03 лютого 2017 року м. Чернігів Справа № 825/214/17
Суддя Чернігівського окружного адміністративного суду Клопот С.Л. перевіривши виконання вимог ст. ст. 19, 104-106 Кодексу адміністративного судочинства України при поданні позовної заяви ОСОБА_1 до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
02.02.2017 ОСОБА_2 в інтересах позивача - ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 22.05.2015 № Ю-б/н.
Так, суд зазначає, що відповідно до вимог ч.4 та ч.5 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання. Одночасно з позовною заявою подається довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження представника (ст.ст.56, 58 КАСУ).
Перевіряючи виконання вимог Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено, що позовна заява підписана представником ОСОБА_2 без зазначення дати її підписання. Всупереч вимогам ч.3 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви не надано копії всіх документів, що приєднуються до позовної заяви, а також не надано належного документа, який свідчив би про сплату судового збору. При цьому, будь-яких доказів підтвердження її повноважень на звернення до суду в інтересах ОСОБА_1 - суду також не надано.
В силу п.4 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо її від імені позивача подано особою, яка не має повноважень на ведення справи. З аналізу вказаної норми вбачається, що оскільки до адміністративного позову не додано документів на підтвердження повноважень на ведення справи, то у суду відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, однак наявне зобов'язання, встановлене процесуальним законом, щодо повернення позовної заяви.
Такі обставини вказують на невідповідність позовної заяви вимогам процесуального законодавства, а тому, згідно п.4 ч.3 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України позовну заяву необхідно повернути позивачу.
Керуючись п.4 ч.3 ст.108, ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Чернігівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - повернути.
Копію ухвали суду та позовну заяву надіслати позивачу (особі яка її подала).
Роз'яснити позивачу (особі яка її подала), що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
СуддяОСОБА_3