23 січня 2017 р. Справа № 818/1753/16
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Шаповала М. М., суддів - Бондаря С. О., Осіпової О. О.,
за участю секретаря судового засідання - К. Є. Цабеки,
позивачки - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу № 818/1753/16 за позовом ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 просить визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України, викладене в листі від 29.09.2016 № 32049/7/99-99-04-02-02-17, яким їй відмовлено в призначенні на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області та зобов'язати Державну фіскальну службу України (далі - ДФС України, відповідач) видати наказ про призначення її на цю посаду.
Позивачка свої вимоги мотивує тим, 13.06.2013 її було призначено на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області, але внаслідок реорганізації Міністерства доходів і зборів її кандидатура для призначення на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області не була підтримана ДФС України. Вважає таку відмову в призначенні на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області незаконною, оскільки Конотопська ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області фактично була реорганізована у вигляді перетворення в Конотопську ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області, перелік та зміст функцій структурних підрозділів головних управлінь ДФС повністю ідентичний переліку та змісту функцій структурних підрозділів головних управлінь Міндоходів і зборів. Крім того, повністю співпадає зміст завдань діяльності, прав та обов'язків, визначених в Положенні про Конотопську ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області зі змістом завдань діяльності, прав та обов'язків, визначених в Положенні про Конотопську ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області, кількість одиниць штатного розпису також не змінилася. При цьому, припинення Конотопської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області відбулося під час перебування ОСОБА_1 у відпустці. А тому вважає, що відповідач повинен її призначити на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області.
Позивачка в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, підтримала доводи, викладені у письмових запереченнях на позов (а.с. 36-37) та стверджувала, що за результатами психофізичного інтерв'ю з використанням поліграфу Головне управління внутрішньої безпеки ДФС не рекомендувало ОСОБА_1 на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області, у зв'язку з чим відповідач повідомив Головне управління ДФС у Сумській області про те, що не підтримує кандидатуру ОСОБА_1 для призначення на вказану посаду та запропонувало надати іншу кандидатуру. Крім того, за результати розгляду справи № 818/1431/16 ОСОБА_1 була поновлена на посаді начальника Конотопської ОДПІ ГУ Міндоходів.
Вислухавши пояснення позивачки та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши зібрані докази в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
У судовому засіданні встановлено, що наказом начальника Конотопської ОДПІ Сумської області від 28.02.2003 № 15-0 ОСОБА_1 була призначена на посаду начальника відділу правового забезпечення Конотопської ОДПІ Сумської області (а.с. 7).
26.04.2010 позивачка була призначена на посаду заступника начальника Конотопської МДПІ Сумської області, а 23.03.2012 її було переведено на посаду першого заступника начальника Конотопської ОДПІ Сумської області ДПС.
Наказом Міністерства доходів і зборів України від 13.06.2013 № 1347-о позивачку призначено на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області (а.с. 8).
Листом від 02.08.2016 № 3758/8/18-28-04-036 Головне управління ДФС у Сумській області направила Голові ДФС подання на призначення в порядку переведення на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_1 (а.с. 39).
На лист від 02.08.2016 № 3758/8/18-28-04-036 Державна фіскальна служба України повідомила, що відповідно до пункту 3.4.5.1 Регламенту ДФС, затвердженого наказом ДФС від 21.08.2014 № 65, проекти наказів про призначення погоджуються з керівниками Департаменту фінансування, бухгалтерського обліку та звітності, Регуляторно-правового департаменту та Головного управління внутрішньої безпеки, яке за результатами вивчення матеріалів справи ОСОБА_1 запропонувало їй пройти добровільне психофізичне інтерв'ю з використанням поліграфу (а.с. 40).
ОСОБА_1 добровільно погодилась на проведення опитування з використанням поліграфу, надавши письмову заяву (а.с. 41).
Як вбачається з копій листів ДФС від 26.08.2016 (а.с. 42) та від 31.08.2016 (а.с. 43) відповідно до поданої заяви Державна фіскальна служба України запросила позивачку до Головного управління власної безпеки ДФС для проходження опитування з використанням поліграфу, яке відбудеться 30.08.2016 та 14.09.2016.
Листом від 20.09.2016 (а.с. 44) Головне управління внутрішньої безпеки ДФС повідомило Департамент кадрової політики та роботи з персоналом ДФС про те, що за результатами попереднього вивчення та проведення добровільного психофізичного інтерв'ю з використанням поліграфу, з метою запобігання можливих корупційних правопорушень не рекомендується здійснювати призначення ОСОБА_1 на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області.
У зв'язку з цим листом від 29.09.2016 (а.а. 45) Державна фіскальна служба України повідомила Головне управління ДФС у Сумській області про те, що за результатами розгляду матеріалів кандидатура ОСОБА_1 для призначення на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області не підтримана та з метою забезпечення належної роботи ОДПІ запропонувала надати на розгляд іншу кандидатуру.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.05.2014 № 160 "Про утворення Державної фіскальної служби" утворено Державну фіскальну службу як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України, реорганізувавши Міністерство доходів і зборів шляхом перетворення.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 311 "Про утворення територіальних органів Державної фіскальної служби та визнання такими, що втратили чинність, деяких актів Кабінету Міністрів України" утворено Конотопську об'єднану державну податкову інспекції Головного управління ДФС.
Постановою КМУ № 236 від 21.05.2014 затверджено Положення про Державну фіскальну службу України, яким визначено, що Державна фіскальна служба України (ДФС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок), державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску.
Очолює Державну фіскальну службу України її Голова, який відповідно до пункту 11 підпункту 15 цього Положення призначає на посаду за погодженням з Міністром фінансів і головами відповідних обласних та Київської міської держадміністрацій та звільняє з посади керівників територіальних органів ДФС в областях та м. Києві; призначає на посаду за погодженням з головами відповідних місцевих держадміністрацій та звільняє з посади керівників інших територіальних органів ДФС.
Згідно пунктів 14 і 15 Положення про ДФС України граничну чисельність державних службовців та працівників ДФС затверджує Кабінет Міністрів України, структуру апарату ДФС затверджує її Голова за погодженням з Міністром фінансів.
ДФС є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства.
Згідно з наказом Державної фіскальної служби України від 25.09.2014 № 619-о уповноважено начальників головних управлінь ДФС в областях здійснити заходи щодо працевлаштування керівників територіальних органів Міндоходів, що реорганізуються, посади яких віднесені до номенклатури Міндоходів, у тому числі шляхом пропонування посад номенклатури Голови ДФС у підпорядкованих органах.
Наказом Державної фіскальної служби України від 03.11.2014 № 240 "Про організацію добору кадрів у Державній фіскальній службі України" затверджено Порядок призначення на посади та звільнення з посад працівників номенклатури Голови Державної фіскальної служби України (далі - Порядок № 240), який визначає процедуру добору та оформлення необхідних документів на посади працівників ДФС України, призначення, переведення та звільнення яких здійснюється Головою ДФС України.
Згідно з п. 1 номенклатури посад апарату ДФС та її територіальних органів, призначення на які, переведення та звільнення з яких проводиться Головою ДФС, належать, зокрема, керівники та їх заступники (у тому числі перші) державних податкових інспекцій.
Підпунктом 2.4.1.1 п. 2.4 розділу 2 "Порядок добору та призначення на посади працівників" Порядку № 240 встановлено, що подання про призначення, зокрема, на посаду начальника та першого заступника (заступника) начальника державної податкової інспекції готується відповідним головним управлінням і підписується його керівником або особою, яка виконує його обов'язки.
При вирішенні питання щодо призначення позивачки на посаду було враховано положення наказу Міністерства доходів і зборів України від 02.08.2013 № 329 "Про використання поліграфів у діяльності Міністерства доходів і зборів України та його територіальних органів", яким затверджено Інструкцію щодо застосування комп'ютерних поліграфів у роботі Міністерства доходів і зборів України (далі - Інструкція № 329).
Згідно з ч.ч. 2, 3 розділу III "Сфери можливого використання поліграфа в діяльності Міндоходів та його територіальних органів" Інструкції № 329 перевірки кандидатів із використанням поліграфа можуть проводитися в процесі вирішення питань щодо прийому особи на роботу (службу) до Міндоходів, його територіальних органів, підпорядкованих установ та організацій.
Використання поліграфа у роботі з кандидатами здійснюється за допомогою основних блоків тестів для отримання інформації про: анкетні дані, що приховуються або викривлені; наявність алкогольної або наркотичної залежності; прояви девіантної поведінки та їх особливості; конфліктні зони особистості, схильність до суїциду; приховані мотиви вступу (переходу, поновлення) на службу (роботу), навчання; кримінальне минуле, зв'язки з криміналітетом.
Використання поліграфа під час проведення службових розслідувань та перевірок, профілактичних заходів може здійснюватися для отримання інформації про: правдивість відомостей, що надаються особою при проведенні службових розслідувань та перевірок; наміри або підготовку до вчинення корупційних та інших протиправних дій з боку працівників; наявність небезпеки, незаконних посягань, пов'язаних з виконанням службових обов'язків, для визначення необхідних заходів щодо захисту працівника; можливе розголошення працівником відомостей, що містять державну таємницю, службову або конфіденційну інформацію.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка добровільно погодилася пройти опитування з використанням поліграфу, про що надала письмову згоду (а.с. 41). Крім того, опитування позивачки було проведено відповідно до Інструкції № 329.
В судовому засіданні достовірно встановлено, що після розгляду подання ГУ ДФС у Сумській області Голові ДФС України щодо призначення в порядку переведення на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_1, проведення її опитування з використанням поліграфу, ДФС України повідомила ГУ ДФС у Сумській області про те, що кандидатура ОСОБА_1 для призначення на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області не підтримана.
Позивачка ні в своїй позовній заяві ні в судовому засіданні не вказала на законодавство та докази, які б свідчили, що ДФС України зобов'язане було призначити саме її на посаду начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області.
Прийняття і звільнення з посади начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області згідно Положення про ДФС являється повноваженнями Голови ДФС України і порядок такого призначення визначений законодавством.
Суд не наділений повноваженнями призначати на посаду чи звільняти з посади державних службовців. Суд не в праві вирішувати за роботодавця питання відносно добору кандидатів на посади та звільнення з них.
Крім того, постановою Сумського окружного адміністративного суду у справі № 818/1431/16 за позовом ОСОБА_1 до ДФС України, Міндоходів України, Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області про визнання протиправними і скасування наказів, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати позов ОСОБА_1 було задоволено частково і, зокрема, суд визнав протиправним та скасував наказ Міндоходів України № 36-о від 17.10.2016 р. "Про звільнення ОСОБА_1В.", поновив її на посаді начальника Конотопської ОДПІ ГУ Міндоходів у Сумській області, а не на посаді начальника Конотопської ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області хоча позивачка просила поновити її саме на цій посаді.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Державної фіскальної служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови складено 30.01.2017.
Головуючий суддя М.М. Шаповал
Суддя С.О. Бондар
Суддя О.О. Осіпова