Постанова від 31.01.2017 по справі 812/1451/16

3.1.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА

Іменем України

31 січня 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1451/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Борзаниці С.В.,

при секретарі судового засідання - Лященку А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника Білокуракинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Луганській області Опришко Наталії Олександрівни про зобов'язання провести вклеювання фотокартки до паспорта,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до начальника Білокуракинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Луганській області Опришко Наталії Олександрівни (далі - відповідач) про зобов'язання провести вклеювання фотокартки до паспорта.

В обґрунтування заявлених вимог позивачем зазначено, що на сьогоднішній день вона проживає на тимчасово окупованій території, а саме: в м. Ровеньки Луганської області, і тому не має можливості самостійно захищати свої права та представляти свої інтереси. ОСОБА_3, який діяв на підставі довіреності №483 від 22 липня 2016 року, виданої приватним нотаріусом О. М. Жуковим, звернувся від імені позивача до Білокуракинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Луганській області із заявою та іншими необхідними документами щодо вклеювання до паспорта громадянина України позивача фотокартки у зв'язку із настанням 25-річного віку. 02 листопада 2016 року Білокуракинським районним відділом Управління Державної міграційної служби України у Луганській області надана письмова відповідь на звернення та зазначено, що вклеювання фотокартки до паспорта без присутності громадянина - власника паспорту громадянина України за його довіреністю законодавством не передбачено. 08 листопада 2016 року представником подана повторна заява та 09 листопада 2016 року Білокуракинським РВ УДМС була надана письмова відповідь №32/988 в якій зазначалось, що вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки після досягнення громадянином 25-річного віку проводиться у день звернення особи, а не її представником, також в даній відповіді зазначалось, що представник особи має право подати заяву та інші документи, необхідні для оформлення паспорта громадянина України, його обміну або оформлення замість утраченого, викраденого або зіпсованого, тому звернення представником особи щодо вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки після досягнення 25-річного віку законодавством не передбачено.

Позивач вважає таку бездіяльність протиправною, оскільки в результаті бездіяльності працівників Білокуракинського РВ УДМС позивач не має можливості скористатися своїм конституційним правом, оскільки її паспорт громадянина України є недійсним, і буде вважатися дійсним тільки після вклеювання фотокартки у зв'язку із досягненням 25-річного віку.

В абзаці 2 пункту 4 постанови №289 зазначено, що вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки після досягнення громадянином 25 -і 45 - річного віку проводиться у день звернення особи. Позивач вважає, що даний пункт окреслює виключно умови звернення, а саме: настання певного віку, та строк на надання зазначеної послуги, більше того, зазначений пункт 4 майже цілком присвячений строкам. Поняття оформлення і видача паспорта громадянина України включає в себе поняття вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки та ототожнюється авторами постанови.

З урахуванням вищенаведеного, позивач просив зобов'язати відповідача провести вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України ОСОБА_1 у зв'язку із досягненням нею 25-річного віку.

Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду додаткові пояснення та зазначив, що посилання відповідача на Порядок № 320 є недоцільним, оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 затверджено Порядок оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території України №289. Постановою Верховної ради України від 17.03.2015 №254 VIII визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особистий порядок місцевого самоврядування, в перелік яких входить місто Ровеньки. До того ж, позивач зазначив, що слово "особа", яке вживається в пункті 4 Порядку №298, не є тим самим, що слово "особисто".

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи за його відсутності та письмові заперечення проти позову, в обґрунтування яких зазначив, що для вклеювання фотокартки при досягненні громадянином відповідного віку особа протягом місяця подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку. Вклеювання до паспорта фотокартки при досягненні громадянином 25 - і 45 - річного віку проводиться у п'ятиденний строк. Надані фотокартки порівнюються із зовнішністю особи та фотокартками, які вже вклеєні на відповідні сторінки паспорта, після чого одна фотокартка вклеюється в паспорт, а друга - у заяву у спеціально відведені для цього місця. Відповідно до Порядку №320 адміністративна послуга щодо оформлення паспорта громадянина України та адміністративна послуга щодо вклеювання до паспорта фотокартки при досягненні громадянином 25 -і 45 - річного віку є окремими різними адміністративними послугами. Звернення представника особи щодо вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки після досягнення громадянином 25 - і 45 - річного віку не передбачено.

