26 січня 2017 року м. Київ К/9991/74294/12
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Черпака Ю.К. (судді-доповідача),
Головчук С.В.,
Заїки М.М.,
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 до відділу державної виконавчої служби Троїцького районного управління юстиції Луганської області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження,
за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року,
У липні 2012 року ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом про скасування постанови відділу державної виконавчої служби Троїцького районного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження №33304066 від 07.07.2012р.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2012 року, яка залишена без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
З такими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій не погодилася позивач, подала касаційну скаргу, в якій посилається на порушення судами норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить скасувати постановлені судами першої та апеляційної інстанцій рішення та ухвалити нове про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.
Судами встановлено, що згідно з карткою особового рахунку ОСОБА_4 має недоїмку по страховим внескам в розмірі 1225,80 грн. за 2010 рік.
Управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області направило ОСОБА_4 повідомлення-розрахунок № 412/03-05 від 27 січня 2012 року про сплату недоїмки в сумі 1225,80 грн., яке отримано нею 03 лютого 2012 року.
Також управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області направило ОСОБА_4 вимогу про сплату боргу по внескам № Ф-672-1 від 03 березня 2012 року, яку остання отримала 06 березня 2012 року.
ОСОБА_4 не оскаржила в установленому порядку вимогу № Ф-672-1 від 03 березня 2012 року та повідомлення-розрахунок № 412/03-05 від 27 січня 2012 року про сплату недоїмки по страховим внескам в сумі 1225,80 грн.
На підставі вказаної вимоги відділом державної виконавчої служби Троїцького районного управління юстиції відкрито виконавче провадження №33304066 (постанова про відкриття виконавчого провадження від 07 липня 2012 року).
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції, з чим погодився апеляційний суд, виходив із того, що вимога № Ф-672-1 від 03.03.2012 року відповідає положенням статті 18 Закону України "Про виконавче провадження", підстав для відмови у відкритті виконавчого провадження, передбачених статтею 26 Закону України "Про виконавче провадження", не встановлено.
Згідно з пунктом 8 частини 2 статті 17 Закону України "Про виконавче провадження" відповідно до цього Закону підлягають виконанню державною виконавчою службою рішення інших органів державної влади, якщо їх виконання за законом покладено на державну виконавчу службу.
Відповідно до частини 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» територіальний орган Пенсійного фонду у порядку, за формою і в строки, встановлені Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.
Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.
У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом Пенсійного фонду в порядку, встановленому Пенсійним фондом за погодженням з центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
У разі якщо згоди з органом Пенсійного фонду не досягнуто, платник єдиного внеску зобов'язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти робочих днів з дня надходження рішення відповідного органу Пенсійного фонду або оскаржити вимогу до органу Пенсійного фонду вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Аналіз наведених норм права свідчить про те, що вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом, який, у разі його не виконання, не узгодження або не оскарження у судовому порядку, територіальний орган Пенсійного фонду зобов'язаний законом надіслати до підрозділу державної виконавчої служби.
З огляду на викладене колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позову, оскільки вимога управління Пенсійного фонду України в Троїцькому районі Луганської області про сплату боргу ОСОБА_4 по внескам № Ф-672-1 від 03 березня 2012 року є чинною, то згідно з частиною 4 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» така вимога є виконавчим документом, а тому постанова відділу державної виконавчої служби Троїцького районного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження від 07 липня 2012 року № 33304066 прийнята із дотриманням вимог статті 17 Закону України "Про виконавче провадження".
Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 22 серпня 2012 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 25 жовтня 2012 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Судді Черпак Ю.К.
Головчук С.В.
Заїка М.М.