі за вказаною адресою на якій було вилучено нафтопродукти та інше майно. Крім того, матеріали клопотання містять інші матеріали, а саме акт документальної перевірки державної фіскальної служби України про те, що в ході проведення досудового розслідування виявлені факти порушення податкового законодавства ТОВ «Стейт Оіл», висновки Спеціалізованої лабораторії з питань експертизи та досліджень ДФС за результатами проведення комісійної комплексної криміналістичної експертизи та криміналістичної експертизи, припис № 56 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 17 липня 2015 року за результатами перевірки ТОВ "Парком-Транс", а також постанову Київського окружного адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду у у вигляді зупинення експлуатації нафтобази ТОВ "Парком Транс".
Разом з тим, жодних належних доказів, які вказують на вчинення посадовими особами ТОВ «БРСМ Нафта» та ТОВ «Бел-Оіл», ТОВ «Нафтотрейд-2015» кримінального правопорушення, передбаченого, ч.1ч.2 ст. 204, ч.1 ст. 272 КК України, які розслідуються в рамках зазначеного кримінального провадження, зазначені матеріали не містять.
Також, слід зазначити, що жодну посадову особу ТОВ «БРСМ Нафта» та ТОВ «Бел-Оіл» про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень в рамках досудового розслідування вищевказаного кримінального провадження повідомлено не було. До клопотання слідчого долучено лише повідомлення про підозру від 11 січня 2017 року, відповідно до якого ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 .ч.2 ст. 204 КК України.
З урахуванням встановлених обставин, слідчий вважає, що в клопотанні про накладення арешту на майно слідчим не наведена правова підстава для арешту майна, яке було вилучене у ході проведення обшуку за адресою: АДРЕСА_1 , не зазначено яким чином наявне майно, на яке слідчий просить накласти арешт, має відношення до вчиненого правопорушення, зокрема, за якими саме критеріями воно відповідає вимогам ч. 2 ст. 167 КПК України та за яких підстав, з урахуванням положень ч. 1 ст. 170 КПК України, на нього може бути накладено арешт.
При розгляді клопотання про накладення арешту на майно в порядку ст. ст. 170-173 КПК України, для прийняття законного, обґрунтованого та справедливого рішення, слідчий суддя повинен з'ясувати правову підставу для арешту майна, яка має бути викладена у клопотанні слідчого та відповідати вимогам закону.
Вказана норма узгоджується зі ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, відповідно до якої будь-яке обмеження власності повинно здійснюватись відповідно до закону, а отже суб'єкт, який ініціює таке обмеження повинен обґрунтувати свою ініціативу в контексті норм закону.
Згідно ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове позбавлення підозрюваного, обвинуваченого або осіб, які в силу закону несуть цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями підозрюваного, обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно-небезпечне діяння, можливості відчуджувати певне його майно за ухвалою слідчого судді або суду до скасування арешту майна у встановленому КПК порядку.
У відповідності до ч. 2 ст. 167 КПК України, тимчасово вилученим може бути майно у вигляді речей, документів, грошей, тощо, щодо яких є достатні підстави вважати, що вони: 1) підшукані, виготовлені, пристосовані чи використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення та (або) зберегли на собі його сліди; 2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; 3) є предметом кримінального правопорушення, у тому числі пов'язаного з їх незаконним обігом; 4) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від них, а також майно, в яке їх було повністю або частково перетворено.
Враховуючи вищевикладене , слідчий суддя приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання слідчого.
Керуючись ст. 132, 167, 168, 170, 172, 173, 175 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання старшого слідчого з ОВС першого відділу управління розслідування кримінальних проваджень Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України підполковника податкової міліції ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №32016170000000004 від 11 лютого 2016 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.204, ч.2 ст.204, ч.3 ст.212, ч.1 ст. 272, ч.2 ст. 366 КК України - відмовити.
На ухвалу слідчого судді безпосередньо до Апеляційного суду міста Києва прокурором, підозрюваним, його захисником, протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга.
Слідчий суддя: ОСОБА_1