Постанова від 01.02.2017 по справі 822/297/17

Копія

Справа № 822/297/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 лютого 2017 року 12:15м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіШевчука О.П.

при секретаріГнидюк І.А.

за участі:представника позивача

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про внесення змін до актових записів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3, позивач) звернулась до Хмельницького окружного адміністративного суду із позовом до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, в якому просить зобов'язати відповідача внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 №7 від 01.03.1951 року, складеного виконавчим комітетом Косогірської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, змінивши національність матері з "українка" на "полька"; актового запису про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_4 №4 від 11.02.1972 року, складеного виконавчим комітетом Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, змінивши національність нареченої з "українка" на "полька".

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що її бабуся за національністю була полька, а у відповідності до Закону України "Про національні меншини" громадяни України мають право вільно обирати і відновлювати національність. Позивач стверджує, що підтримує зв'язок з громадянами Польщі, отримала легітимацію у польській спільноті. Крім того, ОСОБА_3 в позові вказує, що вона та її рідні є римо-католицького віросповідання.

Бажаючи встановити свою істинну національність, ОСОБА_3 звернулась із заявою до відповідача, де просила внести зміни до вказаних актових записів шляхом виправлення національності її матері та власної з "українка" на "полька".

Висновком відповідача від 29.12.2016 року позивачу було відмовлено у зв'язку з відсутністю підтверджуючих документів.

Таку відмову позивач вважає протиправною та такою, що порушує її право на вільний вибір та відновлення національності, а тому змушена звернутись до суду із даним позовом.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала та просила його задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Від відповідача 21.01.2017 року надійшов лист по справі, де зазначено, що відповідач при вирішенні спору по суті покладається на розсуд суду та просить розглядати справу без участі представника відділу.

Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.

В грудні 2016 року ОСОБА_5 звернулась до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області із заявою про внесення змін до актового запису про народження ОСОБА_4 №7 від 01.03.1951 року, складеного виконавчим комітетом Косогірської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, змінивши національність матері з "українка" на "полька"; та актового запису про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_4 №4 від 11.02.1972 року, складеного виконавчим комітетом Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, змінивши національність нареченої з "українка" на "полька".

Висновком від 29.12.2016 року відповідач відмовив у задоволенні поданої заяви в зв'язку із відсутністю підтверджуючих документів.

Дослідженням вищезгаданого висновку від 29.12.2016 року, суд встановив, що в актовому записі про народженні ОСОБА_4, №7, складеного 01.03.1951 року складеного виконавчим комітетом Косогірської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області національність матері не зазначена.

В свідоцтві про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1, виданого 01.03.1951 року, вказано національність матері "українка".

В актовому записі про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_4 №4 від 11.02.1972 року, складеного виконавчим комітетом Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області та свідоцтві про шлюб серії НОМЕР_2 від 11.02.1972 року, виданому виконавчим комітетом Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області, національність позивача - "українка".

Належність до польської національності ОСОБА_3 доводить посилаючись на записи погосподарської книги за 1944-1948 роки №1, де вказана польська національність її та її матері - ОСОБА_7. Зазначене також підтверджується довідкою та випискою Кузьминської сільської ради Городоцького району Хмельницької області №№381, 382 від 25.11.2016 року.

Крім того, позивач долучає до позовної заяви копії документів про її легітимацію в Хмельницькому обласному осередку спілки поляків України, належність до приходу Римо-Католицького костьолу Св. Петра та Павла в м. Хмельницькому та копію паспорту її бабусі - ОСОБА_9, серії НОМЕР_3

Відносини, пов'язані з проведенням державної реєстрації актів цивільного стану, внесенням до актових записів цивільного стану змін, їх поновленням і анулюванням, визначення засад діяльності органів державної реєстрації актів цивільного стану регулюються положеннями Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" від 01.07.2010 року за № 2398-VI (далі - Закон №2398-VІ).

Статтею 6 Закону № 2398-VІ зазначено, що відділи державної реєстрації актів цивільного стану проводять державну реєстрацію народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті, вносять зміни до актових записів цивільного стану, поновлюють та анулюють їх; формують Державний реєстр актів цивільного стану громадян, ведуть його, зберігають архівний фонд; здійснюють відповідно до законодавства інші повноваження.

