ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"01" лютого 2017 р. Справа № 809/1543/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Григорука О.Б.,
при секретарі судового засідання Дубінській І.В,
за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1, відповідачів - Капусняк Т.В., Бахур Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про:
- визнання бездіяльності Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо не проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську протиправною;
- зобов'язання Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділ Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області організувати та провести інвентаризацію земель в. м Івано-Франківську;
- зобов'язання Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділ Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області після проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську надати позивачу для ознайомлення інформацію про місце розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська не наданих у власність або постійне користування, та графічні матеріали.
Ухвалою Івано-Франківського кружного адміністративного суду від 13.01.2017 було залучено Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області до участі у справі, в якості другого відповідача (а.с.88-89).
Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_4 не має можливості скористатися правом на першочергове відведення земельних ділянок учаснику бойових дій, визначеним пунктом 14 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку, оскільки протиправно, в порушення розпорядження Кабінету Міністрів України №898-р від 19.08.2015 «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками», підпунктів 18, 20 положення «Про Головне управління Держгеокадастру в області» № 14 від 03.02.2015, не проведено інвентаризацію земель в. м Івано-Франківську та відсутня інформація у Департаменті комунальних ресурсів Івано-Франківської міської та Відділі Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська, не наданих у власність або постійне користування, та графічні матеріали.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві та поясненні (а.с.105-106). Просив позов задовольнити.
Представники відповідачів позовні вимоги не визнали, подали суду письмові заперечення (а.с.52-54, 70-74). У задоволені позову просили відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідачів, дослідивши докази, судом встановлено наступне.
Згідно посвідчення серії НОМЕР_1 ОСОБА_4 має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с.10).
ОСОБА_4 02.12.2015 звертався до голови Івано-Франківської міської ради з заявами про надання йому, як учаснику антитерористичної операції земельних ділянок під дачу та під гараж, які зареєстровані за вхідними №№Д/2676, Д/2676/1 (а.с.11-12).
22.12.2015 за дорученням заступника міського голови Відділом Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області було надано відповідь на звернення про те, що Відділом направлено листи у гаражні кооперативи та садові товариства, які знаходяться на території Івано-Франківської міської ради, щодо можливості вишукування вільних земельних ділянок для учасників антитерористичної операції на сході України та надано адресу, за якою можна отримати інформацію щодо наявності вільних земель (а.с.13).
11.05.2015 адвокатом позивача було направлено адвокатський запит до Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області про надання письмової інформації про наявність земель державної і комунальної власності не наданих у власність чи користування, за результатом розгляду якого Відділом було надано загальні площі земель, які не надані у власність чи користування, а саме землі запасу, які обліковуються на території Івано-Франківської міської ради згідно державної статистичної звітності форми 6-зем у рядку 93 станом на 01.01.2016 (а.с.14, 156-157).
Разом з цим, 11.05.2015 адвокатом позивача було направлено адвокатський запит до Управління Департаменту містобудування, архітектури та культурної спадини, який було переадресовано останнім до Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради, про надання письмової інформації щодо наявності земель державної і комунальної власності, не наданих у власність чи користування, за результатом розгляду якого було надано відповідь про те, що інформація про місця розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська відсутня, в зв'язку з тим, що інвентаризація земель у м. Івано-Франківську не проведена (а.с.15, 155, 157).
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 35 Закону України «Про землеустрій» визначено, що інвентаризація земель проводиться з метою встановлення місця розташування об'єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються нераціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.
У разі виявлення при проведенні інвентаризації земель державної та комунальної власності земель, не віднесених до тієї чи іншої категорії, віднесення таких земель до відповідної категорії здійснюється органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування на підставі відповідної документації із землеустрою, погодженої та затвердженої в установленому законом порядку.
Вимоги до проведення інвентаризації земель під час здійснення землеустрою та складення за її результатами технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель (далі - технічна документація) установлює Порядок проведення інвентаризації земель, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №513.
