ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 24/121
м. Київ
17.08.2009 р. 09:45 № 2а-5706/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Власенкової О.О., секретаря судового засідання Рибалки Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомКиївського міського центру зайнятості
до Свєтковського Євгенія Вікторовича
про стягнення коштів у сумі 6 714, 34 грн.
Представники:
від Позивача: Коновальчук О.М. - (дов. від 19 січня 2009 року № 11-418)
від Відповідача: Свєтковський Є.В.,
обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовом до Свєтковського Євгенія Вікторовича про повернення коштів - допомоги по безробіттю на загальну суму 6 714, 34 грн. грн.
В обґрунтування позовних вимог представник Позивача зазначив, що відповідно до частини 3 статті 1 Закону України «Про зайнятість населення»в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, серед яких громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство". Відповідач при наданні йому статусу безробітного та виплаті допомоги по безробіттю приховав інформацію про те, що мав статус фізичної особи - підприємця, тому отримав статус безробітного та матеріальну допомогу по безробіттю, безпідставно.
Відповідач проти позову заперечував, але зазначив, що будучи зареєстрованим як фізична особа - підприємець, підприємницьку діяльність не здійснював прибутку не отримував, декларації про доходи до ДПІ не подавав, що підтверджується довідкою Державної податкової адміністрації України від 29 травня 2009 року № 7959/С/17-218.
Ухвалою суду від 05 червня 2009 року відкрито провадження у справі та на 07 липня 2009 року призначено попереднє судове засідання, яке відкладено на 21 липня 2009 року.
Ухвалою суду від 21 липня 2009 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 17 серпня 2009 року.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 17 серпня 2009 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника Позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», Законом України «Про зайнятість населення», «Порядком розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006 року № 357.
Законом України «Про зайнятість населення» (далі - Закон 1) визначено правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю.
Положенням частини 1 статті 1 Закону 1 визначено поняття «зайнятість»- це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Частиною 3 статті 1 Закону 1 зазначено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах:
а) працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб;
б) громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство";
в) обрані, призначені або затверджені на оплачувану посаду в органах державної влади, управління та громадських об'єднаннях;
г) які проходять службу в Збройних Силах України, Службі безпеки України, Державній прикордонній службі України, військах внутрішньої та конвойної охорони і Цивільної оборони України, органах внутрішніх справ України, інших військових формуваннях, створених відповідно до законодавства України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, альтернативну (невійськову) службу;
е) які проходять професійну підготовку, перепідготовку і підвищення кваліфікації з відривом від виробництва; навчаються в денних загальноосвітніх школах і вищих навчальних закладах;
ж) працюючі громадяни інших країн, які тимчасово перебувають в Україні і виконують функції, не пов'язані із забезпеченням діяльності посольств і місій.
Законом 1 визначено і поняття безробітних. Згідно з частиною 1 статі 2 безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості встановлено Кабінетом Міністрів України.
Згідно з положення частини 1 статті 18 Закону 1 для реалізації державної політики зайнятості населення, професійної орієнтації, підготовки і перепідготовки, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється державна служба зайнятості, діяльність якої здійснюється під керівництвом Міністерства праці та соціальної політики України, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування.
На Державну службу зайнятості відповідно до пункту 8 частини 1 статті 19 Закону 1 покладений обов'язок реєструвати безробітних і подавати їм у межах своєї компетенції допомогу, в т. ч. і грошову.
Одним з видів гарантій і компенсацій, передбачених частиною 1 статті 25 Закону 1, є виплата в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Відповідно до Положення Про Київський міський центр зайнятості, затвердженого директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики від 05 грудня 1997 року - Київський міський центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості, підпорядкований Державному центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України та Київській міській адміністрації, наділеним повноваженнями щодо соціального захисту населення від безробіття.
26 грудня 2008 року Відповідач звернувся із заявою до Солом'янського районного центру зайнятості щодо надання йому статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю.
Наказом Солом'янського районного центру зайнятості від 26 грудня 2008 року № 17035/3817 Відповідачу надано статус безробітного та призначено відповідну допомогу.
Відповідно до пункту 3 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» (далі -Закон 2) допомога по безробіттю виплачується з 8-го дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Відповідно до пунктів 1, 3 статті 23 Закону 2, застрахованим особам, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу. Допомога по безробіттю особам, які звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, призначається з 91-го календарного дня.
