Постанова від 01.02.2017 по справі 639/5941/16-а

Справа № 639/5941/16-а

Провадження № 2а/639/42/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2017 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді - Гаврилюк С.М.,

при секретарі судового засідання - Макушенко Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

Позивач звернулася до Жовтневого районного суду м. Харкова з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова, в якому просить суд визнати дії УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його довідки про заробітну плату, видану Командитним товариством автобази «Південтрансбуд» 17.05.2013 за № 35/05 на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 протиправними; визнати протиправним, незаконним та скасувати Розпорядження №175187 від 25.08.2015 УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за матеріалами пенсійної справи померлого годувальника ОСОБА_2 від урахування його довідки про заробітну плату, видану Командитним товариством автобази «Південтрансбуд» 17.05.2013 за № 35/05 на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013; зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова прийняти нове розпорядження з переведення та призначення з 19 липня 2015 року згідно поданої позивачем заяви від 19 серпня 2015 року на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з обов'язковим врахуванням довідки про заробітну плату ОСОБА_2 , видану йому Командитним товариством автобази «Південтрансбуд» 17.05.2013 за № 35/05 на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013, в розмірі 50 % від належно обчисленої пенсії по інвалідності 1 групи її чоловіка-годувальника з його заробітної плати за неповний місяць виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні небезпеки № 3 зони відчуження 16, 18, 21, 22, 25, 28 та 30 травня 1986 року у відповідності до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пп. 4 п. 3, п. 9, пп. 4 п. 11), затвердженого Постановою КМУ № 1210 від 23 листопада 2011.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що вона є дружиною померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в травні-червні 1986 року, інваліда 1 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (1 категорія постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи). При цьому, вона має статус дружини померлого громадянина із числа ліквідаторів 1 категорії, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою. До дня смерті чоловіка позивач проживала з ним за адресою: АДРЕСА_1 . Так як чоловік позивача дуже хворів, то фактично весь її дохід йшов на його лікування, тому його пенсія по інвалідності була для ОСОБА_1 основним і постійним джерелом засобів для існування, таким чином вона знаходилась на його утриманні.

Позивач як пенсіонер перебуває на обліку в УПФУ Жовтневого району м. Харкова, де був на обліку і її чоловік, та отримує з 19 серпня 2015 року пенсію у разі втрати годувальника (раніше отримувала пенсію за віком), розмір якої незначний, тому що розрахований, як вважає ОСОБА_1 , не вірно, з порушеннями встановлених порядків та положень діючих нормативних актів.

З 23 січня 2015 року до дня смерті чоловік позивача одержував пенсійну виплату вже по 1 групі інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно ступеню втрати працездатності у 90% із заробітної плати в зоні відчуження відповідно до наявних в матеріалах пенсійної справи даних про заробітну плату в загальній сумі 4227,28 грн.

До участі у роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС чоловік позивача, ОСОБА_2 , працював водієм в Командитному товаристві автобази «Південтрансбуд». У 2012 році він звернувся до суду з позовом щодо зобов'язання відповідача - Командитне товариство автобази «Південтрансбуд» провести перерахунок заробітної плати за період його перебування в зоні відчуження по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 30.04.1986 по 10.06.1986 та видати довідку про заробітну плату за вказаний період відповідно до діючого законодавства. Рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 по цивільній справі № 2012/10743/2012 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено та зобов'язано Командитне товариство автобази «Південтрансбуд» провести ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за час його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 30.04.1986 по 10.06.1986 та видати довідку про його фактичну заробітну плату за вказаний час у розмірі 806,32 (вісімсот шість) руб., або 0,00806 грн., в тому числі: травень 1986 року - 686,64 руб. (0,00686 грн.); червень 1986 року - 119,68 руб. (0,00120 грн.) для передачі у Пенсійний фонд України у Жовтневому районі м. Харкова.

Відповідач по вказаній справі - Командитне товариство автобази «Південтрансбуд» виконав судове рішення: провів ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за час його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 30.04.1986 по 10.06.1986 та видав йому встановленого зразку довідку про заробітну плату № 35/05 від 17.05.2013 про його фактичну заробітну плату за вказаний час у розмірі 806,32 руб.

