Справа № 597/72/17
Провадження № 2-а/597/8/2017
"01" лютого 2017 р. суддя Заліщицького районного суду Тернопільської області Дудяк С.В., розглянувши в порядку скороченого провадження, справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинення певних дій,
16.01.2017 року позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинення певних дій, в якому просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 за віком у зв'язку з підвищенням заробітної плати державним службовцям неправомірними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області провести з 01 грудня 2015 року та 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю з розрахунку 90 % від розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі тобто посади завідувач сектору, головний державний соціальний інспектор управління праці та соціального захисту населення.
17.01.2017 року ухвалою Заліщицького районного суду позовну заяву позивачки залишено без руху, так як не вірно сплачений судовий збір.
23.01.2017 від позивачки ОСОБА_1 надійшла заява про уточнення позовних вимог та змінена позовна заява про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень, щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язання вчинення певних дій, в якому вона просить зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області провести з 01 грудня 2015 року та 01.05.2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю з розрахунку 90 % від розміру заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі тобто посади завідувача сектору Управління соціального захисту населення Заліщицької районної державної адміністрації, покликаючись на те, що з 01 липня 2004 року вона перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області та отримує пенсію за віком згідно ст.37 Закону України "Про державну службу" в розмірі 90 % суми її місячної заробітної плати. Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 292 від 06.04.2016 року "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" з 1 травня 2016 року підвищено посадові оклади державним службовцям. Звернувшись до Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області з заявою про перерахунок пенсії з 01.12.2015 року та 01 травня 2016 року з розрахунку 90% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, відповідач відмовив їй у перерахунку пенсії, покликаючись на те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії.
Ухвалою суду від 23 січня 2017 року відкрито скорочене провадження у вказаній адміністративній справі.
Відповідач Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області 30.01.2017 року надав суду письмове заперечення проти позову, в якому послався на відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивачці та просить в задоволенні позову відмовити.
Відповідно до п.2 ст.183-2 КАС України в адміністративних справах щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг застосовується скорочене провадження. За таких обставин справа суддею розглядалася відповідно до ст.183-2 КАС України в порядку скороченого провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких грунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення.
Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_1 01 липня 2004 року правомірно призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" в розмірі 90% від суми її заробітної плати так як її стаж державної служби складає 20 років.
Згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
14 липня 2016 року позивачка звернулася до відповідача з письмовою заявою про перерахунок її пенсії на підставі зростання з 01.12.2015 року та з 01 травня 2016 року заробітної плати та розміру посадового окладу працюючим державним службовцям.
Листом № 1318/02 від 22.07.2016 року Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області відмовило ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що відсутні підстави для перерахунку пенсії, а саме: Постанова Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (зі змінами) передбачає оплату праці працівників, які перебувають на державній службі і не врегульовує питання проведення перерахунків пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723, який втратив чинність в зв'язку з прийняттям Закону України "Про державну службу" № 889 від 10.12.2015 року та питання пенсійного забезпечення державних службовців регулюються ст.90 Закону України "Про державну службу" № 889 від 10.12.2015 року і пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким не передбачено перерахунків раніше призначених пенсій.
Відповідно до ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції закону від 11.06.2003 року, що діяла на час призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 року № 865.
Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п.5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року перерахунок пенсії проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 "Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році", з 01 травня 2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.
Як убачається із довідки № 24 від 28.11.2016 року виданої ОСОБА_1 про те, що заробітна плата завідувача сектору, встановлена на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 і становить: посадовий оклад - 2757 гривень; надбавка за ранг - 500 гривень; надбавка за вислугу років - 1378 гривень 50 копійок.
Відповідно до ст.8 ч.1, 3 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визначаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до положень ст.8 ч.1, ст.58 ч.1 Конституції України «в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони України та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується». Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Звуження змісту та обсягу прав на пенсійне забезпечення шляхом прийняття нових законів, внесення змін до чинних законів відповідно до ст.22 Конституції України не допускається. Крім того, відповідно до вимог ст.22, 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян встановлене Законом України "Про державну службу" є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Отже, на даний час повинні застосовуватися вимоги ст.ст. 37, 37-1 Закону України "Про державну службу" в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачці та ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування", тобто станом на 01.07.2004 рік.
01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 року № 76-VІІІ, згідно з п.2 ч.4 якого скасовано дію ст.37-1 Закону України Про державну службу.
