ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
11.11.2008 р. № 13/190
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Степанюка А.Г. при секретарі Червонопиському В.С., розглянув справу
за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
до товариства з обмеженою відповідальністю «ТК Мілкот»
до ОСОБА_1
до Святошинської районної державної адміністрації у м. Києві
про визнання недійсними з 25.01.2006 року: установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «ТК Мілкот»код ЄДРПОУ 33537670; свідоцтва про державну реєстрацію; свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість; свідоцтва про реєстрацію платника податку останнього.
Дослідженням матеріалів справи встановлено, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва пред'явлені в період дії Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003р. №755-ІУ.
За змістом статей 22, 38 зазначеного Закону вбачається, що з підстав, передбачених цим Законом, зокрема з підстави визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути, суд може постановити рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи.
При цьому з прикінцевих положень розділу VII цього ж Закону випливає, що закони, нормативно-правові акти, прийняті до набрання чинності цим Законом, тобто до І липня 2004 року, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
Тому положення пункту 17 статті 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", щодо права податкового органу на звернення до суду з позовом про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності; пункту 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України щодо можливості ліквідації юридичної особи за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути; частини 6 статті 59 Господарського кодексу України щодо скасування державної реєстрації суб'єкта господарювання, слід розуміти як положення щодо припинення юридичної особи,
З підстав вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про визнання недійсними з 25.01.2006 року: установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «ТК Мілкот» код ЄДРПОУ 33537670; свідоцтва про державну реєстрацію; свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість; свідоцтва про реєстрацію платника податку останнього підлягають правовій оцінці в справі з іншими позовними вимогами, зокрема у справі про припинення юридичної особи. Визнання недійсними зазначених документів законом не вимагається. Отже_ позови податкових органів про визнання недійсними установчих документів товариства з обмеженою відповідальністю «ТК Мілкот»; свідоцтва про державну реєстрацію; свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість; свідоцтва про реєстрацію платника податку останнього розгляду не підлягають.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
В зв'язку з вищевикладеним провадження у справі необхідно закрити.
Керуючись п.1 ч.1 ст.157,ст.165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва -
Провадження у справі закрити.
Згідно ст.ст. 185-186 КАСУ сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку ухвалу повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали, апеляційна скарга подається протягом 10 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до апеляційного суду через Окружний адміністративний суд міста Києва.
Згідно ст. 254 КАСУ ухвала, якщо інше не встановлено КАСУ, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А. Степанюк