ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
20 січня 2017 року № 826/16085/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., суддів Данилишина В.М., Келеберди В.І., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» до Державної служби геології та надр України про визнання протиправними дій, визнання протиправним та скасування рішення,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» (далі по тексту також - позивач, ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА») з позовом до Державної служби геології та надр України (далі також - відповідач, Держгеонадра), в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Державної служби геології та надр України щодо винесення припису № 10 від 23 вересня 2016 року відносно ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування;
- скасувати припис Державної служби геології та надр України № 10 від 23 вересня 2016 року, винесений щодо ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуваний припис прийнято відповідачем з порушенням чинного законодавства та без урахування всіх обставин, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив, зазначивши, що при винесенні припису про усунення порушень вимог чинного законодавства у сфері надрокористування керувався виключно нормами чинного законодавства, відтак просив відмовити у задоволені позову.
В судовому засіданні за згодою сторін ухвалено про продовження вирішення справи у письмовому провадженні відповідно до ч. 4 ст. 122 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
В період з 12 по 23 вересня 2016 р. Державною службою геології та надр України було проведено позапланову перевірку ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» з питань дотримання вимог законодавства України щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання умов спеціального дозволу на користування надр при видобутку корисних копалин в полі ВП «Шахта 1-3?«Новогродівська», ДП «Селидіввугілля» за період діяльності з 01.01.2012р. по 30.08.2016р
Вказана перевірка було проведена відповідно до наказу Державної служби геології та надр України від 06.09.2016 p. №294 щодо проведення позапланової перевірки, на підставі направлення на проведення перевірки від 08.09.2016р., №16401/13/14-16 та ухвали слідчого судді Жовтневого районного суду міста Маріуполь від 30.08.2016р. у справі №263/10959/16-к.
За результатами перевірки складено Акт перевірки від 12.09.16-23.09.16 № 10 дотримання вимог законодавства у сфері видобування корисних копалин (металічні руди, неметалічні корисні копалини, горючі тверді корисні копалини), яким встановлено ряд порушення норм законодавства у сфері надрокристування, а саме:
- порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку 615 - з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 18 південної лави пласта l 1 похилу № 1;
- порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку 615 - затримується виконання чинної програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами в частині проходження гірничих виробок.
Про усунення виявлених порушень Відповідачем було складено припис № 10 від 23.09.2016 р. яким зобов'язано ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» у строк до 14.10.2016 року усунути вище зазначені порушення та подати в письмовій формі Департаменту державного геологічного контролю Державної служби геології та надр України матеріали, які підтверджують факт усунення порушень.
Непогоджуючись з винесенням оскаржуваного припису позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та який діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року № 1174.
Згідно з пп. 12 п. 4 вказаного Положення, Держгеонадра України відповідно до покладених завдань здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Відповідно до п.п. 4, 5 Порядку здійснення державного геологічного контролю, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 грудня 2011 року № 1294, органи державного геологічного контролю відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний геологічний контроль за виконанням вимог щодо охорони надр під час проведення робіт з їх вивчення, дотриманням нормативів, стандартів та інших вимог щодо геологічного вивчення і використання надр, умов спеціальних дозволів на користування надрами та угод про умови користування надрами, повнотою вивчення геологічної будови надр, гірничо-технічних, інженерно-геологічних, геолого-екологічних та інших умов вивчення родовищ корисних копалин, відповідністю геологорозвідувальних робіт і наукових досліджень державним контрактам і замовленням, а також проектам проведення таких робіт.
Державний геологічний контроль здійснюється шляхом проведення органами державного геологічного контролю планових і позапланових перевірок надрокористувачів.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначення процедури продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулюються Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року № 615 (далі - Порядок № 615).
Відповідно до п. 16 Порядку здійснення державного геологічного контролю, у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр на підставі акта перевірки протягом п'яти робочих днів з дати її завершення складається припис або розпорядження за формою, затвердженою Держгеонадрами.
Згідно з ч.ч. 7, 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», у разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Припис - обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб'єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб'єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.
Вказана норма є імперативною та зобов'язує орган державного геологічного контролю винести припис або відповідне розпорядження у разі виявлення порушень вимог законодавства.
Таким чином, відповідно до норм чинного законодавства відповідач наділений повноваженнями видавати обов'язковий до виконання припис про усунення порушень вимог законодавства, якщо такі виявлені під чаc здійснення контрольного заходу, за умови, що відповідні порушення відображені в акті перевірки, з детальним описом виявлених порушень та з посиланням на відповідні положення та вимоги законодавства.
За таких обставин колегія судів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог в частині визнання протиправними дій Державної служби геології та надр України щодо винесення припису № 10 від 23 вересня 2016 року відносно ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
Між тим, як вбачається з матеріалів справи, Позивач є власником спеціального дозволу на користування надрами №5615 від 25.07.2012 p. з метою видобування кам'яного вугілля та супутніх корисних копалин на родовищі «Шахтоділянка по пласту n1, l1 у межах поля діючої шахти №1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля».
П. 10 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого Постановою КМУ від 30.05.2011 р. № 615, визначено, що невід'ємною частиною дозволу на спеціальне користування надрами є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем, містить програму робіт, яка оформляється як додаток. Примірні угоди про умови користування затверджуються Держгеонадрами.
