Справа № 2-а-1697/09
14 жовтня 2009 року Кролевецький районний суд Сумської області
у складі: судді Ольховик А.І.,
за участю: секретаря Малик Г.М.,
позивачки ОСОБА_1.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кролевці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області про визнання права на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років і зобов'язання провести відповідний перерахунок допомоги за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року та виплатити на її користь 5517 гривень недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року включно,
ОСОБА_1. звернулась до суду з позовом до управління праці та соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області (далі - відповідач) про визнання права на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років і зобов'язання провести відповідний перерахунок допомоги за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року та виплатити на її користь 5517 гривень недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року включно, мотивуючи свої позовні вимоги таким чином.
Вона є матір'ю малолітньої дитини - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
В серпні 2008 року відповідач згідно з поданою нею заявою нарахував їй виплату допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному як різниця між 50% прожиткового мінімуму для працездатної особи і середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше як 90 гривень для незастрахованих осіб і не менше як 23% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, але не менше, як 130 гривень, хоча ст.43 Закону України «Про загальнобов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» розмір цієї виплати визначений у сумі не менше від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Стаття 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» встановлює прожитковий мінімум для дітей віком до шести років на 2008 рік: з 1 січня - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн.
Статтею 64 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років у 2009 році залишено в розмірі, що діяв у грудні 2008 року - 557 гривень.
У порушення її конституційних прав та вимог ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», виходячи з антиконституційних змін до нього, внесених Законами України про Державні бюджети України на 2008 рік та на 2009 рік, визнаних Конституційним Судом України неконституційними, допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку їй було нараховано та виплачено допомогу у зменшеному розмірі, у зв'язку з чим їй не донараховано та недоплачено 5517 гривень допомоги за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року.
Відповідно до ст.ст.1, 3, 8, 21, 22, 46, 48, 64 Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.чт.17, 104 КАС України вона просить визнати її право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років і зобов'язати відповідача провести відповідний перерахунок допомоги за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року та виплатити на її користь 5517 гривень недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року та стягнути судові витрати з відповідача на її користь.
В судовому засіданні під час розгляду справи позивачка підтримала позовні вимоги у повному обсязі та просить їх задовольнити.
Відповідач - управління праці та соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області - був належно повідомлений про час і місце розгляду справи, однак свого представника в суд не направив, надав суду клопотання про розгляд справи без його представника.
Відповідач позову не визнав, мотивуючи це у своєму запереченні таким чином.
З 04.08.2008 року ОСОБА_1. як незастрахованій в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особі призначено допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до розділу ІІ п.23 пп.7-8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року №2811 та п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМ України від 27 грудня 2001 року №1751 у розмірі 130 гривень.
З 1 січня 2009 року вказана допомога виплачується згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» від 26.12.2008 року, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та п.22 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМ України від 27 грудня 2001 року №1751 у розмірі 130 гривень.
Статтею 95 Конституції України встановлено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому покриття витрат на виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. У зв'язку з цим у 2008-2009 роках позивачці виплачувалась допомога у розмірах, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» та Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік».
Оскільки не були внесені зміни до цих законів та не збільшено фінансування на реалізацію норм Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», підстав для проведення перерахунку допомоги немає.
УПСЗН як орган виконавчої влади діє в межах повноважень, наданих державою, і не має права встановлювати розмір допомог, а лише виплачує їх відповідно до визначених розмірів, у зв'язку з чим просить відмовити ОСОБА_1. в задоволенні позову.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши зібрані у справі докази, суд прийшов до висновку про те, що позов задоволенню не підлягає.
У справі встановлено, що позивачка ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.5, 8-9).
Позивачка проживає в м.Кролевці Сумської області (а.с.8-12), а тому обов'язок по призначенню та виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку покладено на відповідача у справі - управління праці та соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації, за місцем проживання позивачки.
З 4 серпня 2008 року позивачка перебувала на обліку у відповідача та отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» від 21 листопада 1992 року як непрацююча (незастрахована) особа (а.с.16). З серпня 2008 року по серпень 2009 року їй виплачувалась допомога відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції на час виплати) та згідно з Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим постановою КМ України від 27.12.2001 року №1751 по 130 гривень щомісяця (у серпні 2008 року нараховано та виплачено 117 грн. 42 коп., оскільки допомога призначена за неповний місяць - з 4 серпня) (а.с.16).
Розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку був визначений у ч.1 ст.15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" від 21 листопада 1992 року в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, однак пунктом 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року №107 було внесено зміни до ч.1 ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у зв'язку з чим допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.
Рішенням Конституційного суду України №10-рп/08 від 22.05.2008 року у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень ст.65 розділу 1, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу ІІ, пункту 3 розділу ІІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і 101 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.67 розділу І, п.п. 1-4, 6-22, 24-100 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»(справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) положення пункту 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» неконституційним не визнавалось.
У 2009 році стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» діяла у тій же редакції, що і у 2008 році, а отже розмір вказаної допомоги порівняно з 2008 роком не змінився.
Таким чином, розмір виплачуваної позивачці допомоги з серпня 2008 року по серпень 2009 року не суперечив чинному у цей період законодавству, а отже відповідач не порушив прав позивачки щодо нарахування та виплати їй вказаної допомоги.
У зв'язку з вищевикладеним суд прийшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», Законом України «Про Державний бюджет України на 2009 рік», ст.ст.11, 71, 99, 160-163 КАС України,
У позові ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Кролевецької районної державної адміністрації Сумської області про визнання права на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років і зобов'язання провести відповідний перерахунок допомоги за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року та виплатити на її користь 5517 гривень недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з серпня 2008 року по серпень 2009 року включно відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Кролевецький районний суд Сумської області шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі та подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надісланням її копії до Харківського апеляційного адміністративного суду або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.
Суддя
Постанова складена та підписана у повному обсязі 19 жовтня 2009 року.