Вказану довідку про заробітну плату № 35/05 від 17.05.2013 чоловік позивача разом з заявою про перерахунок пенсії по інвалідності від 23.05.2013 подав до УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова. З 01.06.2013 УПФУ провело ОСОБА_2 перерахунок його пенсії по інвалідності від заробітної плати згідно вказаної довідки № 35/05 від 17.05.2013, виданої Командитним товариством автобази «Південтрансбуд» на підставі судового рішення від 24.04.2013 по справі № 2012/10743/2012, але, на думку позивача, з явним недотриманням положень Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 за №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» спочатку щодо умовного виведення (обчислення) розрахункової суми заробітної плати, доведеної до повного місяця, виходячи з 7 днів роботи (виїздів у зону небезпеки № 3) ОСОБА_2 в зоні відчуження у травні 1986 року, а потім також і щодо визначення коефiцiєнту заробiтної плати за травень мiсяць 1986 року роботи ОСОБА_2 в зонi вiдчуження.

Позивач, скориставшись своїм законним правом на вибір виду пенсії, як належний утриманець ОСОБА_2 , як його дружина, яка досягла пенсійного віку, після його смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 , 18 та 19 серпня 2015 року звернулася із заявами та пакетом необхідних документів до відповідача про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника - учасника ліквідації наслідків ЧАЕС за матеріалами пенсійної справи померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 годувальника ОСОБА_2 відповідно до положень статей 49, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», положення пп. 4 п. 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого розмір пенсії у разі втрати годувальника-інваліда становить для непрацездатних членiв сiм'ї померлого годувальника, якi були на його утриманнi: на одного непрацездатного члена сiм'ї - 50 % пенсiї по iнвалiдностi померлого годувальника.

УПФУ листом-відповіддю від 28.08.2015 за № 5881-02-11/31 відмовило позивачеві у задоволенні її прохання, викладеного у заявах від 18 та 19 серпня 2015 року.

Окрім того, позивач зазначила, що листи органів влади не є нормативно-правовими актами, оскільки вони не містять нових правових норм і державній реєстрації в Міністерстві юстиції України не підлягають. На її думку, листи мають лише роз'яснювальний та рекомендаційний характер, а тому посилання УПФУ на відмову в проведені їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника є незаконними.

Також, на думку позивача, УПФУ всупереч діючому законодавству фактично зробило незаконний перегляд пенсії по інвалідності 1 групи її померлого чоловіка ОСОБА_2 (розпорядження № НОМЕР_1 від 25.08.2015), встановивши йому основний розмір пенсії вже не від середньомісячного заробітку (як було при його житті), а від мінімального розміру пенсії, і таким чином розмір пенсії померлого чоловіка ОСОБА_1 станом на 25.08.2015 відповідач незаконно зменшив (вже померлій особі). А позивачеві, як наслідок, обчислили розмір пенсії з обмеження на 1 утриманця саме з вказаного «незаконного розміру», виходячи з 50% від нього. Тому, вказане розпорядження, як вважає ОСОБА_1 , також є протиправним і незаконним та підлягає скасуванню із зобов'язанням відповідача прийняти нове розпорядження з переведення позивача саме з 19 липня 2015 року згідно поданої нею заяви від 19 серпня 2015 року на пенсію в зв'язку з втратою годувальника - чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , з обов'язковим врахуванням довідки про заробітну плату Командитного товариства автобази «Південтрансбуд» від 17.05.2013 за № 35/05 в розмірі 50 % пенсії по інвалідності 1 групи її чоловіка-годувальника, яка належним чином повинна була бути з 1 червня 2013 року вірно обчислена для виплати та в такому вірному обчисленні та виплачуватись йому по день смерті.

У зв'язку з чим позивач просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали в повному обсязі, посилаючись на викладені в позовній заяві обставини, просили задовольнити його.

Представник відповідача Шефель В.О., який діє на підставі довіреності, в судовому засіданні позов не визнав та просив у його задоволенні відмовити у повному обсязі, посилаючись на обставини , вказані у письмових запереченнях проти адміністративного позову.

