Постанова від 23.01.2017 по справі 127/27896/16-а

Справа №127/27896/16-а

провадження №2-а/1271

23.01.2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 січня 2017 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Король О.П., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити дії в порядку адміністративного судочинства, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в місті Вінниці, в якому просить визнати протиправними дії відповідача про відмову здійснити перерахунок пенсії із включенням в заробітну плату для розрахунку пенсії інших виплат, до яких належать суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки №60-033/44341 від 25.05.2016 року. Крім того, зобов'язати відповідача в подальшому здійснити позивачу перерахунок пенсії, із включенням в заробітну плату для розрахунку пенсії інших виплат, до яких належать суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки №60-033/44341 від 25.05.2016 року

На обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що починаючи з 01.04.2014 року їй призначена пенсія за віком згідно з Законом України «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та довідки №17048 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи.

Однак в довідці №17048 не було зазначено розмір інших виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За заявою позивача ОСОБА_3 банком України видано нову довідку №60-033/44341 від 25.05.2016 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» за той самий період, за який була видана попередня довідка з зазначенням розміру інших виплат, до яких належать суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати.

02.12.2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням інших виплат відповідно до довідки №60-033/44341 від 25.05.2016 року.

Рішенням ОСОБА_2 Пенсійного фонду у м. Вінниці №14398 від 08.12.2016 року в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено.

Відповідач - ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці подав заперечення проти адміністративного позову ОСОБА_1, в задоволенні позову просив відмовити.

Суд дослідив докази в справі та надав їм належну правову оцінку, і вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Починаючи з 01.04.2014 року позивачу призначена пенсія за віком згідно з Законом України «Про державну службу» на підставі довідки про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), та довідки №17048 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи.

Однак в довідці №17048 не було зазначено розмір інших виплат, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За заявою позивача ОСОБА_2 ОСОБА_3 банком України у Вінницькій області видано нову довідку №60-033/44341 від 25.05.2016 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи.

02.12.2016 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із врахуванням інших виплат відповідно до довідки №60-033/44341 від 25.05.2016 року.

Рішенням ОСОБА_2 Пенсійного фонду у м. Вінниці №14398 від 08.12.2016 року в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено. При цьому, вмотивовуючи свою відмову відповідач послався на п. 5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-УІІІ, яким передбачено, що з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутат України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про ОСОБА_3 банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутату України. Наведеною нормою врегульовано, що з 01.06.2015 року не здійснюється призначення та перерахунки пенсій відповідно до спеціального законодавства, оскільки норми, які регулювали питання пенсійного забезпечення тієї категорії осіб, на яких поширюється дія цих законів скасовані. Тобто, позивачем не доведено її права на здійснення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» на даний час.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років державній службі та інших надбавок.

Постановою Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 надано перелік видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії. Матеріальна допомога є одноразовою виплатою і не зазначена в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу».

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року такі виплати, як індексація, грошова винагорода, разова премія, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових потреб при визначенні заробітку державного службовця не передбачені, та до розрахунку заробітної плати не включаються.

Згідно з положеннями Закону України «Про оплату праці» матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що відмова відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу є протиправною з таких підстав.

Зміст пункту 5 розділу ІІІ Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІІ підтверджує те, що він стосується лише випадків призначення пенсії після 1 червня 2015 року та не регулює підстави та порядок перерахування пенсій, що призначені раніше.

Положення, що раніше призначені пенсії не перераховуються цей пункт закону не містить.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах, встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Частиною 2 ст. 33 Закону №3723-XII встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок, а ч. 6 встановлено, що державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важкої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Тобто, допомога на вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року №108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Зазначеним положенням Закону кореспондують п.2.2.2, п.2.2.3, п. 2.3.2 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.01.2004 року за № 114/8713, де вказано, що до складу фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, відсоткові або комісійні винагороди, виплачені додатково до тарифної ставки (окладу, посадового окладу), винагороди та заохочення, що здійснюються раз на рік або мають одноразовий характер та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.

Також, згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

В силу частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань а також інші виплати входили до системи оплати праці державного службовця, крім того, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, і враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Водночас, як вбачається з довідки №60-033/44341 від 25.05.2016 року матеріальна допомога та індексація виплачена позивачу за період з квітня 2012 р. по березень 2014 р. становили 12171,52 грн. При цьому на всі зазначені виплати було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове соціальне страхування.

Позивачем було надано додаткові пояснення до суду, згідно з якими відповідно до відомостей з інформаційного фонду Державного реєстру фізичних осіб ДФС України про суми виплачених доходів та утриманих податків від 12.01.2017 №69-08-1-13 всі суми виплачених доходів ОСОБА_1 за період, за який визначались складові заробітної плати для призначення пенсії (квітень 2012 року - березень 2014 року) належать лише до заробітної плати з кодом 101, яким відповідно до додатка «Довідник ознак доходів» до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум, утриманого з них податку, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1020 та в подальшому аналогічним наказом Міністерства доходів і зборів від 21.01.2014 №49, позначаються доходи у виді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).

На виплачені суми матеріальної допомоги відповідно до довідки №60-033/44341 від 25.05.2016 ОСОБА_3 банку України нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Узагальнення судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам, Вищого адміністративного суду від 25.12.2006 року, на яке посилається відповідач, на даний час втратило свою актуальність, враховуючи постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.08.2010 року в справі №2-а-4753/09/2670, ст. 244-2 КАС України та висновки Верховного Суду України, викладені, зокрема, у його постановах у справі №21-430а11 від 20.02.2012 року та у справі №21-350а13 від 06.11.2013 року.

Положеннями ст. 19 Конституції України передбачено, що правовий порядок в України ґрунтується на принципах, згідно з яким ніхто не може бути вимушений робити те, що не передбачено законодавством. Одночасно ця норма встановлює, що органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадові особи повинні діяти в межах повноважень і в спосіб, які передбачені законодавством України.

Відповідно до п.6 ст.92 Конституції України види і форми пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.

Відповідно до частини 1 ст. 5 КАС України суд вирішує справи на підставі Конституції України та Законів.

Відтак відповідач при перерахунку пенсійного забезпечення ОСОБА_1 зобов'язаний був врахувати всі види оплати праці, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування або було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню, а тому суд визнає протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Вінниці здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1

Керуючись ст.ст. 10, 11,71, 86, 93, 99, 159-163, 183-2, 256 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Вінниці щодо відмови здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії із включенням в заробітну плату для розрахунку пенсії інших виплат, до яких належать сума матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки №60-033/44341 від 25.05.2016 р.

Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в м. Вінниці здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії із включенням в заробітну плату для розрахунку пенсії інших виплат, до яких належать суми матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, на підставі довідки №60-033/44341 від 25.05.2016 року, починаючи з 01 грудня 2016 року, та виплатити заборгованість, що виникне внаслідок такого перерахунку.

Стягнути на користь ОСОБА_1 у відшкодування витрат зі сплати судового збору в розмірі 551,20 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у м. Вінниці.

Постанову суду допустити до негайного виконання.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя