Ухвала від 25.01.2017 по справі 820/2208/16

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 січня 2017 р.Справа № 820/2208/16

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Спаскіна О.А.

Суддів: Любчич Л.В. , Сіренко О.І.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016р. по справі № 820/2208/16

за позовом ОСОБА_1

до Комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України

про визнання учасником бойових дій, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України про визнання учасником бойових дій, визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправними дії Комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України щодо нерозгляду документів ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій.

Зобов'язано Комісію Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України розглянути документи ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Відповідач, не погодившись з даною постановою суду, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати оскаржувану постанову та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що приймаючи зазначену постанову суд першої інстанції дійшов до помилкових висновків, які призвели до неправильного вирішення справи, неповно з'ясував всі обставини справи, що мають значення при вирішенні спору, невірно застосував до спірних правовідносин вимоги матеріального та процесуального права. Вказує, що 07.08.2015 Комісією Командування Повітряних Сил Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі - Комісія) прийнято рішення (протокол № 7) про повернення документів щодо надання статусу учасника бойових дій капітану ОСОБА_1 , начальнику служби пожежної безпеки військової частини НОМЕР_2 та до військової частини на доопрацювання. Вважає, що дів на цілком законних підставах та відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки при прийнятті вказаного рішення керувався вимогами п.4,6 Порядку надання статусу, затвердженого постановою КМУ від 20.08.2014р. № 413.

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

24.01.2017р. відповідач надіслав на адресу суду засобами електронного поштового звязку заяву про залишення апеляційної скарги без розгляду.

Вказана заява судом не розглядається, оскільки не є належним чином оформленою, зокрема, заява не має статусу офіційного документу, не містить дати її складання та підпису представника відповідача.

Так, відповідно до п.2.2.18 Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, затвердженої Наказом Державної судової адміністрації України 17.12.2013 за N 174 для підтвердження офіційного статусу документів, отриманих електронною поштою, не скріплених електронно-цифровим підписом, або отриманих каналами факсимільного зв'язку, повинні бути надані (надіслані) їх оригінали. До підтвердження оригіналами такі документи мають статус інформаційних.

На час апеляційного розгляду справи оригінал заяви відповідача про залишення апеляційної скарги без розгляду та будь-які докази, на підтвердження зазначеної в заяві інформації, до суду не надійшли.

Відповідно до ч.4 ст. 196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до вимог ч.1 ст.41 КАС України. не здійснювалось.

Суд апеляційної інстанції розглянув справу в межах доводів апеляційної скарги відповідно до вимог ст.195 КАС України.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 , перебував на військовій службі у військовій частині НОМЕР_2 ( АДРЕСА_1 ) на посаді начальника служби пожежної безпеки військової частини НОМЕР_2 з 30.09.2008 року по 31.08.2015 року.

В 2015 році, ОСОБА_1 як начальник служби пожежної безпеки військової частини НОМЕР_2 залучався до виконання спеціальних (бойових) завдань в зоні проведення антитерористичної операції відповідно до наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 10 липня 2014 року №09 “Про визначення сил та засобів Повітряних Сил Збройних Сил України, які залучаються до безпосередньої участі в антитерористичній операції”, наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 29 липня 2014 року №429 “Про призначення комісії щодо визначення сил та засобів військової частини НОМЕР_2 , які залучаються для безпосередньої участі в антитерористичній операції” та рапорту вх. №1041/14 від 18.05.2015 року в період з 19.05.2015 року по 23.05.2015 рік, з метою виконання службових (бойових) завдань у військові частині НОМЕР_3 м. Маріуполь (зона проведення АТО).

01.07.2015 року, позивач звернувся з рапортом до командира військової частини НОМЕР_2 , з метою отримання статусу учасника бойових дій, відповідно до Постанови КМ України від 20 серпня 2014 року № 413 “Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення”.

Листом від 12.08.2015 р. №350/104/3572 командуванням Повітряних Сил Збройних Сил України повернуто для доопрацювання на адресу військової частини НОМЕР_2 матеріали щодо участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції.

Позивач, не погоджуючись з таким рішенням командування Повітряних Сил Збройних Сил України повторно направив до комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України заяву від 15.10.2015р. та відповідні додатки з проханням прийняти рішення про надання йому статусу учасника бойових дій.

Комісією Командування Повітряних Сил Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України листом від 02.11.2015 р. № 350/146/4/1453 повторно повідомлено позивачу про невідповідність надісланих матеріалів Порядку залучення особового складу до участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей (далі - Порядок) та його обліку від 16.10.2014 року №73, затвердженого наказом Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) та на відсутність витягів із наказів керівника або першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції.

Не погодившись з таким рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Враховуючи, що відповідач оскаржує постанову суду першої інстанції лише в частині задоволення позовних вимог, колегія суддів не вбачає підстав для надання правової оцінки рішенню суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову, в межах розгляду даної апеляційної скарги.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з їх часткової обґрунтованості та необхідності відновлення порушеного права позивача шляхом зобов'язання Комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України розглянути документи ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій з урахуванням висновків суду.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” учасниками бойових дій визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, а також райони антитерористичної операції визначає Кабінет Міністрів України.

Відповідний Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення затверджено постановою КМ України від 20.08.2014р. за № 413 (далі Порядок надання статусу УБД).

Згідно з п. 4 вищезазначеного Порядок надання статусу УБД підставою для надання особам статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування в таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичвого центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 01.07.2015 року звернувся з рапортом до командира військової частини НОМЕР_2 , з метою отримання статусу учасника бойових дій, відповідно до Постанови КМ України від 20 серпня 2014 року № 413 “Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення”.

Відповідно до п. 6 Порядку надання статусу УБД для надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці другому пункту 2 цього Порядку, командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів) або інші керівники установ, закладів у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення зобов'язані подати на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі -комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій.

Таким чином, подання на розгляд комісій, утворених у міністерствах, інших центральних органах виконавчої влади чи інших державних органах (далі -комісія), у підпорядкуванні яких перебували військові частини (органи, підрозділи), установи та заклади, в складі яких проходили службу чи працювали особи, довідки за формою згідно з додатком 1 та документи, які є підставою для надання особам статусу учасника бойових дій у місячний строк після завершення особами виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення є обов'язком командира (начальника) військової частини.

Матеріалами справи встановлено, що на реалізацію рапорту позивача, командуванням військової частини НОМЕР_2 до комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України з метою надання статус учасника бойових дій був направлений відповідний лист з додатками, зокрема було надіслано Наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 18.05.2015 р. №99; Посвідчення про відрядження від 18.05.2015р. №117; Наказ Керівника сектору “М” (по стройовій частині) від 19.05.2015р. №139; Наказ Керівника сектору “М” (по стройовій частині) від 23.05.2015р. №143; Наказ командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 25.05.2015 р. №104; Витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 16 вересня 2014 року №564 “Про визначення сил та засобів військової частини НОМЕР_2 , які залучались до безпосередньої участі в антитерористичній операції у серпні 2014 року”; Витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 03 жовтня 2014 року №608 “Про визначення сил та засобів військової частини НОМЕР_2 , які залучались до безпосередньої участі в антитерористичній операції у вересні 2014 року”; Витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 11 грудня 2014 року №846 “Про визначення сил та засобів військової частини НОМЕР_2 , які залучались до безпосередньої участі в антитерористичній операції у листопаді 2014 року”; Витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 14 січня 2015 року №24 “Про визначення сил та засобів військової частини НОМЕР_2 , які залучались до безпосередньої участі в антитерористичній операції у грудні 2014 року”; Довідка про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 2905.2015р. №875; Пояснювальна записка начальника медичного пункту військової частини НОМЕР_2 к-н ОСОБА_2 від 03.12.2015р.; Пояснювальна записка техніка ремонтного відділення ремонтно-технічної роти військової частини НОМЕР_2 ст. прапорщика ОСОБА_3 від 03.12.2015р. (а.с.24,25,29-44).

Отже, командуванням військової частини НОМЕР_2 зазначений обов'язок щодо позивача було виконано.

Пунктом 5 Порядку надання статусу УБД визначено, що рішення про надання статусу учасника бойових дій приймається комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Генеральній прокуратурі України, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС (далі - комісія).

У Міністерстві оборони України на виконання статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", наказом Міністра оборони України від 18.09.2009р. за № 473 (зі змінами) створена та функціонує комісія Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів, пов'язаних із визначенням учасників бойових дій. Аналогічні комісії створено у командуваннях видів Збройних Сил України, зокрема в Командуванні Повітряних Сил Збройних Сил України.

Відповідно до абзацу 2 п. 1 Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.05.2015 № 200 (зареєстровано у Міністерстві юстиції України 14 травня 2015 р. за № 531/26976), (далі - Положення про комісії) також Комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій із числа осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, створюються в Генеральному штабі Збройних Сил України та командуваннях видів Збройних Сил України.

Згідно з п. 8 Положенням про комісії на Комісії командувань видів Збройних Сил України покладається вирішення питань про визнання учасниками бойових дій із числа військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, які проходять військову (державну) службу, працюють у видах Збройних Сил України, органах військового управління, з'єднаннях, військових частинах, військових навчальних закладах, установах та організаціях, підпорядкованих видам Збройних Сил України, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, повертаючи листом від 12.08.2015 р. №350/104/3572 та повторно - листом від 24.12.2015 р. №350/104/5272 для доопрацювання на адресу військової частини НОМЕР_2 матеріали щодо участі ОСОБА_1 в антитерористичній операції, посилався на невідповідність вказаних матеріалів вимогам Порядку залучення особового складу до участі в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей (далі - Порядок) та його обліку, затвердженого наказом Першого заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) від 16.10.2014 року №73 та на відсутність витягів із наказів керівника або першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції.

