Справа № 2а- 42469/09/2070
Україна
про відмову у відкритті провадження
14 жовтня 2009 р. м. Харків
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Бабаєв А.І., розглянувши позов фермерського господарства "Веселе" до Рудкевич Євгена Володимировича - нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу , третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Агросфера" про визнання дій незаконними, -
13 жовтня 2009 року фермерське господарство "Веселе" звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Рудкевич Євгена Володимировича - нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу , третя особа ТОВ "Агросфера" в якому просило визнати незаконними діїнотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу Рудкевича Є.В. зі вчинення Виконавчого напису від 11 грудня 2008 року про звернення стягнення на майно ФГ "Веселе".
В обґрунтування позовних вимог ФГ "Веселе" зазначило, що 11 грудня 2008 року нотаріусом Дніпропетровського міського округу Рудкевичем Євгеном Володимировичем було вчинено Виконавчий напис про стягнення з ФГ "Веселе" на користь ТОВ "Агросфера" заборгованість у розмірі 299291,24 грн. за договором купівлі - продажу №85-к від 04 березня 2008 року. Згідно з договором застави від 11 квітня 2008 року за виконавчим написом стягнення було звернено на заставлене майно ФГ "Веселе". Позивач вважає, що при вченні Виконавчого напису від 11 грудня 2008 року про звернення стягнення на майно ФГ "Веселе", нотаріус діяв як суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
До адміністративного суду, як то визначено у частині другій тієї ж статті, можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавств, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні встановлений Законом України "Про нотаріат" № 3425-XII від 02.09.1993 року.
Так, відповідно до ч.1 ст.1 Закону України "Про нотаріат" нотаріат в Україні - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим Законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.
Оскільки нотаріуси при вчиненні нотаріальних дій не здійснюють владних управлінських функцій, то в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України вони не відносяться до суб'єктів владних повноважень рішення, дії чи бездіяльність яких можуть бути оскаржені до адміністративних судів.
Відповідно до ст. 104 КАС України до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів; 4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом; 5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
За таких підстав, компетенція адміністративних судів визначена ст. 17 КАС України на цей спір не поширюється.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись Законом України "Про нотаріат", ч. 1 та ч. 2 ст. 2, ч. 2 ст. 4, ч. 1 ст. 17, ст. 104, п. 1 ч. 1 ст. 109, ст. 165, ст. 185 ст. 186, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом фермерського господарства "Веселе" до Рудкевич Євгена Володимировича - нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу , третя особа: товариство з обмеженою відповідальністю "Агросфера" про визнаня дій незаконними.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 10-ти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, ухвала набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Бабаєв А.І.