Для реалізації питань, пов'язаних з регулюванням зайнятості населення, професійної орієнтації, професійного навчання та соціальної підтримки тимчасово не працюючих громадян відповідно до положення, створено Київський міський центр зайнятості, до складу якого входять районні центри зайнятості.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення (далі -Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2006 року № 357, проведено відповідне розслідування щодо обґрунтування виплати Відповідачу допомоги по безробіттю.
Розслідування згідно з Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Згідно з частиною 3 Порядку перевірка проводиться центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - центри зайнятості), у разі, коли, зокрема подані застрахованою особою документи дають їй право на одержання допомоги по безробіттю відповідно до частини першої статті 22 Закону 2.
Враховуючи викладені обставини, Солом'янським районним центром зайнятості направлений запит до Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації щодо реєстрації Відповідача в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Листом Солом'янської районної у місті Києві державної адміністрації від 17 квітня 2009 року № 1122/07 Позивачу надано інформацію, що Свєтковський Євгеній Вікторович значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних -осіб підприємців.
Враховуючи, що пунктом б частини 3 статті 1 Закону 1 до зайнятого населення віднесено громадян, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, Відповідач на момент отримання статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю відносився до зайнятого населення і не мав законних підстав для отримання вказаного статусу та допомоги по безробіттю.
Відповідач зазначене заперечив, повідомивши, що на момент отримання статусу безробітного та допомоги він значився у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних -осіб підприємців як фізична особа підприємець, однак підприємницькою діяльністю не займався, доходів від підприємницької діяльності не отримував, що підтверджується довідкою Державної податкової адміністрації України від 29 травня 2009 року № 7959/С/17-218.
Наказом Солом'янського районного центу зайнятості в місті Києві від 27 квітня 2009 року № 4170/2023 припинено виплату допомоги по безробіттю відповідно до пункту 1 статті 31 Закону 2 та підпункту 8 пункту 1 статті 31 Закону 1.
Наказом Солом'янського районного центру зайнятості від 27 квітня 2009 року № 4171/2024 Свєтлицького Євгенія Вікторовича знято з обліку відповідно до підпункту 1 та 2 пункту 20 Порядку, на підставі абзацу 14 підпункту 1 пункту 20, у зв'язку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мали місце під час одержання допомоги по безробіттю.
Згідно з довідкою Солом'янського районного центру зайнятості від 29 травня 2009 року № 1036 сума коштів, які нараховані та виплачені на випадок безробіття Свєтковському Євгенію Вікторовичу складає 6 714, 34 грн.
Частиною 6 Порядку передбачено, що у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Як вбачається з матеріалів справи, Позивачем запропоновано Відповідачу добровільно повернути кошти в розмірі 6 714, 34 грн. на рахунок Солом'янського районного центру зайнятості, однак Відповідачем не були повернені дані кошти.
Відповідно до ст. 39 Закону 2 спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
Несплата Відповідачем вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає у повному обсязі Київському міському центру зайнятості та його структурному підрозділу - Солом'янському районному центру зайнятості м. Києва, забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Ненадходження коштів до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, порушує державні інтереси в сфері соціального захисту населення в частині професійного навчання, працевлаштування та соціальної підтримки тимчасово непрацюючих громадян і завдає державі шкоду, яка може привести до посилення соціальної напруженості в суспільстві.
Таким чином, суд погоджується з позицією Позивача щодо правомірності стягнення з Відповідача сплаченої допомоги по безробіттю в розмірі 6 714, 34 грн.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Враховуючи вищенаведене, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимогах в повному обсязі, в зв'язку з тим, що Відповідач незаконно отримав статус безробітного та незаконно отримав допомогу по безробіттю, так як на момент отримання даного статусу відповідно до чинного законодавства України відносився до зайнятого населення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 71, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з Свєтковського Євгенія Вікторовича кошти в сумі 6 714, 34 грн. на користь Київського міського центру зайнятості.
Постанова відповідно до частини першої статті 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя (підпис) О.О. Власенкова
Дата складення та підписання постанови у повному обсязі 26 серпня 2009 року
З оригіналом згідно.
Суддя О.О. Власенкова