Суд, вислухзавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.

Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

У відповідності до ч. 1 ст. 6 КАСУ, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є дружиною ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 (а.с. 40).

Згідно з довідкою від 29.07.1993, виданою Жовтневим районним віськовим комісаріатом м. Харкова, рядовий запасу ОСОБА_2 дійсно з 30.04.1986 по 10.06.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-кілометровій зоні (а.с. 57).

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказаються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Так, рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013, яке набрало законної сили, по справі № 2012/10743/2012 позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено та зобов'язано Командитне товариство автобази «Південтрансбуд» провести ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за час його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 30.04.1986 по 10.06.1986 та видати довідку про його фактичну заробітну плату за вказаний час у розмірі 806,32 (вісімсот шість) руб., або 0,00806 грн., в тому числі: травень 1986 року - 686,64 руб. (0,00686 грн.); червень 1986 року - 119,68 руб. (0,00120 грн.) для передачі у Пенсійний фонд України у Жовтневому районі м. Харкова (а.с. 110-115).

На підстві вказаного рішення Командитне товариство автобази «Південтрансбуд» провело ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за час його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 30.04.1986 по 10.06.1986 та видало йому встановленого зразку довідку про заробітну плату № 35/05 від 17.05.2013 про його фактичну заробітну плату за вказаний час у розмірі 806,32 руб. (а.с. 107).

З 01.06.2013 УПФУ провело ОСОБА_2 перерахунок його пенсії по інвалідності від заробітної плати згідно вказаної довідки № 35/05 від 17.05.2013, що підтверджується розпорядженням УПФУ в Жовтневому районі м Харкова ;№ 142053 від 24.05.2013 (а.с. 106).

Як вбачається зі свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 61). Захворювання рядового у відставці ОСОБА_2 призвело до смерті та пов'язане з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується витягом з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Північного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишніх військовослужбовців № 220 від 23.07.2015 (а.с. 58).

У довідці про склад сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, які мешкають у приватному домоволодінні від 03.08.2015 зазначено, що до складу сім'ї, зареєстрованих за адресою: АДРЕСА_1 входять: ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , його дружина ОСОБА_1 , син ОСОБА_3 , невістка ОСОБА_4 та онука ОСОБА_5 (а.с. 44).

Позивач як пенсіонер перебуває на обліку в УПФУ Жовтневого району м. Харкова та отримує пенсію , передбачену для сімей загиблих (померлих) ветеранів війни, що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_4 , виданого 29.07.2015 (а.с. 41).

Відповідно довідки № 379 від 05.08.2015, наданій ОСОБА_1 , як дружині померлого громадянина із числа ліквідаторів категорії першої, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, позивач має право на пільги і компенсації, передбачені ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 42).

Позивач звернулася до відповідача із заявами від 18.08.2015 та 19.08.2015 щодо призначенні їй пенсії у зв'язку з втратою годувальника ОСОБА_2 згідно прийнятої від нього у травні 2013 року довідки про заробітну плату № 35/05 від 17.05.2013, виданої Командитним товариством автобази «Південтрансбуд», провівши вірно обчислення розрахункової заробітної плати за увесь травень місяць 1986 року, з якої позивачеві буде вірно нараховуватись пенсія у зв'язку з втратою годувальника у відповідності до усіх вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 за № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 101, 102-105).

Листом від 28.08.2015 за № 5881-02-11/31 УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова повідомило ОСОБА_1 , що на підставі особистої заяви від 19.08.2015 її переведено з пенсії за віком на пенсію у разі втрати годувальника згідно із ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с. 98).

Відповідно до Розпорядження № 175187 від 25.08.2015 УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова позивачеві відмовлено при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_2 від урахування довідки Командитного товариства автобази «Південтрансбуд» від 17.05.2013 за № 35/05 про заробітну плату ОСОБА_2 , виданої на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 (а.с. 108).

