Постанова від 26.01.2017 по справі 361/7478/16-а

Україна

БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2-а/361/106/17, cправа № 361/7478/16-а

26.01.2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«26» січня 2017 року м.Бровари Київської області

Суддя Броварського міськрайонного суду Київської області Василишин В.О., розглянувши у приміщенні Броварського міськрайонного суду в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить: - визнати дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії виходячи із заробітної плати в сумі 492,82 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження с. Товстий Ліс з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року протиправними; - зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01 липня 2016 року, виходячи із заробітної плати в сумі 492,82 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження с. Товстий Ліс за період з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року з урахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивача зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням Серія А № 116037с, виданим Київською облдержадміністрацією 01 квітня 2008 року. Внаслідок виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримав 2-гу групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серія КИО-1 № 303055. Перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію призначену за нормами Закону України «Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в мінімальному розмірі.

У 1986 р. працював у Броварському ремонтно-транспортному підприємстві правонаступником якого є ТОВ «Броварська сільгосптехніка» на посаді водія та безпосередньо приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року в селі ОСОБА_2, що підтверджується маршрутним листом.

Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 01 грудня 2016 року у справі № 361/6424/16-ц, яке набрало законної сили, визначено, що розмір його заробітної плати за роботу в зоні відчуження ЧАЕС в с. Товстий Ліс Чорнобильського району у період з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року становить 492 крб. 82 коп. та зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю «Броварська сільгосптехніка» здійснити йому перерахунок заробітної плати з відображенням в особовому рахунку, нарахувати та включити у довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження в с. Товстий Ліс Чорнобильського району у період з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року одноразову премію в розмірі 400 (чотириста) карбованців, та виплачену заробітну плату в сумі 92,82 крб., що в загальному складає 492 крб. 82 коп., та надати довідку для пред'явлення в Пенсійний фонд з урахуванням вказаних виплат.

21 грудня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із заробітної плати за роботу в зоні відчуження, додавши підтверджуючі первинні документи, зокрема відповідну довідку товариства з обмеженою відповідальністю «Броварська сільгосптехніка» про заробітну плату за роботу в селі ОСОБА_2 за період з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року.

Рішенням Броварського ОУПФУ Київської області від 28 грудня 2016 року позивачу було відмовлено в перерахунку пенсії з тих підстав, що його вимоги не підтверджуються відповідними первинними документами.

Про прийняття відповідачем вказаного рішення позивач був повідомлений листом від 28 грудня 2016 року № 757/І-01.

Вважає, що у відповідача відсутні підстави не приймати довідку про його заробіток в зоні відчуження ЧАЕС у 1986 році в сумі 492 крб. 82 коп., для перерахунку пенсії, відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210.

Ухвалою Броварського міськрайонного суду Київської області від 03 січня 2017 року відкрито скорочене провадження у справі.

24 січня 2017 року до суду надійшли заперечення від Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на адміністративний позов, в якому відповідач зазначав про невизнання позовних вимог та просив відмовити у їх задоволенні.

Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується посвідченням Серія А № 116037с, видане Київською облдержадміністрацією 01 квітня 2008 року. Внаслідок виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС отримав 2-гу групу інвалідності, що підтверджується довідкою МСЕК серія КИО-1 № 303055. Перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію призначену за нормами Закону України «Про статус i соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в мінімальному розмірі.

21 грудня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області із заявою про перерахунок пенсії із урахуванням заробітної плати, отриманої за роботу в зоні ЧАЕС.

Листом 28 грудня 2016 року відповідач повідомив позивача про відмову у проведенні перерахунку пенсії з тих підстав, що проводити обчислення розміру пенсії із суми 492 крб. 82 коп., згідно довідки від 20 грудня 2016 р. № 226, виданої ТОВ «Броварська сільгосптехніка», підстав не має.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-XII (далі - Закон № 796-ХІІ), Порядком обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1210 (далі - Порядок № 1210), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Так, відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині першій статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі статею 54 Закону № 796-XII пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

У всіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу у зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Статтею 57 Закону № 796-ХІІ передбачено, що обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.

Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення: менше 12 місяців, - середньомісячний заробіток визначається шляхом поділу загальної суми заробітку за календарні місяці роботи на кількість цих місяців; не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - середньомісячний заробіток визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи; менше місяця, - середньомісячний заробіток визначається за цей календарний місяць з додаванням до заробітку на основній роботі.

Порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, призначеної відповідно до статті 54 цього Закону, визначається Кабінетом Міністрів України.

Особам, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, а також в евакуації населення на добровільній безплатній основі і стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджено відповідними документами, пенсія по інвалідності за їх бажанням обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

У пункті 1 Порядку № 1210 закріплено, що пенсії за бажанням осіб можуть призначатися, виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Згідно з підпунктами 4, 5 пункту 3 Порядку № 1210 менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати; 5) менше місяця та захворіла на променеву хворобу, пенсія обчислюється згідно із статтею 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Частиною 4 статті 15 Закону № 796-XII визначено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Відповідно до пункту 2.10 порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Отже, законодавством регламентовано право особи на визначення розміру її пенсії із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

При цьому, розрахунок пенсії здійснюється органами ПФУ на підставі відповідної довідки, виданої підприємством, установою, організацією, на якому працювала така особа.

Факт роботи позивача у зоні відчуження за період з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року та отримання ним за цей період заробітку в загальному розмірі 492,82 крб. встановлений рішенням суду, яке набрало законної сили, та у відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України, такі обставини мають преюдиційне значення і не потребують доказування, а довідка, видана роботодавцем позивача - товариства з обмеженою відповідальністю «Броварська сільгосптехніка» містить всі необхідні відомості про отриманий ним заробіток для здійснення перерахунку його пенсії.

З огляду на це, суд вважає, що рішення відповідача від 28 грудня 2016 року про відмову позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, виходячи з розміру заробітної плати 492,82 крб., отриманої ним за роботу в зоні ЧАЕС у період з 03 по 05 травня 1986 року, є неправомірним і в даному випадку наявні достатні та необхідні правові підстави для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок і виплату пенсії позивача з урахуванням вказаної заробітної плати.

Суд вважає, що відповідачем не надано жодних доказів, які б доводили, що дані, які містяться в довідці про заробітну плату, одержану позивачем за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках № 226 від 20 грудня 2016 року містять неправдиві або недостовірні дані; в судовому порядку вказана довідка недійсною не визнавалася.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Із частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), вбачається, що у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє, чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією і Законами України.

Частиною першою статті 69 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

За змістом частини першої статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Наведені відповідачем заперечення по суті даного позову є немотивованими та не обґрунтованими жодними доказами, а тому не можуть бути прийняті судом до уваги.

Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог

Керуючись ст. 7-11, 71, 86, 99, 100, 159 163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України

ПОСТАНОВИВ:

Позов - задовольнити.

Визнати дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1, виходячи із заробітної плати в сумі 492,82 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження с. Товстий Ліс з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року протиправними.

Зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2016 року, виходячи із заробітної плати в сумі 492,82 крб., одержаної за роботу в зоні відчуження с. Товстий Ліс за період з 03 травня 1986 року по 05 травня 1986 року з урахуванням проведених виплат.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Броварський міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. При відкладенні складення постанови суду в повному обсязі на строк, який не може бути більшим ніж п'ять днів з дня закінчення розгляду справи, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя В.О.Василишин