Постанова від 01.02.2017 по справі 805/4705/16-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2017 р. Справа №805/4705/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

час прийняття постанови: 16 год. 45 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Крилової М.М., при секретарі судового засідання Смирновій Ю.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними дій та скасування вимоги від 05.09.2016 №Ю-11-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 168 004,04 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в особі Центральних ремонтно-механічних майстерень Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про:

- визнання протиправними дій Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області з винесення вимоги від 05.09.2016 № Ю-11-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- скасування вимоги від 05.09.2016 №Ю-11-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 168 004,04 грн.

Заявлені вимоги позивач обґрунтовував тим, що 08.09.2016 на поштову адресу Центральних ремонтно-механічних майстерень Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» надійшла вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 05.09.2016 № Ю-11-23 на суму 4 587 074,16 грн., яка була нарахована станом на 31.08.2016. Позивач вказує на те, що сума недоїмки в розмірі 4 587 074,16 грн., яка вказана у вимозі №Ю-11-23 від 05.09.2016 частково включає в собі суми, раніше зазначених відповідачем у попередніх вимогах, тому позивач вважає, що відповідач не мав права повторно включати у вимогу № Ю-11-23 від 05.09.2016 суми, щодо яких є постанови суду про їх скасування.

Крім того, позивач вважає спірну вимогу такою, що порушують права та законні інтереси позивача оскільки на підставі п.9-4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464 позивач вважає себе звільненим від виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 Закону № 2464 на період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. 02.12.2015 затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція. Позивач знаходиться в зоні проведення антитерористичної операції, що триває на території Донецької і Луганської областей, тому вважає, що спірна вимога відповідача та дії щодо її винесення є протиправними.

Від представника позивача через відділ діловодства та документообігу суду надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. На адресу суду від представника відповідача надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування яких зазначено, що борг у позивача виник згідно звітів про суми нарахованого доходу та у зв'язку з несплатою сум єдиного внеску. Красноармійською ОДПІ в автоматичному режимі в АІС «Податковий блок» сформовано вимогу про сплату боргу № Ю-11-23 від 05.09.2016 станом на 31.08.2016 на суму 4 587 074,16 грн. У відповідності до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі виявлення несвоєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислювати ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених статтею 25 Закону.

В обґрунтування заперечень також зазначено, що розпорядження про затвердження переліку населених пунктів, на території, яких здійснювалась антитерористична операція, не визначає умов і порядку сплати єдиного внеску, натомість вказані правовідносини врегульовані Законом №2464, який пов'язує можливість звільнення страхувальника від сплати єдиного соціального внеску, незастосування до нього штрафних санкцій з наданням ним документу, підтверджуючого настання обставин непереборної сили (форс-мажор), що мали місце на території провадження АТО. З вказаних підстав представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову та розглянути справу без участі представника інспекції у судовому засіданні.

У відповідності до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.

Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з кодом 00191678, місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул.К.Лібкнехта, 177А, що підтверджується детальною інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (онлайн сервісу).

Центральні ремонтно-механічні майстерні є відокремленим підрозділом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване в ЄДРПОУ за №35397895 без статусу юридичної особи, місцезнаходження відокремленого підрозділу: 85307, Донецька область, м. Покровськ, вул. Захисників України, буд. 11, та перебуває на обліку Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області як платник єдиного внеску з 03.09.2007, про що свідчить виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.06.2016 (а.с.18-19).

Відповідач - Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Донецькій області (код ЄДРПОУ 39882614) зареєстрована як юридична особа 08.07.2015, що підтверджується детальною інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (онлайн сервісу).

Сертифікатом (висновком) № 1735 про настання обставин непереборної сили від 25.11.2014 № 5270/05-4 Торгово-промислова палата України засвідчила КП «Компанія «Вода Донбасу» відповідно до п.п. 100.4 і 100.5 ст. 100 Податкового кодексу України настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою платою України обставини непереборної сили тривали та встановити дату закінчення їх терміну не було можливо (а.с.23-24).

