про відмову у залишенні позовної заяви без розгляду
01 лютого 2017 року м.Житомир Справа № 285/2831/16-а
Категорія 6.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Мазур О.О.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника ТОВ "Свободна енергія" - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області до Новоград-Волинської районної державної адміністрації, треті особи: Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВЕЛЛ", Товариство з обмеженою відповідальністю "Свободна енергія", про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування розпоряджень,
10 жовтня 2016 року до Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області звернулась ОСОБА_4 сільська рада Новоград-Волинського району Житомирської області до Новоград-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування розпоряджень від 22 липня 2016 року №469 та від 2 листопада 2015 року №495.
Ухвалою судді Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 12 жовтня 2016 року відкрито провадження у даній справі.
Ухвалою Новоград-Волинського міськрайонного суду Житомирської області від 14 грудня 2016 року справу за позовом ОСОБА_4 сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області до Новоград-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування розпоряджень, передано за підсудністю до Житомирського окружного адміністративного суду.
27 грудня 2016 року до Житомирського окружного адміністративного суду надійшла справа за позовом ОСОБА_4 сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області до Новоград-Волинської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії, визнання протиправними та скасування розпоряджень. Після проведення автоматичного розподілу, справу передано на розгляд судді Гуріну Д.М.
28 грудня 2016 року ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду прийнято справу до провадження та призначено до розгляду у судовому засіданні.
У судовому засіданні 1 лютого 2017 року замінено позивача ОСОБА_4 сільську раду Новоград-Волинського району Житомирської області на її правонаступника - Чижівську сільську раду Новоград-Волинського району Житомирської області (а.с.146).
Крім того у судовому засіданні 1 лютого 2017 року залучено до участі у справі як третіх осіб: Товариство з обмеженою відповідальністю "НОВЕЛЛ" та Товариство з обмеженою відповідальністю "Свободна енергія" (а.с.147-148).
У судовому засіданні представник відповідача заявила клопотання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку із припиненням юридичної особи ОСОБА_4 сільської ради (а.с.120). Представник відповідача посилається на повідомлення державного реєстратора юридичних та фізичних осіб-підприємців Новоград-Волинської РДА Житомирської області від 30 січня 2017 року №13 згідно з яким відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 4 січня 2017 року внесено запис №13071120006001077 про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи ОСОБА_4 сільської ради 04343932 (а.с.121).
Представник третьої особи - ТОВ "Свободна енергія" підтримав клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду. В обґрунтування клопотання пояснив, що об'єднання громад прирівнюється до об'єднання підприємств, таким чином реєстрація об'єднання громад має проводитись відповідно до Закону України "Про реєстрацію підприємств, установ України". У зв'язку із чим відповідно до цього Закону правонаступництво у правонаступника виникає тільки після завершення реорганізації підприємства яке об'єднується. На теперішній час об'єднання громад не завершено у зв'язку із чим на думку представника третьої особи ТОВ "Свободна енергія" Чижівська сільська рада не є правонаступником ОСОБА_4 сільської ради. Крім того представником третьої особи пояснено, що хоча Чижівська сільська рада і є правонаступником пасивів та активів ОСОБА_4 сільської ради однак право на звернення до суду не є ні активом ні пасивом. Таким чином Чижівська сільська рада не має належних повноважень стосовно захисту інтересів у даній справі, тому відповідно до пункту 1 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Представник позивача проти заявленого клопотання заперечував, пояснив, що рішенням Чижівської сільської ради №8/1-16, винесеним за результатами першого засідання ради, вирішено припинити юридичну особу ОСОБА_4 сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області шляхом приєднання до Чижівської сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області, яка є правонаступником ОСОБА_4 сільської ради Новоград-Волинського району Житомирської області. Крім того представник позивача у своїх запереченнях проти клопотання про залишення позовної заяви без розгляду посилався на статтю 8 Закону України від 5 лютого 2015 року №157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад".
Суд, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи ТОВ "Свободна енергія", дослідивши клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, позовну заяву та додані до неї матеріали, приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду з наступних підстав.
Статтею 6 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено право на судовий захист. Так, згідно з частинами 1, 3 статті 6 кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом. Відмова від права на звернення до суду є недійсною (частини 4, 5 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено вичерпний перелік підстав, коли суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, а саме: 1) позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності; 2) позовну заяву від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи; 3) у провадженні цього або іншого адміністративного суду є адміністративна справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав; 4) позивач повторно не прибув у попереднє судове засідання чи у судове засідання без поважних причин, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності; 5) надійшло клопотання позивача про відкликання позовної заяви; 6) особа, яка має адміністративну процесуальну дієздатність і за захистом прав, свобод чи інтересів якої у випадках, встановлених законом, звернувся орган або інша особа, заперечує проти адміністративного позову і від неї надійшла відповідна заява; 7) провадження в адміністративній справі було відкрито за позовною заявою, яка не відповідає вимогам статті 106 цього Кодексу, і позивач не усунув цих недоліків у строк, встановлений судом; 8) позивач до закінчення судового розгляду залишив судове засідання без поважних причин і не звернувся до суду із заявою про судовий розгляд за його відсутності; 9) позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон України №280/97-ВР).
Згідно статті 2 Закону України №280/97-ВР місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Відповідно до статті 10 Закону України №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частинами 1 та 3 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами). Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).
Згідно з частиною 1 статті 8 Закону України від 5 лютого 2015 року №157-VIII "Про добровільне об'єднання територіальних громад" (далі - Закон України №157-VIII) об'єднана територіальна громада вважається утвореною за цим Законом з дня набрання чинності рішеннями всіх рад, що прийняли рішення про добровільне об'єднання територіальних громад, або з моменту набрання чинності рішенням про підтримку добровільного об'єднання територіальних громад на місцевому референдумі та за умови відповідності таких рішень висновку, передбаченому частиною четвертою статті 7 цього Закону.
Частиною 3 статті 8 Закону України №157-VIII встановлено, що об'єднана територіальна громада є правонаступником всього майна, прав та обов'язків територіальних громад, що об'єдналися, з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою. У разі об'єднання всіх територіальних громад одного району в одну об'єднану територіальну громаду все майно спільної власності територіальних громад такого району є комунальною власністю об'єднаної територіальної громади, а пов'язані з таким майном права та обов'язки належать об'єднаній територіальній громаді з дня набуття повноважень сільською, селищною, міською радою, обраною такою об'єднаною територіальною громадою.
Судом встановлено, що Чижівська сільська рада Новоград-Волинського району Житомирської області, утворилась шляхом об'єднання територіальних громад (Малоцвілянської, ОСОБА_4, Красилівської) (а.с. 94), в силу закону є правонаступником всього майна, прав і обов'язків об'єднаних громад, є органом місцевого самоврядування, що вирішує питання місцевого значення в межах Конституції і законів України від імені об'єднаної громади, отже наділена адміністративною процесуальною дієздатністю.
Відтак, посилання представників відповідача та третьої особи на пункт 1 частини 1 статті 155 Кодексу адміністративного судочинства України, що позовну заяву подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, є необґрунтованим та судом не беруться до уваги.
Керуючись статтями 133, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України,
Відмовити у задоволенні клопотання представника Новоград-Волинської районної державної адміністрації та представника Товариства з обмеженою відповідальністю "Свободна енергія" про залишення позовної заяви без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення й оскарженню не підлягає.
Суддя Д.М. Гурін
Ухвалу складено у повному обсязі 6 лютого 2017 року
інше відмовлено у задоволенні клопотання про залишення позову без розгляду