Рішення від 24.01.2017 по справі 645/807/16-ц

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №22-ц/790/208/17 Головуючий 1-ї інстанції - Горпинич О.В.

Справа №645/807/16-ц Доповідач - Довгаль А.П.

Категорія: договірні

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 січня 2017 року колегія суддів судової палати у цивільних справи Апеляційного суду Харківської області в складі:

головуючого - судді Довгаль А.П.

суддів - Бездітко В.М., Коваленко І.П.

при секретарях - Щегельському Д.О.,Чабан А.В.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в приміщенні суду апеляційну скаргу Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради на заочне рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 25 липня 2016 року по справі за позовом Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Харківська міська рада, про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, -

ВСТАНОВИЛА:

У лютому 2016 року Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради (надалі - ОСОБА_2 ХМР) звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1, третьої особи: Харківської міської ради (далі - ХМР), в якому просив визнати укладеним між ним та відповідачем договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова у викладеній редакції.

Заявлені вимоги позивач мотивує тим, що згідно з декларацією про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Харківській області від 19.08.2014року за №ХК 143142310338, відповідач є замовником реконструйованих нежитлових приміщень цокольного поверху з улаштуванням двох окремих входів до магазину продовольчих товарів, розташованого по вул. Северина Потоцького №15 в м. Харкові. На виконання положень ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» замовник будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування до прийняття об'єкта містобудування в експлуатацію. На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011року №804 затверджено новий Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова (зі змінами внесеними рішенням від 22.05.2013року №319) (надалі - Порядок), який містить аналогічні положення про залучення замовників до обов'язкової пайової участі у розвитку інфраструктури м. Харкова. Вказане положення передбачає механізм залучення до пайової участі, порядок укладання договорів та розрахунок розміру величини пайового внеску. Позивач вважає, що відповідачем не виконано вимог, визначених вказаним Законом та Порядком, оскільки ОСОБА_1 не звернулася до Департаменту економіки та комунального майна для укладення відповідного договору про пайову участь. Листом управління соціально - економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 22.09.2014року за №457/0/114-14 відповідача було повідомлено про необхідність звернення до виконавчих органів Харківської міської ради для укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, та листом від 04.12.2014року №566/0/114-14 на адресу відповідача було направлено для розгляду і підписання два оригінали договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова. Відповідь на вказаний лист або укладеного договору чи протоколу розбіжностей до проекту договору до управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна або Харківської міської ради від ОСОБА_1 не надходило. Позивач вважає, що такими діями відповідача порушуються права та інтереси територіальної громади м. Харкова на отримання коштів від пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, які мають використовуватись для створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Харкова.

В судовому засіданні суду першої інстанції представник позивача ОСОБА_2 ХМР - ОСОБА_3 заявлені вимоги підтримала та просила їх задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.

Відповідач ОСОБА_1 та представник третьої особи - ХМР не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку.

Заочним рішенням заочне Фрунзенського районного суду м. Харкова від 25 липня 2016 року в задоволенні позову Департаменту відмовлено.

В апеляційні скарзі Департамент економіки та комунального майна Харківської міської ради просить заочне рішення суду першої інстанції скасувати і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, на не відповідність висновків суду обставинам справи та на неналежну оцінку наданим сторонами доказам.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, що з'явилися, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи, наведені в апеляційній скарзі, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Перевіряючи законність та обґрунтованість судового рішення, апеляційний суд з'ясовує чи були враховані судом першої інстанції при ухваленні рішення всі факти, що входять до предмета доказування; чи підтверджені обставини (факти); якими доказами мотивовано рішення, належними чи допустимими доказами та чи доведені вони; чи відповідають висновки суду встановленим фактам; чи дотримані та правильно застосовані норми матеріального й процесуального права.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 ХМР, суд виходив з їх недоведеності та безпідставності, зазначивши, що відповідач здійснюючи реконструкцію належних йому приміщень цокольного поверху під магазин продовольчих товарів не могла набути статусу замовника будівництва в розумінні Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011року №80, з наступними змінами, а відтак і бути суб'єктом правовідносин щодо пайової участі у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури цього населеного пункту, як те передбачено ст.40 цього Закону.

Проте, погодитися з таким висновком суду колегія суддів не може з наступних підстав.

Так, 17 лютого 2012 року Верховною ОСОБА_3 України було прийнято ОСОБА_4 «Про регулювання містобудівної діяльності» № 3038-УІ (далі - ОСОБА_4), який згідно з його преамбулою покликаний встановити правові та організаційні основи містобудівної діяльності та забезпечити стабільний розвиток територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів. ОСОБА_4 набрав чинності з 12.03.2012року.

Відповідно до вимог ст.40 Закону замовник об'єкта будівництва зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту (окрім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті) шляхом звернення замовника про укладення договору про пайову участь та доданих до нього документів, що підтверджують вартість будівництва об'єкта, з техніко-еконмічними показниками та укласти договір про пайову участь з органом місцевого самоврядування.

За нормами ст. 1 Закону замовник будівництва є фізична або юридична особа, що має намір забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала у встановленому порядку відповідну заяву.

