Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 лютого 2017 р. Справа №805/4377/16-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
час прийняття постанови: 15 год. 30 хв.
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючий суддя: Куденков К.О.,
секретар судового засідання: Притула С.С.;
за участю:
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги,-
Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (надалі - позивач, КП «Компанія «Вода Донбасу») звернулось до суду з адміністративним позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (надалі - відповідач, Красноармійська ОДПІ) про визнання протиправними дій та скасування вимоги від 03.08.2016р. №Ю-11-23 на суму 166240,80 грн.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 01.02.2017р. залишено без розгляду позовну заяву Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області в частині позовних вимог про визнання протиправними дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що на Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» (надалі - ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу») розповсюджується дія пункту 9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» в частині звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску до закінчення проведення антитерористичної операції, у тому числі звільнення від сплати єдиного внеску у період з 14.04.2014р., що підтверджено судовими рішеннями в інших справах.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги про скасування спірної вимоги підтримала та просила скасувати вимогу від 03.08.2016р. №Ю-11-23 на суму 166240,80 грн.
Відповідач надав письмові заперечення на позовну заяву, якими просить відмовити у задоволенні позовних вимог. З письмових заперечень випливає, що спірна вимога була сформована в автоматичному режимі у зв'язку з наявністю недоїмки з єдиного внеску, яка виникла на підставі звітності ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу». Відповідач також зазначив, що ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» 31.12.2015р. перейшли на облік до Красноармійської ОДПІ зі Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС.
Відповідач у письмових запереченнях просив розглянути справу без участі його представника.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
КП «Компанія «Вода Донбасу» зареєстроване у якості юридичної особи, ідентифікаційний код: 00191678, місцезнаходження: 87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця К. Лібкнехта, будинок 177А, та має відокремлений підрозділ ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу», який знаходиться за адресою 85307, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Захисників України, будинок 11, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.
Відповідно до копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.02.2015р. ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» перебувало на обліку в Спеціалізованій державній податковій інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС.
З письмових заперечень та наданих представником позивача у судовому засіданні пояснень випливає, що ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» було переведено на облік до Красноармійської ОДПІ.
Красноармійська ОДПІ (ідентифікаційний код органу: 39882614) знаходиться за адресою: 85300, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Горького, будинок 1, а Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління ДФС (ідентифікаційний код органу: 39789047) знаходиться за адресою: 87515, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Італійська, будинок 59, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.
Сертифікатом (висновком) № 1735 про настання обставин непереборної сили від 25 листопада 2014 року № 5270/05-4 Торгово-промислова палата України відповідно до п.п. 100.4 і 100.5 ст.100 Податкового кодексу України, на підставі наданих документів засвідчила КП «Компанія «Вода Донбасу» настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України, які стосуються сплавлення та сплати податків та обов'язкових платежів. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити було неможливо.
Сертифікатом (висновком) № 1736 про настання обставин непереборної сили від 25 листопада 2014 року № 5268/05-4 Торгово-промислова палата України відповідно до п.5.4 Порядку застосування норм пунктів 102.6-102.7 статті 102 Податкового кодексу України, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24 грудня 2010 року № 1044, на підставі поданих документів засвідчила КП «Компанія «Вода Донбасу» настання обставин непереборної сили з 10 червня 2014 року при здійсненні господарської діяльності на території Донецької області та дотриманні законодавчих актів України для продовження граничного строку подачі податкових декларацій. На момент видачі сертифікату (висновку) Торгово-промислової палати України обставини непереборної сили тривали та дату закінчення їх терміну встановити було неможливо.
До суду надана заява ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» від 28.01.2016р. №59, яка адресована відповідачу, щодо звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, у тому числі нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності.
Відповідач надав відповідь від 15.02.2016р. №2800/10/05-16-13-02-13-2, якою повідомив, що пунктом 28 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».
Також до суду надана копія заяви ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» від 05.11.2014р. №2038, яка адресована Міжрегіональному Головному управлінню ДФС - Центральному офісу з обслуговування великих платників, щодо звільнення від виконання обов'язків платника єдиного внеску, у тому числі нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності.
14 квітня 2016 року відповідачем складено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ю-11-23 на суму недоїмки з єдиного внеску у розмірі 4581371,11 грн. Вимога складена станом на 31.07.2016р.
У наданій відповідачем роздруківці з картки платника - ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» з єдиного внеску зазначено, що станом на 31.07.2016р. недоїмка складає 4581371,11 грн.
Рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області №5049/10/05-99-10-01-12-1 від 09.09.2016р. залишена без задоволення відповідна скарга ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» на спірну вимогу.
Рішенням Державної фіскальної служби України №22984/6/99-99-11-02-02-25 від 25.11.2016р. залишена без розгляду відповідна скарга позивача на спірну вимогу.
