30 січня 2017 р.м. ХерсонСправа № 821/1943/16
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хом'якової В.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
встановив:
Генічеська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Херсонській області (Генічеська ОДПІ, позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом, у якому просить стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ФОП ОСОБА_1, відповідач) податковий борг по штрафним санкціям у сумі 5026, 00 грн., а саме:
- за порушення законодавства "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в розмірі 1 грн.;
- за порушення законодавства п. 2.6 ст. 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 у розмірі 5025 грн..
Свої вимоги обґрунтовує тим, що за результатами проведеної фахівцями ГУ ДФС у Херсонській області перевірки фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, яка здійснювала діяльність у кафе "Айсберг" за адресою: Херсонська область, Генічеський район, с. Генічеська Гірка, вул. Набережна, 30, щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку, здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, патентів, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками з питань дотримання вимог Податкового кодексу України, закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Закону України від 19.12.1995р. №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", Закону України від 02.03.2015р. №222-VIII "про ліцензування видів господарської діяльності", постанови НБУ від 15.12.2004р. №637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті", встановлені порушення. На підставі встановлених порушень були винесені податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій у сумі 5025 грн. та 1 грн.. Оскільки, штрафні санкції відповідачем добровільно сплачені не були, податковим органом винесено до боржника податкову вимогу про сплату боргу у сумі 5026 грн. Однак, зазначені заходи не призвели до погашення боржником податкової заборгованості, тому контролюючий орган вимушений був звернутися до суду із позовом про примусове стягнення податкового боргу за рішенням суду.
Представник позивача в судове засідання не прибув, у своєму позові просив суд розглядати справу в порядку письмового провадження у зв'язку із обмеженим фінансуванням на відрядження.
Відповідач у судове засідання не прибув. Позиція відповідача щодо заявлених позовних вимог суду не відома, оскільки, останнім заперечень на позовну заяву суду не надано, повноважного представника у судове засідання не направлено. Ухвала суду про відкриття провадження та закінчення підготовчого провадження з інформацією про дату, час та місце розгляду справи, а також ухвала суду про зупинення провадження у справі із визначенням наступної дати, часу та місця розгляд справи були направлені судом за адресою (Херсонська область, генічеський район, с. Червоне (Червонопрапорна с/рада) вул. Гагаріна, 53), вказаною у позовній заяві, та електронному витязі з ЄДРПОУ, та отриманні відповідачем особисто згідно відмітки про отримання на рекомендованих повідомлення про вручення поштових відправлень, які повернулись до суду.
За таких обставин та керуючись приписами ч.4 ст.122, ч.2,4 ст.128 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу по суті без участі представників сторін.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно оцінивши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань № НОМЕР_1 від 05.12.2016 року, ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 07.06.2016 за №24870000000007204.
З матеріалів справи встановлено, що у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 наявний податковий борг перед бюджетом зі сплати штрафних санкцій у сумі 5025 грн. за порушення п. 26.6 гл.2 Постанови "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" №637 від 15.12.2004 року та у сумі 1 грн. за порушення п.1 ст. 3 закону України №265/95-ВР від 06.07.1995 року "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
03 серпня 2016 на підставі наказу Головного управління ДФС у Херсонській області від 01.08.2016 №345, направлень на фактичну перевірку від 03.08.2016 року №№1042 та 1043, керуючись ст.ст. 191, 20, 80 Податкового кодексу України посадовими особами податкового органу проведено фактичну перевірку ФОП ОСОБА_1
Під час проведення перевірки було проведено розрахункову операцію на суму 15 грн. та придбано пиво "Радомишль" 0,5 л., алкогольне, встановлено порушення п.1 ст.3, п.1 ст. 17 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а саме: під час проведення розрахункової операції на суму 15 грн. реєстратор розрахункових операцій не застосовувався, розрахунковий документ не роздрукований та не виданий. Відповідальність за вказане порушення застосовується у вигляді фінансових санкцій і становить 1 грн. як вчинене вперше протягом календарного року. Окрім того, встановлено порушення п.2.6 ст.2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затв. Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637, абз. 3 п. 1 президента від 12.06.1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", а саме: не оприбуткування готівкових коштів в ІІ розділі КОРО на підставі фіскальних звітних чеків (Z-звітів). Так, кошти у розмірі 382 грн. (Z-звіт №1076 від 31.07.2016р.), 308 грн. (Z-звіт №1077 від 01.08.2016р.), 315 грн. (Z-звіт №1078 від 02.08.2016р.) в КОРО не записано, про що інспекторами в КОРО було зроблено відповідний запис.