Згідно пункту 8 Порядку №513, підставою для проведення інвентаризації земель є рішення відповідного органу виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим чи органу місцевого самоврядування щодо виконання відповідних робіт, договори, укладені між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням 5 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 26.04.2016 №137-5 «Про проведення інвентаризації земель в мікрорайоні «Опришівці», з метою виявлення вільних земельних ділянок, які можуть бути виділені учасникам антитерористичної операції, провести інвентаризацію земель орієнтовною площею 8,5 га в мікрорайоні «Опришівці» (а.с.128).
Рішенням 6 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 08.07.2016 №212-6 «Про резервування земельних ділянок для учасників антитерористичної операції та членів їх сімей в мікрорайоні «Опришівці» було зарезервовано земельні ділянки, які не надані у власність та користування, для учасників антитерористичної операції та членів їх сімей та вирішено забезпечити їх виділення, згідно Порядку, затвердженого рішенням 5 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 26.04.2016 №131-5 (а.с.129, 140-144).
Згідно пункту 1 протоколу засідання робочої групи з опрацювання питань забезпечення земельними ділянками та квартирами учасників антитерористичної операції та членів їх сімей Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради №3 від 06.10.2016 щодо надання 11 громадянам (учасникам антитерористичної операції) дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення особистого селянського господарства на АДРЕСА_1, враховуючи, що з одинадцяти учасників антитерористичної операції тільки 5 перебувають на обліку для отримання земельних ділянок (з них найменший порядковий номер 202), відведення їм земельних ділянок суперечитиме критеріям черговості надання земельних ділянок, що визначені рішенням міської ради від 26.04.2016 №131-5 (а.с.140-144, 147-148).
Рішенням 8 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 21.10.2016 №295-8 «Про розгляд звернень громадян (учасників антитерористичної операції) щодо оформлення права власності на земельні ділянки» надано дозвіл на складання проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в мікрорайоні «Опришівці» громадянам (учасникам антитерористичної операції), зазначеним у додатках 1, 2, 3 рішення №295-8, серед яких позивач не числиться (а.с.130-135).
Разом з цим, рішенням 9 сесії сьомого демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 22.12.2016 №317-9 «Про розгляд звернень громадян (членів сімей загиблих (померлих) учасників антитерористичної операції, учасників антитерористичної операції) щодо оформлення права власності на земельні ділянки» було відмовлено позивачу в наданні дозволу на складання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1, для ведення особистого селянського господарства (а.с.115, 117-122).
Отже, з врахуванням мети, визначеної статтею 35 Закону України «Про землеустрій» інвентаризація була проведена на відповідних об'єктах землеустрою і були прийняті на їх основі вищевказані рішення органом місцевого самоврядування почергово.
Статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначені пільги учасникам бойових дій та особам, прирівняним до них, зокрема згідно пункту 14 даної статті Закону учасникам бойових дій, серед інших, надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом. Учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.
Статтею 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" визначені особи, які належать до учасників бойових дій, зокрема згідно пункту 19 цієї статті Закону, військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Згідно статті 5 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з'єднань, об'єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.
Разом з цим, Кабінетом Міністрів України 19.08.2015 прийнято розпорядження №898-р «Питання забезпечення учасників антитерористичної операції та сімей загиблих учасників антитерористичної операції земельними ділянками».
Згідно пункту 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Водночас, обґрунтування позовних вимог щодо неможливості скористатися правом на першочергове відведення земельних ділянок учаснику бойових дій, визначеним пунктом 14 статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" на відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку не знайшли свого підтвердження, оскільки фактів звернення з клопотанням, у якому згідно вимог пункту 6 статті 118 Земельного кодексу України би зазначалося цільове призначення земельної ділянки - на відведення земельної ділянки у власність для будівництва і обслуговування житлового будинку не встановлено.