Позивач звернувся з позовною заявою (вх.№4462/16 від 15.11.2016р.) до суду 08.11.2016р., що підтверджується відбитком штемпелю УКРПОШТИ на відповідному конверті, тобто у встановлений ч.5 ст.99 Кодексу адміністративного судочинства України строк.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30 березня 2016 року у справі №805/250/16-а задоволено адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби про визнання дій протиправними та скасування рішення, скасовано вимогу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Донецьку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби від 06 листопада 2015 року № Ю-129-23, яка виставлена ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу».
У вказаній постанові зазначено, що позивач виконав вимоги Закону і є звільненим від сплати єдиного внеску, оскільки надав до СДПІ заяву про звільнення від нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності, крім того, має Сертифікати (висновки) про настання обставин непереборної сили Торгово-промислової палати України від 25 листопада 2014 року, які засвідчують неможливість виконання Підприємством обов'язків щодо оправлення та сплати податків та обов'язкових платежів, а отже, у контролюючого органу не було підстав для винесення вимоги про сплату боргу (недоїмки).
За наслідками апеляційного оскарження вказана постанова залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 06 грудня 2016 року.
У вказаній ухвалі зазначено, що 05 листопада 2014 року позивачем до СДПІ подана заява № 2038 в порядку п.п.8 п. 4 статті 11 Закону № 1669 на звільнення виконання своїх обов'язків, визначених ч.2 ст.6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а саме від нарахування, утримання, сплати єдиного внеску та подання звітності.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 05.07.2016р. у справі №805/1588/16-а задоволено частково адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Центральних ремонтно-механічних майстерень Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними дій та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 02.02.2016 року №Ю-11-23 в сумі 3777486,59 грн., скасовано вимогу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 02.02.2016 року №Ю-11-23 в сумі 3777486,59 грн. В задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
У вказаній постанові зазначено, що на виконання положень Закону України №1669 позивачем 28.01.2015 року до контролюючого органу подано заяву щодо звільнення Центральних ремонтно-механічних майстерень Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» від виконання обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». Як наслідок, у відповідності до приписів Закону України №1669 позивач на період проведення антитерористичної операції звільнений від обов'язків платника єдиного внеску. Таким чином, вимога про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 02.02.2016 року №Ю-11-23 в сумі 3777486,59 грн. винесена відповідачем всупереч приписів Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669.
За наслідками апеляційного оскарження вказана постанова залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року.
У вказаній ухвалі зазначено, що враховуючи, що позивач є платником єдиного внеску, який визначений статтею 4 Закону № 2464-VІ, та перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону № 1669-VII, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, яка на даний час триває, а також ту обставину, що позивач здійснює господарську діяльність на території проведення антитерористичної операції, ним до контролюючого органу подано заяву про звільнення від обов'язків, встановлених ч.2 ст.6 Закону № 2464 на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, а також надано сертифікат Торгово-промислової палати, яким засвідчено настання обставин непереборної сили, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для звільнення позивача від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою ст.6 Закону № 2464-VІ в період з вересня 2014 року по грудень 2015 року.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.10.2016р. у справі №805/3156/16-а задоволено повністю адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Центральних ремонтно-механічних майстерень Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги по сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 02.06.2016 року №Ю-11-23 в сумі 155456 грн.
Вказана постанова скасована постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 листопада 2016 року.
У постанові суду апеляційної інстанції зазначено, що суд помилково дійшов такого висновку, окрім того, що норма по звільненню від сплати єдиного внеску застосовується до платників податків за періоди до 01 січня 2016 року, але й в тому, що до останньої вимоги від 06 травня 2016 року, яка була предметом оскарження у вказаних постановах суду не включає період, який є спірним у даній справі.
Також постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 07.11.2016р. у справі №805/2831/16-а задоволено частково адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання дій протиправними та скасування вимоги, скасовано вимогу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС України у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) від 06 травня 2016 року № Ю-11-23 в частині вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску Центральними ремонтно-механічними майстернями комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за березень 2016 року у сумі 163 895,54 грн. У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.
У вказаній постанові суд зазначив, що 28 січня 2016 року Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулися до Красноармійської ОДПІ з заявою за № 59, поданою в порядку п. 9-3 (п. 9-4) Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, в якій просили звільнити цей відокремлений підрозділ від виконання обов'язків платника єдиного внеску, передбачених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, а саме від нарахування, утримання та сплати єдиного внеску та подання звітності. Отже в силу положень абз. 3 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464 Центральні ремонтно-механічні майстерні КП «Компанія «Вода Донбасу» звільнені від виконання обов'язків платника єдиного внеску, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464, на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану. Як наслідок, спірна вимога Красноармійської ОДПІ від 06 травня 2016 року № Ю-11-23 в частині вимоги про сплату недоїмки з єдиного внеску Центральними ремонтно-механічними майстернями комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» за березень 2016 року у сумі 163 895,54 грн. підлягає скасуванню, а позовні вимоги в цій частині - задоволенню.
