Справа № 815/6635/16
06 лютого 2017 року м.Одеса
13год.45хв.
Зала судових засідань №19
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого - судді Аракелян М.М.
Розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшла адміністративна позовна заява ОСОБА_1, в якій позивач просить суд визнати протиправними дії Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС, що викладені в листі від 17.10.2016 року №741/10/28-08-05-0 від 09.11.2016 року №5/28-08-05-0 та від 18.11.2016 року №10/28-08-05-0, щодо відмови у видачі довідки "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію"; зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального Головного управління ДФС видати ОСОБА_1 довідку "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію", за формою затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013 року станом на 01.12.2015 року та на 01.05.2016 року із зазначенням всіх складових заробітної плати по посаді начальника самостійного відділу (в тому числі, премій, премій до державних свят та інших виплат) з урахування надбавки за ранг та надбавки за вислугу років ОСОБА_1.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 29.09.2016 року звернулась до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки "про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, які на момент перерахунку працюють на інших посадах ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію" у зв'язку із підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та з 01.05.2016 року у зв'язку з введенням в дію Закону "Про державну службу" від 10 12.2015р. №889- VIII та прийняттям постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292. Проте, 18.10.2016 року вона отримала відповідь від 17.10.2016р. №741/10/28-08-05-0, якою їй відмовлено у видачі довідки з посиланням на листи ДФС України, Міністерства соціальної політики України про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ "Про державну службу".
03.11.2016 року позивачка звернулась до відповідача із заявою відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації" про надання інформації про заробітну плату державних службовців на посаді заступника начальника самостійного відділу за грудень 2015 року та за травень 2016 року, та 21.11.2016 року отримала відповідь № 5/28-08-05-0 від 09.11.2016 року та №10/28-08-05-0 від 18.11.2016 року з інформацією про заробітну плату державних службовців за грудень 2015 року та за травень 2016 року, які містять середньомісячний розмір одного працівника всіх складових заробітної плати працюючих державних службовців, хоча надбавки за спецзвання та за вислугу років державних службовців носять індивідуальний характер і встановлюються від посади та стажу державної служби кожного працівника окремо.
Позивач вважає дії відповідача по відмові у видачі довідки за формою, затвердженою постановою правління ПФУ №15-1 від 04.09.2013 року, протиправними, здійсненими у порушення ст.49 КЗпПУ, Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року. На думку ОСОБА_1, відповідач повинен був видати їй довідку, а питання щодо визначення права та підстав для перерахунку пенсій непрацюючим держслужбовцям є виключно компетенцією органів Пенсійного фонду України. Позивач вважає, що вона має право на перерахунок пенсії, у зв'язку з чим звернулась до відповідача про надання їй довідки.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином та завчасно. Від представника відповідача 20.01.2017 року до суду надійшли письмові заперечення, в яких останній просив суд відмовити в задоволенні позовник вимог ОСОБА_1 В обґрунтування своєї правової позиції зазначив, що Постановою «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 в редакції, що діяла з 24.04.2014 року, п.4 було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається згідно даної постанови. Також, п. 5 Постанови №865 вказував, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Постановою Правління пенсійного фонду України № 15-1 від 04.09.2013 року зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 26 вересня 2013 р. за N 1661/24193 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах N 2а- 8893/12/2670, N 2а- 4753/09/2670» передбачена форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям. Форму довідки, яка подається для перерахунку пенсії - виключено (постанова правління Пенсійного фонду України від 4 липня 2016 року N 15-2). 15 грудня 2015 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було внесено зміни до Постанови Кабінету міністрів України №865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме виключено п. 4. Так, п. 4 Постанови №865 також було передбачено механізм визначення посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та премій. Однак, починаючи з 9 грудня 2015 року відсутній механізм щодо визначення вищезазначених сум, а від так, у СДПІ відсутні будь які правові підстави щодо заповнення даного документу. Крім того, СДПІ зверталось з листом від 07.12.2015р. №970/9/2808/05 до Міністерства соціальної політики України про надання роз'яснень, та листом від 18.01.2016 № 54/039/97-16 Міністерство соціальної політики України повідомило, що пунктом 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 21301.06.2015 скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу». Тобто після 01.06.2015 пенсії на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються та не перераховуються.
Отже, на думку представника відповідача, з 01.12.2015р. підстави для видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, форма якої виключена з Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 № 15-1 згідно з Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016 № 15-2, відсутні.
28.12.2016 року від представника позивача до суду надійшло клопотання про залучення до матеріалів справи документів та розгляд справи в порядку письмового провадження за відсутності позивача та його представника.
Згідно ч.6 ст.128 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд дійшов наступного.