Відповідно до ст.8 Закону №2398-VІ, діяльність органів державної реєстрації актів цивільного стану ґрунтується на принципах додержання законності, захисту прав і законних інтересів громадян та держави, додержання таємниці державної реєстрації актів цивільного стану, належного документального оформлення проведеної державної реєстрації.

Статтею 22 Закону №2398-VІ закріплено можливість звернення до суду щодо оскарження відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану.

Зміни і доповнення до актового запису цивільного стану здійснюються відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України №96/5 від 12.01.2011 року (далі - Правила).

Внесення змін, доповнень до актових записів цивільного стану, які складено в державних органах реєстрації актів цивільного стану України, у випадках, передбачених чинним законодавством, за наявності достатніх підстав і за відсутності спору між заінтересованими особами провадиться державними відділами реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції. Відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану у внесенні змін до актових записів цивільного стану, їх поновленні та анулюванні може бути оскаржена в судовому порядку.

Суд звертає увагу ОСОБА_5 на те, що у всіх наданих позивачем та зібраних відділом документах (про народження позивача та про шлюб) не було помилок, виправлень, підчищень у графі національності, а її національність зазначена "українка". Безспірні документальні докази того, що мати позивача - ОСОБА_10 полька, позивачем при зверненні до відповідача надано не було.

Даючи оцінку заявленим вимогам позивача, суд вважає за необхідне також зазначити наступне.

Відповідно до ст.11 Закону України "Про національні меншини в Україні" від 25.06.1992 року громадяни України мають право вільно обирати та відновлювати національність. Примушення громадян у будь-якій формі до відмови від своєї національності не допускається.

Заявляючи вимогу про внесення відповідачем змін в актовий запис про своє народження, змінивши в графі національність матері з "українка" на "полька", позивач фактично намагається не відновити свою національність, а встановити факт приналежності до польської національності своєї матері.

Однак, суд звертає увагу на те, що відповідно до розділу 2 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №12 від 29.09.2016 року "Про узагальнення практики вирішення адміністративними судами спорів, які виникають у зв'язку з відмовою органу державної реєстрації актів цивільного стану", суд перевіряє, чи відповідні рішення прийняті, дії чи бездіяльність вчинені, зокрема, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення чи вчинення дії. Для встановлення останньої характеристики (обґрунтованості) прийняття рішення та вчинення дій органом державної реєстрації актів цивільного стану щодо відмови внести зміни до актового запису цивільного стану за заявою особи адміністративний суд вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення та/або вчинення відповідних дій, передбачених частиною першою статті 22 Закону "Про державну реєстрацію актів цивільного стану". Таким чином, подані заявником документи, що були предметом розгляду органом державної реєстрації актів цивільного стану, досліджуються судом як докази у справі, а не як предмет спору. Водночас суд не уповноважений встановлювати достовірність обставин, засвідчених цими документами, чи іншим способом встановлювати юридичні факти, що засвідчують зміну актів цивільного стану особи; такі справи належать до цивільної юрисдикції і вирішуються, зокрема, у порядку окремого провадження. У зв'язку з цим вказано на обґрунтовану загальну позицію Вищого адміністративного суду, викладену в ухвалі від 17.03.2015 року, прийнятій за підсумком касаційного перегляду справи №К/9991/55225/12, відповідно до якої адміністративні суди при розгляді спорів щодо рішень, дій чи бездіяльності органів РАЦС не повинні досліджувати обставини, які підлягають дослідженню в порядку цивільного судочинства, і тому не можуть підміняти собою компетенцію відповідного органу.

Відтак, за сукупністю наведених обставин та враховуючи відсутність письмових документів, що б підтверджували польську національність матері позивача та виходячи з системного аналізу вищезазначених норм чинного законодавства України , що регулює спірні відносини, а також керуючись підпунктом 2.13.2 пункту 2.13 Правил №96/5, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову ОСОБА_3 до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про внесення змін до актових записів.

Керуючись ст.ст.2, 11, 71, 94,158-163, 167,186, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_3 до Городоцького районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області про внесення змін до актових записів: про народження ОСОБА_4 №7 від 01.03.1951 року, складеного виконавчим комітетом Косогірської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області та про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_4 №4 від 11.02.1972 року, складеного виконавчим комітетом Москалівської сільської ради Ярмолинецького району Хмельницької області - залишити без задоволення.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 03 лютого 2017 року 16:05.

Суддя/підпис/О.П. Шевчук

"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук