Постанова від 03.02.2017 по справі 632/98/17

Первомайський міськрайонний суд Харківської області

18 м. м. Первомайський Первомайський район Харківська область Україна 64107

Справа № 632/98/17

провадження № 2-а/632/11/17

Категорія 88

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 лютого 2017 р. м. Первомайський

Первомайський міськрайонний суд Харківської області під головуванням судді Библіва С.В.. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Первомайському районі Харківської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

27.01.2017 року ОСОБА_1 звернулася до Первомайського міськрайонного суду Харківської області з вказаним позовом та просить визнати неправомірними рішення УПФ України в Первомайському районі Харківської області щодо відмови здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця; зобов'язати УПФУ в Первомайському районі Харківської області здійснити перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з 16.07.2016 року відповідно до інформаційного листа Міністерства юстиції України від 05.01.2017 року № 331/М-31464/16 про заробітну плату старшого державного виконавця у Первомайському МР ВДВС ГТУЮ у Харківській області з врахуванням підвищень відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292.

Відповідно до ч. 4 ст. 183-2 КАС, справа розглянута в порядку скороченого провадження, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Від відповідача 02.02.2017 року надійшли письмові заперечення, відповідно до яких він просив у задоволенні позову відмовити. Зокрема зазначено, що відповідно до п.5 Перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та інших законів. Тому, у позивача не має законних підстав вимагати задоволення позову, а у суду його задовольняти.

Суд, вивчивши позовну заяву з доданими документами, письмові заперечення, дослідивши та проаналізувавши докази, приходить до наступного.

ОСОБА_1 працювала старшим державним виконавцем в Первомайському МР ВДВС ГТУЮ у Харківській області, стаж державної служби становить 33 роки 5 місяців 1 день.

З жовтня 2011 року їй призначена пенсія державного службовця, згідно ст. 37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3726, у розмірі 90% заробітної плати. Перерахунок пенсії державного службовця від нового заробітку не здійснювався і на даний час розмір пенсії становить 2240,00 грн.

Згідно п.3 постанови "у межах видатків на оплату праці, затверджених у кошторисах органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, прокуратури та інших органів, за рахунок виплат, пов'язаних з індексацією, надбавок, доплат, премій підвищується на 25 відсотків посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців, розміри яких затверджено: додатками 1-37, 431, 432, 48-55 до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів".

Відповідно до інформаційного листа Міністерства юстиції України від 05.01.2017 року № 331/М-31464/1 6, заробітна плата на посаді старшого державного виконавця станом на 01.11.2016 року з травня 2016 року становить 2240,00 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.

Згідно з рішенням КСУ від 09.02.1999 року № 1-рп/99, за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у ч. 1 ст. 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.

Вирішуючи позовні вимоги за позовом до субєкта владних повноважень, суд виходить із конституційних принципів, на яких базуються здійснення прав та свобод людини та громадянина в Україні, включаючи права на пенсійне забезпечення, які передбачені Конституцією України, з неможливості скасування та звуження права на пенсійне забезпечення. Правовою гарантією забезпечення державою цього права є виконання прийнятих на себе зобовязань, що слідує з принципів верховенства права, закріпленого ст. 8 Конституції України.

Суд вважає безпідставними доводи відповідача про те, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213 у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та ряд інших, у зв*язку з чим з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, виходячи з наступного.

Аналіз вищевикладеного положення дає підстави для висновку, що воно поширюється на тих осіб, яким пенсії призначаються (в теперішньому часі) спеціальними законами, а не на тих, яким вони вже призначені (в минулому часі).

Крім цього, вказане положення не містить посилання на конкретні норми законів чи підзаконних актів щодо пенсійного забезпечення осіб, які скасовуються. Підстав вважати, що скасовуються всі норми, як ті, що стосуються призначення, так і ті, що стосуються перерахунку пенсій немає.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Отже, норми ст. 37 Закону України «Про державну службу», діють на сьогодні і вони не змінені, не скасовані в установленому Конституцією України порядку.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державних службовців визначаються Кабінетом Міністрів України.

У відповідності до положень постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій» позивачка, яка у 2009 році вийшла на пенсію державного службовця з посади старшого державного виконавця у Первомайському МРУЮ у Харківській області, має право на перерахунок пенсії в зв"язку із підвищенням розміру заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу.

Було підвищено розмір заробітної плати старшого державного виконавця у Первомайському МР ВДВС ГТУЮ у Харківській області - до 2240,00 грн., що підтверджується інформаційним листом МЮ України від 05.01.2017 року № 331/М-31464/16 відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Вказані обставини не заперечуються відповідачем, а тому суд бере їх за основу при вирішенні даного спору.

Враховуючи все вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачка має право на перерахунок призначеної їй пенсії державного службовця з 16.07.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати старшого державного виконавця - державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні таких перерахунків та виплат пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.

На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 8, ч. 3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсій», та керуючись ст.ст. 8,9, 11, 17-19, 71, 79, 159, 161-162, 183-2 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести перерахунок пенсії задовольнити повністю.

Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії державного службовця.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу та вислуги років за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням виплачених сум, з 16.07.2016 року відповідно до інформаційного листа Міністерства юстиції України від 05.01.2017 року № 331/М-31464/16 з врахуванням підвищень відповідно до Постанови КМУ від 06.04.2016 року № 292 " Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році».

Стягнути з відповідача на користь позивача - 640,00 грн.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Харківського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області з одночасним поданням апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду.

Суддя С. В. Библів