З цього приводу колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 3 Закону України “Про Збройні Сили України” Збройні Сили України мають таку загальну структуру, зокрема, види Збройних Сил України - Сухопутні війська, Повітряні Сили, Військово-Морські Сили.

Організаційно Збройні Сили України складаються з органів військового управління, з'єднань, військових частин, військових навчальних закладів, установ та організацій.

Абзацом 3 пункту 1 вищезгаданого Порядку передбачено, що підставою для направлення підрозділів або окремого особового складу для безпосередньої участі в АТО є наказ, директиви, розпорядження, рішення відповідного керівника органу військового управління (органу управління), письмові вказівки керівництва Антитерористичного центру при Службі безпеки України, інші розпорядчі {первинні) документи, які визначають завдання, пов'язані з антитерористичною діяльністю.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою для направлення позивача для безпосередньої участі в АТО є відповідні рішення керівників органів військового управління, зокрема: наказ Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 10 липня 2014 року №09 “Про визначення сил та засобів Повітряних Сил Збройних Сил України, які залучаються до безпосередньої участі в антитерористичній операції” та наказ командира військової частини НОМЕР_2 від 29 липня 2014 року №429 “Про призначення комісії щодо визначення сил та засобів військової частини НОМЕР_2 , які залучаються до безпосередньої участі в антитерористичній операції”.

Особовий склад військової частини НОМЕР_2 та підпорядкованих структурних підрозділів, який перебував у службових відрядженнях та місцях постійної дислокації виконував службові (бойові) завдання, здійснював їх охорону та оборону, а також здійснював матеріальне забезпечення підпорядкованих підрозділів, до складу сил та засобів, який залучався та брав безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, виконанні службових (бойових) завдань в період з 07 квітня 2014 року по 22 травня 2015 року.

Так, відповідно до п.п. 3 та 4 “Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 серпня 2014 року № 413 (із змінами), райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення визначаються Антитерористичним центром при СБУ.

Підставою для надання статусу учасника бойових дій є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань антитерористичної операції в районах її проведення, направлення (прибуття) у відрядження до районів проведення антитерористичної операції, їх перебування у таких районах з метою виконання завдань із захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України шляхом безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпечення її проведення (витяги з наказів керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антитерористичної операції, директив, розпоряджень, посвідчень про відрядження, оперативних завдань, журналів бойових дій, бойових донесень, дислокацій, книг нарядів, графіків несення служби, звітів, зведень, донесень, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, а також інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції у районах її проведення) (пункт 4 в редакції постанови КМ України №425 від 04.06.2015 року).

Зазначена постанова Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 року №425 була опублікована в офіційному виданні “Урядовий кур'єр” № 113 лише 25 червня 2015 року.

Крім того, 7 травня 2015 року Міністром оборони України видано наказ № 200 “Про затвердження Положення про комісії з питань розгляду матеріалів про визначення учасниками бойових дій та Інструкції про порядок видачі в міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків “Ветеран війни - учасник бойових дій” та талонів на право одержання проїзних квитків з 50 - відсотковою знижкою їх вартості”, який 22 травня 2015 року опублікований в “Офіційному віснику України” № 38.

Підпунктом 4 пункту 11 вищезазначеного наказу визначений перелік документів, які є підставою для надання статусу бойових дій.

Таким чином, саме з 22 травня 2015 року чинним законодавством України був визначений перелік документів, який оформлюються на військовослужбовця для розгляду комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій.

Наказом першого заступника Голови Служби безпеки України - керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України від 7 жовтня 2014 року № 33/6/а “Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення”, було визначена Донецька та Луганська області районами проведення АТО з 7 квітня 2014 року.

На виконання вимог наказу начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України від 20 червня 2014 року № *3 “Про залучення сил і засобів Збройних Сил України до безпосередньої участі в антитерористичної операції та затвердження Інструкції з тимчасового порядку обліку особового складу Збройних Сил України, який бере (брав) безпосередню участь в антитерористичній операції”, Командувачем Повітряних Сил Збройних Сил України, видано наказ від 10 липня 2014 року № *9 “Про визначення сил і засобів Повітряних Сил Збройних Сил України, який залучається до безпосередньої участі в антитерористичній операції”.

Відповідно до вищезазначеного наказу, військова частина НОМЕР_2 визначена такою, що безпосередньо приймає участь в антитерористичній операції та зобов'язано командира військової частини визначити своїм наказом сили і засоби, які залучаються до проведення антитерористичній операції.

