01 лютого 2017 року м.Житомир справа № 806/2810/16
категорія 8.2.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гуріна Д.М.,
секретар судового засідання Мазур О.О.,
за участю: представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області до Комунального підприємства "Теплозабезпечення" про стягнення податкового боргу з рахунків у банках обслуговуючих платника
встановив:
20 грудня 2016 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернулась Коростенська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (далі - Коростенська ОДПІ) із позовом до Комунального підприємства "Теплозабезпечення" (далі - КП "Теплозабезпечення") про стягнення податкового боргу з рахунків у банках обслуговуючих платника у сумі 2178492 грн 59 коп.
У позовній заяві Коростенська ОДПІ вказала, що КП "Теплозабезпечення" перебуває на обліку у Коростенській ОДПІ і є платником податків і зборів. За КП "Теплозабезпечення" рахується податкова заборгованість у сумі 2178492 грн 59 коп. зі сплати податку на додану вартість, з яких 1984561 грн 51 коп. основна заборгованість та 193931 грн 08 коп. пеня. Просить стягнути з КП "Теплозабезпечення" 2178492 грн 59 коп. податкової заборгованості з рахунків у банках обслуговуючих платника.
Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 22 грудня 2016 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача надала акт звірки податкової заборгованості з податку на додану вартість, та пояснила, що 26 та 27 січня 2017 року підприємством, окрім проведених раніше оплат заборгованості у період з 17-20 січня 2017 року, здійснено ще дві оплати на загальну суму 170000 грн 00 коп., акт звіряння проведено з урахуванням додаткових проплат, таким чином вважає, що заявлена позивачем сума боргу зменшилась і становить 1058560 грн 67 коп. Проти стягнення суми боргу з податку на додану вартість у розмірі 1058560 грн 67 коп. не заперечувала.
Суд, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову з наступних підстав.
КП "Теплозабезпечення" зареєстроване як юридична особа 23 травня 2002 року Коростенським міськрайонним управлінням юстиції Житомирської області за №13061050002000093 та перебуває на обліку як платник податків у Коростенській ОДПІ з 24 травня 2002 року за №040/500/223 (а.с.11-13).
Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Станом на 20 грудня 2016 року за КП "Теплозабезпечення" рахувався податковий борг з податку на додану вартість у розмірі 2178492 грн 59 коп.
Судом встановлено, що заборгованість КП "Теплозабезпечення" зі сплати податку на додану вартість утворилась на підставі узгоджених податкових зобов'язань, а саме: відповідачем самостійно визначено до сплати суму грошового зобов'язання у податкових деклараціях з податку на додану вартість, а саме: за лютий 2016 року вхідний №9038655182 від 18 березня 2016 року на суму 297603 грн 00 коп.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2016 ріку за №9060903081 від 20 квітня 2016 року на суму зобов'язання у розмірі 158 грн 00 коп. та суму штрафу 5 грн 00 коп.; за березень 2016 року №9060879563 від 20 квітня 2016 року на суму 318273 грн 00 коп.; за квітень 2016 року №9079485136 від 17 травня 2016 року на суму 327244 грн 00 коп.; уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2016 року за №9088020033 від 31 травня 2016 року на суму зобов'язання у розмірі 1181 грн 00 коп. та суму штрафу 35 грн 00 коп.; за травень 2016 року №9098272909 від 14 червня 2016 року на суму 349166 грн 00 коп.; за червень 2016 року №9124643749 від 19 липня 2016 року на суму 173947 грн 00 коп.; за липень 2016 року №9149111686 від 18 серпня 2016 року на суму 68096 грн 00 коп.; за серпень 2016 року №9172006653 від 19 вересня 2016 року на суму 74747 грн 00 коп.; за вересень 2016 року №9196672891 від 19 жовтня 2016 року на суму 153963 грн 00 коп.; за жовтень 2016 року №9222460922 від 18 листопада 2016 року на суму 203309 грн 00 коп. (а.с.17-38).
У законодавчо встановлені строки КП "Теплозабезпечення" не сплатило самостійно визначених у поданих Коростенській ОДПІ податкових деклараціях сум податкових зобов'язань з податку на додану вартість.
Крім того, Коростенською ОДПІ проведено ряд перевірок КП "Теплозабезпечення" з питання дотримання останнім вимог податкового законодавства, за результатами яких було встановлено порушення, а саме:
- згідно висновків акта перевірки №438/15-3/31871157 від 25 квітня 2016 року було встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, виписаних у березні 2016 року відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. На підставі вищевказаного акта Коростенською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення №0001821200 від 25 квітня 2016 року, яким КП "Теплозабезпечення" збільшено суму грошового зобов'язання відповідно до абзацу першого пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 10% на суму 914 грн 58 коп. (а.с.39). Вищезазначене податкове повідомлення-рішення отримано посадовою особою відповідача під розписку;
- згідно висновків акта перевірки №437/15-3/31871157 від 25 квітня 2016 року було встановлено порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, виписаних у жовтні 2015 року, листопаді 2015 року, грудні 2015 року, січні 2016 року, лютому 2016 року, відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України. На підставі вищевказаного акта Коростенською ОДПІ було прийнято податкове повідомлення-рішення №0001831200 від 25 квітня 2016 року, яким КП "Теплозабезпечення" збільшено суму грошового зобов'язання відповідно до абзацу першого пункту 120-1.1 статті 120-1 Податкового кодексу України за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 10% на суму 11958 грн 70 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 20% на суму 3914 грн 02 коп., за штрафними (фінансовими) санкціями у розмірі 30% на суму 47 грн 21 коп., на загальну суму 15919 грн 93 коп. (а.с.40). Вищезазначене податкове повідомлення-рішення отримано посадовою особою відповідача під розписку.
Відповідно до абзацу першого пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Вищевказані податкові повідомлення-рішення відповідачем не оскаржувалось в адміністративному чи у судовому порядку, а отже є узгодженими.
У зв'язку із несвоєчасною сплатою грошових зобов'язань КП "Теплозабезпечення" на підставі підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Податкового кодексу України нараховано пеню на загальну суму 193931 грн 08 коп., що підтверджується витягом з облікової картки платника податків (а.с.15-16).
Абзацом першим пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно з пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Коростенською ОДПІ відповідно до положень статті 59 Податкового кодексу України на адресу КП "Теплозабезпечення" надсилалася податкова вимога від 11 січня 2016 року №3-23 на суму 503713 грн 00 коп. (а.с.14).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідно до пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи наведене, а також те, що на час розгляду справи заборгованість КП "Теплозабезпечення" зменшилась на суму 1119931 грн 92 коп. за рахунок часткового погашення боргу відповідачем, що підтверджується наявними у матеріалах справи платіжними дорученнями від 17 січня 2017 року №51, від 18 січня 2017 року №64, від 19 січня 2017 року №68, від 20 січня 2017 року №73, від 26 січня 2017 року №116 та від 27 січня 2017 року №131 (а.с.52-55, 68) та залишок боргу КП "Теплозабезпечення" згідно з актом звірки податкової заборгованості з ПДВ №400/17 станом на 31 січня 2017 року (а.с.67) складає 1058560 грн 67 коп., суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов частково.
Керуючись статтями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Стягнути з рахунків у банках обслуговуючих Комунальне підприємство "Теплозабезпечення" на користь Державного бюджету України в особі Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області 1058560 грн 67 коп. податкового боргу.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Д.М. Гурін
Повний текст постанови виготовлено: 06 лютого 2017 р.