Справа № 819/58/17
01 лютого 2017 р.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, в складі:
головуючої судді Дерех Н.В.
при секретарі судового засідання Заблоцька І.І.
за участю:
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_4 підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_5 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_3 (надалі - позивач) звернувся у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовом до Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (надалі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору і виступає на стороні відповідача ОСОБА_4 підприємницької діяльності - фізична особа ОСОБА_5, в якому просить визнати протиправними дії Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області при здійсненні оцінки майна та передачі на електронні торги для реалізації, та зобов'язати Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області утриматися від проведення виконавчих дій, щодо реалізації земельної ділянки, площею 0,1000 га, кадастровий номер:61101:00000:01:010:0061, що знаходиться за адресою: місто Тернопіль вулиця Приміська, 53 за вартістю, яка визначена Звітом про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки від 26 вересня 2016 року.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив задовольнити їх в повному обсязі. Вказав, що виконавчим написом нотаріуса Київського міського нотаріального округу за № 1295 від 15 червня 2013 року звернуто стягнення на нерухоме майно - земельну ділянку, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Приміська, 53, яка належить позивачу на праві власності. В ході здійснення виконавчих дій проведено оцінку вказаної земельної ділянки та складено звіт про оцінку майна, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки складає 395510,0 грн. без ПДВ, що є початковою вартістю для виставлення майна на торги. Позивач вважає, що оцінка земельної ділянки є заниженою, не відповідає дійсним ринковим цінам, висновок експерта є недостовірним і необ'єктивним та таким, то не відповідає нормативно правовим актам України з оцінки майна, оскільки під час оцінки нерухомого майна суб'єктом оціночної діяльності не було в повній мірі дотримано та застосовано принципи оціночної діяльності, що в результаті призвело до невірних висновків стосовно реальної вартості майна, що є предметом оцінки.
Представник відповідача в судовому засіданні позов визнав.
Третя особа в судове засідання не прибула, про день, час та місце слухання справи повідомлялась належним чином. Будь-яких заперечень, клопотань про відкладення розгляду справи чи слухання справи за відсутності третьої особи не надходило.
Суд, заслухавши в судовому засіданні представника позивача та представника відповідача, проаналізувавши подані докази, встановив наступні факти.
Судом встановлено, що виконавчим написом нотаріуса Київського міського нотаріального округу за № 1295 від 15 червня 2013 року звернуто стягнення на нерухоме майно - земельну ділянку, площею 0,1000 га, цільове призначення: для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, кадастровий номер: 61101:00000:01:010:0061, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Приміська, 53, яка належить ОСОБА_3 на праві власності.
29 липня 2013 року державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 38895417 з примусового виконання виконавчого напису нотаріуса № 1295 від 15 червня 2013 року про звернення стягнення на вищезазначену земельну ділянку, на користь ПАТ «Дельта Банк».
29 серпня 2013 року державним виконавцем Першого відділу державної виконавчої служби Тернопільського міського управління юстиції складено акт опису та арешту майна, в якому зазначено, що на земельній ділянці розташований будинок.
В подальшому в ході здійснення виконавчих дій державним виконавцем було винесено 19 вересня 2016 року постанову про призначення експерта для проведення оцінки земельної ділянки, якою призначено експертом, суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання у виконавчому провадженні з примусового виконання ОСОБА_5.
26 вересня 2016 року за результатами проведеної оцінки земельної ділянки, площею 0,1000 га, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Приміська, 53 складено звіт про оцінку майна, відповідно до якого ринкова вартість земельної ділянки складає 395510,0 грн. без ПДВ, що є початковою вартістю для виставлення майна на торги.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.
Згідно ч. 1- 2 ст. 58 Закону України «Про виконавче провадження», визначення вартості майна боржника проводиться державним виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна. Для оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності суб'єкта господарювання, який провадить свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». У разі якщо визначити вартість майна (окремих предметів) складно або якщо боржник чи стягувач заперечує проти передачі арештованого майна боржника для реалізації за ціною, визначеною державним виконавцем, державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання для проведення оцінки майна.
Згідно ч. 3 ст. 13 закону України «Про виконавче провадження», експерт або спеціаліст зобов'язаний надати письмовий висновок, а суб'єкт оціночної діяльності - суб'єкт господарювання - письмовий звіт з питань, що містяться в постанові державного виконавця, а також надати усні рекомендації щодо дій, які виконуються за його присутності.