Сертифікатом (висновком) № 1736 про настання обставин непереборної сили від 25.11.2014 № 5268/05-4 Торгово-промислова плата України засвідчила КП «Компанія «Вода Донбасу» відповідно до п.п. 102.6-102.7 ст. 102 Податкового кодексу України настання обставин непереборної сили з 10.06.2014 при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються справляння та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промисловою платою України обставини непереборної сили тривали та встановити дату закінчення їх терміну не було можливо (а.с.25-26).

28.01.2016 Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулися до Красноармійської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області з заявою за № 59, поданою в порядку п. 9-3 (п. 9-4) Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, в якій просили звільнити відокремлений підрозділ від виконання обов'язків платника єдиного внеску, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, а саме від нарахування, утримання та сплати єдиного внеску та подання звітності (а.с.15-16).

Листом від 15.02.2016 № 2800/10/05-16-13-02-13-2 Красноармійська ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області повідомила Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу», що з 01.01.2016 набув чинності Закон України від 24.12.2015 № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким виключено пп.8 п. 4 ст. 11 Закону України від 02.04.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» щодо звільнення платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в період з 14.04.2014 до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану (а.с.17).

Судом встановлено, що у період з вересня 2014 року - серпень 2016 року засобами електронної пошти як страхувальник Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» надавали Звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове держане соціальне страхування.

Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» своєчасно та в повному обсязі єдиний внесок не сплачували, що мало наслідком виникнення недоїмки.

05.09.2016 Красноарміської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ю-11-23, згідно з якою, станом на 31.08.2016 заборгованість зі сплати єдиного внеску Центральними ремонтно-механічними майстернями КП «Компанія «Вода Донбасу» становить 4 587 074,16 грн. (а.с.7).

Цю вимогу Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» отримали 08.09.2016, що підтверджується штемпелем на вимозі.

На підставі даних картки платника встановлено, що станом на 30.08.2016 у Центральних ремонтно-механічних майстерень КП «Компанія «Вода Донбасу» існувала недоїмка зі сплати єдиного внеску у сумі 4 587 074,16 грн.

Суд звертає увагу на те, що Центральними ремонтно-механічними майстернями КП «Компанія «Вода Донбасу» самостійно визначене зобов'язання по сплаті єдиного внеску у сумі 168 004,04 грн. за серпень 2016 року (а.с.52-53).

Не погодившись з вимогою про сплату боргу (недоїмки) від 05.09.2016 № Ю-11-23, Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» оскаржили її в адміністративному порядку.

03.10.2016 за результатами розгляду скарги Центральних ремонтно-механічних майстерень КП «Компанія «Вода Донбасу» 09.09.2016 № 572 (вхідний № 4963/10 від 20.09.2016) на вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 05.09.2016 № Ю-11-23 заступник начальника Головного управління ДФС у Донецькій області ОСОБА_1 прийняв рішення про результати розгляду скарги № 5529/10/05-99-10-01-12-1, яким скарга платника єдиного внеску залишена без задоволення (а.с.8-12).

10.11.2016 за результатами розгляду скарги Центральних ремонтно-механічних майстерень КП «Компанія «Вода Донбасу» від 13.10.2016 № 648 (вх.№ 25104/6 від 19.10.2016) голова Державної фіскальної служби України ОСОБА_2 прийняв рішення №2420816/99-99-11-02-02-25 про залишення скарги без розгляду (а.с.13-14).

Рішення Державної фіскальної служби України від 10.11.216 Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» отримали 15.11.2016, про що свідчить штамп реєстрації вхідної кореспонденції (а.с.13).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30.03.2016 у справі №805/250/16-а скасована вимога СДПІ з ОВП у м. Донецьку МГУ ДФС від 06.11.2015 № Ю-129-23 на суму недоїмки 2 997 657,07 грн., яка виникла у Центральних ремонтно-механічних майстерень КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з 19.09.2014 по 15.10.2015 (а.с. 27-31).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 05.07.2016, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20.09.2016, по справі № 805/1588/16-а скасована вимога Красноармійської ОДПІ від 02.02.2016 № Ю-11-23 на суму недоїмки 3 777 486,59 грн., яка виникла у Центральних ремонтно-механічних майстерень КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з вересня 2014 року по грудень 2015 року (а.с.32-39).

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 03.08.2016, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 04.10.2016, по справі № 805/1845/16-а скасована вимога Красноармійської ОДПІ від 07.04.2016 № Ю-11-23 на суму недоїмки 4 078 567,03 грн., яка виникла у Центральних ремонтно-механічних майстерень КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з грудня 2015 року по лютий 2016 року (а.с.40-46).

Також судом встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 07.11.2016, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.01.2017, по справі № 805/2831/16-а скасована вимога Красноармійської ОДПІ від 06.05.2016 № Ю-11-23 на суму недоїмки 163 895,54 грн., яка виникла у Центральних ремонтно-механічних майстерень КП «Компанія «Вода Донбасу» за період з березень 2016 року.

Постановами Донецького окружного адміністративного суду від 18.10.2016 у справі №805/3156/16-а та від 21.12.2016 №805/3796/16-а скасовані вимоги Красноармійської ОДПІ від 02.06.2016 № Ю-11-23 на суму недоїмки 155456 грн., та від 08.07.2016 № Ю-11-23 на суму недоїмки 139990,55 грн.

Докази, які б спростовували наведені вище обставини, суду не надані.

З даним позовом про визнання протиправними дії з винесення вимоги від 05.09.2016 № Ю-11-23 та скасування вимоги від 05.09.2016 № Ю-11-23 в сумі 168 004,04 грн. позивач звернувся до суду в межах строку, визначеного ч. 4 ст. 99 КАС України.

Предметом спору у справі є вимога Красноармійської ОДПІ Головного управління ДФС у Донецькій області від 05.09.2016 № Ю-11-23 на суму 168 004,04 грн.

Згідно з пунктом 2 частини першої Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (надалі - Закон № 2464) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 1 Закону № 2464 недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини 10 статті 9 Закону № 2464-VI, днем сплати єдиного внеску у разі перерахування сум єдиного внеску з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів вважається день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів.

Частиною 4 ст. 25 Закону № 2464 визначено, що орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.

Орган доходів і зборів, який розглядає скаргу платника єдиного внеску, зобов'язаний прийняти вмотивоване рішення та надіслати його платнику єдиного внеску протягом 30 календарних днів, наступних за днем отримання скарги, на адресу платника єдиного внеску поштою з повідомленням про вручення або надати йому під розписку. Якщо протягом цього строку вмотивоване рішення органом доходів і зборів не надсилається платнику єдиного внеску, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника єдиного внеску.

Порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органу доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.

Відповідно до ч. 5 ст. 25 Закону № 2464 вимога органу доходів і зборів про сплату недоїмки виконується державною виконавчою службою в порядку, встановленому законом.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей.

Тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення визначає Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» від 02.09.2014 року № 1669-VІІ (надалі - Закон № 1669).

Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» № 1669-VII від 02.09.2014 доповнено розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» пунктом 9-3 (у наступному 9-4) (яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до п. 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 2464: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Таким чином, пункт 94 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є умовною нормою, оскільки звільняє платників єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану лише за умови надання заяви платником єдиного внеску про звільнення від сплати єдиного внеску до контролюючого органу.

Як встановлено судом, позивач звертався до відповідача із заявою з приводу звільнення його як платника єдиного внеску від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Крім того, статтею 10 Закону України «Про тимчасові заходи на період провадження антитерористичної операції» передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення антитерористичної операції, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов'язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України.

Також судом встановлено, що позивачем окрім заяви про звільнення від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» було надані до відповідача сертифікати Торгово-промислової палати України щодо підтвердження настання обставин непереборної сили (форс-мажору).

Таким чином, позивач виконав вимоги Закону, тому є звільненим від сплати єдиного внеску.

Разом із тим, відповідно до ст. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 року № 1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Красноармійськ, нині місто Покровськ.

Дію вказаного розпорядження зупинено розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1079-р від 05.11.2014.

Вказані розпорядження втратили чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України №1275-р від 02 грудня 2015 року «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».