Разом з цим, інвентаризація була проведена на відповідних об'єктах землеустрою щодо звернень про надання позивачу, як учаснику антитерористичної операції земельних ділянок під дачу та під гараж.
Таким чином, судом не встановлено підстав для визнання бездіяльності Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо не проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську протиправною та підстав для зобов'язання організувати та провести інвентаризацію земель в. м Івано-Франківську.
Щодо вимоги про зобов'язання Відділ Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області після проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську надати позивачу для ознайомлення інформацію про місце розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська не наданих у власність або постійне користування, та графічні матеріали суд зазначає наступне.
За результатами розгляду адвокатського запиту про надання письмової інформації про наявність земель державної і комунальної власності не наданих у власність чи користування, Відділом Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області було надано загальні площі земель, які не надані у власність чи користування, а саме землі запасу, які обліковуються на території Івано-Франківської міської ради згідно державної статистичної звітності форми 6-зем у рядку 93 станом на 01.01.2016, повідомлено про відсутність схем розташування земельних ділянок, які згідно форми 6-зем обліковуються у рядках: №94 «Землі запасу», №95 «Землі резервного фонду, не надані в постійне користування, №96 «Землі, не надані у власність або постійне користування в межах населених пунктів», №97 «Землі загального користування» (а.с.14, 156).
Отже, Відділом Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області надано інформацію, яка була наявна та повідомлено про інформацію, якою Відділ не володіє, тому суд не вбачає підстав для зобов'язання даного відповідача надати для ознайомлення інформацію якою він не володіє, зокрема про місце розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська не наданих у власність або постійне користування, та графічні матеріали.
Щодо вимоги про зобов'язання Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради після проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську надати позивачу для ознайомлення інформацію про місце розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська не наданих у власність або постійне користування, та графічні матеріали суд дійшов до наступних висновків.
За результатом розгляду адвокатського запиту про надання письмової інформації щодо наявності земель державної і комунальної власності, не наданих у власність чи користування Департаментом комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради було надано відповідь про те, що інформація про місця розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська відсутня, в зв'язку з тим, що інвентаризація земель у м. Івано-Франківську не проведена (а.с.15, 155).
Згідно пункту 9 Порядку проведення інвентаризації земель, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 №513, замовниками технічної документації із землеустрою щодо проведення інвентаризації земель можуть бути органи виконавчої влади, Рада міністрів Автономної Республіки Крим чи органи місцевого самоврядування, землевласники та землекористувачі.
Судом встановлено факт проведення інвентаризації на відповідних об'єктах землеустрою, а також те, що відповідною інформацією володіє Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради.
Водночас суд звертає увагу на те, що ОСОБА_4 звертався до голови Івано-Франківської міської ради з заявами про надання йому, як учаснику антитерористичної операції земельних ділянок саме під дачу та під гараж (а.с.11-12).
Відповідно до частини 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Таким чином, для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача, слід зобов'язати Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_4 для ознайомлення інформацію про місце розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська, призначених для індивідуального гаражного будівництва та індивідуального садівництва.
У задоволенні вимог про визнання бездіяльності Департаменту комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради та Відділу Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області щодо не проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську протиправною, зобов'язання організувати та провести інвентаризацію земель в. м Івано-Франківську; зобов'язання Відділ Держгеокадастру у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області після проведення інвентаризації земель в. м Івано-Франківську надати позивачу для ознайомлення інформацію про місце розташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська не наданих у власність або постійне користування, та графічні матеріали, - слід відмовити.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 11, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити частково.
Зобов"язати Департамент комунальних ресурсів Івано-Франківської міської ради надати ОСОБА_4 для ознайомлення інформацію про місцерозташування вільних земельних ділянок комунальної власності на території м. Івано-Франківська, призначених для індивідуального гаражного будівництва та індивідуального садівництва.
В задоволенні решти позовних вимог та до інших відповідачів - відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 06.02.2017.