Відповідно до статті 3 закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 №1207-VII тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій". Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1276-р "Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 №1085" поновлено перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, - в Луганській області - це міста обласного значення, в тому числі м. Ровеньки. Таким чином, термін тимчасово окупована територія України стосується виключно території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а місто Ровеньки - це населений пункт, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

З урахуванням вищенаведеного, відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 КАС України, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог з огляду на таке.

Судом встановлено, що приватним нотаріусом О. М. Жуковим видано довіреність №483 від 22.07.2016 року. Згідно даної довіреності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт НОМЕР_1, виданий Білокуракинським РВ УДМС України в Луганській області 05 липня 2016 року, яка зареєстрована за місцем постійного проживання за адресою: АДРЕСА_1, даною довіреністю уповноважує представника гр. ОСОБА_3 бути її представником, зокрема, в реєстраційних органах Білокуракинського району (а. с. 8).

ОСОБА_3 звернувся від імені позивача до Білокуракинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Луганській області з заявою щодо вклеювання до паспорта громадянина України додаткової фотокартки у зв'язку з досягненням 25-річного віку громадянці ОСОБА_1.

02 листопада 2016 року Білокуракинським районним відділом Управління Державної міграційної служби України у Луганській області надана письмова відповідь на звернення та зазначено, що вклеювання фотокартки при досягненні громадянином відповідного віку особа протягом місяця подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку та вимогам абзацу п'ятого пункту 1.3 розділу I Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України. Отже, вклеювання фотокартки до паспорту без присутності громадянина України за його довіреністю законодавством не передбачено.

08 листопада 2016 року представником подана повторна заява до Білокуракинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Луганській області та 09 листопада 2016 року Білокуракинським РВ УДМС була надана письмова відповідь №32/988 в якій зазначено, що відповідно до п.п. 2 п. 4 Порядку оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території України (далі - Порядок) вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки після досягнення громадянином 25-річного віку проводиться у день звернення особи, тобто зверненням безпосередньо особою, а не її представником. Згідно п. п. 6 п. 4 Порядку, представник особи має право подати заяву та інші документи, необхідні для оформлення паспорта громадянина України, його обміну або оформлення замість утраченого, викраденого або зіпсованого, тому звернення представником особи щодо вклеювання до паспорта громадянина України фотокартки після досягнення 25- і 45 - річного віку законодавством не передбачено (а. с. 10-11).

Закон України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" від 15.04.2014 № 1207-VII (далі - Закон № 1207-VII) визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Згідно ст. 1 Закону № 1207-VII, тимчасово окупованою територією визначається:

1) сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) повітряний простір над територіями, зазначеними у пунктах 1 і 2 цієї частини.

Постановою Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" від 17.03.2015 № 254-VIII, визнано тимчасово окупованими територіями окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Закон України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" від 16.09.2014 № 1680-VII визначає тимчасовий порядок організації місцевого самоврядування, діяльності органів місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей з метою створення умов для якнайшвидшої нормалізації обстановки, відновлення правопорядку, конституційних прав і свобод громадян, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, створення умов для повернення жителів до вимушено залишених місць постійного проживання, їх реінтеграції, а також для відновлення життєдіяльності в населених пунктах у Донецькій та Луганській областях та розвитку територій.

Статтею 1 вказаного закону визначено, що згідно з цим Законом тимчасово, на три роки з дня набрання цим Законом чинності, запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей, до яких належать райони, міста, селища, села, що визначаються рішенням Верховної Ради України (далі - окремі райони Донецької та Луганської областей).

До переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р, входить місто Ровеньки.

З урахуванням змісту постанови Верховної Ради України "Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями" та Закону України "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" окремі райони Донецької та Луганської областей визначаються тимчасово окупованими територіями рішенням Верховної Ради України, яке станом на момент вирішення справи не прийняте.