Згідно з додатком до розпорядження Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 №1275-р, до зазначених населених пунктів, зокрема, належить м. Красноармійськ, нині м.Покровськ.

Як вже встановлено судом вище, Центральні ремонтно-механічні майстерні Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», які розташована в м.Красноармійську (м. Покровськ), знаходиться на обліку в контролюючому органі, який розташований на території населеного пункту, визначеного переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводиться антитерористична операція.

Станом на момент виникнення спірних правовідносин та на момент розгляду даної справи, антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 не закінчилась.

Таким чином, Центральна контрольно-дослідницька та проектно-вишукувальна водна лабораторія КП «Компанія «Вода Донбасу» є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення ОСОБА_2 національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває.

Щодо можливості застосування до спірних правовідносин п. 28 розділу І Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24 грудня 2015 року № 911-VIII (далі за текстом - Закон № 911) суд зазначає наступне.

На підставі п. 28 розділу І Закону № 911 виключений підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Закон № 911 набрав чинності з 01.01.2016, що передбачено п. 1 розділу ІІ цього Закону.

Суд відзначає, що пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 є «технічною» нормою, якою вносяться зміни до Закону № 2464 шляхом доповнення розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 пунктом 9-3.

З набранням чинності Законом № 1669 норма пп. 8 п. 4 ст. 11 Закону № 1669 виконала свою функцію - внесення змін до Закону № 2464, а п. 9-3 (п. 9-4) став складовою Закону №2464.

Виключення пунктом 28 розділу І Закону № 911 підпункту 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669 не має наслідком автоматичне виключення пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 чи втрату ним чинності.

Такий висновок суду узгоджується з п. 4 «Правил оформлення проектів законів та основних вимог законодавчої техніки» (Методичні рекомендації Апарату Верховної ОСОБА_2 України, видання четверте, виправлене і доповнене, 2014 рік), відповідно до якого зміни вносяться до оригінального закону, а не до закону про внесення змін до цього закону чи про визнання закону таким, що втратив чинність.

Як на час виникнення спірних правовідносин, так і на час судового розгляду норма пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 є чинною.

З урахуванням викладеного, вимога про сплату боргу (недоїмки) від 05.09.2016 №Ю-11-23 зі сплати єдиного внеску в сумі 168 004,04 грн., сформована Красноармійською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Донецькій області є протиправною, необґрунтованою та такою, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає в цій частині скасуванню.

Щодо позовних вимог про визнання дій Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області з винесення вимоги від 05.09.2016 № Ю-11-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування протиправними, суд зазначає наступне.

Вчинення дій суб'єктом владних повноважень є способом реалізації наданої суб'єкту владних повноважень компетенції. Здійснення дій являє собою процес реалізації наданих законом функцій суб'єкту владних повноважень. Самі по собі дії не тягнуть за собою будь-яких правових наслідків для особи. Правові наслідки для позивача несуть акти індивідуальної дії - вимога про сплату боргу (недоїмки). Саме вона має вплив на права та інтереси позивача. Виходячи із завдань КАС України, як то захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, судовий захист права може бути здійснений лише за умови наявності порушення прав.

З огляду на вищевикладене, суд зазначає, що вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню через відсутність порушення прав діями відповідача, а обраний позивачем спосіб захисту в цій частині не відповідає об'єкту порушеного права.

За таких обставин, суд дійшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу».

Відповідно до ч. 3 ст. 94 КАС України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Повний текст постанови виготовлений 06.02.2017.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 8 - 11, 94, 99, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області про визнання протиправними дій та скасування вимоги від 05.09.2016 №Ю-11-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 168 004,04 грн. - задовольнити частково.

Скасувати вимогу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області від 05.09.2016 №Ю-11-23 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині суми 168 004,04 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» витрати зі сплати судового збору у сумі 2520 (дві тисячі п'ятсот двадцять) гривень 06 копійок.

Постанова прийнята в нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини ухвалені 01.02.2017. Повний текст постанови буде виготовлений у відповідності до ст. 160 КАС України.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Крилова М.М.