Постанова від 18.01.2017 по справі 607/11720/16-п

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.01.2017 Справа №607/11720/16-п

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Грицай К.М., розглянувши матеріали, які надійшли від Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції у м. Тернополі про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, українця, громадянина України, що проживає у ІНФОРМАЦІЯ_2, непрацюючого,

за ч. 1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

30.11.2016 року з Управління патрульної поліції у м. Тернополі Департаменту патрульної поліції до Тернопільського міськрайонного суду надійшли матеріали справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст.130 КУпАП після дооформлення.

Як вбачається з протоколу про адміністративні правопорушення: серії АП1 № 963228 від 06.10.2016 року, 06.10.2016 року о 04 год. 00 хв. в м. Тернополі по вул. Руська керував транспортним засобом марки «Mitsubishi Lancer», номерний знак НОМЕР_1, з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме: дуже розширені зіниці, які не реагували на світло, виражене тремтіння пальців рук, сповільненість руху, поведінка, що не відповідає обстановці. Від проходження огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння в ОСОБА_2 водій категорично відмовився у присутності лікарів, таким чином своїми діями порушив ч. 1 ст. 130 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні своєї вини у вчиненні адміністративних правопорушень не визнав та пояснив, що не відмовлявся від проходження огляду на виявлення стану наркотичного сп'яніння, однак не міг здати сечу та свідки не були присутні під час складання протоколу про адміністративне правопорушення.

Захисник - адвокат ОСОБА_3 вказав на те, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та, що він не відмовлявся від проходження медичного огляду на виявлення стану наркотичного сп'яніння. Також вказав на те, що лікарі не є свідками.

Згідно ч.ч. 4, 5 ст. 266 КУпАП, огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров'я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров'я. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.

Відповідно до інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, з метою забезпечення достовірності результатів огляду водіїв транспортних засобів, які мають бути оглянуті в закладах охорони здоров'я, поліцейський забезпечує доставку цих осіб до найближчого закладу охорони здоров'я не пізніше ніж протягом двох годин з моменту виявлення підстав для його проведення.

Із протоколу про адміністративне правопорушення серії АП1 № 963228 від 06.10.2016 року вбачається, що адміністративне правопорушення вчинено ОСОБА_1 об 04 год. 00 хв. 06.10.2016 року, однак згідно висновку № 008477 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на виявлення стану наркотичного сп'яніння о 08 год. 30 хв. 06.10.2016 року.

Також, пунктом 6 розділом 2 Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, огляд водія на стан алкогольного сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції визначено, що огляд на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу проводиться в присутності двох свідків. Не можуть бути залучені як свідки поліцейські або особи, щодо неупередженості яких є сумніви.

В порушення зазначеного пункту Інструкції, у данному протоколі вказано, що свідками огляду ОСОБА_1 на стан сп'яніння були ОСОБА_4 та ОСОБА_5, однак у цьому документі немає жодних відомостей, які б характеризували їх, а саме щодо того, чи не є вони поліцейськими, або особами, щодо неупередженості яких є сумніви. Також, у матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні пояснення свідків.

Розділом ІІ п. 12 даної «Інструкції…» передбачено, що у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.

Крім того, згідно з положеннями п.п. 7,8,12,13 розділу ІІІ цієї Інструкції: проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обовязкове. Метою лабораторного дослідження є виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан спяніння. Предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук. Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.

Пояснення ОСОБА_1, що він не відмовлявся від проходження огляду у встановленому законом порядку, однак не зміг здати сечу, не спростовуються доказами, які містяться у матеріалах справи про адміністративне правопорушення.

У адміністративних матеріалах зазначено, що із усіх перелічених вище біологічних речовин у ОСОБА_1 намагались взяти лише сечу. Поза увагою залишилась можливість отримати предмет дослідження у виді слини, зливу з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.

Звідси порушення і наступного п. 13 Інструкції де зазначено, що для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.

Таким чином, огляд на стан сп'яніння було проведено із порушенням вимог законодавства, а інші докази вини ОСОБА_1 відсутні у матеріалах справи про адміністративне правопорушення.

В силу ч.ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Враховуючи вищезазначене, матеріалами справи не доведено наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.

Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

За даних обставин вважаю, що справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП слід провадженням закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу правопорушення.

Керуючись ст.ст. 7, 122-4, 124, 130, 247, 280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, Інструкція про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом МВС України, МОЗ України 09.11.2015 року № 1452/735, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст.130 КУпАП - провадженням закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Тернопільської області через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Головуючий суддяОСОБА_6