Судом встановлено, що 29.09.2011 року ОСОБА_1 була звільнена з посади начальника відділу заступника начальника відділу податкового супроводження підприємств функціонування інфраструктури водного транспорту за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію по інвалідності.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з грудня 2011 року є інвалідом 2 групи та отримує пенсію по інвалідності.
29.09.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №292 від 06.04.2016р., просивши видати їй довідку про заробітну плату заступника начальника відділу з урахуванням наступних сум: посадовий оклад, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років (з урахуванням відсотків), надбавки за високі досягнення в праці та виконання особливо важливої роботи, премії, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
30.09.2016р. позивачці видана довідка №111 про складові заробітної плати.
Листом від 17.10.2016р. відповідач з посиланням на норми законодавства надав позивачці відповідь на її звернення від 29.09.2016р., що з 01.12.2015р. підстави для видачі довідки про заробітну плату, про яку клопоче ОСОБА_1, відсутні, оскільки форма цієї довідки виключена з Постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1 Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.2016р. №15-2, а також зазначив, що після 01.06.2015р. пенсії на умовах ЗУ «Про державну службу» не призначаються та не нараховуються.
03.11.2016 року позивач звернулась до відповідача із заявою відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» про надання інформації про заробітну плату в відділі наземного транспорту на посаді заступника начальника станом на 31.12.2015р. в розрізі її складових (за переліком) на одну особу. У запиті від 03.11.2016р. ОСОБА_1 просила відповідача «затребувану інформацію надати у формі довідки або у довільному вигляді в розрізі зазначених нею складових у грошовому виразі».
21.11.2016 року позивач отримала лист від відповідача №5/28-08-05-0 від 09.11.2016 року та №10/28-08-05-0 від 18.11.2016 року з інформацією про заробітну плату державних службовців за грудень 2015 року та травень 2016 року, яка містить середньомісячний розмір на одного працівника всіх складових заробітної плати працюючих державних службовців (додатки до листів).
Позивачка вимагає в позовній заяві визнати протиправними дії відповідача, що полягають у відмові у видачі їй довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013р., а також просить суд зобов'язати відповідача видати їй таку довідку станом на 01.12.2015р. та 01.05.2016р. із зазначенням всіх складових заробітної плати на посаді начальника самостійного відділу.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку видачі довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям, та її форми, регулюються правовими нормами Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 (далі - Постанова №865), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Згідно із п.п. 4,5 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 р. N 865, в редакції що діяла до 01.12.2015, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності з 15 грудня 2015 року і застосовується з 01.12.2015 року, посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджені, зокрема, додатками постанови КМУ № 268 підвищуються на 25 %.
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" (в редакції станом на час призначення пенсії ОСОБА_1 Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 р. №3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку з набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії, тобто з 01.12.2015 року.
З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII.
Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу","Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України","Про Кабінет Міністрів України","Про судову експертизу", "Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичнуслужбу",Податковогота Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Так, п. 4 Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (в редакції від 24.04.2014р.) встановлено що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМУ після набрання чинності ЗУ від 16.01.2003р. №432-ІУ "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності ЗУ "Про державну службу", визначається згідно даної постанови.
Відповідно до п. 5 Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Правління пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 26.09.2013р. за №1661/24193 "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах №2а-8893/12/2670, N 2а- 4753/09/2670", була передбачена форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям.
Проте Постановою КМУ від 09.12.2015р. №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" було внесено зміни до Постанови КМУ від 31.05.2000р. №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", а саме виключено п. 4.
Отже згідно п. 4 Постанови КМУ №865 було передбачено механізм визначення посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання "заслужений", за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та премій, однак починаючи з 09.12.2015р. відсутній механізм щодо визначення вищезазначених сум, а відтак, у відповідача відсутні будь які правові підстави для складання та видачі довідки за формою, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1.
Судом встановлено, що позивачка не вимагала у своїх запитах надання їй довідки за формою, вставленою Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.2013р., натомість у запиті від 03.11.2016р. просила надати інформацію у формі довідки або у довільній формі, відтак для висновку про стверджувану нею протиправність дій СДПІ відсутні підстави.
Відповідач у своїх відповідях позивачці не висловлював позиції та суджень стосовно права саме ОСОБА_1 на перерахунок пенсії, а лише роз'яснив їй з посиланням на норми чинного законодавства та роз'яснювальні документи відсутність підстав для видачі довідки за формою, встановленою Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1.
Отже у задоволенні позовних вимог про визнання дій СДПІ протиправними, а також похідних від цієї вимоги - про зобов'язання видати довідку за формою, затвердженою постановою №15-1 від 04.09.2013р., слід відмовити у зв'язку з їх необгрунтованістю.
Керуючись ст.ст.128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі Міжрегіонального головного управління ДФС про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні залишити без задоволення.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М. Аракелян