Справа № 815/616/17
про залишення позовної заяви без руху
02 лютого 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування наказу №8 від 26.01.2017 року та зобов'язання вчинити певні дії, -
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування наказу в.о. начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2 №8 від 26.01.2017 року про відкриття дисциплінарного провадження стосовно начальника другого відділу аналітично-пошукової роботи управління боротьби з митними правопорушеннями Одеської митниці ДФС ОСОБА_1, зобов'язання в.о. начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2 видати наказ про проведення службового розслідування за заявою ОСОБА_1 від 14.12.2016 року.
За приписами ч.2 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу.
Вимоги до позовної заяви визначені правовими нормами ст.106 цього ж Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 107 КАС України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Адміністративний процес ініціюється через подання адміністративного позову. Адміністративний позов, згідно з пунктом 6 коментованої статті, є зверненням до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно - правових відносинах. Тільки адміністративний позов, поданий відповідно до правил адміністративного судочинства, може бути підставою для відкриття провадження у адміністративній справі.
Відповідно до ч.1 ст.47 КАС України, особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст. 50 КАС України, сторонами в адміністративному процесі є позивач та відповідач.
Позивачем в адміністративній справі можуть бути громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, підприємства, установи, організації (юридичні особи), суб'єкти владних повноважень.
Відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Відповідно до положень ч. 4 ст. 105 КАС України, адміністративний позов може містити вимоги про: 1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень; 2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю; 5) виконання зупиненої чи невчиненої дії; 6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
З урахуванням положень зазначених норм закону, суддею встановлено, що заявлений адміністративний позов даним вимогам не відповідає, оскільки в прохальній частині позову ОСОБА_1 заявляє вимоги до відповідача - в.о. начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2, при цьому відповідачем по справі позивач визначає Одеську митницю ДФС та у якості другого відповідача вказану особу не зазначає.
З урахуванням наведеного, позивачу слід визначити відповідача (відповідачів) у даній справі відповідно до вищенаведених приписів КАС України.
Поряд з цим, згідно ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч.2 ст. 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
У свою чергу, правові засади справляння судового збору, платники, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначені Законом України “Про судовий збір” (далі - Закон).
Судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством (ч.1 ст.3 Закону).
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону, за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З урахуванням вищевикладеного, за подання до суду позовної заяви, яка містить дві вимоги немайнового характеру та які не є взаємопов'язані між собою, оскільки зобов'язання в.о. начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2 видати наказ про проведення службового розслідування за заявою ОСОБА_1 від 14.12.2016 року не є способом захисту в разі встановлення судом порушеного права позивача щодо прийняття оскаржуваного наказу в.о. начальника Одеської митниці ДФС ОСОБА_2 №8 від 26.01.2017 року про відкриття дисциплінарного провадження стосовно начальника другого відділу аналітично-пошукової роботи управління боротьби з митними правопорушеннями Одеської митниці ДФС ОСОБА_1, останньому належить до сплати судовий збір у розмірі 640,00 грн.х2=1280,00 грн., при цьому, з матеріалів адміністративного позову вбачається, що разом з адміністративним позовом позивачем до суду подано квитанцію №4-1011/1 від 01.02.2017 року на суму 640,00 грн., згідно якого позивачем за подання адміністративного позову до суду сплачено 640,00 грн., отже, позивачем адміністративний позов подано з порушенням вимог, встановлених Законом України «Про судовий збір» та відповідно, вимог ст. 106 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виявлені недоліки мають бути усунені шляхом чіткого визначення в позові особи, яка є відповідачем (відповідачами) по справі з урахуванням змісту прохальної його частини та надання до суду квитанції про сплату судового збору за подання адміністративного позову до Одеського окружного адміністративного суду з зазначенням суми сплати судового збору розрахованої відповідно до вимог Закону України «Про судовий збір».
На підставі вищевикладеного, адміністративний позов слід залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків.
Керуючись ст. ст. 105, 106, 108 КАС України, суддя -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Одеської митниці ДФС про визнання протиправним та скасування наказу №8 від 26.01.2017 року та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з моменту отримання копії ухвали суду та роз'яснити, що в іншому випадку позов буде повернутий позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в порядку ч.3 ст.186 КАС України.
Суддя/підпис/ ОСОБА_3