Відповідно до положень ст.2 Закону під забудовою територій слід розуміти діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, будівництво об'єктів, реконструкцію існуючої забудови та територій.

Законом встановлено строки, упродовж яких мають укладатися договори про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту - не пізніше ніж 15 робочих днів з дня реєстрації звернення замовника будівництва щодо його укладення, але до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Згідно з ч.1. ст.40 цього Закону порядок залучення, розрахунку розміру і використання коштів пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту встановлюють органи місцевого самоврядування відповідно до цього Закону.

На виконання цих вимог рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804, затверджено Порядок пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, який містить механізм залучення до пайової участі, порядок укладення договорів та розрахунку розміру величини пайового внеску.

Відповідно до пункту 1.6 Порядку під будівництвом слід розуміти - нове будівництво, реконструкцію, реабілітацію, капітальний ремонт та технічне переоснащення об'єктів будівництва, а під об'єктами будівництва - будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення та їх комплекси.

Також, згідно положень п.1 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011року №45, будівництво - нове будівництво, реконструкція, технічне переоснащення діючих підприємств, реставрація та капітальний ремонт об'єктів будівництва; об'єкт будівництва - це будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Відповідно до Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011року №466 будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення діючих підприємств, реставрації, капітального ремонту.

Будівельні роботи можуть виконуватися замовником, зокрема, після подання замовником за формою згідно з додатком 1 до Порядку повідомлення про початок виконання будівельних робіт Держархбудінспекції або її територіальному органу за місцезнаходженням об'єкта будівництва або реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорії складності.

Реконструкція або капітальний ремонт об'єктів будівництва без зміни зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані у межах земель їх розміщення може проводитися за відсутності документа, що засвідчує право власності чи користування земельною ділянкою.

Залучення замовників до пайової участі здійснюється шляхом укладення договорів про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради.

Для укладення такого договору замовник зобов'язаний звернутись із відповідною заявою до Департаменту економіки та комунального майна не пізніше, ніж за 30 календарних днів до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію.

Відповідно до положень ст.11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Статтею 14 ЦК України встановлено, що цивільні обов'язки виконуються у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Таким чином положення Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» у розумінні положень статті 4 Цивільного кодексу України, є законом (актом цивільного законодавства) яким встановлено обов'язок певного кола суб'єктів - замовників будівництва - які мають намір щодо реконструкції існуючої забудови та територій звернутись до відповідного органу місцевого самоврядування для укладення договору пайової участі.

Наведеним формулюванням «реконструкція існуючої забудови та територій» охоплюються правовідносини здійсненої відповідачем реконструкції, оскільки остання передбачає реконструкцію земельної ділянки (території), на якій будівля розташована.

Судовим розглядом встановлено, що згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації, зареєстрованої Департаментом ДАБІ у Харківській області від 19.08.2014 ХК 143142310338, були прийняті в експлуатацію завершені реконструкцією нежитлові приміщення цокольного поверху з улаштуванням двох окремих входів магазину продовольчих товарів по вул. Северина Потоцького №15 (колишня назва Сімнадцятого Партз'їзду №15). У п.11-1 вказаної декларації зазначено: інформація про документ, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою не зазначається у разі реконструкції об'єктів без змін зовнішніх геометричних розмірів їх фундаментів у плані.

Замовником будівництва за даною декларацією є ОСОБА_1, яка відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури м. Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011р. №804, зобов'язана виконувати обов'язки по пайовій участі у розвитку інфраструктури м. Харкова.

Однак, визначений Законом і Порядком обов'язок ОСОБА_1 не виконала, т.я. не уклала з Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради договір про пайову участь до прийняття об'єкта будівництва до експлуатації.

Листами управління соціально-економічного розвитку, планування та обліку Департаменту економіки та комунального майна від 22.09.2014року №457/0/114-14 та від 04.12.2014року №566/0/114-14 ОСОБА_1 було повідомлено про необхідність виконання вимог закону та направлено на підписання проект договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова, на які від ОСОБА_1 відповіді не надійшло.

Ухилення замовника від укладення договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, є порушенням зобов'язань та вимог, які прямо передбачені Законом. Положення статті 40 Закону чітко встановлений обов'язок замовника будівництва на участь у розвитку інфраструктури міста. Накладення такого обов'язку в свою чергу встановлює право органу місцевого самоврядування вимагати від замовника будівництва виконання власних обов'язків щодо пайової участі. Неукладення замовником відповідного договору пайової участі до прийняття об'єкту нерухомого майна до експлуатації, не звільняє замовника від виконання власного обов'язку в натурі.

Відповідно до наведених положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради вправі вимагати від відповідача належного виконання вимог Закону, зокрема, щодо належного виконання пайової участі.

Оскільки оскаржуване рішення ухвалено без повного та всебічного з'ясування дійсних обставин справи і без належної оцінки наданим у справі доказам, тому воно підлягає скасуванню, з ухваленням у справі нового рішення про задоволення позовних вимог ОСОБА_2 ХМР.