Додатковим листом від 29.09.2015 за № 6482/0213/31 УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова повідомило позивача, що згідно відповіді Пенсійного фонду України від 16.09.2015 за № 41964/02-23 призначити пенсію ОСОБА_1 у разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», враховуючи довідку про фактичну заробітну плату її чоловіка ОСОБА_2 за час роботи в зоні відчуження, видану 17.05.2013 за № 35/05 Командитним товариством автобази «Південтрансбуд» на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 не має підстав, оскільки рішення суду не містить зобов'язань щодо вчинення будь-яких дій органами Пенсійного фонду України та роз'яснено, що рішення може бути оскаржено в судовому порядку (а.с. 95).

Згідно зі ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Згідно із ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття, з незалежних від них обставин, а також у старості та у інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог ч. 2 т. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Статтею 13 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено, що держава бере на себе відповідальність за завдану шкоду громадянам та зобов'язується відшкодувати її за втрату годувальника, якщо його смерть пов'язана з Чорнобильською катастрофою.

Відповідно до положень Закону № 796-ХІІ позивач має право на отримання щомісячної компенсації за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст. 52) та державної пенсії у зв'язку з втратою годувальника (ст. 54).

Згідно з ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

Частиною 3 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначено, що умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Відповідно до ч. 4 ст. 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджений порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Порядок визначає механізм обчислення пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до п. 1 Порядку пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Згідно з п. 11 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мінімальний розмір пенсії становить: для непрацездатних членів сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника; на двох і більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії по інвалідності померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частинами.

Статтею 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначені умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, згідно з якими пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, незалежно від тривалості страхового стажу в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону. Члени сім'ї, які вважаються непрацездатними і утриманцями, визначаються відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону. Позивач є дружиною померлого годувальника та досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Згідно з ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

З огляду на положення ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач в зв'язку з втратою годувальника має право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника як непрацездатний член сім'ї годувальника, який перебував на його утриманні, одержував від померлого годувальника допомогу, що була для неї постійним і основним джерелом засобів до існування.

Згідно ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Постановою правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»» № 22-1 від 25.11.2005, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за № 1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій.

Пунктом 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій визначений вичерпний перелік документів необхідних для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Відповідно до п. 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за бажанням пенсіонера за документами, що є у пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Враховуючи положення ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», пунктів 2.3., 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій), переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється за документами, що є в пенсійній справі.

Аналізуючи норми чинного законодавства, які регулюють підстави та порядок призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, оцінивши докази, які мають істотне значення для розгляду справи, суд приходить до висновку, що позивач надала документи необхідні для переведення на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, що призначається за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

До того ж, згідно п. 2.3. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій до заяви про призначення пенсії сім'ї померлого пенсіонера повинні бути додані необхідні документи, зазначені в цьому пункті. Заробіток у такому випадку визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника, або за поданими додатково документами відповідно до вимог частини першої статті 40 Закону.

Відтак, враховуючи зміст ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», положення пунктів 2.3., 2.8. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій у випадку переведення з одного виду пенсії на пенсію у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи заробіток для розрахунку пенсії визначається за документами, що є в пенсійній справі померлого годувальника.

Довідкою про заробіток для обчислення пенсії, виданою Командитним товариством автобази «Південтрансбуд» 17.05.2013 за № 35/05 на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 визначається заробіток померлого годувальника, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі якого обчислювалася пенсія померлого годувальника, здійснювалися систематичні перерахунки його пенсії, що не заперечується відповідачем та підтверджується матеріалами архівної пенсійної справи. Зазначена довідка відповідає вимогам законодавства, що діяло на момент призначення цього виду пенсії.

Суд вважає безпідставним посилання відповідача як на підставу відмови у призначенні позивачеві пенсії у разі втрати годувальника згідно із Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», враховуючи довідку про фактичну заробітну плату її чоловіка ОСОБА_2 за час роботи в зоні відчуження, видану 17.05.2013 за № 35/05 Командитним товариством автобази «Південтрансбуд» на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 , оскільки рішення суду не містить зобов'язань щодо вчинення будь-яких дій органами Пенсійного фонду України , виходяи з наступного.