Згідно ст. 9 Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», методичне регулювання оцінки майна здійснюється у відповідних нормативно-правових актах з оцінки майна: положеннях (національних стандартах) оцінки майна, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, методиках та інших нормативно-правових актах, які розробляються з урахуванням вимог положень (національних стандартів) і затверджуються Кабінетом Міністрів України або Фондом державного майна України. Положення (національні стандарти) оцінки майна є обов'язковими до виконання суб'єктами оціночної діяльності під час проведення ними оцінки майна всіх форм власності та в будь-яких випадках її проведення.
З урахуванням наведеного вище, у ході здійснення органами Державної виконавчої служби оцінки арештованого майна, яка проводиться із залученням суб'єктів оціночної діяльності, обов'язковим є дотримання положень (національних стандартів) з оцінки майна, а їх порушення призводитиме до протиправності процедури проведення такої оцінки.
Згідно з п.п. 50, 51 Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440 (Національний стандарт № 1), проведенню незалежної оцінки майна передує підготовчий етап, на якому здійснюється: ознайомлення з об'єктом оцінки, характерними умовами угоди, для укладення якої проводиться оцінка; визначення бази оцінки; подання замовнику пропозицій стосовно істотних умов договору на проведення оцінки.
26 вересня 2016 року між Тернопільським міським відділом Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області та суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом підприємницької діяльності ОСОБА_5 укладено Договір № 81-09/16 на виконання робіт з незалежної оцінки майна. Пунктом 8.1 вказаного договору передбачено, що Договір діє з моменту його підписання, однак зі сторони держаної виконавчої служби Договір не підписаний.
Крім того, укладений між цими ж ОСОБА_6 приймання-передачі робіт по незалежній оцінці майна, зі сторони держаної виконавчої служби теж не підписаний.
Встановлені обставини свідчать про те що, що замовник - Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області не прийняв висновку експерта, а також, про те, що договір № 81-09/16 від 26 вересня 2016 року на виконання робіт з незалежної оцінки майна в дію не вступив.
Крім того, ст. 11 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" визначено, що замовники оцінки повинні забезпечити доступ суб'єкта оціночної діяльності до майна, що підлягає оцінці на законних підставах, отримання ним необхідної та достовірної інформації про зазначене майно для проведення оцінки.
Отже, особистий детальний огляд оцінювачем об'єктів оцінки є необхідною передумовою, для визначення правдивої та дійсної вартості оцінюваного майна.
Судом встановлено, в Звіті про експертну оцінку (стр. 10 Звіту) зазначено що земельна ділянка вільна від забудови. Також у звіті (стр. 10) зазначено, що на земельній ділянці, яка є об'єктом оцінки відсутні - електропостачання, газопостачання, каналізаційні мережі, водопостачання, теплопостачання та телефонізації.
При цьому в акті опису та арешту майна від 29 серпня 2013 року державним виконавцем було зазначено, що на земельній ділянці розташований будинок, якому згідно розпорядження №36 Тернопільської міської ради від 11 березня 2013 року присвоєний реєстраційний номер вул. Приміська, 53.
Зазначене прямо вказує на те, що у ході проведення оцінки майна, як оцінювачем так і відповідачем не було оглянуто об'єкта оцінки, як у юридичному розумінні цього терміну, так і фактично, та не було вжито заходів для такого огляду.
Здійснення оцінки нерухомого майна без огляду до такого майна, та його складових, ставить під сумнів об'єктивність проведеної оцінки. Відтак, оцінка земельної ділянки, площею 0,1000 га, що знаходиться за адресою: м. Тернопіль, вул. Приміська, 53 проведена з порушенням Національного стандарту № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440, який обов'язковим для застосування під час проведення оцінки майна та майнових прав суб'єктами оціночної діяльності.
Таким чином, сукупність вищенаведених, підтверджених документально та встановлених обставин дає суду підстави визнати позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 94, 158-167 КАС України, суд, -
1. Позов задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області при здійсненні оцінки майна та передачі на електронні торги для реалізації.
3. Зобов'язати Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області утриматися від проведення виконавчих дій, щодо реалізації земельної ділянки, площею 0,1000 га, кадастровий номер:61101:00000:01:010:0061, що знаходиться за адресою: місто Тернопіль вулиця Приміська, 53 за вартістю, яка визначена Звітом про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки від 26 вересня 2016 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області (вул. Кн. Острозького,14, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ 40330167) на користь ОСОБА_7 (вул. Приміська,52, м. Тернопіль, інд. код НОМЕР_1) 1280 (одну тисячу двісті вісімдесят) грн. 00 коп. судового збору.
Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію постанови надіслати третій особі СПД ОСОБА_5
Повний тест постанови виготовлений та підписаний 03 лютого 2017 року.
Головуючий суддя Дерех Н.В.
копія вірна
Суддя Дерех Н.В.