ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
Вн. № 24/62
м. Київ
17.08.2009 р. 16:54 № 2а-5487/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Власенкової О.О., секретаря судового засідання Рибалки Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва
(далі -Позивач)
до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (далі -Відповідач)
третя особа Оболонська районна у місті Києві державна адміністрація
про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця
представники
Позивача: Коваленко І.В. (довіреність від 27 листопада 2008 року № 8961/9/10-008)
Відповідача : не прибув
третьої особи: не прибув
обставини справи:
Позивач звернувся з позовом про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер СПД в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1) .
Ухвалою суду від 05 червня 2009 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 26 червня 2009 року.
Судовий розгляду справи відкладався на 17 серпня 2009 року.
В судові засідання Відповідач не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, за адресою, вказаною в свідоцтві про державну реєстрацію, а саме: АДРЕСА_1.
Через канцелярію до суду надійшло клопотання третьої особи від 23 червня 2009 року № 24-602 про розгляд справи за відсутності її представника.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України в судовому засіданні 17 серпня 2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника Позивача, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Відповідач зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності без створення юридичної особи 09 січня 2001 року, за № НОМЕР_2, за адресою: АДРЕСА_1 одночасно ставши на облік в Державній податковій інспекції в Мінському районі міста Києва.
Згідно з матеріалами справи Відповідачем декларації про доходи до ДПІ жодного разу не подавались.
Виходячи з пункту 2 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Згідно пункту 15 статті 58 ГК України скасування (припинення) державної реєстрації суб'єкта господарювання здійснюється на підставі рішення суду у випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 238 ГК України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Статтею 239 ГК України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб'єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, однією з яких є скасування державної реєстрації та ліквідація суб'єкта господарювання.
Згідно статті 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Відповідно до абзацу 4 пункту 2 статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
За таких обставин судом встановлено, що Відповідач протягом понад один рік не подає органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до законодавства.
Згідно пункту 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єктів владних повноважень у випадках, передбачених законом.
Право органу державної податкової служби звернутися до суду з заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності, передбачене пунктом 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні».
Таким чином, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог у повному обсязі.
На підставі статей 160-163, 186 КАС України, статей 58, 238, 239, 247 Господарського кодексу України, статті 46 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», пункту 2 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування», пункту 17 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»,Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Позовні вимоги задовольнити повністю.
2.Припинити підприємницьку діяльність фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер СПД в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1) .
3.Зобов'язати державного реєстратора Оболонської районної у місті Києві державної адміністрації не пізніше наступного робочого дня з дати надходження судового рішення щодо припинення підприємницької діяльності підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер СПД в Державному реєстрі фізичних осіб платників податків та інших обов'язкових платежів НОМЕР_1) внести до Єдиного державного реєстру запис щодо цього судового рішення та в той же день повідомити органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування та особу, щодо якої було прийнято судове рішення, про внесення до Єдиного державного реєстру такого запису.
4.Постанову надіслати сторонам по справі, державному реєстратору для здійснення заходів по ліквідації суб'єкта підприємницької діяльності в установленому законом порядку.
Постанова відповідно до ч.1 ст.254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складання в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги.
Суддя О.О. Власенкова