Однак з урахуванням розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р суд вважає за можливе та за необхідне застосувати до вирішення даних спірних правовідносин положення Порядку оформлення документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус, громадянам, які проживають на тимчасово окупованій території України, затвердженого постановою КМУ ід 4 червня 2014 р. № 289, (далі - Порядок № 289), оскільки м. Ровеньки Луганської області фактично знаходиться на тимчасово окупованій території.

Порядок №289 визначає особливості оформлення і видачі паспорта громадянина України, тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон, посвідчення біженця, проїзного документа біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, проїзного документа особи, якій надано додатковий захист, громадянам України, які проживають на тимчасово окупованій території України (далі - громадяни).

Пунктом 3 Порядку №289 передбачено, що оформлення і видача паспорта громадянина України та тимчасового посвідчення громадянина України здійснюються територіальними підрозділами ДМС за місцем звернення громадянина або його представника.

Згідно абз. 1 п. 4 Порядку №289, оформлення і видача паспорта громадянина України на тимчасово окупованій території України здійснюються в установленому законодавством порядку, з урахуванням положень та строків, визначених цим Порядком.

Пунктом 3.2 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого наказом МВС України 13.04.2012 № 320, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 2 липня 2012 р. за № 1089/21401 (далі - Порядок №320), визначено, що для вклеювання фотокартки при досягненні громадянином відповідного віку особа протягом місяця подає працівнику територіального підрозділу за місцем проживання паспорт і дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см із зображенням, яке відповідає досягнутому нею віку та вимогам абзацу п'ятого пункту 1.3 розділу І цього Порядку.

Надані фотокартки порівнюються із зовнішністю особи та фотокартками, які вже вклеєні на відповідні сторінки паспорта, після чого одна фотокартка вклеюється в паспорт, а друга - у заяву у спеціально відведені для цього місця.

Таким чином, згідно абз. 1 п. 4 Порядку №289 до спірних правовідносин повинні застосовуватися положення Порядку № 320 з урахуванням положень Порядку №289.

Порядком № 320 визначені певні процедури, відповідно до яких Розділом ІІ визначена процедура оформлення паспорта, яка передбачає певні дії, а Розділом ІІІ визначена процедура уклеювання фотокарток.

Таким чином, враховуючи нормативно визначені різні процедури відсутні підстави ототожнювати процедури оформлення паспорта та уклеювання фотокарток.

Також Порядок №289 з приводу ототожнення вказаних процедур не має ніяких положень.

В свою чергу, абзацом 6 пункту 4 Порядку № 289 чітко визначено, що у разі коли заява та інші документи, необхідні для оформлення паспорта громадянина України, його обміну або оформлення замість утраченого, викраденого або зіпсованого, подаються представником громадянина, він повинен пред'явити свій паспорт громадянина України та документ, що засвідчує його повноваження (довіреність, яка посвідчується в установленому законодавством порядку). Зазначені документи представника перевіряються посадовою особою територіального підрозділу ДМС, після чого такій особі вручається паспорт громадянина України.

Таким чином, особливості щодо повноважень представника визначені абз. 6 п. 4 Порядку №289, який не містить повноважень представника щодо можливості здійснення ним процедури уклеювання фотокартки.

Як наслідок, необхідно застосовувати положення Порядку № 320 стосовно уклеювання фотокартки, який передбачає обов'язкову процедуру порівняння наданих фотокарток із зовнішністю особи та фотокартками, які вже вклеєні на відповідні сторінки паспорта, що обумовлює присутність особи, якій належить паспорт, та виключає здійснення такої процедури представником.

З урахуванням наведеного суд вважає позовні вимоги про зобов'язання відповідача провести вклеювання фотокартки до паспорта громадянина України ОСОБА_1 у зв'язку із досягненням нею 25-річного віку необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

У зв'язку із відмовою в задоволені позовних вимог з урахуванням ст.94 КАС України судові витрати зі сплати судового збору позивачу не відшкодовуються.

Керуючись ст. ст. 2, 7-14, 18, 19, 69-72, 86, 87, 94, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до начальника Білокуракинського районного відділу Управління Державної міграційної служби України у Луганській області Опришко Наталії Олександрівни про зобов'язання провести вклеювання фотокартки до паспорта - відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено та підписано 03 лютого 2017 року.

Суддя С.В. Борзаниця