29 липня 2014 року командиром військової частини НОМЕР_2 , на виконання наказу Командувача Повітряних Сил Збройних Сил України від 10 липня 2014 року № *9, видано наказ № 429 “Про призначення комісії щодо визначення сил та засобів військової частини НОМЕР_2 , які залучаються до безпосередньої участі в антитерористичній операції”.

Відповідно до пункту 1 вищезазначеного наказу, військові частини, які входять до складу військової частини НОМЕР_2 - НОМЕР_4 , НОМЕР_5 , НОМЕР_3 , а також окремі радіолокаційні взводи, які згідно розпорядження вищестоящих штабів будуть залучені до виконання завдань в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, визначені такими, що входять до складу сил та засобів, які безпосередньо залучаються до проведення антитерористичної операції.

Крім того, 8 квітня 2015 року начальником Генерального штабу Збройних Сил України видано розпорядження № 304/2/1633т щодо передачі деяких структурних підрозділів військової частини НОМЕР_2 , а саме військових частин НОМЕР_3 (м. Маріуполь), НОМЕР_5 (смт. Мілове Луганської області) та 708 окремого радіолокаційного взводу військової частини НОМЕР_6 (с. Сичанське Луганської області) безпосередньо до складу сил та засобів штабу Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей, про що складені відповідні акти, які 10 квітня 2015 року затверджені першим заступником керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України (керівником Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей).

Керуючись вищезазначеними вимогами наказів, з метою організації та забезпечення належного рівня бойової готовності підпорядкованих структурних підрозділів, всіма видами матеріального забезпечення, належної охорони та оборони озброєння, боєприпасів, бойової та іншої техніки, обладнання і майна, забезпечення належного виконання бойових та мобілізаційних завдань, підготовки підрозділів і успішного виконання ними поставлених завдань, а також необхідністю проведення ротації особового складу, командиром військової частини НОМЕР_2 було прийнято рішення, щодо підсилення охорони та оборони цих структурних підрозділів за рахунок особового складу управління військової частини НОМЕР_2 .

Разом з тим, до початку формування Антитерористичного центру при Службі безпеки України, чинним законодавством України (“Інструкцією про порядок відшкодування військовослужбовцям Збройних Сил України витрат на службові відрядження”, яка затверджена наказом Міністра оборони України від 29 серпня 2011 року № 530 із змінами), передбачалась можливість підтвердження факту знаходження у відрядженні шляхом відміток у посвідченні про відрядження печаток та підпису службових осіб, у тому числі посадової особи підприємства і організації, органу державної адміністрації чи органу місцевого самоврядування.

У зв'язку з відсутністю та той час у деяких військових частинах, які тимчасово дислокувались у зони проведення антитерористичної операції печаток, військовослужбовці військової частини НОМЕР_2 для підтвердження факту перебування у конкретному населеному пункті робили відмітки у посвідчення про відрядження у районних військових комісаріатах.

Отже, особовий склад військової частини НОМЕР_2 з 07 квітня 2014 року по 22 травня 2015 року перебував у службових відрядженнях та місцях постійної дислокації, виконував службові (бойові) завдання, здійснював їх охорону та оборону, а також здійснював матеріальне забезпечення підпорядкованих підрозділів, до складу сил та засобів, який залучався та брав безпосередню участь в антитерористичній операції на території Донецької та Луганської областей, забезпечення її проведення, виконанні службових (бойових) завдань.

Посилання відповідача на правомірність своїх дій щодо повернення матеріалів на доопрацювання через відсутність всіх необхідних документів для вирішення питання про надання позивачу статусу учасника бойових дій, зокрема, витягів із наказів керівника або першого заступника керівника Антитерористичного центру при СБУ про залучення до проведення антиртеррористичної операції колегія суддів оцінює критично, оскільки з матеріалів справи вбачається, що позивачем було надано всі необхідні документи.

Таким чином, судова колегія вважає, що у Комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України були в наявності всі необхідні документи ОСОБА_1 для вирішення питання про надання останньому статусу учасника бойових дій.

Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов правильного висновку щодо необхідності відновлення порушеного права позивача шляхом зобов'язання Комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України розглянути документи ОСОБА_1 про надання статусу учасника бойових дій з урахуванням висновків суду

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваному рішенні, не свідчать про допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального чи процесуального права та не дають підстав для його скасування чи зміни.

Таким чином, постанова суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підстав для її скасування не вбачається.

Відповідно до ч.1 ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову чи ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Комісії Командування Повітряних Сил Збройних Сил України (в/ч НОМЕР_1 ) з розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій військовослужбовців та працівників Повітряних Сил Збройних Сил України залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 27.10.2016р. по справі № 820/2208/16 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Спаскін О.А.

Судді(підпис) (підпис) Любчич Л.В. Сіренко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 30.01.2017 р.