Відповідач УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова не був стороною у цивільній справі № 2012/10743/2012, за результатами розгляду якої було ухвалено вищевказане рішення суду від 24.04.2013, яким зобов'язано Командитне товариство автобази «Південтрансбуд» провести ОСОБА_2 перерахунок заробітної плати за час його перебування на спеціальних військових зборах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 30.04.1986 по 10.06.1986 та видати довідку про його фактичну заробітну плату за вказаний час, то таке рішення й не може містити зобов'язань щодо вчинення будь-яких дій органами Пенсійного фонду України.

Таким чином посилання відповідача на відсутність зобов'язань щодо вчинення будь-яких дій органами Пенсійного фонду України є необґрунтованими, а відмова при переведенні позивача на обраний нею вид пенсійного забезпечення від урахування довідки про фактичну заробітну плату її померлого чоловіка ОСОБА_2 за час роботи в зоні відчуження від 17.05.2013, не відповідає закону.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що пенсійний орган був зобов'язаний визначити заробіток для призначення пенсії по втраті годувальника за документами, що знаходяться у пенсійній справі померлого годувальника.

Таким чином є доведеними обставини, що підтверджені належними та допустимими доказами, про право позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника у розмірі відшкодування фактичних збитків відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а тому відмова суб'єкта владних повноважень при переведенні пенсії позивача на пенсію у зв'язку з втратою годувальника від урахування довідки про фактичну заробітну плату померлого чоловіка позивача від 17.05.2013 є неправомірною.

Судові рішення повинні ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй. Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 8 КАС, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд звертає увагу на те, що відповідачем на підтвердження правомірності свого рішення не надано жодного належного доказу.

З урахуванням наведеного, суд вважає, що відмова відповідача при переведенні позивача з пенсії за віком на пенсію у зв'язку з втратою годувальника від урахування довідки про фактичну заробітну плату померлого годувальника за час роботи в зоні відчуження є протиправною, а тому розпорядження відповідача слід скасувати та зобов'язати його розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії з прийняттям рішення по перерахунок пенсії за результатами її розгляду з призначенням пенсії в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильскої катастрофи з урахуванням вказаної довідки, задовольнивши позовні вимоги в цій частині.

Разом із тим, суд приходить до висновку про відсутність підстав щодо задоволення позову в частині зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова прийняти рішення про перерахунок пенсії за результатами розгляду заяви позивача від 19.08.2015 року з призначенням пенсії саме з 19.07.2015 року в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_2 , з врахуванням довідки Командитного товариства автобази «Південтрансбуд» від 17.05.2013 р. за №35/05 про заробітну плату ОСОБА_2 , виданої на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 року, оскільки відповідно ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду, тобто з 19.08.2015 року.

Керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 2, 4, 6-11, 71, 72, 86, 94, 122, 128, 130, 158, 163, 167, 186 КАС України, ст. 6 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 10, 36, 37, 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 49, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова про визнання протиправними дій щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_2 від урахування довідки Командитного товариства автобази «Південтрансбуд» від 17.05.2013 р. за №35/05 про заробітну плату ОСОБА_2 , виданої на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 року - протиправними.

Скасувати Розпорядження №175187 від 25.08.2015 року Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови при переведенні ОСОБА_1 з її пенсії за віком на пенсію в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_2 від урахування довідки Командитного товариства автобази «Південтрансбуд» від 17.05.2013 р. за №35/05 про заробітну плату ОСОБА_2 , виданої на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Жовтневому районі м. Харкова розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 19.08.2015 року з прийняттям рішення про перерахунок пенсії за результатами її розгляду з призначенням пенсії з 19.08.2015 року в зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_2 , з врахуванням довідки Командитного товариства автобази «Південтрансбуд» від 17.05.2013 р. за №35/05 про заробітну плату ОСОБА_2 , виданої на підставі рішення Жовтневого районного суду м. Харкова від 24.04.2013 року, в розмірі 50 % від належно обчисленої пенсії по інвалідності 1 групи її чоловіка-годувальника з його заробітної плати за неповний місяць виконання ним робіт з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у зоні небезпеки №3 зони відчуження 16, 18, 21, 22, 25, 28 та 30 травня 1986 року у відповідності до положень ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (пп. 4 п. З, п. 9, пп. 4 п. 11), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011року №1210.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського Апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя С.М.Гаврилюк