Згідно п.4) ч.1 ст.309 ЦПК України підставами для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є порушення або неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст.ст. 307ч.1п.2), 309ч.1п.4), 313, 314ч.2, 316, 317, 319 ЦПК України колегія суддів, -

ВИРІШИЛА:

Апеляційну скаргу Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради - задовольнити.

Заочне рішення Фрунзенського районного суду м. Харкова від 25 липня 2016 року - скасувати і ухвалити у справі нове рішення, яким позов Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради до ОСОБА_1, третя особа: Харківська міська рада, про визнання укладеним договору про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова - задовольнити.

Визнати укладеним договір про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова між ОСОБА_1 (61060, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) та Департаментом економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції №7, код ЄДРПОУ 25610834) в редакції:

ДОГОВІР №

про пайову участь у розвитку інфраструктури м. Харкова

м. Харків « » 201 р.

Департамент економіки та комунального майна, іменований надалі «Департамент», в «хобі заступника міського голови - директора Департаменту економіки та комунального майна ОСОБА_5, що діє на підставі Положення про Департамент економіки та комунального майна, затвердженого рішенням 1 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 24.11.2010 №07/10 «Про затвердження положень виконавчих органів Харківської міської ради 6 скликання» з однієї сторони, та з іншої сторони ОСОБА_1 (паспорт серія МН457536, виданий Фрунзенським РВ ХМУУМВС України в Харківській області 12.07.2002, Інд.ном. НОМЕР_1), іменований надалі «Замовник», на виконання Порядку пайової участі замовників у розвитку інфраструктури міста Харкова, затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 09.11.2011 № 804 (із змінами), уклали цей договір про наступне.

1.Предмет договору

1.1.Цей договір регулює взаємовідносини між сторонами щодо пайової участі «Замовника» у розвитку інфраструктури м. Харкова при реконструкції нежитлових приміщень цокольного поверху з улаштуванням двох окремих входів магазину продовольчих товарів по вул. Северина Потоцького, 15 (колишня назва вул. Сімнадцятого Партз'їзду, 15) в м. Харкові.

2.Обов'язки сторін

2.1.«Замовник»:

2.1.1.Здійснює перерахування до бюджету м. Харкова (код платежу - 24170000, рахунок - 31518921700002, МФО - 851011, код ЄДРПОУ - 37999649, банк - ГУДКСУ у Харківській області, одержувач - УДКСУ у місті Харкові Харківської області) коштів у розмірі 290 017,20 грн. (двісті дев'яносто тисяч сімнадцять гривень 20 коп.), згідно з розрахунком величини пайової участі у розвитку інфраструктури міста Харкова, який додається.

2.1.2.Сплачує пайовий внесок в повній сумі єдиним платежем або частинами протягом десяти календарних днів з дня укладання даного договору.

2.2.«Департамент»:

2.2.1.На запит «Замовника» надає лист про підтвердження факту повної сплати пайового внеску після остаточного розрахунку по укладеним договорам про пайову участь на підставі даних Департаменту бюджету і фінансів Харківської міської ради.

1.Відповідальність сторін

1.1.У разі невиконання або неналежного виконання «Замовником» обов'язків, передбачених п. 2.1. цього договору, «Замовник» сплачує до бюджету м. Харкова штраф у розмірі 25 % від суми не перерахованих коштів у визначений термін.

2.Час та дія договору

2.1.Договір набуває чинності з часу підписання сторонами або набрання чинності судового рішення щодо укладання цього договору, та діє до повного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.

3.Зміна та розірвання договору

3.1.Зміна та розірвання договору про пайову участь у розвитку інфраструктури в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.

3.2.Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.

3.3.Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.

3.4.У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.

3.5.Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

4.Особливі умови

6.1.3 питань, не передбачених цим договором, сторони керуються чинним законодавством України.

6.2.Умови договору можуть бути змінені або доповнені тільки з письмової згоди сторін і оформляються додатковою угодою до договору.

6.3.У випадку реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) будь-якої із сторін цього договору, права та обов'язки за цим договором переходять до правонаступників.

6.4.У разі зміни власника нерухомого майна, зазначеного в п. 1.1. договору, права та обов'язки щодо виконання умов договору переходять до нового власника.

6.5.Спори, що виникають між сторонами при виконанні, розірванні, або припиненні договору, вирішуються у судовому порядку.

6.6.Договір набирає чинності з моменту його укладання і діє до моменту остаточного виконання сторонами своїх обов'язків за договором.

6.7.Цей договір складений у 2-х примірниках, які мають силу оригіналу.

7. Адреса та реквізити сторін

Від «Департаменту» Від Замовника»

Заступник міського голови - ОСОБА_1

директор Департаменту економіки 61060, м. Харків,

та комунального майна » АДРЕСА_2

код ЄДРПОУ 25610834 ідентифікаційний номер НОМЕР_1

-------- ОСОБА_6

61003, м. Харків, м-н Конституції, 7 --------(підпис)

Стягнути з ОСОБА_1 (61060, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради (61003, м. Харків, майдан Конституції №7, код ЄДРПОУ 25610834) судові витрати по сплаті судового збору на загальну суму - 2 893,80грн.

Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий -

Судді -