За наслідками апеляційного оскарження вказана постанова залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24 січня 2017 року.
Згідно з п.1 та п.12 ч.2 ст.6 Закону України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.
Суд зазначає, що ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» є платником єдиного внеску згідно з п.1 ч.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За приписами абзаців першого та другого ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.1 вказаного Закону визначено, що недоїмка - це сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Законом України №1669-VII від 02.09.2014р. «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», який набрав чинності 15.10.2014р., у Законі України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (у наступному 9-4) такого змісту:
"9-3. Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу".
Статтею другою Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» передбачено, що на час проведення антитерористичної операції забороняється нарахування пені та/або штрафів на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами та договорами позики з 14 квітня 2014 року громадянам України, які зареєстровані та постійно проживають або переселилися у період з 14 квітня 2014 року з населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, а також юридичним особам та фізичним особам - підприємцям, що провадять (провадили) свою господарську діяльність на території населених пунктів, визначених у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція.
Банки та інші фінансові установи, а також кредитори зобов'язані скасувати зазначеним у цій статті особам пеню та/або штрафи, нараховані на основну суму заборгованості із зобов'язань за кредитними договорами і договорами позики у період проведення антитерористичної операції.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014р. №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція включено м. Донецьк, м. Маріуполь та м. Красноармійськ (у наступному м. Покровськ) Донецької області Донецької області.
Дію вказаного Розпорядження зупинено Розпорядженням Кабінету Міністрів України №1079-р від 05.11.2014р.
Вказані розпорядження втратили чинність згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02 грудня 2015 р. № 1275-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України». Також цим розпорядженням до переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція м. Донецьк, м. Маріуполь та м. Красноармійськ (у наступному м. Покровськ) Донецької області Донецької області.
Таким чином, ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» є платником єдиного внеску, визначений статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», та який перебуває на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.
Судовими рішеннями у справах №805/1588/16-а, №805/250/16-а, №805/2831/16-а, які набрали законної сили, підтверджено протиправність формування ЦРММ КП «Компанія «Вода Донбасу» вимог зі сплати недоїмки з єдиного внеску.
Пунктом 28 розділу І Закону України від 24 грудня 2015 року № 911-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2016р., виключено підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», але положення пп.8 п.4 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» були реалізовані шляхом внесення відповідних змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а змін безпосередньо до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» щодо виключення (або викладення в новій редакції тощо) п.9-4 розділу VIII цього Закону - не було внесено.
Тобто, положення пп.8 п.4 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» після набрання ними чинності стали невід'ємною складовою Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», а сам пп.8 п.4 ст.11 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» вичерпав свою функцію. Аналогічний підхід застосовано Конституційним Судом України в ухвалі від 05.02.2008р. справа №2-1/2008.
Оскільки на момент прийняття спірної вимоги п.9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не був скасований та зміни до нього не були внесені, він продовжував свою дію.
Аналогічного висновку дійшов Вищий адміністративний суд України в ухвалах від 18.10.2016р. №К/800/27504/16, від 17.01.2017р. №К/800/34798/16, від 11.01.2017р. №К/800/396/17.
Крім того, у листі Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення Верховної Ради України №04-34/17-20(192377) від 05.08.2016р., повідомляється про чинну редакцію Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» з урахуванням п.9-4 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення».
Враховуючі те, що у вимозі про сплату боргу (недоїмки) не зазначаються періоди, за які виникла недоїмка, суд дійшов висновку про наявність підстав для повного задоволення позовних вимог щодо скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 03.08.2016р. №Ю-11-23 на суму 166240,80 грн.
Позивачем надане до суду платіжне доручення №312 від 05.12.2016р. про сплату судового збору у розмірі 2 493,61 грн. за подання позовної заяви.
Відповідно до ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, стягненню на користь позивача підлягає 2 493,61 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування вимоги - задовольнити повністю.
Скасувати вимогу Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування №Ю-11-23 від 03 серпня 2016 року у частині нарахування недоїмки на суму 166 240,80 грн.
Стягнути на користь Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» (ідентифікаційний код: 00191678, місцезнаходження: 87547, Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Крала Лібкнехта, б.177а) за рахунок бюджетних асигнувань Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (ідентифікаційний код: 39882614; місцезнаходження 85300, Донецька область, місто Покровськ, вулиця Горького, будинок 1) суму судових витрат у розмірі 2493 (дві тисячі чотириста дев'яносто три) гривні 61 (шістдесят одна) копійка.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошено у судовому засіданні 01 лютого 2017 року, повний текст постанови буде виготовлений протягом п'яти днів з дня завершення судового розгляду.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 06 лютого 2017 року.
Суддя Куденков К.О.