За результатом встановлених порушень, 03.08.2016р. складено акт перевірки №272/21/22/РРО/НОМЕР_2, який підписано відповідачем без заперечень, на підставі якого 15.08.2016 року винесено податкові повідомлення-рішення №0003461405 та застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 1 грн. за порушення п. 1 статті 17 Закону Україну "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.
На підставі зазначеного акту перевірки та встановлених порушень винесено також податкове повідомлення-рішення від 15.08.2016 №0003471405 та застосовано суму штрафних санкцій у розмірі 5025 грн. за порушення абз. 3 пункту 1 Указу Президенту України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" 12 червня 1995 року N 436/95 за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.
Податкові повідомлення-рішення направлені ФОП ОСОБА_1 та вручені 27.08.2016. За вимогами пункту 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. Доказів оскарження винесених податкових повідомлень-рішень ні в адміністративному, ні в судовому порядку відповідач суду не надав.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникла між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Відповідно до п.1 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок. За порушення вимог цього Закону, згідно із п.1 ст. 17 до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах у разі встановлення протягом календарного року в ході перевірки факту: проведення розрахункових операцій з використанням реєстраторів розрахункових операцій або розрахункових книжок на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг); не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій з фіскальним режимом роботи; невідповідності у юридичних осіб на місці проведення розрахунків суми готівкових коштів сумі коштів, зазначеній у денному звіті, більше ніж на 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, а в разі використання юридичною особою розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня; не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки на окремому господарському об'єкті такого суб'єкта господарювання, вчинене вперше - 1 гривня.
Окрім того, пунктом 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" встановлено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах. Відповідальність за порушення пункту 2.6 ст. 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" встановлена абз.3 п.1 Указу президента України від 12.06.1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки", за якою встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Відповідно до п. 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу. У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податковим органом була надіслана на адресу відповідача податкова вимога від 12.10.2016 № 1884-17 на суму податкового боргу у розмірі 5026 грн., яка отримана останнім 25.10.2016 року. Вимога не оскаржена та не виконана.
Відповідно до п.п. 20.1.34 п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п. 95.1 ст. 95 ПК України, контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Таким чином, за відповідачем рахується податковий борг перед Державним бюджетом України в загальному розмірі 5026 грн., який відповідачем, станом на час розгляду справи не спростовано та не сплачено, отже, позовні вимоги підлягають задоволенню .
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача на користь позивача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 94, 160, 165 КАС України, суд -
постановив:
Адміністративний позов Генічеської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Херсонській області задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (РНПП НОМЕР_2) податковий борг :
- за порушення законодавства "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в розмірі 1 грн. (одна гривня) на користь держави (на р/р 31116104700112, код ОКПО 37934859, УДКСУ у Генічеському районі Херсонської області в установі банку ГУДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, призначення платежу: *;147;2059719803 21080900 (код платежу);
- за порушення законодавства п. 2.6 ст. 2 "Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", затв. Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року №637 у розмірі 5025 грн. (п'ять тисяч двадцять п'ять гривень нуль копійок) на користь держави (р/р 31116104700112, код ОКПО 37934859, УДКСУ у Генічеському районі Херсонської області в установі банку ГУ ДКСУ у Херсонській області, МФО 852010, призначення платежу: *;147;2059719803,21080900 (код платежу).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 8.2.3