Невід'ємною частиною спеціального дозволу Позивача на користування надрами № 5615 від 25.07.2012 p. є Угода про умови користування надрами № 5615 у редакції від 11.04.2016 року.
Згідно п. 3.1. Угоди від 04.03.2013 року умови користування надрами, види та строки виконання надрокористувачем робіт з метою видобування корисних копалин протягом строку дії дозволу визначається в Програмі робіт з видобування корисних копалин, яка підписується сторонами і є невід'ємною частиною Угоди.
При виконанні робіт відповідно до умов Угоди надрокористувач зобов'язаний проводити та фінансувати роботи у терміни та в межах, зазначених у Програмі робіт (п. 5.3 Угоди)
Таким чином, підписуючи Угоду про умови користування надрами надрокористувач бере на себе зобов'язання виконувати роботи з видобування корисних копалин виключно у строки та в межах, встановлених у Програмі робіт, що є невід'ємною частиною Угоди.
Програмою робіт з видобування корисних копалин до Угоди про умови користування надрами №5615 у редакції від 11.04.2016 р. передбачено, що строк робіт з продовження підготовки родовища до розробки - проходження гірничих виробок для Позивача встановлено в межах 3 кв. 2016 - 4 кв. 2017 р.
У той же час, п. 9.1. Угоди визначає, що невиконання або неналежне виконання зобов'язань за Угодою є виправданим і не спричиняє відповідальності, якщо воно викликане обставинами непереборної сили.
За інформацією Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України 07.04.2014 р. На підставі ст. 10 ЗУ «Про боротьбу з тероризмом» прийнято рішення щодо проведення антитерористичної операції (далі - АТО) в Донецькій, Луганській і Харківській областях.
Дозвіл на спеціальне користування надрами видано Позивачу для роботи на родовищі «Шахтоділянка по пласту n1, l1 у межах поля діючої шахти №1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», яке розташоване в Красноармійському районі Донецької області.
П. 9.3. Угоди встановлено, що у разі виникнення обставин непереборної сили сторона, для якої виникли такі обставини, зобов'язана протягом 7 (семи) днів з моменту їх виникнення, повідомити іншу сторону про такі обставини та надати документи, що підтверджують їх настання. У випадку невчасного повідомлення сторона, для якої виникли форс-мажорні обставини, позбавляється права посилатися на їх дію.
На виконання зазначеного вище положення Угоди Позивач листом-зверненням № 49 від 17.06.2014р., повідомило Державну службу геології та надр України про непереборні обставини, що ускладнюють діяльність позивача.
Крім того, в акті перевірки наявна довідка ТПП №999/12-12/03 від 10.06.2015, що підтверджує дію обставин непереборної сили у межах поля діючої шахти №1-3 «Новогродівська» ДП «Селидіввугілля», яке розташоване в Красноармійському районі Донецької області.
Таким чином Державна служба геології та надр України була повідомлена про дію форс-мажорних обставин, однак як встановлено судом в ході розгляду справи зазначені обставини не були враховані відповідачем при проведені перевірки.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що контролюючим органом було безпідставно встановлено порушення позивачем Порядку 615 - "з лютого 2014 року припинено проведення підготовчих гірничих виробок з метою підготовки запасів вугілля 18 південної лави пласта 1 1 похилу № 1".
Між тим, встановлене контролюючим органом порушення ст. 24 Кодексу України про надра, Порядку 615 - "затримується виконання чинної програми робіт, що є додатком до Угоди про умови користування надрами в частині проходження гірничих виробок" спростовуються наступним.
Як зазначалось раніше, Програмою робіт з видобування корисних копалин до Угоди про умови користування надрами №5615 у редакції від 11.04.2016 р. передбачено, що строк робіт з продовження підготовки родовища до розробки - проходження гірничих виробок для Позивача встановлено в межах 3 кв. 2016-4 кв. 2017 р.
А тому, враховуючи що кінцевий термін встановлений для проектування, погодження та будівництва 2-х пошукових свердловин фактично не настав, судом вбачається відсутність порушення норм чинного законодавства позивачем при здійсненні господарської діяльності.
Відповідно до положень ч. 1 статті 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці данні встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів та висновків експертів.
Згідно положень статті 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Згідно наведеного положення, суд присуджує на користь позивача здійснені ним документально підтверджені витрати по сплаті судового збору, з урахуванням задоволення його вимог лише в частині скасування припису Державної служби геології та надр України № 10 від 23 вересня 2016 року, винесений щодо ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування, у розмірі 1378,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-12, 71, 122, 128, 158-163 КАС України суд, -
Адміністративний позов ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати припис Державної служби геології та надр України № 10 від 23 вересня 2016 року, винесений щодо ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» про усунення порушень вимог законодавства у сфері надрокористування.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Присудити за рахунок асигнувань Державної служби геології та надр України на користь ТОВ «ШАХТА 1-3 «НОВОГРОДІВСЬКА» (код ЄДРПОУ 01432606) понесені останнім витрати по сплаті судового збору у розмірі 1378, 00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 копійок).
Постанова, відповідно до ч. 1 статті 254 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя І.А. Качур
Судді В.М. Данилишин
В.І. Келеберда