Однак позивачці була призначена пенсія за віком як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" в редакції на час призначення пенсії, тобто до набрання чинності Закону України "Про державну службу" від 28.12.2014 року № 76-VІІІ. Отже, новий порядок перерахунку пенсій державних службовців, встановлений Законом України "Про державну службу" № 76-VІІІ, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія була призначена до набрання ним чинності, до 01.01.2015 року, у тому числі і на позивачку.
У своєму адміністративному позові позивачка також посилається на постанову Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. №1013, яка передбачає підвищення посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців з 01.12.2015 року, та зазначає, що у неї виникло право на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року.
Вірним є твердження відповідача про відмову в перерахунку пенсії з 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р. №1013, так як позовні вимоги за період з 01.12.2015 року до моменту звернення позивача до відповідача 14 липня 2016 року є такими, що заявлені з пропуском встановленого строку.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Згідно ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Європейську конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику європейського суду з прав людини - як джерело права. Аналіз практики Європейського суду з прав людини дає підстави для формування позиції, відповідно до якої при вирішенні питань щодо порушення державами-учасницями Ради Європи положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, велика увага акцентується на дотриманні державою принципу "правомірних або законних очікувань" та захисту прав людини через призму цього принципу. Зокрема у справах "Пайн Велі Девелопмент ЛТД та інші проти Ірландії" (Pine Valley Development Ltd and Others vs.Ireland, № 12742/87 рішення від 29 листопада 1991 року), "Стретч проти Об'єднаного Королівства" (Stretch vs. United Kingdom, № 44277/98, рішення від 24 червня 2003 року), "Федоренко проти України (Fedorenko vs/ Ukraine, № 25921/02, рішення від 01 червня 2006 року) Європейський суд з прав людини констатував, що відповідно до прецедентного права органів, які діють на підставі Конвенції, право власності може бути "існуючим майном" або коштами, включаючи позови для задоволення яких позивач може обгрунтовувати їх принаймі "виправданими очікуваннями" щодо отримання можливості ефективного використання права власності. У межах вироблених ЄСПЛ підходів до тлумачення поняття "майно", а саме в контексті статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, це поняття охоплює як "наявне майно", так і активи, включаючи право вимоги, з посиланням на які заявник може стверджувати, що він має принаймні законні очікування стосовно ефективного здійснення свого "права власності" (пунк 74 Рішення ЄСПЛ від 2 березня 2005 року у справі "Von Maltzan and Others v. Germany"). Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відмова Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області у перерахунку пенсії позивачці, з розрахунку 90% від суми заробітної плати, на посаді завідувача сектору Управління соціального захисту населення Заліщицької районної державної адміністрації Тернопільської області є неправомірною, а тому позовні вимоги підлягають до часткового задоволення як такі, що підтверджені матеріалами справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та не спростовані належними та допустимими доказами відповідачем. Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі і Законом України "Про державну службу"). Відповідно ст.99 ч.2 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, тобто позивачка звернулася із позовною заявою про оскарження дій відповідача про відмову у перерахунку їй пенсії у встановлений законом строк. Однак відповідно до ст.45 ч.4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV перерахунок пенсії проводиться з першого числа місяця в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Згідно листа № 1318/02 Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області від 22.07.2016 року та твердженнями позивачки вона звернулася за перерахунком пенсії 14.07.2016 року, тому, пенсія позивачки підлягає перерахунку з 01 липня 2016 року. На підставі викладеного, відповідно до Конституції України, Закону України "Про державну службу", керуючись ст.ст.6, 7, 8, 9, 10, 11, 14, 71, 99, 159-163, 167, 183-2, 186, 254 ч.1, 3 Кодексу адміністративного судочинства України, Рішенням Львівського апеляційного суду № 876/7524/16 від 22.11.2016 року, суд,
Позов задоволити частково.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області провести з 01 липня 2016 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, жительці АДРЕСА_1, як державному службовцю з розрахунку 90% від розміру заробітної плати завідувача сектору Управління соціального захисту населення Заліщицької районної державної адміністрації, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року № 292 "Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році" (із змінами, внесеними КМ № 322 від 05.05.2016 року), виходячи з розміру, зазначеного у довідці № 24 про заробітну плату встановлену з 01.05.2016 року, виданої 28.11.2016 року Управлінням соціального захисту населення Заліщицької районної державної адміністрації з урахуванням виплачених сум.
Роз'яснити Управлінню Пенсійного фонду України в Заліщицькому районі Тернопільської області його обов'язок виконати постанову негайно відповідно до вимог ст.256 КАС України, у межах суми стягнення за один місяць.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Заліщицький районний суд.
Суддя: С. В. Дудяк